Setari Cookie-uri

Problemele ADOLESCENTILOR!

Aud tot mai des despre tinerii din ziua de azi si problemele acestora si sunt profund impresionata de ceea ce se intampla cu ei,de acele decizii pe care hotarasc sa le ia in momentele polemice din viata lor. Sentimentul de singuratate,de neintelegere si izolarea sunt doar cateva din motivele ce ii determina pe acesti tineri la fapte de neimaginat. Sunt victimele propriilor parinti sau chiar victimele propriilor persoane. Chiar este ''adolescenta'' perioada cea mai critica din viata unui om??? Cum si cine poate ajuta aceste suflete ''pierdute''??
Culebra
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:51
eu sunt adolescenta si eu am momente singuratate... am momente knd nu vreau sa vad pe nimeni km poti sa schimbi aceasta situatie.... sa vb k acea persoana calm ... dai un sfat la nevoie ....nah asta este



Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:46
problema lor este lipsa comunicarii

Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:48
Da, lipsa comunicarii e una din problemele lor. Consider ca societatea joaca un rol important in asta pentru ca ea ne modeleaza la o adica...constient sau inconstient.Daca e sa ne gandim la societatea de azi care este de fapt un mediu competitiv si in care se pune accent pe bani, atunci nu este foarte greu sa ne imaginam si cauzele acestor probleme ale adolescentilor. Lumea este din ce in ce mai ocupata, nu mai are timp pentru propriile lor persoane, in permanenta muncesc pentru a obtine banii necesari pentru a-si plati datoriile. suntem o lume inglodata in datorii, iar adolescentii nu pot face presiunilor sau daca incearca sa faca fata isi pierd din "copilaria" specifica, sau care ar trebui sa fie specifica. Bine problema poate fi dezbatuta in lung si in lat dar cauza principala ar fi societatea din punctul meu de vedere!
metheo
Postat pe 25 Ianuarie 2009 14:27
am 19 ani si nu pot sa spun ca mai fac parte din categoria adolescentilor dar nici din categoria adultilor pt ca eu nu ma consider adulta dar da adolescenta este perioada cea mai critica din viata unui om deoarece atunci vrei sa faci f multe lucruri dar inca nu ai discernamantul necerar pt a actiona "corect"
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 18:08
De la: Arsena, la data 2009-01-23 23:48:33problema lor este lipsa comunicarii

lipsa comunicarii si lipsa intelegii din partea celorlalti in special atentia parintilor
everything_for_you
Postat pe 26 Martie 2009 18:10
De la: everything_for_you, la data 2009-03-26 18:10:03
De la: Arsena, la data 2009-01-23 23:48:33problema lor este lipsa comunicarii

lipsa comunicarii si lipsa intelegii din partea celorlalti in special atentia parintilor



lipsa atentiei,prezentei si afectiunii parintilor duce la tulburari,daca le pot numai asa,ale viitorului personalitatii unei persoane si se tinde a cauta acea afectiune in prieteni,iubit,apropiati...
daca ai autocontrol poti sa depasesti aceasta "trauma"
SweetHappyButterfly
Postat pe 26 Martie 2009 18:14
Relatia cu parintii ne afecteaza mai devreme sau mai tarziu. Eu cred ca problemele au ramas aceleasi ca pe vremea parintilor mei, (tot colegul de la clasa vecina, o nota proasta, absente, siguratate, etc) numai ca acum au magnitudine mai mare in contextul in care un copil crede ca la 14 ani e matur (nu numai crede, dar i se confirma de catre parinti).
lexxy_me
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:48
Pff..cred si eu.Stai toata ziua in fata calculatoriu la nu stiu ce joc.Dupa te astepti sa ai prieteni.Mi se pare absurd.Iesi ma afaraaaaaa. Gata
ayyryynn
Postat pe 9 Septembrie 2009 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un mare secret 18 De la: motroc_raluca 16 Mai 2009 08:51
geox :) 8 De la: George_Geo_1 11 Iulie 2013 09:43
Situatie ciudata 5 De la: greierash_is_back 26 Ianuarie 2010 21:48
EXISTA VREUN OM DE LA KUDICA CARE CHIAR CITESTE MAILURILE NOASTRE 72 De la: kiss_my_ass 4 Iulie 2013 11:07
Ea romanca....eu tigan..... 109 De la: 24 Iunie 2016 01:31