Setari Cookie-uri

probleme cu foliculita

am foliculita de vreo 3 anu,de fapt par sub piele si puncte rosii multe,cine ma poate ajuta sa scap de ea,ma gandesc ca vine vara si nu ma pot imbraca in fusta,am mai mult inghinal
georgeta76
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:57
prea multe n'ai ce sa faci. eu am fost si la dermatolog pt asta, dar n'am rezolvat nimic. mi'a zis sa renunt la epilarea cu aparatul,n'am putut... si sa incerc sa folosesc crema sau lama. pt semne te poate ajuta solarul. eu ma exfoliez de 3 ori pe sapt de vreo 2 ani si fac solar cam la 1 sapt jumate. nu s'au mai facut atatea bubitze... arata destul de normal acum picioarele
uca
Postat pe 1 Februarie 2009 03:23
inearca diprogenta crema (nu unguent), am avut si eu probleme, a trebuit in primul rand sa renunt la aparat :(
DYM
Postat pe 1 Februarie 2009 19:48
poti incerca cu fucidin crema 2%,dimineata si seara,timp de 2 saptamani.Mie asa mi-a trecut la recomandarea dermatologului
mada_alintata
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:24
am renuntat la aparatul de epilat, ma epilez numai cu ceara si nu mai am probleme cu foliculita...incearca
loomy_dee
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:53
Si de la ceara am avut probleme la inceput dar in 2-3 luni am scapat, am folosit crema de galbenele, e fff buna!
allexxe
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:48
De la: georgeta76, la data 2009-01-22 16:57:05am foliculita de vreo 3 anu,de fapt par sub piele si puncte rosii multe,cine ma poate ajuta sa scap de ea,ma gandesc ca vine vara si nu ma pot imbraca in fusta,am mai mult inghinal

Eu am problema asta ( nu chiar asa de grava) si folosesc penseta, scot firele de par de sub piele si le smulg, apoi ma spal repede cu apa rece si in maxim 2 ore pielea isi revine.
amr2009
Postat pe 25 Aprilie 2009 14:44
eu cred ca cel mai bine te duci la un dermatolog si el iti va spune ce sa faci.
roscatika23
Postat pe 26 Aprilie 2009 02:28
Tinctura de tataneasa este buna, dar atentie mare cum o folosesti - arde pielea, se pune pe un pansament steril si se sterge locul, mai bine zis se uda bine locul, dar numai acolo se da pe locul cu "buba".. la mine a dat rezultate extraordinare, folosesc aceasta tinctura (cumparata de la plafar) si am avut rezultate uimitoare.Dupa ce se usuca bine locul eu ma ung cu ulei de catina. Si asa ma epilez cu ce vreau sau cum am timp...Incearca si asta, bafta!
aurusa
Postat pe 26 Aprilie 2009 13:07
Si eu ma confrunt cu o foliculita destul de urata pe gambe de vreo 3 ani. Am incercat tot felul de creme, unguente, lotiuni si multe alte chestii si tot degeaba. Imi pierdusem speranta si in fiecare an imi era groaza ca o sa vina vara si eu trebuie sa imi ascund picioarele. Ce-i drept, cateva sedinte de solar mi le mai masca, dar temporar. In sfarsit, am gasit ceva care sa dea roade: mi-am luat un burete exfoliant si la fiecare dus imi frecam energic gambele cu buretele si gel de dus, apoi ma dadeam cu baneocin unguent din abundenta si masam cateva minute. Ideal e sa te dai de 2-3 ori pe zi cu Baneocin, dar este foarte gras si nu prea intra in piele, asa ca eu ma dadeam doar cat timp stateam acasa si puteam sta in pantalonasi scurti. Dupa cate am incercat, eram destul de sceptica la inceput, dar am zis ca daca tot am incercat atatea, nu mai strica unul in plus.Am ramas uimita ca dupa aproximativ o saptamana nu mai aveam aproape deloc bubite pe picioare. Am mai continuat inca o saptamana cu baneocin pebtru a fi sigura de rezultate. Acum imi ramasera doar cicatricile, destul de urate si astea. Pentru cicatrici mi-am luat de la plafar EFELIDAL unguent si lotiune si am procedat cam la fel. Cu unguentul dupa dus si exfoliere si cu lotiunea ma dau dimineata inainte sa plec. Dupa cam 3 saptamani de tratament cu EFELIDAL aspectul pielii s-a imbunatatit considerabil. Inca mai sunt cicatrici, dar mult mai putine si nu atat de accentuate. O sa continui cu efelidal pana o sa scap de tot de ele. Nu-mi vine sa cred ca dupa 3 ani de chinuiala, in doar cateva saptamani, aproape am scapat de cosmarul asta. Sper sa va ajute si pe voi.
danutzique
Postat pe 3 Mai 2009 14:10
De la: danutzique, la data 2009-05-03 14:10:06Si eu ma confrunt cu o foliculita destul de urata pe gambe de vreo 3 ani. Am incercat tot felul de creme, unguente, lotiuni si multe alte chestii si tot degeaba. Imi pierdusem speranta si in fiecare an imi era groaza ca o sa vina vara si eu trebuie sa imi ascund picioarele. Ce-i drept, cateva sedinte de solar mi le mai masca, dar temporar. In sfarsit, am gasit ceva care sa dea roade: mi-am luat un burete exfoliant si la fiecare dus imi frecam energic gambele cu buretele si gel de dus, apoi ma dadeam cu baneocin unguent din abundenta si masam cateva minute. Ideal e sa te dai de 2-3 ori pe zi cu Baneocin, dar este foarte gras si nu prea intra in piele, asa ca eu ma dadeam doar cat timp stateam acasa si puteam sta in pantalonasi scurti. Dupa cate am incercat, eram destul de sceptica la inceput, dar am zis ca daca tot am incercat atatea, nu mai strica unul in plus.Am ramas uimita ca dupa aproximativ o saptamana nu mai aveam aproape deloc bubite pe picioare. Am mai continuat inca o saptamana cu baneocin pebtru a fi sigura de rezultate. Acum imi ramasera doar cicatricile, destul de urate si astea. Pentru cicatrici mi-am luat de la plafar EFELIDAL unguent si lotiune si am procedat cam la fel. Cu unguentul dupa dus si exfoliere si cu lotiunea ma dau dimineata inainte sa plec. Dupa cam 3 saptamani de tratament cu EFELIDAL aspectul pielii s-a imbunatatit considerabil. Inca mai sunt cicatrici, dar mult mai putine si nu atat de accentuate. O sa continui cu efelidal pana o sa scap de tot de ele. Nu-mi vine sa cred ca dupa 3 ani de chinuiala, in doar cateva saptamani, aproape am scapat de cosmarul asta. Sper sa va ajute si pe voi.



si cu ce te epilezi?
uca
Postat pe 3 Mai 2009 14:35
In mod normal folosesc ceara de unica folosinta, dar de mai bine de jumatate de an pe zona gambelor folosesc aparatul de ras.E destul de incomod ca trebuie sa ma fac o data la 2-3 zile. Saptamana viitoare ma duc la cosmetica sa ma fac cu ceara si pe gambe. Sper sa fie bine. Problemele cu foliculita au aparut in urma epilarii cu epilatorul electric.
danutzique
Postat pe 3 Mai 2009 19:06
Of si mie mi-au ramas niste cicatrici rosietice si se vad destul de urat, am scapat cu fucidin de bubite, acum macar nu se mai fac altele, o sa incerc ceva si pt cele cicatrizate. Plus ca acum vreo 2 luni din neatentie mi-a dat cafeaua in foc (nu radeti) si aveam pantalon scurt , mi-am dat eu pe arsura cu creme de galbenele, tot ce am stiut eu cat timp m-a usturat, dar acum mi-a ramas si de acolo o cicatrice maronie destul de maricica chiar deasupra genunchiului. si vine vara nici nu vreau sa ma gandesc ce voi purta. O sa incerc cateva sedinte de solar poate se mai remediaza problema, desi mai am si alte pb de piele si nu sunt de acord cu solarul... dar decat sa stau in pantaloni toata vara....
allexxe
Postat pe 4 Mai 2009 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajuta-ma! 4 De la: kudika1993 26 Iunie 2010 11:06
Help me!!! 7 De la: dandanaua_reloaded 5 Martie 2009 16:12
compatibilitate fecioara varsator 2 De la: _dulcik_ 10 Martie 2009 23:24
sal 3 De la: kudika003414 21 Martie 2009 10:39
barbatul ideal? 60 De la: kudika030567 29 Mai 2009 16:43