Setari Cookie-uri

cearcanele:((

Salutare dragele mele,

Am cont de foarte mult pe Kudika dar nu prea am scris pe forum decat de o saptamana:) Imi placea sa citesc parerile tuturor, in care ma regaseam mai mult sau mai putin.
Am o problema care imi vine tot mai mult in minte in ultimul timp. am niste ceracane sub ochi foarte pronuntate. Nu tin minte in ce moment mi-au aparut, mi se pare ca le am de-o viata, dar in ultimul timp incep sa le vad tot mai des si tot mai pronuntate. poate e si autosugestie, dar in fine sunt inestetice. Nu sunt foarte obosita, am o viata destul de linistita, dorm 7 ore pe noapte, ma demachiez seara... desi nu cred ca are vreo legatura :P
Spuneti-mi ce sa fac? De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!

Va pup si weekend fain fetelor!
andra_ale
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:14
Buna..si eu am acest..neajuns...se zice ca primul gand rau ar fi o problema cu rinichii...cel mai fericit caz ar fi oboseala.Eu le ascund cu anticearcan(lichid,cu pensula...e ca un stilou) de la L'Oreall...sunt doua nuante...eu o iau pe cea inchisa..depinde de culoarea naturala a tenului.Mergi la magazinele/farmaciile care comercializeaza aceste produse si...testeaza pe propria piele.Am incercat de la avon,oriflame,bourgeois...dar..cel mai bun a fost si e l'oreall-ul..incearca !Bafta!
Looloo
Postat pe 13 Februarie 2009 15:55
7 ore de somn NU SUNT SUFICIENTE !!

Poate tu nu te simti obosita , dar corpul se uzeaza ziua , iar noaptea trebuie sa se refaca . Cu cat mai putin dormi cu atat mai putin are timp sa se refaca .

Incearca sa maresti durata de somn la minim 10 ore timp de o sapt. sa vezi ce efect va avea
un1_simplu_baiat
Postat pe 14 Februarie 2009 11:00
De la: andra_ale, la data 2009-01-23 15:14:50Salutare dragele mele,

Am cont de foarte mult pe Kudika dar nu prea am scris pe forum decat de o saptamana:) Imi placea sa citesc parerile tuturor, in care ma regaseam mai mult sau mai putin.
Am o problema care imi vine tot mai mult in minte in ultimul timp. am niste ceracane sub ochi foarte pronuntate. Nu tin minte in ce moment mi-au aparut, mi se pare ca le am de-o viata, dar in ultimul timp incep sa le vad tot mai des si tot mai pronuntate. poate e si autosugestie, dar in fine sunt inestetice. Nu sunt foarte obosita, am o viata destul de linistita, dorm 7 ore pe noapte, ma demachiez seara... desi nu cred ca are vreo legatura :P
Spuneti-mi ce sa fac? De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!

Va pup si weekend fain fetelor!

Trebuie sa incerci sa vezi care ti se potriveste tie. Fiecare firma de la Dior pana ....au anticearcan. E important sa-ti alegi culoarea potrivita, in dependenta de ten si nuata cearcanelor (mai galbui/verzi, spre mov/albastru sau spre negru...spre rosu)
Daca din punct de vedere medical nu ai vreo afectiune , mergi la un magazin de specialitate si testeaza sa vezi care se potriveste. In functie de cat iti permiti sa dai pe ele iti alegi anticearcanul potrivit.



Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Februarie 2009 11:52
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-14 11:52:25
De la: andra_ale, la data 2009-01-23 15:14:50Salutare dragele mele,

Am cont de foarte mult pe Kudika dar nu prea am scris pe forum decat de o saptamana:) Imi placea sa citesc parerile tuturor, in care ma regaseam mai mult sau mai putin.
Am o problema care imi vine tot mai mult in minte in ultimul timp. am niste ceracane sub ochi foarte pronuntate. Nu tin minte in ce moment mi-au aparut, mi se pare ca le am de-o viata, dar in ultimul timp incep sa le vad tot mai des si tot mai pronuntate. poate e si autosugestie, dar in fine sunt inestetice. Nu sunt foarte obosita, am o viata destul de linistita, dorm 7 ore pe noapte, ma demachiez seara... desi nu cred ca are vreo legatura :P
Spuneti-mi ce sa fac? De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!

Va pup si weekend fain fetelor!

Trebuie sa incerci sa vezi care ti se potriveste tie. Fiecare firma de la Dior pana ....au anticearcan. E important sa-ti alegi culoarea potrivita, in dependenta de ten si nuata cearcanelor (mai galbui/verzi, spre mov/albastru sau spre negru...spre rosu)
Daca din punct de vedere medical nu ai vreo afectiune , mergi la un magazin de specialitate si testeaza sa vezi care se potriveste. In functie de cat iti permiti sa dai pe ele iti alegi anticearcanul potrivit.



andra_ale
Postat pe 16 Februarie 2009 10:05
Incearca un fond de ten bun...............dar sa se potrivesca fff bn cu nuanta pieli tale......dar nu exagera.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 16 Februarie 2009 10:10
Multumesc de sfaturi!
Incerc sa ma pun de la 9 seara in pat, dar tot pe la 11 adorm. Au trecut vremurile cand dormeam 10 ore pe noapte.
Am descoperit o crema gel anticearcan (Gerovital- cu miere)care imi face foarte bine. s-au mai decolarat cearcanele mele...dar tot nu au disparut!
andra_ale
Postat pe 16 Februarie 2009 10:10
De la: andra_ale, la data 2009-01-23 15:14:50De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!


De ce sa te tot ascunzi? nu e mare problema si oricum daca erai iubita mea nu ma deranja somn bun
metal
Postat pe 16 Februarie 2009 10:24
De la: metal, la data 2009-02-16 10:24:47
De la: andra_ale, la data 2009-01-23 15:14:50De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!


De ce sa te tot ascunzi? nu e mare problema si oricum daca erai iubita mea nu ma deranja somn bun




Multumesc...dar ma deranjeaza pe mine...
andra_ale
Postat pe 17 Februarie 2009 15:08
De la: andra_ale, la data 2009-01-23 15:14:50Salutare dragele mele,

Am cont de foarte mult pe Kudika dar nu prea am scris pe forum decat de o saptamana:) Imi placea sa citesc parerile tuturor, in care ma regaseam mai mult sau mai putin.
Am o problema care imi vine tot mai mult in minte in ultimul timp. am niste ceracane sub ochi foarte pronuntate. Nu tin minte in ce moment mi-au aparut, mi se pare ca le am de-o viata, dar in ultimul timp incep sa le vad tot mai des si tot mai pronuntate. poate e si autosugestie, dar in fine sunt inestetice. Nu sunt foarte obosita, am o viata destul de linistita, dorm 7 ore pe noapte, ma demachiez seara... desi nu cred ca are vreo legatura :P
Spuneti-mi ce sa fac? De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!

Va pup si weekend fain fetelor!


am vazut o prietena ca avea o crema.. ptr cearcane.. du`te la farmacie.. o sa`ti recomande ei ceva
SecretoasaMika
Postat pe 19 Februarie 2009 15:59
De la: simodela, la data 2009-02-13 15:55:14Buna..si eu am acest..neajuns...se zice ca primul gand rau ar fi o problema cu rinichii...cel mai fericit caz ar fi oboseala.Eu le ascund cu anticearcan(lichid,cu pensula...e ca un stilou) de la L'Oreall...sunt doua nuante...eu o iau pe cea inchisa..depinde de culoarea naturala a tenului.Mergi la magazinele/farmaciile care comercializeaza aceste produse si...testeaza pe propria piele.Am incercat de la avon,oriflame,bourgeois...dar..cel mai bun a fost si e l'oreall-ul..incearca !Bafta!


Sa stii ca bolile de rinichi declanseaza aparitia cearcanelor, dar e posibil ca tu sa ai cearcane din alte cauze. Nu sunt medic. Insa poti incerca sa bei minim doi litri de lichid, de preferintza ceai, pe zi, asta nu are cum sa iti strice. In felul asta pastrezi organismul bine hidratat, respectiv tenul
Aladiah
Postat pe 19 Februarie 2009 16:04
De ce nu incerci o metoda mai simpla? din produse ce ai acasa?
de ex: felii de castraveti-pt ochi iritati( de la fum, calculator..)
felii de cartofi-de 3 ori pe sapt
ulei de ricin si cocos
ulei de migdale-dupa 2 sapt se vede diferenta, si hraneste pielea de sub ochi
o capsula de vitamina E-previne si ridurile.
Eu am in spatele agendei scrise niste "solutii" pt tot felul de probleme: vergeturi, celulita, cearcane, tratamente pt ten, pt par, oboseala,detoxifiere...e de ras, dar ajuta de multe ori. si uleiul de masline il gasesc in tot felul de tratamente pt aproape orice.e cel mai bun!
amalushh
Postat pe 30 Septembrie 2009 09:32
1. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.
Aphrodite
Postat pe 30 Septembrie 2009 18:09
De la: MaraDonna, la data 2009-09-30 18:09:171. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.


Multumesc de sfaturi! Vroiam sa te intreb de gelul pentru cearcane, de cand am postat, am folosit ceva din gama Bioten...nu-mi vine exact in minte Firma, dar e romaneasca in orice caz. Mi-a facut bien, in sensul ca sunt mai decolorate, insa vroiam sa te intreb: De ce sa nu-l las pana dimineata sa actioneze? Pe al meu scrie doar atat:"Se recomanda folosirea de doua ori pe zi, dimineata si seara dupa demachiere".

Si pentru cuburile cu ceai....orice frunze sau este vreunul mai indicat?

Multumesc si weekend placut tuturor!
andra_ale
Postat pe 2 Octombrie 2009 13:10
Eu iti recomand radiofrecventa tripolara, am ami spus despre ea aici pe forum, da rezultate atat pentru celulita, vergeturi, riduri, intinderea pielii, cearcane. Faci 6sedinte si nu mai ai nici o probleme, si nu este nici scump. Stiu ca la clinica unde am fost eu pentru cearcane pretul era de 50euro/sedinta.
sweetgirll
Postat pe 5 Octombrie 2009 14:18
De la: andra_ale, la data 2009-10-02 13:10:44
De la: MaraDonna, la data 2009-09-30 18:09:171. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.


Multumesc de sfaturi! Vroiam sa te intreb de gelul pentru cearcane, de cand am postat, am folosit ceva din gama Bioten...nu-mi vine exact in minte Firma, dar e romaneasca in orice caz. Mi-a facut bien, in sensul ca sunt mai decolorate, insa vroiam sa te intreb: De ce sa nu-l las pana dimineata sa actioneze? Pe al meu scrie doar atat:"Se recomanda folosirea de doua ori pe zi, dimineata si seara dupa demachiere".

Si pentru cuburile cu ceai....orice frunze sau este vreunul mai indicat?

Multumesc si weekend placut tuturor!



daca ce ai folosit tu este gel pt cearcane, si nu anticearcan, folosteste-l de 2 ori pe zi. dim dupa ce te speli, si seara inainte sa dormi, insa daca e anticearcan, ala doar iti ascunde cearcanele, le mascheaza, nu le trateaza si se foloseste eventual cand iesi din casa si te machiezi, dupa ce te dai cu fondul de ten.

cu frunzele mai lasa ma sa ma documentez
Aphrodite
Postat pe 5 Octombrie 2009 18:36
De la: MaraDonna, la data 2009-10-05 18:36:42
De la: andra_ale, la data 2009-10-02 13:10:44
De la: MaraDonna, la data 2009-09-30 18:09:171. 8 ore de somn - trebuie sa incepi sa constientizezi importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;

2. Bea multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi iti vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;

3. O dieta echilibrata - acorda atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier le poti considera aliatul tau numarul 1 in lupta impotriva cearcanelor;

4. Sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponezi aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasi sa actioneze timp de 20 de minute;

5. Castravetii - razuiti marunt impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplica-i pe cearcane si lasa timp de actionare 20 de minute;

6. Ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce iti prepari un ceai, poti lasa frunzele in apa si sa bagi totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tine cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;

7. Mare atentie la soare - intotdeauna pune-ti ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplica pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat.

8. Masca cu lapte praf si miere - amesteca o lingurita de lapte praf cu 1 lingurita de miere de albine. Aplica aceasta compozitie peste cearcane si lasa sa actioneze timp de 15-20 de minute;

9. Inainte de somn, aplica o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasi sa actioneze pana dimineata;

10. Anticearcanul - o solutie foarte folosita este de anticearcanul, care reuseste sa le ascunda putin.


Multumesc de sfaturi! Vroiam sa te intreb de gelul pentru cearcane, de cand am postat, am folosit ceva din gama Bioten...nu-mi vine exact in minte Firma, dar e romaneasca in orice caz. Mi-a facut bien, in sensul ca sunt mai decolorate, insa vroiam sa te intreb: De ce sa nu-l las pana dimineata sa actioneze? Pe al meu scrie doar atat:"Se recomanda folosirea de doua ori pe zi, dimineata si seara dupa demachiere".

Si pentru cuburile cu ceai....orice frunze sau este vreunul mai indicat?

Multumesc si weekend placut tuturor!



daca ce ai folosit tu este gel pt cearcane, si nu anticearcan, folosteste-l de 2 ori pe zi. dim dupa ce te speli, si seara inainte sa dormi, insa daca e anticearcan, ala doar iti ascunde cearcanele, le mascheaza, nu le trateaza si se foloseste eventual cand iesi din casa si te machiezi, dupa ce te dai cu fondul de ten.

cu frunzele mai lasa ma sa ma documentez


AAAA...OK, acum am vazut diferenta in mesajul de la tine..eu folosesc un gel, care vad ca imi face bine. A mai trecut ceva timp si chiar se observa diferenta. Il folosesc numai seara, inainte de a ma pune in pat. Dupa cateva ore, parca se aduna sub ochi, desi pun foarte putin...deci nu l-as putea folosi si dimineata. Si am ascultat sfaturile voastre si ma chinui cu hidratarea. Am ajuns pana la 1.5 litri de apa pe zi. Sau ceai neindulcit, depinde. Iar asta e miracol la mine, avand in vedere ca eu beam 1 sau 2 pahare de apa pe zi...

Va pup fetelor si o zi tare tare calduroasa va doresc!
andra_ale
Postat pe 15 Octombrie 2009 08:00
De la: andra_ale, la data 2009-01-23 15:14:50Salutare dragele mele,

Am cont de foarte mult pe Kudika dar nu prea am scris pe forum decat de o saptamana:) Imi placea sa citesc parerile tuturor, in care ma regaseam mai mult sau mai putin.
Am o problema care imi vine tot mai mult in minte in ultimul timp. am niste ceracane sub ochi foarte pronuntate. Nu tin minte in ce moment mi-au aparut, mi se pare ca le am de-o viata, dar in ultimul timp incep sa le vad tot mai des si tot mai pronuntate. poate e si autosugestie, dar in fine sunt inestetice. Nu sunt foarte obosita, am o viata destul de linistita, dorm 7 ore pe noapte, ma demachiez seara... desi nu cred ca are vreo legatura :P
Spuneti-mi ce sa fac? De disparut nu stiu sa existe leac, dar sa le ascund cat mai bine...Spuneti-mi un anticearcan bun va rog!

Va pup si weekend fain fetelor!
,,,cu fond de ten
NEGRUTTTT
Postat pe 19 Martie 2014 18:41
Ca metoda naturala, pe langa produse de ingrijire , folosesc pliculetele de ceai de tei si musetel. Asa, compresa, ajuta foarte bine!
kudika_29639
Postat pe 12 Aprilie 2014 14:15
Aceasta este într-adevãr, o metodã eficientã. Eu dacã am nevoie de o împrospãtare facialã rapidã și de un aspect luminos și odihnit, aplic comprese cu apã mineralã pe ochi (le las sã acționeze 5-10 minute) și apoi îmi clãtesc întreaga fațã cu apã mineralã (nu șterg cu prosopul, aștept sã se absoarbã în întregime în piele) . Rezultatele sunt vizibile imediat.
kudika_946948
Postat pe 25 Aprilie 2014 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum obtinem culoarea blond stralucitor acasa 9 De la: kudika226045 7 Iulie 2010 18:15
o melodie 2 De la: gmiriana 12 August 2014 11:41
iaurt ptr candida 2 De la: kudika010008 18 Martie 2010 23:59
perdele 2 De la: _oktober_ 25 Noiembrie 2009 16:36
Sall`:d... 14 De la: Herra8 8 Iulie 2011 10:14