Setari Cookie-uri

ce atitudine aveti vizavi de cele postate pe net despre 2012?

De la: sylvynet, la data 2009-06-29 00:40:22
De la: Ele_ely, la data 2009-06-28 20:58:5013 mesaje
Membru din: 19/08/2008
Oras: Ploiesti
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 07:03 Raporteaza abuz de limbaj Citeaza Raspunde
adevar sau....simple supozitii?


Eu stiu alceva,nu e sfarsitul lumii si in ceputul noii generatii"homo luminux" cauta pe wikipedia,ceea ce spun maiasi,si ceea ce sa studiat,mai cauta si Jhon Titor,interesante chestii,sau despre ceasul de la polul sud(nord) care se da inapoi in timp.....diverse chestii interesante.Poate schimbi parerea,eu una cred ca este o farma de advar in orice
sylvynet
Postat pe 29 Iunie 2009 02:11
Ele_ely, este chiar o amagire sa crezi ca nu va veni sfarsitul lumii, ci inceputul unei noi generatii de lumina.Ce ti-ai insusit tu este doctrina Noii Ere (New Age), care e f periculoasa. Potrivit New Age, se spune ca era sub semnul zodiacal Pesti a luat sfarsit(Pestele este simbolul lui Hristos), si va incepe o noua era a Varsatorului. Cu alte cuvinte, nu mai trebui de acum sa credem in Hrisos,ca era lui a luat sfarsit, ci intr-o altfel de spiritualitate, creata din elementele tuturor religiilor crestina+pagana+islamism+budism, pt ca toate au o parte din adevar. Adica, sa fie un ghiveci religios in care dragostea(asta e ceva fatarnic bineinteles pt ca dragostea si credinta dintr-un suflet oricum nu poate fi masurata cu un termometru )trebuie sa primeze pt nivelarea diferentelor dintre noi, si nu conceptele si abaterile de care a zis Biblia sa ne ferim. Noua Religie New Age= Religia lui Antihrist. Observi ca in aceasta doctrina totul e cu ”nou”. Simbolul New Age este curcubeul, adica diversitatea.
In chilia unui mare duhovnic roman renumit exista o icoana mai aparte care il infatiseaza pe Hristos, calcand pe curcubeu, adica pe New Age.
New Age-ul a invadat toate societatile din pacate si isi gaseste f multi adepti. New Age inseamna de fapt Yoga, zodiac, reincarnare, tarot etc
Afirmatia ta” In toate exista un sambure de adevar” e de fapt motto-ul New Age. Nu este adevarat, Adevarul este numai unul, restul sunt amagiri premergatoare sfarsitului, niste copii dupa crestinism.
” Eu sunt Calea, Adevarul si Viata” spune Hristos. ”Adevarul va va face liberi”.Etimologia cuvantului antihrist nu inseamna neaparat impotriva lui Hristos, ci si imitarea lui,in scopul inselarii pt cei care nu disting diferentele. Iar ca sa poti distinge diferentele trebuie sa cunosti Biblia (Adevarul)foarte bine,nu e suficient sa ai credinta cum am auzit multi oameni in ultimul timp ca o justificare ca nu e neaparata nevoie sa cunosti Biblia.”dar important este ca am credinta in suflet.” asta e replica cea mai auzita.Bun, si daca nu stii in cine sa ai credinta, nu-ti foloseste la nimic ca o ai. Si sectantii zic ca au credinta, dar in cine au de fapt? Ca Hristos nu ii recunoaste pt modificarile facute in Biblie si ii va arunca pe toti in iad dupa cum spune.
Daca vreti sa stiti lucruri ”interesante” despre sfarsitul lumii, si in plus si adevarate cititi Biblia si Scrierile Sfintilor Parinti. Librariile ortodoxe sunt deschise pana la orele 18-19 sau chiar 20 ,sa stiti.
De asemenea Internetul e extraordinar,accesati doar site-urile ortodoxe, nu pe cele ezoterice si yoghine cu documentare despre calendarul maias.
Ignoranta este un pacat mare, mai ales ca Biblia a fost propovaduita in toata lumea de apostoli ca nimeni sa nu poata zice ”Pai eu n-am auzit niciodata de Hristos, de unde sa stiu asta?”
Ely, tu ai credinta,dar din pacate in cine nu trebuie ,si ii mai inveti si pe altii. Mai intai trebuie sa fie stiinta si apoi credinta.Adica sa stii in cine crezi. Ca porunca Dumnezeu spune ”Nu cititi scrierile ereticilor”.Cand te mai intereseaza ceva pe Internet da cautare Google ”site-uri ortodoxe” si de abia acolo cauta subiectul care te intereseaza, de exemplu sf lumii sau calendarul maias, sa vezi ce se spune acolo despre el.De asemenea, sugestia mea e sa dai o cautare pe site-urile ortodoxe si la New Age.
Inchei cu citatul din Biblie ” Vedeti sa nu va amageasca cineva” ca in vremurile din urma se vor scula multi Hristosi mincinosi...




sylvynet
Postat pe 29 Iunie 2009 03:13
A, si inca ceva, noua generatie asta de lumina de care vorbeste ely e de fapt de intuneric...
Lucifer sau luceafarul in mitologia masonica e considerat ”inger de lumina”, cand de fapt e ingerul intunericului...Nu-i asa ca sunt multe subtilitati pe care trebuie sa le bagi de seama ca sa nu fi inselat?
Pentru asta e nevoie sa studiezi Biblia ca profetia cu amagirile sa nu ni se implineasca tocmai noua.
Cine a spus ca un om informat(care stie,as spune eu) e un om puternic a spus un mare adevar,pt ca nimeni nu-l poate insela.


sylvynet
Postat pe 29 Iunie 2009 03:26
Iar pt cele care au spus ca nu le intereseaza de sfarsit,ca vor sa se distreze cat mai mult-alta perla auzita frecvent. Cu alte cuvinte sfarsitul poate sa vina peste ele ca nu le intereseaza,sa se distreze conteaza. Nu are importanta ca sfarsitul le prinde nepregatite si isi pot pierde sufletul care e vesnic. Doar trupul conteaza pt ele.(care e muritor)
In Biblie scrie ” Privegheati si va rugati, ca nu stiti ziua cand va veni Fiul Omului”
sylvynet
Postat pe 29 Iunie 2009 03:34
Traieste clipa , e prea mult?
roxana_marius
Postat pe 29 Iunie 2009 03:42
Draga mea sylvynet eu una nu cred,dar prefer sa stiu ca nu e sf lumii si ca am toata viata inainte ,in loc sa cred ca mai am un pic si mor(la fel se spunea si la venirea anului 1000 ca e sf lumii),asa ca e optional ceea ce vrei sa faci cu viata ,ta ,eu o traiesc asa cum e,ca daca e sa mor,pot muri si maine calcata de-o masina,si nu are sens sa ma chinuie un gand,care oricum pana la proba contrarie ramane un neant,o profetie.Iubiti-va viata,ca oricum e scurta,si nu va mai ganditi la sfarsitul ei,e o atitudine prea negativista
Ele_ely
Postat pe 29 Iunie 2009 16:39
Si in ceea ce priveste credinta in D-zeu cred, nu cred in falsii de preoti si biserica lor +toate cartile de credinta scrise tot de om.ca si tine si poate ca altii,dar macar recunosc,tin sarbatorile mari ca asa am fost educata,dar e diferenta mare in a crede in forta superioara care tine in miscare totul adica D-zeu,alah,Budha,dupa religie si a crede ceea ce au inventat oameni,pentru a aveea niste reguli stricte.
Cu siguranta vor fi multe pareri contra mea,si multe pietre ridicate,dar sa le ridice cine crede ca e fara de pacat.
Ele_ely
Postat pe 29 Iunie 2009 16:43
si despre anul 2000 se spuneau multe....si uite k nu s-a intamplat nimik.Nimeni nu stie cand va fi sfarsitul...si la cat e Romania de batuta de soarta sigur asteroidul ala o va ocoli,cum ne ocolesc toti
cinderella
Postat pe 23 August 2009 16:29
pt. Sylvynet :

Mai sa fie ce le mai place "crestinilor" sa arunce cu noroi in crezul altora!
Am spus-o si o mai repet: Biblia e scrisa de oameni(respectiv barbati) si nu de Duhul Sfant.N-a coborat nici un ingeras din cer si a scris Buiblia,ci o serie de oameni care pe unde au apucat s-au trezit ei sa scrie ce le trecea prin cap si sa zica ca e Voia Domnului.E voia lui Dumnezeu sa aruncam cu pietre in cei ce au alte crezuri decat noi,sa-i ardem pe rug pe cei ce folosesc plante sa vindece oameni si nu doar ruga la D-zeu,sa-i blestemam si sa-i consideram ignoranti pe cei ce nu vor sa accepte conceptele noastre??!!!Asta crezi tu ca vrea D-zeul crestinilor ???Cate crime oribile nu s-au facut in numele lui D-zeu,cate popoare nu au fost decimate si puse in lanturi pt. credinta crestina:mayasii,amerindienii,bushimanii si multi altii !!!!!!Asta e Dumnezeul care o sa ne izbaveasca??
Prin ce ;prin violenta,ignoranta,asuprire???
Nu stiu ce o sa se intample in 2012,daca o sa se intample ceva.Dar mi-as dori sa dispara de pe fata pamantului toti oamenii rai,prosti,lacomi,egoisti,perversi,mincinosi etc.Adica cam 60-70% din omenire.
Cat despre Iisus ,el este in mod grosolan confundat cu Dumnezeu.Iisus a fost un om ca noi toti,din carne si oase.Un om bun la suflet si iluminat la minte,un profet foarte influent.Si Budha a fost un astfel de profet,doar ca in alta parte a lumii si fiecare a fost perceput altfel in functie de regiunile si popoarele la care au ajuns invataturile lor.Ca sa nu mai zic de telefonul fara fir care era in acele vremuri: ma refer ca un a zicea Iisus si pana ajungea la Ismail din regiunea nu stiu care vorbele erau talmacite si rastalmacite,fiecare ii spunea altuia povestea asa cum o intelegea el.Ca nu cred ca statea nimeni cu reportofonul langa Iisus sa inregisreze exact vorbele lui.
Asa ca nu te mai bate cu Biblia in piept,e o carte ca alte carti doar ca i s-a facut o publicitate extraordinara,sunt multe alte carti mai putin cunoscute dar mai pline de invataturi intelepte si adevaruri universale.Dar daca nu au avut o echipa de marketing buna ce sa-i faci ??!! Au ramas in niste biblioteci prafuite departe de ochii nostrii.Si apropo Biblia a fost scrisa de evrei,poporul care l-a rastignit pe Iisus si cu care crestinii duc un vesnic razboi rece,dar dc le consideram vorbele sfinte si de netagaduit nu o sa inteleg niciodata !!!
diana1981
Postat pe 23 August 2009 17:49
Multi oameni cred in ceea ce e scris in biblie,multi o socotesc ca fiind cartea de capatai....in fine...
Multi au nevoie sa creada in Dumnezeu,in religie....in ceva care sa le spuna ce au voie si ce nu....
Cele zece porunci au fost scrise cu scopul de a avea un tipar dupa care se puteau ghida judecatorii din acele timpuri...
Religia....a fost creata din motive politice si nu neaparat din credinta...
Am ales sa nu mai cred in religie..dupa ce am citit biblia....
In general oamenii care in cazul unei nereusite,dau vina pe soarta,viata,Dumnezeu etc.....sunt oamenii slabi,care nu sunt in stare sa-si asume propria responsabilitate pt faptele lor.
De ce religia a fost mereu impotriva stiintei? nuu....oamenii trebuiau sa ramana limitati in gandire, astfel erau mai bine tinuti sub control.
Cat despre 2012.....lumea e obisnuita sa creeze scenarii care mai de care mai fabuloase.....putina panica nu strica multi se pocaiesc,doneaza bani la biserici..ceea ce e foooarte bine pt preoti
In fine....nimeni nu poate spune exact ce va fi....pt ca nimeni nu stie............ sunt doar teorii menite sa creeze panica......si atat
andreea1976
Postat pe 23 August 2009 18:46
Pentru Sylvynet
In biblia asta crezi tu???
Cititi culmea misoginismului

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii ºi cã Dumnezeu este Capul lui Hristos. Orice bãrbat care se roagã sau proroceºte cu capul acoperit îºi necinsteºte capul sãu. Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau proroceºte cu capul dezvelit îºi necinsteºte capul ei, pentru cã este ca una care ar fi rasã. Dacã o femeie nu se înveleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se înveleascã. Bãrbatul nu este dator sã-ºi acopere capul, pentru cã el este chipul ºi slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bãrbatului. În adevãr, nu bãrbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bãrbat; ºi nu bãrbatul a fost fãcut pentru femeie, ci femeia pentru bãrbat. De aceea, femeia, din pricina îngerilor, trebuie sã aibã pe cap un semn al stãpânirii ei. Totuºi, în Domnul, femeia nu este fãrã bãrbat, nici bãrbatul fãrã femeie. Cãci, dacã femeia este din bãrbat, tot aºa ºi bãrbatul prin femeie, ºi toate sunt de la Dumnezeu. Judecaþi voi singuri: este cuviincios ca o femeie sã se roage lui Dumnezeu dezvelitã? Nu vã învaþã chiar ºi firea cã este ruºine pentru un bãrbat sã poarte pãrul lung, pe când pentru o femeie este o podoabã sã poarte pãrul lung? Pentru cã pãrul i-a fost dat ca învelitoare a capului. Dacã iubeºte cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei ºi nici bisericile lui Dumnezeu. (1 Corinteni 11:3-16)

andreea1976
Postat pe 23 August 2009 19:02
nu va mai faceti griji cu astfel de probeleme....lasati viitorul sa isi faca treaba....
cristinaval20
Postat pe 23 August 2009 20:37
De la: STEFYIO, la data 2009-01-24 07:03:59adevar sau....simple supozitii?



si de anul 2000 se spunea ca va fi Sf. Lumii....tin minte ca intotdeauna calculam varsta la care imi voi gasi sfarsitul...la fel s-o fi spus si acu 2000 mii de ani, inaintea de Hristos....lumea exista de atatea mii de ani...au fost gasite oase de dinozauri, de faraoni, etc etc....intr-adevar, semne sunt destule, dar de ce tocmai acest "2012", de ce tocmai in aceasta era?
om trai si om vedea....
Bambi89
Postat pe 24 August 2009 01:49
De la: andreea1976, la data 2009-08-23 18:46:00Multi oameni cred in ceea ce e scris in biblie,multi o socotesc ca fiind cartea de capatai....in fine...
Multi au nevoie sa creada in Dumnezeu,in religie....in ceva care sa le spuna ce au voie si ce nu....
Cele zece porunci au fost scrise cu scopul de a avea un tipar dupa care se puteau ghida judecatorii din acele timpuri...
Religia....a fost creata din motive politice si nu neaparat din credinta...
Am ales sa nu mai cred in religie..dupa ce am citit biblia....
In general oamenii care in cazul unei nereusite,dau vina pe soarta,viata,Dumnezeu etc.....sunt oamenii slabi,care nu sunt in stare sa-si asume propria responsabilitate pt faptele lor.
De ce religia a fost mereu impotriva stiintei? nuu....oamenii trebuiau sa ramana limitati in gandire, astfel erau mai bine tinuti sub control.
Cat despre 2012.....lumea e obisnuita sa creeze scenarii care mai de care mai fabuloase.....putina panica nu strica multi se pocaiesc,doneaza bani la biserici..ceea ce e foooarte bine pt preoti
In fine....nimeni nu poate spune exact ce va fi....pt ca nimeni nu stie............ sunt doar teorii menite sa creeze panica......si atat



Iti impartasesc opiniile...tin sa adaug ca nu conteaza in ce crezi, imi asum intreaga responsabilitate spunand ca religia si intregile ei legi, carti etc au fost create pt a stabili o oarecare ordine in lume, pt a da impresia ca noi toti depindem de o forta suprema care ne va pedepsi in cazul incare nu ii respectam cerintele. Pai eu vad la tot pasul oameni aparent credinciosi care dorm cu biblia sub perna, fanatici religiosi, care sunt pur demagogi, care nu fac niciun bine, care au un suflet rau si nu stiu decat sa tina predici plictisitoare despre lucrurile in care trebuie sa credem.
Pana la urma trebuie sa facem bine, indiferent de optiunea noastra de a crede sau nu in Dzeu. Daca Dzeu ar exista nu cred ca i-ar pedepsi pe cei care au fost buni, au ajutat, au incercat sa faca lucruri bune, insa nu au crezut in el. Tocmai acesti oameni care fac bine din proprie initiativa sunt de admirat.

Am ales sa nu mai merg la biserica pt ca ma dezgusta oamenii de acolo. Ma dezgusta toate femeile care nu pierd nicio slujba, insa cand ies din biserica vblesteama, dracuie etc. Sau preotii care nu stiu decat sa ceara bani, si nici macar nu sunt vreun model de moralitate !

Sunt atatea descoperiri stiintifice care contrazic religia...pt sylvynet, in loc sa dai search pe google despre site-urile ortodoxe, mai bine dai seach despre descoperirea primelor ramasite umane ( care de fapt era un fel de maimuta ), se numeste Lucy si a fost descoperita undeva in Asia...In niciun caz nu a aparut din senin un Adam in rai, iar din coasta lui s-a nascut Eva...Exista dovezi concrete, cercetari, care contrazic toate ipoteze din scrierile religioase...Stiinta este cu mult deasupra religiei. Nu Dzeu te ajuta sa scapi de vreo boala sau probleme de sanatate, ci oameni precum Hipocrate si discipolii sai care au descoperit si inventat medicina, oameni inteligenti care au descoperit, inventat, reinventat elemente fara de care nu putem sa supravietuim.

Despre teoriile legate de 2012 nu ma pot pronunta si sincer nici nu ma intereseaza, si nici nu cred ca ar trebui sa intereseze pe cineva...Putem sa purtam intregi discutii pe seama acestui subiect, insa cine stie cu adevarata daca va exista vreun sfarsit ? Si daca exista ce ar trebui sa facem ? Sa il asteptam discutand despre el ? In ce scop ? Pana la urma putem muri oricand, ne nastem si stim ca nu sunt nemuritori, ce ar trebui sa facem atuni ? Atata timp cat avem o viata, trebuie sa ne-o traim, nu sa stam in loc gandindu-ne la sfarsit !
Summer_
Postat pe 24 August 2009 03:06
De la: andreea1976, la data 2009-08-23 19:02:37Pentru Sylvynet
In biblia asta crezi tu???
Cititi culmea misoginismului

Dar vreau sã ºtiþi cã Hristos este Capul oricãrui bãrbat; cã bãrbatul este capul femeii ºi cã Dumnezeu este Capul lui Hristos. Orice bãrbat care se roagã sau proroceºte cu capul acoperit îºi necinsteºte capul sãu. Dimpotrivã, orice femeie care se roagã sau proroceºte cu capul dezvelit îºi necinsteºte capul ei, pentru cã este ca una care ar fi rasã. Dacã o femeie nu se înveleºte, sã se ºi tundã! Iar, dacã este ruºine pentru o femeie sã fie tunsã ori rasã, sã se înveleascã. Bãrbatul nu este dator sã-ºi acopere capul, pentru cã el este chipul ºi slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bãrbatului. În adevãr, nu bãrbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bãrbat; ºi nu bãrbatul a fost fãcut pentru femeie, ci femeia pentru bãrbat. De aceea, femeia, din pricina îngerilor, trebuie sã aibã pe cap un semn al stãpânirii ei. Totuºi, în Domnul, femeia nu este fãrã bãrbat, nici bãrbatul fãrã femeie. Cãci, dacã femeia este din bãrbat, tot aºa ºi bãrbatul prin femeie, ºi toate sunt de la Dumnezeu. Judecaþi voi singuri: este cuviincios ca o femeie sã se roage lui Dumnezeu dezvelitã? Nu vã învaþã chiar ºi firea cã este ruºine pentru un bãrbat sã poarte pãrul lung, pe când pentru o femeie este o podoabã sã poarte pãrul lung? Pentru cã pãrul i-a fost dat ca învelitoare a capului. Dacã iubeºte cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei ºi nici bisericile lui Dumnezeu. (1 Corinteni 11:3-16)



Huooooooooooooo misoginiiiiiiiiii,mancatoriii de capre !!!!!!!!!!!!!!!!

Dar stiti pe cine chiar nu inteleg, pe femeile care nu numai ca sunt de acord cu aceste aberatii dar le mai si sustin si isi invata copii,fete sau baieti,aceste tampenii!!!Pe ele le-as bate numai in cap pana le-ar mai reveni neuronii la normal !!!
diana1981
Postat pe 24 August 2009 17:33
Buna! Privitor la acest subiect exista o multime de articole pe net pe care am inceput sa le
sistematizez! Incercati sa nu judecati prea aspru doar prin prisma religiei, gasiti o cale
de mijloc intre suflet si ratiune, intre imaginatie si realitate. Putem oare sa supravietuim in acest
univers galactic, Cosmos, Calea Lactee???
Accesati aceste linkuri, legaturi: www.hercolubus.ca hercolubus.tv www.planetahercolubus.com
http://www.familiasiviata.ro www.miracol.ro http://www.neogen.ro/group/45918
http://en.wikipedia.org/wiki/Habitable_zone , www.esa.int , www.nineplanets.org www.celestron.com
www.greatdanepro.com http://www.youtube.com/user/ccsse#play/uploads/11/gcGjtwpncx4
http://www.youtube.com/user/ccsse www.challenger.org

Va invit in acest club stiintific
http://www.neogen.ro/group/45918
Felix Astropreventer
Pentru a intelege mai bine in ce univers ne aflam se poate apela si la electronisti nu doar la religie,
la astronauti, exploratori spatiali, Cosmonautul roman Dumitru Prunariu s-a scris recent in www.formula-as.ro sau pe www.brasovultau.ro sau gandul.ro (gandul.info) despre pericolul
unui impact extratmosferic cu un meteorit sau cometa din afara sistemului solar, recent
am fost la un pas de dezastru daca Jupiter, paznic solar nu ar fi oprit gravitational un astfel
de corp ceresc periculos cometa-meteorit, precum si Teoria Relativitatii extinse a lui Einstein
din 1906-1910 Universul nostru are de fapt 11 dimesiuni si este generat de cuanta matrice complexa
a campului de energie Solar Sun Soare, priveste universul ca pe o scoica cu atractie dual-gravitationala magnetica-energetica-luminica si temporala-spatiala. Freventele pot fi studiate cu ajutorul cartii electronistului Dumitru Sandu -Dispozitive cu microunde (1-2000ghz).
felixturists
Postat pe 25 August 2009 01:08
Bravo tie Felix ca detii atatea informatii,spre rusinea mea pe mine m-au zapacit putin cuvintele tale dar sunt dispusa sa invat.Nu prea stiu ce se intampla cu universul si planetele dar stiu atat: trebuie sa fim uniti ca sa supravietuim.Trebuie sa ne aceptam unul pe celalalt si sa ne intrajutoram.Fara diferente de religie,rasa,cultura sau idei.Universul,planetele,natura,noi oamenii, avem nevoie de armonie.Am spus ceva gresit pana acum ?!
diana1981
Postat pe 25 August 2009 16:36
DA AI SPUS PERFECT!!! Bravo DIANA
OAMENII TREBUIE SA FIE UNITI IN CIUDA TUTUROR VICISITUDINILOR SI NEINTELEGERILOR.
PSIHOLOGIC FIECARE OM ARE UN ACCES LA CUNOASTERE LIMITAT DE PERCEPTIILE, CUNOASTEREA
PERSONALA, MEDIUL SAU DE VIATA IN CARE S-A FORMAT.
EXISTA UN FILM ANTICIPATIV CARE SE CHEAMA MEN IN BLACK CU WILL SMITH
CARE DESI PARE O PARODIE, DIN PACATE SUNTEM CHIAR IN ACELE VREMURI, EXISTA
CIVILIZATII EXTRATERESTRE AVANSATE CARE NE VIZITEAZA SI NU STIM DACA NE VOR SAU NU BINELE. EXISTA SI INSTITUTII DE MONITORIARE A METEORITILOR, COMETELOR DIN SPATIUL COSMIC
LA NOI E ROSA.RO
DAR SUNTEM COMPLET NEPREGATITI IN CAZUL IN CARE UN METEORIT FOARTE URIAS
S-AR APROPIA DIRECT SPRE PAMANT, NICI NU AVEM NAVE SPATIALE PERFOMANTE
CAPABILE SE POARTE IN SPATIU MULTA POPULATIE SI SA INTRETINA VIATA... ACEASTA TEHNOLOGIE, NASA, ESA ESTE INCA FOARTE SCUMPA, DACA NU AR FI FOST ATATEA NEINTELEGERI
INTRE GUVERNE SI POPOARE, DACA NU AR FI FOST ACEST RAZBEL AL CIVILIZATIILOR SI CULTURILOR, DACA NU S-AR FI CHELUTUIT ATATIA BANI PE INARMARE. ASTAZI LUMEA AR FI ARATAT MULT ALTFEL. OAMENII TREBUIE SA FIE UNITI.
felixturists
Postat pe 29 August 2009 21:22
De la: sylvynet, la data 2009-06-29 03:13:34Ele_ely, este chiar o amagire sa crezi ca nu va veni sfarsitul lumii, ci inceputul unei noi generatii de lumina.Ce ti-ai insusit tu este doctrina Noii Ere (New Age), care e f periculoasa. Potrivit New Age, se spune ca era sub semnul zodiacal Pesti a luat sfarsit(Pestele este simbolul lui Hristos), si va incepe o noua era a Varsatorului. Cu alte cuvinte, nu mai trebui de acum sa credem in Hrisos,ca era lui a luat sfarsit, ci intr-o altfel de spiritualitate, creata din elementele tuturor religiilor crestina+pagana+islamism+budism, pt ca toate au o parte din adevar. Adica, sa fie un ghiveci religios in care dragostea(asta e ceva fatarnic bineinteles pt ca dragostea si credinta dintr-un suflet oricum nu poate fi masurata cu un termometru )trebuie sa primeze pt nivelarea diferentelor dintre noi, si nu conceptele si abaterile de care a zis Biblia sa ne ferim. Noua Religie New Age= Religia lui Antihrist. Observi ca in aceasta doctrina totul e cu ”nou”. Simbolul New Age este curcubeul, adica diversitatea.
In chilia unui mare duhovnic roman renumit exista o icoana mai aparte care il infatiseaza pe Hristos, calcand pe curcubeu, adica pe New Age.
New Age-ul a invadat toate societatile din pacate si isi gaseste f multi adepti. New Age inseamna de fapt Yoga, zodiac, reincarnare, tarot etc
Afirmatia ta” In toate exista un sambure de adevar” e de fapt motto-ul New Age. Nu este adevarat, Adevarul este numai unul, restul sunt amagiri premergatoare sfarsitului, niste copii dupa crestinism.
” Eu sunt Calea, Adevarul si Viata” spune Hristos. ”Adevarul va va face liberi”.Etimologia cuvantului antihrist nu inseamna neaparat impotriva lui Hristos, ci si imitarea lui,in scopul inselarii pt cei care nu disting diferentele. Iar ca sa poti distinge diferentele trebuie sa cunosti Biblia (Adevarul)foarte bine,nu e suficient sa ai credinta cum am auzit multi oameni in ultimul timp ca o justificare ca nu e neaparata nevoie sa cunosti Biblia.”dar important este ca am credinta in suflet.” asta e replica cea mai auzita.Bun, si daca nu stii in cine sa ai credinta, nu-ti foloseste la nimic ca o ai. Si sectantii zic ca au credinta, dar in cine au de fapt? Ca Hristos nu ii recunoaste pt modificarile facute in Biblie si ii va arunca pe toti in iad dupa cum spune.
Daca vreti sa stiti lucruri ”interesante” despre sfarsitul lumii, si in plus si adevarate cititi Biblia si Scrierile Sfintilor Parinti. Librariile ortodoxe sunt deschise pana la orele 18-19 sau chiar 20 ,sa stiti.
De asemenea Internetul e extraordinar,accesati doar site-urile ortodoxe, nu pe cele ezoterice si yoghine cu documentare despre calendarul maias.
Ignoranta este un pacat mare, mai ales ca Biblia a fost propovaduita in toata lumea de apostoli ca nimeni sa nu poata zice ”Pai eu n-am auzit niciodata de Hristos, de unde sa stiu asta?”
Ely, tu ai credinta,dar din pacate in cine nu trebuie ,si ii mai inveti si pe altii. Mai intai trebuie sa fie stiinta si apoi credinta.Adica sa stii in cine crezi. Ca porunca Dumnezeu spune ”Nu cititi scrierile ereticilor”.Cand te mai intereseaza ceva pe Internet da cautare Google ”site-uri ortodoxe” si de abia acolo cauta subiectul care te intereseaza, de exemplu sf lumii sau calendarul maias, sa vezi ce se spune acolo despre el.De asemenea, sugestia mea e sa dai o cautare pe site-urile ortodoxe si la New Age.
Inchei cu citatul din Biblie ” Vedeti sa nu va amageasca cineva” ca in vremurile din urma se vor scula multi Hristosi mincinosi...






Ai uitat ceva... sa se duca la manastire, sa se calugareasca, sa se imbrace in sac si sa-si puna cenusa in cap.
Despre povestea cu erele, bati campii in ultimul hal, si n-ai inteles nimic, dar nici nu merita sa-mi bat capul sa-ti explic, dupa cum bat campii in egala masura si aia de la new age. Totusi, cel mai bine continua "sa crezi si sa nu cercetezi"...
anushkha
Postat pe 29 August 2009 21:42
asa prostie poti sa zici sa stii ca Dumnezeu i s-a aratat unor oameni, dar trebuie sa ai inima curata si sa-i ceri asta prin rugaciune si nu oamenii au creat biblia nu ei au scris ce le trecea lor prin cap.
Pentru necredinta ta vei fi pedepsita sa stii ca Dumnezeu ne pazeste pe toti oamenii se poate sa se intample pericole mari si ne pazeste dar noi oamenii suntem rai si nu credem majoritatea.
Si a fi pocait nu inseamna nici pe departe sa te lasi de religia ta sau alte chestii ciudate ba mai mult inseamna sa te duci mereu la biserica sa i te rogi lui sa-l slujesti sa faci voia lui
dar de ce ai crede asa ceva daca nu vezi asa gandesti tu si majoritatea dar nu e asa Dumnezeu nu se arata in primul rand ca nu credem si in al doilea rand ca e prea maret sa se arate daca sa-r arata am muri cu totii ai sa vezi tu ca nu va venii sfarsitul lumii in 2012 si stii de ce??
ca Dumnmezeu sa le arate oamenilor cat de mult se inseala si cat de mult nu stiu despre el sa vezi tu ca nu va fi si chiar atunci iti voi scrie din nou si o sa-ti dai seama ca am dreptate sfarsitul va veni atunci cand nu se asteapta nimeni voi numai despre chestii stiintifice va luati si il excludeti pe Dumnezeu de asta Dumnezeu ne va pedepsi si am sa fac voia lui daca ai fi pocaita nu ai mai spune asa ceva pt ca sa-r produce o schimbare in tine si ai fii fericita pt ca il ai de Dumnezeu si atunci poti fi sigura ca ajungi in rai sa stii acolo sunt lucruri inexplicabile cum explici ca te uiti in jos vezi o groapa fara fund in care se afla 3 carari aceste lucruri infinite se afla in rai care noi nu il meritam daca Dumnezeu nu si-ar fi dat viata pt noi am fi ajuns in iad indiferent ce am face pt el
eu recunosc si eu sant plictisit cand trebuie sa merg la biserica dar cu timpul dispare plictiseala pt ca devii tot mai fericit si iti place dar unii oameni cred ca vor ajunge in rai si defapt nici la biserica nu merg la care este la cativa metri/kilometri departare iar raiul este la o distanta atat de mare incat nimeni nu o poate calcula cum pot fi atat de naivi la fel si cei care cred ca sfarsitul va fii in 2012 oamenii se vor speria atat de tare de acest zvon incat poate ca multi sau putini sevor sinucide pt naivitatea lor si frica o sa vezi tu ca iti scriu chiar in ziua aia si ce-o sa ma rad cat de naiva esti daca crezi ca va veni sfarsitul stai asa nu tie voiam sa ti-l trimit mesajul asta si la diana aceea cu avatarul de trandafir
kudika185736
Postat pe 20 Mai 2010 16:34
Make up artist,realizez machiaje de zi,seara si mireasa cu produse profesionale.http://anamariamakeup.blogspot.com/
kudikamakeup
Postat pe 20 Mai 2010 16:55
buna
kudika181813
Postat pe 20 Mai 2010 16:57
De la: kudika181813, la data 2010-05-20 16:57:27buna


buna.
astepti 2012?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 20 Iulie 2010 23:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
corsetele pt slabit 2 De la: Shhh 24 Aprilie 2010 11:01
Castiga bonuri valorice Sodexho Pass in valoare de 150 RON 12 De la: mimi_ca29 17 Mai 2011 16:39
Eu scorpion el rak ...ce spuneti de o asa pereke?:))) 21 De la: thadoog 21 Aprilie 2009 18:25
profetul Mohammad in biblie 727 De la: 20 August 2016 02:46
Cine are pareri sa le spuna! 1 De la: kudika_4649 9 Aprilie 2012 02:55