Setari Cookie-uri

Zen??? sau doar bun simtz?

Mai acum cateva zile ma lansasem in "binecunoscutele mele idei filozofice" cu ... cine credeti?... cu maman. Intrebarea la ordinea zilei era ceva de genu...

eu - De ce nu ai face cutare lucru?
maman - pentru ca am niste principii morale la care ader, si pe care nu le voi abandona niciodata...


si discutii si iar discutii si bla blauri...

Dar dupa ce tot circul filozofic s-a incheiat, am ramas tottusi nelamurit. Ce mama dreaku sunt principiile astea? Chiar sunt atat de necesare? Chiar avem nevoie de moralitate? La ce bun sa aderi la niste principii care pur si simplu iti dicteaza ce sa NU FACI mai degraba decat ce sa FACI.

Astept comenturile voasttre

Postat pe 3 Februarie 2009 22:30
auzi misoole, da' maman nu ti-a zis sa explici si legatura dintre titlu' tau si postare!?

Postat pe 3 Februarie 2009 22:53
Mda, intradevar nu prea e legatura...

Dar contentul cred ca e interesant. Iar maman... a fost doar pretextul de a incepe un post, sper cantelegi...

Postat pe 3 Februarie 2009 23:19
Nici eu nu inteleg legatura dintre postarea ta si titlu.....
Aladiah
Postat pe 4 Februarie 2009 00:32
Fara principii s-ar duce totul de rapa...principiile sunt fie impuse de catre societatea in care o persoana isi duce existenta fie sunt "impuse" de subconstientul fiecaruia dintre noi.Cu ele nu ne nastem,ci le dobandim prin educatie,cultura,interactiunea cu ceilalti membri ai societatii in care traim si cu care ne ciocnim zi de zi....
Fara ele viata ar fii un drum sec,de desert... un desert care nu-ti "spune" ce e bine ,ce e rau...nu face asta,nu face aia....am umbla haotic si nu am avea cu ce sa ne ghidam...
Principiile tin de EUL fiecaruia dintre noi...si atunci cand afirmi ca nu ai principii e ca si cum ai afirma ca nu ai constiinta de sine,ca nu existi,intr-un cuvant....
Cu ajutorul lor suntem apti de a lua diferite decizii in diferite situatii de viata.
liza24_84
Postat pe 13 Februarie 2009 15:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sondaje de opinie online 21 De la: kudika295951 9 Septembrie 2014 20:45
despre penisul perfect 87 De la: kudika375475 10 Martie 2011 20:33
AJUTOR!!!!! MI S-A RUPT PROTEZA SI NU MAI POT MERGE!!!!!!! 7 De la: dragalaspui 1 Septembrie 2008 15:05
Imi puteti da niste sfaturi?am mare nevoie de ele 101 De la: iulia640 29 Iulie 2009 22:58
cel mai folositor banc pe care l-am citit vreodata 6 De la: PredatoR_adidas 26 Noiembrie 2008 23:51