Setari Cookie-uri

Trista Femeie 2009

Mereu mi-am zis ca nu voi propune niciodata un subiect nou pe forum ci doar voi citi. Astazi stand la pc si completand in jurnalul meu mi-am zis sa propun urmatorul subiect: trista femeie 2009. De ce trista?
Pt ca ma refer numai la o anumita categorie de femei: femeile care isi doresc sa iasa in evidenta cu orice pret, femeile care se vand usor, femeile care nu tin cont de bun gust, de valoarea banului pt ca il obtin mult prea usor, femeile cu ochii numai dupa avere si faima, femeile care au uitat ce inseamna IUBIRE... Ce e drept, suferim daruind iubire dar ce vreti mai mult decat iubire, respect, fideliate, incredere? Restul il putem obtine si singure. De aceea am ajuns in epoca in care avem drept de vot, in care putem candida la posturi in politica, in care putem fi egale cu barbati pt k ne putem oferi singure nevoile materiale. .... Cele care dau tot pt un diamant sunt pitipoancele, cum bine au fost denumite cu ceva timp un urma. Am recitit printre scrierile mele mai vechi si asa m-am convins sa va scriu si eu.

"Targ....

Odatã zânele au fãcut pe vârful unui deal un târg minunat, care era deschis numai noaptea la lumina lunii.
Într-o searã, o fatã se întorcea acasã de la oraº ºi, ca sã scurteze drumul, o luã pe cãrarea ce trecea peste câmpii. Ajunse în marginea satului. Luna lumina colina. Aici zânele îºi aºezau, dupã rãsãritul lunii, tarabele pline de tot felul de minunãþii.
Fata se sperie când vãzu toate acele bogãþii, dar zânele o chemarã sã-i arate comorile lor.
-Cumpãrã, cumpãrã, ziceau toate într-un glas, arãtându-i pietrele scumpe ºi þesãturile strãlucitoare.
- Iertaþi-mã, frumoase vânzãtoare, dar ca sã pot cumpãra aceste lucruri mi-ar trebui o avere.
- Noi îþi vom cere o platã micã. Câte un fir de pãr pentru fiecare lucru. Fata crezu cã zânele îºi bat joc de ea, dar ele stãruiau sã o îndemne sã cumpere. Nici nu-i venea sã creadã! Un fir de pãr pentru orice lucru!
Imediat începu sã se plimbe prin piaþã ca sã vadã ce i-ar plãcea. Cu cât cumpãra mai mult, cu atât dorea mai mult. Dupã inele ºi-a luat brãþãri, apoi mãrgele ºi multe altele. ªi plãtea, plãtea mereu, fãrã sã bage de seamã cã pãrul i se rãrise de tot.
Deodatã dete un þipãt, cãci ducându-ºi mâna la cap simþi cã nu mai avea niciun fir de pãr.
Era prea târziu!
Cel din urmã fir de pãr îl dãduse pentru un pieptene cu diamante."
Dalila_A
Postat pe 17 Februarie 2009 18:25
Auzi....da.....pana acuma au fost vesele femeile?
BogdanPaul
Postat pe 27 Februarie 2009 09:33
Da putem fi fericite...totul depinde noi...de ceea ce atragem catre noi.../este legea atractiei....dar nu acea atractie cu care suntem invatati toti...este o lege universala...

Dalila_A
Postat pe 27 Februarie 2009 21:39
De la: Dalila_A, la data 2009-02-27 21:39:42Da putem fi fericite...totul depinde noi...de ceea ce atragem catre noi.../este legea atractiei....dar nu acea atractie cu care suntem invatati toti...este o lege universala...

mi-a placut ce am citit..
focsa05
Postat pe 27 Februarie 2009 21:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oportunitate 5 De la: 21021961 9 Mai 2008 12:50
doresc sa imi infiintez o forma 8 De la: Barbie30 6 August 2010 12:35
Job nou! NU RATA 7 De la: kudika226898 13 Martie 2011 23:29
activitatile celor privati de liberate 1 De la: pacifista 9 Septembrie 2009 11:03
Trista Femeie 2009 4 De la: focsa05 27 Februarie 2009 21:43