Setari Cookie-uri

Lolita

Ce parere aveti de Lolita lui Nabokov ? E un roman de dragoste, pedofil sau o alegorie ?
E posibil ca un barbat matur sa iubeasca in asemenea fel o fetita ?
midnightloser82
Postat pe 25 Februarie 2009 22:51
mai...eu nu l-am citit...stiu cat de cat povestea...nu pot sa mi dau cu parerea pt ca nu stiu cum scrie autorul...povestea pare banala...depinde de viziunea autorului...
deelisha
Postat pe 5 Mai 2009 23:05
De la: midnightloser82, la data 2009-02-25 22:51:55Ce parere aveti de Lolita lui Nabokov ? E un roman de dragoste, pedofil sau o alegorie ?
E posibil ca un barbat matur sa iubeasca in asemenea fel o fetita ?


E literatura si baga-ti mintile-n cap!
Kathara
Postat pe 5 Mai 2009 23:08
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 17:43
Lolitaaaaa
Diavolyta_
Postat pe 13 Mai 2009 17:44
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-13 17:44:53Lolitaaaaa


nup..........................cassey...............ce dezamagire
donttouch
Postat pe 13 Mai 2009 17:46
pedofilie clar......ai vazut ca el nu se rezuma doar la pasiunea pe care o simte pt Lolita e atras in general de "nimfete"...asa cum era si inainte de a se muta in casa lor.....felul cum premediteaza totul casatoria lui cu mama Lolitei,ea devenind fiica lui vitrega.Nu mi-a placut deloc cartea ,(vorbesc strict de subiect),Nu mi-a placut sa citesc despre un barbat matur, intelectual care ramane prins in mrejele unei relatii neimplinite din adolescenta ( Annabel) nu mi-a placut "disperarea" lui,"perversitatea "ei.O carte pe care m-am chinui sa o citesc pana la sfarsit ,nu mi-a trezit nici un sentiment bun,cat despre Lolita=America, Humbert=Europa....o prostie ,poveste de dragoste??? din partea cui? a ei nici intr-un caz ,a lui o pasiune bolnava.....dar asta e doar parerea mea
happy_swamy
Postat pe 23 Mai 2009 14:48
Cartea e excelenta, merita citita.

Postat pe 23 Mai 2009 14:51
De la: deelisha, la data 2009-05-05 23:05:33mai...eu nu l-am citit...stiu cat de cat povestea...nu pot sa mi dau cu parerea pt ca nu stiu cum scrie autorul...povestea pare banala...depinde de viziunea autorului...


scuza-ma te rog , dar cred ca e cam greu sa spui despre o carte care nu ai citit-o ca are o poveste banala...o carte e mai mult decat firul epic..desigur, acesta este foarte important, dar nu reprezinta totul..Nabokov are niste romane foarte interesante...de exemplu Apararea Lujin sau Pnin.....
lorelei83
Postat pe 25 Iunie 2009 00:34
Am citit cam 3/4 din LOLITA, dar m-am plictisit muuuuuuult prea tare asa ca am lasat-o. O sa ma uit la film ca sa vad cum se termina.

Postat pe 29 Iunie 2009 17:56
hm..mie mi-a placut cartea.e beletristica, e o idee care s-a repetat(a mai avut o nuvela inainte in care sfersitul e altul-normal,"nimfeta" nu raspunde...la nimic,ba' il mai si denunta)...
e ok...d.p.meu de vedere..am citit-o si rascitit-o si..nha....un soi de alegorie este,insa tampenia e ca nici cand e lolita la casa ei,nu inceteaza cu ideea ca a pierdut-o...
pedofilie...hm..nu...pt ca ea accepta pt reviste si altele situatia...
si nha...el cu ideile lui invechite si cu durerea din europa,d-aia i se asociaza asta lui humbert europa si felul dezinvolt lolitei,dolores haze:) ca fiind america-sec 19-20
dragon_fly88
Postat pe 1 Iunie 2010 12:09
De la: , la data 2009-06-29 17:56:17Am citit cam 3/4 din LOLITA, dar m-am plictisit muuuuuuult prea tare asa ca am lasat-o. O sa ma uit la film ca sa vad cum se termina.

vezi ca sunt 2a variante(vazute de mine cel putin)...una veche-cu o lolita cam afurisita si falsa(si-n afara ecranului) si a 2a cu jeremy irons ca humbert...sincer...a 2a e ok..si l-a prins rolul...
a se vedea dupa 9 seara:)
dragon_fly88
Postat pe 1 Iunie 2010 12:11
Mie mi-a placut cartea si mai ales felul in care a fost scrisa. Este o poveste care sigur a creat si creeaza multe controverse. Eu cred ca dragostea sau obsesia lui Humbert pentru nimfete se datoreaza "tragediei" traite cu Anabel. Din punct de vedere obiectiv si legal, este cu siguranta pedofilie, dar eu cred ca Humbert chiar avea sentimente pentru Lolita (totusi nici Lolita nu s-a opus).

Ca o concluzie: Este o carte care,dupa mine, merita citita (cu mintea deschisa, fara prejudecati)!
Iuliacristina
Postat pe 14 Iulie 2010 15:54
Mi-a placut foarte mult cartea. In primul rind, pentru ca Nabokov este unul dintre acei maestri care stiu sa ia un subiect tabu, controversat, un subiect exploziv si neplacut (cum remarca cineva mai sus) si sa faca o carte extraordinara din el. Sa scrie in asemenea fel incit aproape sa intelegi nebunia barbatului adult fermecat de o preadolescenta. Barbatul matur si neimplinit, care isi cauta sursa de viata in tineretea neatinsa a unor fete. Pentru ca el asta cauta. Tin minte foarte clar pasajul despre noapte in care planuise sa faca sex cu ea in timp ce fetita era adormita. Pentru ca el nu voia sa-i ia tineretea aceea, copilaria din care el, probabil, n-ar fi vrut sa iasa niciodata, n-ar fi vrut sa fie nevoie sa isi asume responsabilitati si sa invete autocontrolul. El nu voia ca ea sa fie partasa la pervertirea pe care i-o planuia.

Stilul in care e scrisa, in care substratul psihologic este infiltrat ca o pinza freatica nevazuta, ci doar banuita, sub povestea extrem de erotica si de... nepotrivita, m-a facut sa devorez cartea. O citeam in statiile de autobuz, chiar daca era iarna si batea vintul si-mi inghetau degetele pe foi. Pur si simplu nu voiam sa astept sa ajung acasa pentru a inainta in poveste.

Oricum, asta cred ca face un mare scriitor: iti aduce in fata ochilor ceea ce tu singur, uneori, nici nu indraznesti sa te apropi sa privesti de unul singur.
soraderazboi
Postat pe 27 Iulie 2010 23:41
E un roman foarte bun!
E drept, a fost promovat si de scandalul iscat in jurul lui, dar este si literatura de valoare incontestabil.
Mie mi-a placut foarte mult si pe urma am citit tot ce-a mai publicat Nabokov :)

Cred ca un barbat poate iubi o fetita... Nu stiu cat de multi ar recunoaste asta, din pricina regulilor impuse de societate.
kudika_4953
Postat pe 16 Aprilie 2012 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Faceti cadou o carte copilasului dvs! 1 De la: kudika077276 27 Octombrie 2009 16:11
need some help ;)) 10 De la: Fahnell 30 Iunie 2010 15:22
la limba romina,creatie proprie 2 De la: Ane_Tta_1 4 Septembrie 2015 19:20
Nicolae Manolescu - Istoria criticã a literaturii române 298 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
la raul piedra am sezut si am plans.. 15 De la: luke_at_me 13 Iunie 2009 18:20