Setari Cookie-uri

Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane

Pentru ca iubesc sa citesc m-am gandit sa deschid acest topic in care sa ne recomandam carti. Citesc carti de genuri diferite dar m-am oprit asupra celor de dragoste.
Cartea mea de suflet e "Invitatie la vals" de Mihail Drumes pe care nu am putut sa o las din mana nici o secunda :D
Ca tot e un topic pentru recomandari o sa incep eu prima:
"Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste"- Mihail Drumes
"A5 filola" si "Primul pacient" -Michael Palmer
Colectia Cocktail de la Humanitas Fiction (chick-lit, lectura usoara-le termini intr-o zi maxim 2)
Si colectia Chic de la polirom
Astept si recomandarile si parerile voastre!
Aleka
Postat pe 16 Februarie 2010 15:34
se pare ca esti singira care citeste.............................. treziti-va
fran
Postat pe 19 Februarie 2010 23:02
hustler se pune?
freakbabe
Postat pe 19 Februarie 2010 23:07
De la: fran, la data 2010-02-19 23:02:14se pare ca esti singira care citeste.............................. treziti-va


cine te-a instintat in legatura cu asta?adica de unde sti tu cine ce cum unde citeste lumea de pe forumul asta ?
iulia069834
Postat pe 19 Februarie 2010 23:08
pai ,daca ai fi citit un roman de dragoste, probabil ai fi spus asta inainte de a te lua la discutii cu mine,nu?
sau astepti doar un motiv de cearta eu de citit am citit SI romane de dragoste ; iti recomand sa faci la fel ......sau la 17 ani nu iti sta capul la citit iti recomand din suflet "la rascruce de vanturi"de emily bronte...........e superba.............am citit-o de vreo 3 sau 4 ori cand eram de varsta ta..sau poate mai mica.........mult succes!o seara placuta
fran
Postat pe 20 Februarie 2010 21:27
As reciti forever&ever "Iubire la imperfect".
TheDreamer
Postat pe 21 Februarie 2010 05:14
Romanul meu preferat de dragoste este Torente de Marie Anne Desmarest.Este superb.
Jane Eyre (de Charlotte Bronte) si The choice (de Nicholas Sparks) sunt alte 2 romane care m-au impresionat in mod deosebit.
sweet_alexxa
Postat pe 21 Februarie 2010 05:34
Vrei sa castigi bani doar pentru ca-ti folosesti calculatorul?

Sau sa postezi anunturi gratis direct pe monitoarele calculatoarelor a mii de oameni?

Viziteaza linkul pentru detalii

http://vur.me/s/20rom/
rumelan
Postat pe 21 Februarie 2010 06:37
"LORELEI" al lui Ionel Teodoreanu, "Pe aripile vantului" - Margarett Mitchel, "Anna Karenina" - Tolstoi. Stiu ca sunt clasice si complexe, insa tocmai de aceea sunt superbe. Cred ca le-am citit si recitit de zeci de ori. Ar fi multe de adaugat. Ma mira doar ca nu le-a mentionat nimeni.
"- Dragutule, dragutule, atunci de ce nu esti deschis cu mine? De ce te temi de mine? De ce nu-mi spui drept? De ce fugi? De ce te ascunzi?
- Stiu eu, Luli? Omul e un tesut de contradictii si absurd.
- Si cand iubeste?
- Mai ales. " (I Teodoreanu - "Lorelei")
ClassyCat
Postat pe 21 Februarie 2010 07:25
Eu iti recomand cu mare drag 2 carti una mai frumoasa ca alta:
1.La rascruce de vanturi- Emily Bronte
2.Mandrie si prejudecata-Jane Austin (cartea mea favorita, as putea sa o citesc de sute de ori fara sa ma satur)
camyfoxy
Postat pe 21 Februarie 2010 08:06
Sunt multe romane de dragoste foarte bune care pot fi enumerate.Le-am citit pe toate celelalte amintite pe aici, deci nu are rost sa vorbesc despre ele iar, in schimb va recomand altele: Moartea lebedei si Talida de Ion Grecea, Zvetlana de Octav Dessila, Floris, dragostea mea de Jaqueline Monsigny, Convulsii de Henryk Sienkievicz si mai sunt multe altele ce merita sa fie citite.
kudika033769
Postat pe 21 Februarie 2010 08:15
mie mi-au placut in mod deosebit Mataniile,Castelana din Shenstone-Florence L. Barclay, Misterele din Udolpho-Ann Radcliffe si de asemenea La rascruce de vanturi-Emily Bronte...
under_the_crescent_moon
Postat pe 21 Februarie 2010 08:21
A citit careva dintre voi Trei camarazi de Erich Maria Remarque ???
E superba , pacat ca nu multi o si stiu
tonim69
Postat pe 21 Februarie 2010 08:41
si mie imi place foarte mult sa citesc..si ca sa combat putin ceea ce spun unii,nu exista varsta pentru a citi....nu doar 17 ani,asa gandesc elevii mei de la scoala....ca sa fii un om cultivat si intelept ...citeste cat vrei si oricand....un profesor de al meu de la facultate ne zicea "imi mai trebuie vreo doau vieti sa citesc tot ceea ce vrea.mi-am propus sa citesc atatea carti...dar din pacate imi vine sfarsitul si nu mai am timp"..am citit foarte multe carti....din cate am observat multi dintre voi apreciaza cartile straine...sunt superbe in adevar,dar nu stiti ce comori au scris contemporanii nostri...Lumea in doua zile -George Balaita, Absentii-Augustin Buzura, Bunavestire-Nicolae Breban,Nostalgia-Mircea Cartarescu...
andy22
Postat pe 21 Februarie 2010 09:10
De la: Aleka, la data 2010-02-16 15:34:04Pentru ca iubesc sa citesc m-am gandit sa deschid acest topic in care sa ne recomandam carti. Citesc carti de genuri diferite dar m-am oprit asupra celor de dragoste.
Cartea mea de suflet e "Invitatie la vals" de Mihail Drumes pe care nu am putut sa o las din mana nici o secunda :D
Ca tot e un topic pentru recomandari o sa incep eu prima:
"Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste"- Mihail Drumes
"A5 filola" si "Primul pacient" -Michael Palmer
Colectia Cocktail de la Humanitas Fiction (chick-lit, lectura usoara-le termini intr-o zi maxim 2)
Si colectia Chic de la polirom
Astept si recomandarile si parerile voastre!




eu ti as recomanda cateva din volumele Sandrei Braun.daca le cauti sigur gasesti ceva interesant. si mi e mi place lectura:X
just_a_star
Postat pe 21 Februarie 2010 09:21
" Notre Dame de Paris " - Victor Hugo
"Pe aripile vantului " = Margaret Mitchell
" Ana Kareinina " Tolstoi
" Ultimul Mohican " - James Fenimore Cooper
" Lorelei " - Ionel Teodoreanu
" Cartea nuntii " - George Calinescu
" Adela " - Garabet Ibraileanu
kossy
Postat pe 21 Februarie 2010 09:36
As completa in aceeasi nota cu Elevul Dima dintr-a saptea - Drumes; Ne-om intalni in cer - Corut; Adam si Eva - Rebreanu.
realia
Postat pe 21 Februarie 2010 09:36
" Notre Dame de Paris " - Victor Hugo
"Pe aripile vantului " = Margaret Mitchell
" Ana Kareinina " Tolstoi
" Ultimul Mohican " - James Fenimore Cooper
" Lorelei " - Ionel Teodoreanu
" Cartea nuntii " - George Calinescu
" Adela " - Garabet Ibraileanu
kossy
Postat pe 21 Februarie 2010 09:39
"Jar" de Liviu Rebreanu este un roman foarte puternic, la fel "Lorelei" de Teodoreanu, "Maitreyi" de Eliade, "Padurea Norvegiana" de Haruki Murakami... daca iti plac povestile de dragoste un pic mai stranii, "Madame Bovary" de Gustave Flaubert este un roman deosebit de intens, "Dragostea in vremea holerei" de Gabriel Garcia Marquez e senzational, ca orice roman scris de autorul columbian...
roxete
Postat pe 21 Februarie 2010 09:42
buna! Carti interesante de dragoste ar fi cele ale Sandrei Brown dar acelea sunt mai mult fantezii sexuale, cei carora le plac SF-urile pot citi seria Twilight si The Host de Stephenye Meyer,si multe altele(mie acestea mi-au placut), o carte usoara pt cei carora le place umorul negru respectiv ironia, sarcasmul, cinismul si critica pot citi Perfect barbatesc- este o carte despre un barbat insurat, cu 2 copii, care considera ca singura modalitate de a scapa din inchisoarea care o formasera cei 2 micuti era o alta casa si de aici incepe toata actiunea. Nu am prea citit carti de dragoste in schimb SF-uri stiu o gramada


ma bucur sa aud ca intr-o lume a manelelor, cluburilor de saraci si a vedetelor de carton cineva mai este interesat de literatura cu toate ca sunt din ce in ce mai putini si nu acestia sunt viitorul societatii (de ce?) pt ca noi, cei interesati de literatura, de arta, de muzica clasica, de fotografie, de tot ce inspira frumosul suntem minoritate in Romania
elena_draguta
Postat pe 21 Februarie 2010 09:45
dar cartile lui Rosemund Pilcher le-ati citit? ....si acelea sunt frumaose si exista chiar si adaptari (filme) fa cute dupa ele....vi le recomand cu caldura
Domnisoara_Christina
Postat pe 21 Februarie 2010 09:47
Ai dreptate,INVITATIA LA VALS si SCRISOARE DE DRAGOSTE sunt doua din romanele care si mie mi-au placut mult de tot,merita citite!
delygabymiky
Postat pe 21 Februarie 2010 09:55
dar ce spuneti de Donna Alba de Gib Miahescu,de Ciuleandra lui Rebreanu, de Adam si Eva de Rebreanu ? ...daca le-a citit cineva sa-mi zica
pantera_neagra
Postat pe 21 Februarie 2010 09:57
De la: fran, la data 2010-02-20 21:27:31pai ,daca ai fi citit un roman de dragoste, probabil ai fi spus asta inainte de a te lua la discutii cu mine,nu?
sau astepti doar un motiv de cearta eu de citit am citit SI romane de dragoste ; iti recomand sa faci la fel ......sau la 17 ani nu iti sta capul la citit iti recomand din suflet "la rascruce de vanturi"de emily bronte...........e superba.............am citit-o de vreo 3 sau 4 ori cand eram de varsta ta..sau poate mai mica.........mult succes!o seara placuta
Lulusa
Postat pe 21 Februarie 2010 09:58
In copilarie am citit pe langa:Elevul Dima dintr-a saptea si BUCURESTI orasul prabusirilor, apoi Maitrey,Ultima NOAPTE DE DRAGOSTE, PRIMA NOAPTE DE RAZ BOI...ETC
Lulusa
Postat pe 21 Februarie 2010 10:04
da am citit-o super
kudika051002
Postat pe 21 Februarie 2010 10:14
De la: fran, la data 2010-02-20 21:27:31pai ,daca ai fi citit un roman de dragoste, probabil ai fi spus asta inainte de a te lua la discutii cu mine,nu?
sau astepti doar un motiv de cearta eu de citit am citit SI romane de dragoste ; iti recomand sa faci la fel ......sau la 17 ani nu iti sta capul la citit iti recomand din suflet "la rascruce de vanturi"de emily bronte...........e superba.............am citit-o de vreo 3 sau 4 ori cand eram de varsta ta..sau poate mai mica.........mult succes!o seara placuta


Ce tare eu ieri am început carte...sper cã ai dreptate și dacã ai chiar nu știu cum de mi-a scãpat pânã acum cartea :)
Hmm..romane de dragoste...
1. ”Mândrie și prejudecatã” Jane Austen - despre dragoste adevãratã
2. ”Adam și Eva” Liviu Rebreanu - despre reîncarnare și iubire
3. ”Floare-de-zãpadã și evantaiul secret” Lisa Lee -despre iubirea unei prietene
4. ”Memoriile unei gheișe” Arthur Golden - despre iubire aproape imposibilã
5. ”Anna Karenina” Lev Tolstoi - despre douã iubiri
6. ”De ce iubim femeile” Mircea Cãrtãrescu - o copilație de povestiri cu parfum de dragoste
7. ”Pe aripile vântului” Margaret Mitchell - și cei încãpãținați pot iubi :)
8. ”Scarlet” Alexandra Ripley - ba mai meritã și o a doua șansã
9. ”Jane Eyre” Charlotte Bronte - despre iubire și principii, moralitate
10. ”Un cuib de nobili” Ivan Sergheivici Turgheniev - despre nobili și iubire
11. ”Regina Margot” Alexander Dumas (tatãl) - despre obstacole în calea iubirii
12. ”Colierul reginei” Alexander Dumas (tatãl) - iarãși o curte regalã, nobili și intrigi
13. ”Unsprezece minute” Paulo Coelho - sacrifici și o iubire de basm
14. ”La râul Piedra am șezut și am plâns” Paulo Coelho - foarte emoționantã cartea, iubirea nu are limite
15. ”Amantul doamnei Chatterley” David Herbert Lawrence - despre o iubire adulterinã
16. ”Emanuelle” Emanuelle Arsan - despre erotism ...
17. ”Lolita” Vladimir Nabucov - despre o iubire ciudatã a unui bãrbat fațã de o nimfetã
18. ”Mari speranțe ” Charles Dickens - o iubire inocentã
19. "Ultimul mohican" - James Fenimore Cooper - un roman istoric
20. ”Enigma Otiliei” George Cãlinescu - despre iubire și maturizare
21. ”La sud de graniþã, la vest de soare ” Haruki Murakami - despre amintiri, jazz și iubire

Mã opresc aici..dar dacã îmi mai amintesc ceva mai adaug...dar lista poate fi completatã și de voi, apropo cineva zicea cã nimeni nu citește..eu rar scriu ceva aici pe forum, dar acest subiect îmi place, de aia și întârzierea, pur și simplu nu am vãzut cã se discutã despre cãrți
milla_vanilla
Postat pe 21 Februarie 2010 10:15
buna....am citit atat de multe carti in liceu incatdaca stau si ma gandesc nu-mi mai amintesc titlurile, dar citind ceea ce ati scris cu totii cu siguranta am citit "Invitatie la vals", "Scrisoare de dragoste', "Lorelai", Maytrei, Anna Karenina, La rascruce de vanturi - superba, Sapho, si altele dar cu siguranta niciodat nu o sa uit cartea care m-a impresionat cel mai tare - Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul...Am citit si Doamna bovary, e Frumoasa dar u m-a impresionat chiar foarte tare ..........lectura placuta
kudika037479
Postat pe 21 Februarie 2010 10:22
De la: roxete, la data 2010-02-21 09:42:03"Jar" de Liviu Rebreanu este un roman foarte puternic, la fel "Lorelei" de Teodoreanu, "Maitreyi" de Eliade, "Padurea Norvegiana" de Haruki Murakami... daca iti plac povestile de dragoste un pic mai stranii, "Madame Bovary" de Gustave Flaubert este un roman deosebit de intens, "Dragostea in vremea holerei" de Gabriel Garcia Marquez e senzational, ca orice roman scris de autorul columbian...


Cu toate cã am citit ”Doamna Bovary” a lui Flaubert.. nu știu de ce, dar nu mi-a plãcut...prea dramaticã pentru gustul meu...mi s-a pãrut o relatare a vieții unui naiv cu o femeie greu de mulțumit, cam așa ceva...pe viitor mi-ar plãcea sã citesc ”Pãdurea Norvegianã” a lui Murakami și ”Dragoste în vreme de holerã” ca dupã sã mã pot uita și al film, sã mai vãd o datã cum o carte poate fi mult mai intensã decât un film
milla_vanilla
Postat pe 21 Februarie 2010 10:23
De la: pantera_neagra, la data 2010-02-21 09:57:13dar ce spuneti de Donna Alba de Gib Miahescu,de Ciuleandra lui Rebreanu, de Adam si Eva de Rebreanu ? ...daca le-a citit cineva sa-mi zica


Cum puteam sã uit de ”Ciulendra”? am citit-o în a VII-a parcã... și mi-a plãcut mult mult...
milla_vanilla
Postat pe 21 Februarie 2010 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sorin Cerin - Revelatii 21 Decembrie 2012 3 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
Mananca, roaga-te, iubeste 5 De la: _Cryssa_ 24 Februarie 2013 20:34
SANU SE FACA DIFERENTA INTRE COPII BOGATI SI SARACI 2 De la: kudika_986081 24 Aprilie 2015 10:04
Hamam 6 De la: kudika406206 2 Iunie 2011 11:49
Ce carti citim? 4 De la: andres13 7 Martie 2011 12:11