Setari Cookie-uri

aur e tot aur

De la: yumalai, la data 2009-02-28 12:35:001.aurul ori ca e alb ori galben ,
2. bijuteriile din aur se asorteaza la orice tinuta,
3. bijuteriile din alte metale se deterioreaza si nu se asorteaza la orice tinuta
4. unele persoane sunt alegice la anumite metale

Hai sa te desfiintez, esti cam lemn tanase la acest capitol:
1. aurul e numai galben - se spune aur alb la cel descris foarte bine de Full Jacket, e un galben mai deschis.
2. Gresit ! pe lumea asta mai sunt perle, argint, platina, si multe alte chestii, care se asorteaza corespunzator tinutei, etc.
3. argintul de exemplu este mai rezistent ca aurul. si aurul se deterioreaza ca orice lucru.
4. da, unele persoane tusesc, dar de la metalul numit tutun.

Sigurul lucru bun spus de tine e titlul topicului , care probabil fara sa vrei, e o parabola la faimosul filozof bulgar Panceo Pancev care a zis fenomenala expresie: " Ce e, e - ce nu e, nu e !"

Ca o paralela la titlul tau: Duda e tot duda !

Postat pe 7 Martie 2009 07:55
nu as putea sa zic ca sunt inebunita dupa aur .. imi place sa port destul de rar..
_dulcik_
Postat pe 24 Martie 2009 16:29
De la: Roco, la data 2009-03-07 07:55:14
De la: yumalai, la data 2009-02-28 12:35:001.aurul ori ca e alb ori galben ,
2. bijuteriile din aur se asorteaza la orice tinuta,
3. bijuteriile din alte metale se deterioreaza si nu se asorteaza la orice tinuta
4. unele persoane sunt alegice la anumite metale

Hai sa te desfiintez, esti cam lemn tanase la acest capitol:
1. aurul e numai galben - se spune aur alb la cel descris foarte bine de Full Jacket, e un galben mai deschis.
2. Gresit ! pe lumea asta mai sunt perle, argint, platina, si multe alte chestii, care se asorteaza corespunzator tinutei, etc.
3. argintul de exemplu este mai rezistent ca aurul. si aurul se deterioreaza ca orice lucru.
4. da, unele persoane tusesc, dar de la metalul numit tutun.

Sigurul lucru bun spus de tine e titlul topicului , care probabil fara sa vrei, e o parabola la faimosul filozof bulgar Panceo Pancev care a zis fenomenala expresie: " Ce e, e - ce nu e, nu e !"

Ca o paralela la titlul tau: Duda e tot duda !

:))=))3. cand argintul o fii mai bun decat aurul o sa incep eu sa gravitez in jurul lunii pt ca argintul se innegreste mai repede decat aurul eu bijuterii de aur de vreo 10-15 ani in stare foarte buna, pe cand argintul e negru si trebuie curatat periodic
2. perlele nu se asorteaza la orice tinuta :P si exista si platina dar nu prea gasesti bijuterii din platina si sunt foarte scumpe'
4. nu amz is ca tusesc:)) de la alte metale de ex mie mi se irita urechile
1. aurul e de un sg tip asta o stiam dar se face diferenta prin culoare ca si dudele sunt toate la fel numai ca sunt si albe si negre
yumy
Postat pe 25 Martie 2009 14:22
Eu nu suport aurul, cel putin nu cel galben.Sunt fan argint si aur alb eventual.
Dorina1
Postat pe 26 Martie 2009 13:15
pai da acum depinde ca aur alb da dar tot mai mult imi place argintu...imi place combinat auru alb cu aur galben
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 14:47
deci nu conteaza de ce fel e (alb, galben) aurul este un metal pretios
yumy
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:30
De la: andreea1976, la data 2009-03-01 17:30:59Nu e nici o problema sa porti aur,fie el alb sau galben.
Ceea ce e urat e sa te impodobesti mai ceva ca pomul de craciun
Am vazut persoane care purtau inele de aur pe fiecare deget de la mana.............mi se pare dezgustator
In fine..................


Subscriu. Dar macar nu-s nici discrete, au niste pietre MAAAARI cat se poate de MARI.
amr2009
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:41
De la: amr2009, la data 2009-04-10 20:41:41
De la: andreea1976, la data 2009-03-01 17:30:59Nu e nici o problema sa porti aur,fie el alb sau galben.
Ceea ce e urat e sa te impodobesti mai ceva ca pomul de craciun
Am vazut persoane care purtau inele de aur pe fiecare deget de la mana.............mi se pare dezgustator
In fine..................


Subscriu. Dar macar nu-s nici discrete, au niste pietre MAAAARI cat se poate de MARI.
da dar asta nu inseamna ca daca purtam aur trebuie sa ne impodobim ca pomul de craciun
yumy
Postat pe 11 Aprilie 2009 08:34
Sunt foarte de acord cu tine! Ai foarte mare dreptate!
kudika008277
Postat pe 12 Aprilie 2009 12:58
De la: kudika008277, la data 2009-04-12 12:58:34Sunt foarte de acord cu tine! Ai foarte mare dreptate!
da si cred ca e bijuterie din aur e un cadou foarte placut
yumy
Postat pe 14 Aprilie 2009 19:53
corect. de ex. ce ar fi un inel de logodna din nichel! gold rules!!!
l_diana_c
Postat pe 14 Aprilie 2009 19:56
De la: l_diana_c, la data 2009-04-14 19:56:18corect. de ex. ce ar fi un inel de logodna din nichel! gold rules!!!

da =))
yumy
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:06
mai fratilor...daca va place sa purtati aur purtati daca nu NU
ralu_zar
Postat pe 18 Aprilie 2009 00:00
aurul e o bijuterie destul de valoroasa...asa ca cui ii place sa poarte sa poarte linistit...
_dulcik_
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:19
De la: _dulcik_, la data 2009-04-23 11:19:08aurul e o bijuterie destul de valoroasa...asa ca cui ii place sa poarte sa poarte linistit...

da aurul.......
yumy
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:15
Diferenta o face bunul gust!
Aurul purtat in cantitati controlabile si cu bun gust e ok! Insa nu vad de ce atata tam tam pe seama lui!? Orice bijuterie de bun gust poate da la fel de bine...
Inyo
Postat pe 23 Aprilie 2009 14:22
De la: Inyo, la data 2009-04-23 14:22:17Diferenta o face bunul gust!
Aurul purtat in cantitati controlabile si cu bun gust e ok! Insa nu vad de ce atata tam tam pe seama lui!? Orice bijuterie de bun gust poate da la fel de bine...

cand am deschis acest topic nu m-am referit la aur ca si cantitate ci la calitatea lui pentru ca exista si bijuterii din aur care sunt oribile ca si cele din alte materiale, insa exista si bijuterii din alte materiale create cu bun gust dar nu sunt la fel de rezistente ca cele din aur
yumy
Postat pe 23 Aprilie 2009 20:21
oricum cand vad pe strada persoane care poarta tone de aur deja mi se pare lipsa de bun gust...si aici nu ma refer numai la tiganii...vezi femeile cu 30 de bratarii un lant de abea poate sa il duca la gat, niste cercei de i se duc urechiile de tot in jos iar inele cate 3 pe deget.am vazut asa ceva si m-am ingrozit
_dulcik_
Postat pe 24 Aprilie 2009 10:25
sunt femei care isi pun pe ele tone de gablontzuri si arata la fel de urat ca cele care poarta tone de aur
yumy
Postat pe 24 Aprilie 2009 11:12
De la: yumalai, la data 2009-04-24 11:12:07sunt femei care isi pun pe ele tone de gablontzuri si arata la fel de urat ca cele care poarta tone de aur


mda vor sa arate ca au
_dulcik_
Postat pe 25 Aprilie 2009 11:05
Aurul alb e mult mai elegant si mai finut. Aurul galben e ok si el dar numai in combinatii deosebite, nu simplu. Cel putin pt gustul meu..
Laura_cute
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:16
De la: _dulcik_, la data 2009-04-25 11:05:57
De la: yumalai, la data 2009-04-24 11:12:07sunt femei care isi pun pe ele tone de gablontzuri si arata la fel de urat ca cele care poarta tone de aur


mda vor sa arate ca au

da au au aur mult poate ne dau si noua 1 gram
yumy
Postat pe 26 Aprilie 2009 06:31
doar verigheta o am din aur galben. imi place aurul alb dar niciodata nu port mai mult de un inel pentru ca ador ceasurile si nu vreau sa ma "incarc".nu-mi place opulenta afisata parca din ce in ce mai mult la noi.daca am mereu cate un ceas scump la mana sa imi pun si inele si cercei si lantz deja...m-as numi pom de iarna.nu-mi place!
evident, gusturile nu se discuta dar am impresia ca unele chiar nu au limita cand e vorba de etalarea bijuteriilor.
htania
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:45
De la: htania, la data 2009-04-30 15:45:45doar verigheta o am din aur galben. imi place aurul alb dar niciodata nu port mai mult de un inel pentru ca ador ceasurile si nu vreau sa ma "incarc".nu-mi place opulenta afisata parca din ce in ce mai mult la noi.daca am mereu cate un ceas scump la mana sa imi pun si inele si cercei si lantz deja...m-as numi pom de iarna.nu-mi place!
evident, gusturile nu se discuta dar am impresia ca unele chiar nu au limita cand e vorba de etalarea bijuteriilor.

excludem pomi de craciun
yumy
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:16
Ce te face sa crezi ca o bijuterie e mai pretioasa cu cat e mai rezistenta!? Cat porti tu o bijuterie!? Despre ce bijuterii vorbesti tu? Numesti bijuterie un kitsch luat dintr-un bazar!?
Bijuteriile care intradevar sunt bijuterii au o rezistenta considerabila indeajuns de mult incat sa nu iti pui problema asta doar daca intentionezi sa traiesti 200 de ani cu aceasi cercei.
Nu stiu daca rezistenta in timp e cea mai importanta calitate a unei bijuterii as miza pe alte aspecte. Calitatea si cota de exprimare a unei bijuterii draga mea se exprima in functie de niste indicatori precum : culoare, densitate, maleabilitate, duritate si poate ductibilitate ca urmare a puritatii. Acestea fiind spuse un material este mai pretios nu doar pt ca traieste 300 de ani...si cuprul traieste poate chiar mai mult ba chiar plasticul le-ar putea intrece pe toate. O bijuterie este pretioasa prin prisma unicitatii, materialului prelucrat manual/ mecanic filigram/ filiform si poate vorbim si despre o piatra slefuita...
Acestea au fost spuse pentru ca la un moment dat s-a pronuntat cuvantul rezistenta... in alta ordine de idei eu nu prea am inteles ce s-a urmarit in topikul asta...ma gandesc ca exista si un alt motiv decat negarea prostului gust inca o data(subiect discutat in toate partile devenit cliseu...) mult prea banal pentru a ocupa atata spatiu...
Inyo
Postat pe 30 Aprilie 2009 19:01
De la: Inyo, la data 2009-04-30 19:01:48Ce te face sa crezi ca o bijuterie e mai pretioasa cu cat e mai rezistenta!? Cat porti tu o bijuterie!? Despre ce bijuterii vorbesti tu? Numesti bijuterie un kitsch luat dintr-un bazar!?
Bijuteriile care intradevar sunt bijuterii au o rezistenta considerabila indeajuns de mult incat sa nu iti pui problema asta doar daca intentionezi sa traiesti 200 de ani cu aceasi cercei.
Nu stiu daca rezistenta in timp e cea mai importanta calitate a unei bijuterii as miza pe alte aspecte. Calitatea si cota de exprimare a unei bijuterii draga mea se exprima in functie de niste indicatori precum : culoare, densitate, maleabilitate, duritate si poate ductibilitate ca urmare a puritatii. Acestea fiind spuse un material este mai pretios nu doar pt ca traieste 300 de ani...si cuprul traieste poate chiar mai mult ba chiar plasticul le-ar putea intrece pe toate. O bijuterie este pretioasa prin prisma unicitatii, materialului prelucrat manual/ mecanic filigram/ filiform si poate vorbim si despre o piatra slefuita...
Acestea au fost spuse pentru ca la un moment dat s-a pronuntat cuvantul rezistenta... in alta ordine de idei eu nu prea am inteles ce s-a urmarit in topikul asta...ma gandesc ca exista si un alt motiv decat negarea prostului gust inca o data(subiect discutat in toate partile devenit cliseu...) mult prea banal pentru a ocupa atata spatiu...
felicitari ca n-ai pricipit nimic
sa stii ca nu conteaza doar forma bijuteriei la ce folos ca e asa superba daca e dintr-un metal care se innegreste nu te poti duce cu un cadou(cica scump) cu o bijuterie din nichel
si cat despre plastic te invit sa porti tu bijuterii din plastic daca tu crezi ca sunt rezistente poti sa porti cu placere si chiar te invit sa le faci cadou
si nu m-am referit la faptul ca importanta unei bijuterii consta numai in rezisteanta
yumy
Postat pe 30 Aprilie 2009 19:22
De la: yumalai, la data 2009-04-26 06:31:55
De la: _dulcik_, la data 2009-04-25 11:05:57
De la: yumalai, la data 2009-04-24 11:12:07sunt femei care isi pun pe ele tone de gablontzuri si arata la fel de urat ca cele care poarta tone de aur


mda vor sa arate ca au

da au au aur mult poate ne dau si noua 1 gram


nu am nevoie... si oricum la 1 gram nu se vede ... in fine daca poarta tone de aur e problema lor...
_dulcik_
Postat pe 30 Aprilie 2009 21:45
De la: _dulcik_, la data 2009-04-30 21:45:47
De la: yumalai, la data 2009-04-26 06:31:55
De la: _dulcik_, la data 2009-04-25 11:05:57
De la: yumalai, la data 2009-04-24 11:12:07sunt femei care isi pun pe ele tone de gablontzuri si arata la fel de urat ca cele care poarta tone de aur


mda vor sa arate ca au

da au au aur mult poate ne dau si noua 1 gram


nu am nevoie... si oricum la 1 gram nu se vede ... in fine daca poarta tone de aur e problema lor...

tone tone de aur un 1 mai cat mai frumos si "aurit" cu distractii pentru toata lumea
yumy
Postat pe 1 Mai 2009 07:47
multumim multumim
deelisha
Postat pe 1 Mai 2009 11:34
De la: deelisha, la data 2009-05-01 11:34:00multumim multumim
yumy
Postat pe 1 Mai 2009 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bijuterii handmade 0 De la: 6 Martie 2010 13:06
bijuterii handmade ieftine 13 De la: kudika_28540 20 Martie 2014 12:18
bijuterii handmade din sticla si pietre semipretioase 1 De la: piece_d_art 2 Decembrie 2011 01:20
Cristale Swarovski pentru par extensii trend 2011 1 De la: kudika487175 19 Decembrie 2011 19:26
Accesorii rochie de dantela 4 De la: alinel7 1 Octombrie 2015 23:02