Setari Cookie-uri

Toleran "zero" fa de criminali?

Ieri, 27 februarie, n parcul Unirii, a avut loc o conferin de presa organizat n premier de ctre Comisariatul pentru Societatea Civil (CSC) pe tema Campaniei de strngere a semnturilor pentru nsprirea pedepsei la infraciunea de omor simplu Art. 178 Cod Penal, de la pedeapsa cu nchisoarea de maxim 25 ani la deteniunea pe via. n cadrul conferinei au fost prezentate rezultatele concrete ale acestei campanii pe baza tabelelor strnse n Bucureti i celelalte centre pilot din ar unde au fost amplasate corturi asemntoare i opiniile oamenilor cu privire la justiia din Romnia.
Dac v-a strnit interes subiectul, restul cititi pe http://femeidupagratii.blogspot.com/.
Atept comentariile voastre!
julyane19
Postat pe 28 Februarie 2009 23:25
Art. 178. - Uciderea din culp

Uciderea din culp a unei persoane se pedepeste cu nchisoare de la 1 la 5 ani.

Uciderea din culp ca urmare a nerespectrii dispoziiilor legale ori a msurilor de prevedere pentru exerciiul unei profesii sau meserii, ori pentru efectuarea unei anume activiti, se pedepeste cu nchisoare de la 2 la 7 ani.

Cnd uciderea din culp a unei persoane este svrit de un conductor de vehicul cu traciune mecanic, avnd n snge o mbibaie alcoolic ce depete limita legal sau care se afl n stare de ebrietate, pedeapsa este nchisoarea de la 5 la 15 ani.

Cu aceeai pedeaps se sancioneaz fapta savrsit din culp, de orice alt persoan n exerciiul profesiei sau meseriei i care se afl n stare de ebrietate.

Dac prin fapta savrit s-a cauzat moartea a dou sau mai multor persoane, la maximul pedepselor prevzute n alineatele precedente se poate aduga un spor pn la 3 ani."

Merit totui dac un individ merit s stea dup gratii cel puin 30 de ani pentru o ucidere din culp... Personal, nu sunt de acord cu instituirea deteniei pe via dect pentru criminalii n serie i pentru recidiviti, dar pentru omor din culp, s faci nchisoare pe via, mi se pare absurd. Pentru ceilali, cred c 25 de ani sunt suficieni att pentru a reflecta i a regreta fapta pentru care se afl n nchisoare, ct i pentru a servi drept exemplu societii. Care este poziia voastr?
iris_4_ever
Postat pe 1 Martie 2009 04:06
Da , eu zic ca merita !

Cate accidente din cauza bauturii sunt pe strada ?

Cate asistente grabite/avare au folosit ace de seringa infectate cu diverse boli pe pacienti nevinovati ?

Legea este mult prea permisibila motiv pentru care nimeni nu se mai sperie de ea.
Eu personal cunosc cel putin 2 persoane care se urca la volan desi nu sunt in stare sa mearga pe picioarele lor ,pana acum nu au avut niciun accident dar asta nu inseamna ca data viitoare nu vor omori niste oameni nevinovati.

Unul care violeaza 5 femei in doua luni DACA e prins iese dupa cel mult 15 ani .....la ce pana mea sa-l mai tii pe ala timp de 15 ani sa-i dai mancare ,haine , conditii decente cand respectivul primul lucru pe care-l face cand iese din inchisoare va fi sa distruga viata altei femei ?

Daca legea ar fi mai aspra cu cei care o incalca nu ar mai fi inchisorile pline de puscariasi pentru ca s-ar gandi de 2 ori inainte sa se urce beti la volan , sa depaseasca limita legala , sa nu-si trateze pacientii corespunzator s.a.m.d

Personal nu vad ce rost are sa tii inchis pe viata un condamnat cand in afara de faptul ca respectivul consuma resurse ...altceva nu se intampla
iris_4_ever
Postat pe 1 Martie 2009 04:20
cica criminalul plateste pentru faptele lui pe pamant cam asta ar fii arspunsul
yumy
Postat pe 1 Martie 2009 08:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casa de Productie Electro Star tel:0722.410.597 5 De la: inocica 23 Septembrie 2008 12:20
ipremii.com 1 De la: annie34 19 Aprilie 2010 15:40
AI VOTAT AZI? 2 De la: yumalai 14 Iunie 2009 07:41
PRO sau CONTRA 27 De la: OCTAIA 19 Martie 2008 22:29
O intrebare 7 De la: kudika_24319 7 Ianuarie 2013 14:43