Setari Cookie-uri

credeti ca exista dumnezeu?

le-am promis multora ca o sa incep aceasta discutie. poate voi credeti, dar eu...... de fiecare data cand am o problema prefer sa ma gandesc ce sa fac, sa o rezolv in final. nu imi place sa stau sa ma rog de dumnezeu sa o rezolve.acum nu am timp sa scriu mai mult. dar, pe parcurs o sa ne cunoastem mai bine si o sa va spun mai multe.va pup pe toate!
mikela_4u
Postat pe 17 Iulie 2008 15:44
:) Oamenii se contrazic ei pe ei. Cand au nevoie de ceva si nu reusesc sa obtina, se roaga la dumnezeu sa primeasca. Cu toate astea, atunci cand se intampla o tragedie, ei sustin ca daca d-zeu ar exista, nu ar fi permis se se intample acea tragedie. In fine, probabil depinde de dispozitia umana.. ;)) Eu sunt convinsa ca exista dumnezeu, dar nu acel dumnezeu pe care religia ni-l impune. Dumnezeul pe care il cunosc eu nu ma pedepseste daca gresesc si nu ma trimite in iad daca nu-i ascult poruncile intotdeauna. Dumnezeul meu e bun si milos. Atunci cand gresesc el ma ajuta sa ma ridic si imi sterge lacrimile.. ma lasa sa ma conving pe propria mea piele de ceea ce e rau sau bun in viata. Orice as face, ma iarta si incearca sa ma indrume pe calea cea buna. Depinde de mine daca vreau sau nu sa imi deschid ochii si sa fac diferenta.. El vrea sa fiu fericita. Pt ca el ma iubeste. El m-a creat. Si nu am mai auzit de nici un tata care isi trimite copilul la moarte daca acesta e razvratit si nu asculta.

Postat pe 17 Iulie 2008 16:29
Cred ca in Dumnezeu si ma rog la el indiferent ca imi e bine sau rau.Ma rog intotdeauna , nu doar cand vreau sa obtin ceva...pot spune ca Dumnezeu m`a ajutat in absolut fiecare clipa ...Stie EL de ce :)
Kittynelle
Postat pe 17 Iulie 2008 16:48
persoanele care nu cred in Dumnezeu sunt atee, persoanele care cred, sunt credincioase...dar persoanele care nu stiu ce sa creada,cum se numesc? confuze?

eu cred ca Dumnezeu exista pentru noi, pentru asta vrem noi sa credem, ca e cineva acolo sus care ne ocroteste, care este bun si ca un parinte (Tata), ne pedepseste cand gresim si meritam.Mintea omului e capabila sa creeze povesti despre ce a fost odata, si la fel si poate sa si exagereze...eu cred ca nu am fost creati de Dumnezeu, ci ne-am dezvoltat cu propriile forte, si cu ajutorul naturii ne-am format fizic si psihic, in functie de vremurile in care traiam si traim. la fel si trasaturile fizice ale oamenilor din intreaga lume, nu sunt date de Dumnezeu, tot datorita locului in care s-a dezvoltat populatia s-au format....si totusi observati ca scriu Dumnezeu(cu D), poate exista, poate nu....oricum ar fi, trebuie sa respectam aceasta entitate pentru ca se pare ca ne da putere; ca e doar autosugestie sau chiar exista....asta nu a dovedit-o nimeni, si nici eu nu o pot dovedi ca si voi de altfel.....tot ce pot sa spun e ca am visat o icoana care plange, intr-o noapte, si lacrimile nu se mai opreau, si ma facea si pe mine sa plang.....e un semn?sau e doar subonstienul meu care lucreaza pe "neve"?.....eu zic ca e un mister...


si cum spun cei care CRED: It's only God's will!
micky_ai
Postat pe 17 Iulie 2008 18:39
Ce prostie.......Dumnezeu exista dar ce vreti? sa faca minuni? v-a dat creier frate,folositi-l.Cine stie,cine nu...........astA E.

Postat pe 17 Iulie 2008 21:55
De unde draqu credeti ca aveti creier? frate,ne-a dat la toti,daca nu il folosim,nu avem nici o scuza,bey......viata te incearca....viata asta e chiar un test pt.noi toti...............si sa nu uitati ca tot ce faceti aici in viata asta , platiti cu varf si indesat dupa . si......Mikela 4you vezi ca e un pacat si asta ce spui tu.

Postat pe 18 Iulie 2008 12:09
NUUU,dar.......sincer ca tot zici ca Dumnezeu nu exista.........cum crezi ca sa format pamantul? cine draqu crezi ca l-a facut? iti spun eu,ca Einstein in nici un caz, deci.......esti o pers.confuza.Clar.Si........da,pana la urma fiecare crede in ce vrea,sunt 7000 de diferite religii......si daca te uiti putin,si stii despre ce vorbesc,cam toate se aseamana........deci.....undeva.....e ceva.Si ca ziceai ca nu crezi nici in draqu. sa stii ca si el exista......asa ca.....vezi,ca daca nu crezi in Dumnezeu.......s-ar putea sa ajungi la draqu.,cine stie? ai sa vezi tu cu ochii tai mai devreme sau mai tarziu,dar ai grija sa nu fie prea tarziu.

Postat pe 18 Iulie 2008 12:21
credem in Dumnezeu...dar vorbim cu dracu'....frumos!
micky_ai
Postat pe 18 Iulie 2008 16:35
Oamenii din ziua de azi nu mai au un pic de frica de Dumnezeu...nu cred,nu se roaga...ba mai afirma ca EL nu exista...Mie imi pare sincer rau pentru cei care nu cred,care sunt lipsiti de orice credinta...e trist cum unii dau vina pe Dumnezeu pentru orice nereusita cand ei nu spun macar un Tatal Nostru.Dar...fiecare cu treaba lui..e pacat insa...
alexandra06
Postat pe 18 Iulie 2008 17:29
EY Mycky sa stii ca vorbeam de draqu nu cu draqu asa,ca.......nu vad sensul.

Postat pe 18 Iulie 2008 19:54
Stai linistita ca nu sunt mana-n mana cu draqu''

Postat pe 18 Iulie 2008 22:37
PENTRU VOI TOTI: am citit o parte din biblie. sunt foarte multe lucruri contradictorii acolo. sa va dau un exemplu: 'crede si nu cerceta' sau ' cauta si vei gasi'. ambele apar in biblie si sunt spuse de isus. ce sa fac? cercetez! nu sunt credula. de ce scrie sa nu ne inchinam la oameni cu poale lungi cand preotii nostri se imbraca intr-un fel de rochie (sutana). celalalte subiecte le las pe alta data.
mikela_4u
Postat pe 21 Iulie 2008 00:15
ma refeream la asta de fapt: ".........cum crezi ca sa format pamantul? cine draqu crezi ca l-a facut?..."..dar whatever, noi ne dam cu parerea aici, fiecare crede ce vrea si zice ce doreste!
micky_ai
Postat pe 21 Iulie 2008 12:47
sigur ca exista Dumnezeu.Doar nu credeti ca pamintul sa format in urma unei Big Bang,ca oamenii-niste fiinte perfecte care pot vorbi, pot gindi, pot face multe lucruri utile, s-au format dintr-un nor de praf.Exista lucruri care nu puteau sa apara din nimic:copilul cum se formeaza in burta mamei,cum ploua,cum au loc diferite procese in natura,sint niste lucruri de-a dreptul fantastice,care nu puteau sa apara fara sa fi avut aici cineva contributie.Dumnezeu este Cel ce ne-a creat,ne urmareste pas cu pas,tot ceea ce facem si la El ne vom intoarce si-i vom da socoteala pentru toate pacatele noastre.Fiindca El nu ne-a creat pentru a tine umbra pamintului.El ne-a creat cu un scop.Viata aceasta este un examen pentru fiecare din noi,daca il trecem-ajungem in Rai cu voia lui Dumnezeu,daca nu il trecem-ajungem in Iad.Trebuie sa ne rugam la El nu doar atunci cind ne e rau,cind simtim ca din alta parte n-avem ajutor,trebuie sa ne rugam si atunci cind ne e bine,sa-I multumim,pentru a nu-L uita si pentru a nu cade in pacat.Cel ce nu crede in Dumnezeu face un mare pacat...si orice eveniment ce are loc,fie bun fie rau,are loc doar cu voia lui Dumnezeu.Asa ca trebuie sa trecem rabdatori peste orice greutate,peste orice boala,fiindca Dumnezeu ne vede si adevarata placere,adevarata multumire ne asteapta doar la El.

Postat pe 21 Iulie 2008 18:58

Postat pe 21 Iulie 2008 19:15
bravo mikela..."crede,nu cerceta" cu asta le-ai cam inchis gura la toti...cei care sunt nelamuriti
alexandra06
Postat pe 21 Iulie 2008 19:21
hmmmm... cun s-a format pamantul? pe dracu... nu ai auzit de explozii in univers? luna cum s-a format? tot in urma unei explozii. te-ai gandit cum am aparut noi? cica au fost 2 la inceput, s-au inmultit... intrebarea e cum s-au inmultit? adam a facut copii cu eva. putea sa faca si 1000, dar copii lui adam cum au facut copii? sunt 2 posibilitati: ori au facut sex fratii intre ei , ori parintii cu copii. asta e incest. deci, suntem toti un neam de nebuni si handicapati? nu. suntem oameni normali. asa ca, la inceput au fost mai multi. nu decat 2.poate va mai amintiti regnul animal de la orele de biologie si evolutia fiintelor. dar, biblia e ca un roman. pe vremea aceea scrisul nu era asa raspandit. nu toata lumea stia sa scrie si erau semne, desene si nu litere. chiar credeti ca biblia din zilele noastre e corecta si exacta?nu cred. poate ca oamenii de la acea vreme au vazut un bioterapeut nu un dzeu.erau mai salbatici decat cei din triburile care sunt acum . si nu se apucau ei sa scrie. in dzeu credeau decat saracii si foarte putini bogati.o sa va mai scriu. pa-pa
mikela_4u
Postat pe 22 Iulie 2008 00:03
asa este mikela. pana la urma e dreptul nostru sa gandim logic la cum s-ar fi putut forma lumea asta....unii se mutumesc sa creada ca am fost creati de Dumnezeu, si gata, desi mari dovezi nu au...care varianta e mai credibila??cea stiintifica sau cea religioasa??
micky_ai
Postat pe 22 Iulie 2008 16:12
gaby m bati campii aiurea .sincer daca taceai filozof ramaneai.
witcher
Postat pe 24 Iulie 2008 11:58
Daca Dumnezeu nu exista si tu crezi, n-ai pierdut nimic!Daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, atunci ai pierdut totul!
copilfrumos
Postat pe 24 Iulie 2008 12:42
Bineinteles ca exista si e unul al pacii , altruismului si jertfei adica cel descris in evanghelie .Profetul trimis de d-zeu nu s-ar razboi ucigand oameni pentru nimic in lume caci un om e mai de valoare decat intreaga avand suflet parte din duhul lui d-zeu .Lumea a facut-o d-zeu pentru oameni ca sa serveasca nevoilor acestora si nu ca sa se omoare oamenii pentru ea . D-zeu ne-a mai dat libertate de decizie si nu doreste moartea pacatosului sau religiozitatea cu forta ca in tarile islamice .E de prisos sa mai spun ca un trimis al domnului nu are nevoie de nici o sotie daramite de 70 . Nu vrea sa intemeieze o dinastie caci iubeste oamenii si toate natiile in mod egal .Islamul e izvorat din egoism impulsivitate primara pur arabeasca si ingustime spirituala cea mai de seama fiind nerespectarea dreptului celuilalt (eu vreau si is mai tare deci nu conteaza ce vrea cel in subiect si-i pot impune orice )

Postat pe 24 Iulie 2008 15:28
Marinela1989,cum iti permiti sa vb cu asa cuvinte urite despre Islam?Am spus eu sau altcineva ceva de genul asta despre crestinism???Si apoi comentariile tale dau dovada de nestiinta in domeniul religiilor.Mai studiaza si apoi apuca-te de comentat.Cu respect.

Postat pe 25 Iulie 2008 10:00
serios witcher?si de ce ma rog bat cimpii aiurea?poti sa-mi explici?ca nu prea am inteles.

Postat pe 25 Iulie 2008 13:05
Nu cred ca m-am exprimat exagerat . Exagerata e atitudinea lor de a impinge femeia in afara vietii(vezi afganistan) transformand-o intr-o leguma fara personalitate si libertate de decizie asupra propriei persoane exclusiv pusa in slujba barbatului din punct de vedere casnic si reproductiv .La fel de exagerat e modul in care religia lor tolereaza conflictele armate si intoleranta fata de alte religii din societatile lor (nu cred ca in romania te-ar omori cineva fiindca esti musulman dar acolo sunt cazuri cu crestini asasinati doar pentru aderenta lor la crestinism) . Sincer mi se pare naiv sa discuti citate din coran . Mai bine uitati-va exponentii carei religii au mai mult respect fata de aproapele sau si CONSTIINTA .

Postat pe 25 Iulie 2008 14:37
asa e. religia face multe victime. sunt multe clipuri pe youtube in care puteti vedea felul in care se poarta barbatii cu femeile. va rog sa le vizionati. daca ar fi sa aleg... as prefera MISA si nu afganistansau alte tari cu religii tampite.
mikela_4u
Postat pe 25 Iulie 2008 18:03

Postat pe 25 Iulie 2008 19:11
Pt Copilfrumos: bine spus. Este vorba de Pariul lui B. Pascal, nu ?

Postat pe 26 Iulie 2008 02:18
pentru ca tot ce ai descris tu sunt fenomene ale naturii nu minuni create de dumnezeu.vrei sa spui ca inundatiile din asia sunt minuni de la dumnezeu sau din cauza incalzirii globale?
witcher
Postat pe 26 Iulie 2008 17:49
Vai ! Dar islamul nici macar nu e o religie .E ceva ca si comunismul -niste idei menite sa manipuleze masele .Niste barbosi au scris coranul bazandu-se pe propriile pofte-cam cum mi-ar placea mie ca barbat sa se comporte o femeie .ATI AUZIT VOI VREODATA FEMEI SA DISCUTE DESPRE CUM AR TREBUI SA SE IMBRACE SI CARE E ROLUL BARBATULUI IN SOCIETATE LA MODUL IMPERATIV ? Si inca sa profite de naivitatea oamenilor superstitiosi spunandu-i "carte sfanta" Eu sunt pentru o lume libera fara frontiere religioase ori politice .Stiu sa fac diferenta dintre mesajul lui d-zeu si al MISOGINILOR sfinti parinti de sex masculin din toate timpurile si cartile (vechi testament , epistolele apostolilor etc). Astia ordona mai ceva ca d-zeu de parca ei ar fi creat femeia ! Baliverne fratilor ! In nici o epoca trecuta femeia nu a avut acces la educatie si autoconfirmare de aia toti scriitorii, muzicienii etc. is barbati . De fapt simtul artistic e mai mult un atribut al femeilor.Ma gandesc la Einsteinii de gen feminin care au murit invartind lingura in cratita . E absurd sa te gandesti ca n-au existat genii feminine .Pai daca toate femeile musulmane ar face carte - cine s-ar mai marita cu ei la varste fragede (ca asa-i buna femeia in viziunea barbatului -adolescenta ce-i trebuie ei carte ? lui ii trebuie altceva ).Si daca toate ar fi realizate profesional cine ar mai slugari si naste 10 copii .Manipulare menita sa lege o fiinta umana de maini si picioare si s-o faca sa traiasca conform interesului altuia .

Postat pe 26 Iulie 2008 20:12
Dumnezeu exista, insa nu la modul in care este perceput de majoritatea oamenilor. Exista la nivel filozofic, exista in fiecare din noi cate-o particica din el. Biblia si restul, au fost create pentru ca era nevoie de o suprematie care sa stopeze rautatea, razboaiele, crimele, era nevoie de o lege scrisa Divina. Numai asa, omul putea avea o constiinta, o frica de ceva. A fost creat um mit al unei Puteri Supreme capabile sa ii judece undeva candva, pe toti rau facatorii. Dumnezeu exista in momentul de fata, in iubire, in bunatatea, onestitatea, constiinta noastra. Asa exista Dumnezeu. Nu cred ca avem nevoie de restul superstitiilor, povestilot, habotnicilor. In alte tari, Religia inca este o mare putere in stat ceea ce infraneaza progresul omenirii. Dumnezeu se afla in fiecare din noi si reprezinta dragostea pentru ceea ce ne inconjoara. Asa il percep eu pe Dumnezeu si nu am nevoie de mai mult.

Postat pe 28 Iulie 2008 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aperitive pentru diverse ocazii 5 De la: cameliagiurgiu 12 Octombrie 2009 18:50
re all! 2 De la: valivieru96 11 Noiembrie 2009 15:45
Need Help 7 De la: yumalai 26 Mai 2009 08:52
sondaj... 53 De la: black_wolf 3 Iulie 2009 18:23
Problemele ADOLESCENTILOR! 9 De la: ayyryynn 9 Septembrie 2009 13:59