Setari Cookie-uri

EXISTA DUMNEZEU???

Daca n-ai citit ci doar din auzite,ca femeile sunt defaimate,asta e in vechiul testament unde de la creatie se relateaza istoria poporului Israel.Acum cate ceva tot trebuie sa stii cum erau tratate acolo femeile.Dar te provoc sa incepi sa citesti dar incepe cu noul testament,odata ca e mai usor sa intelegi si apoi ca iti vei schimba parerile,din auzite.Vei sti tu,pt ca ai citit si il vei descoperi pe Dumnezeul cel Vesnic,Viu si adevarat...
kudika030262
Postat pe 7 Iunie 2009 12:37
Fetelor a gresit asta e, dar eu vreau sa-i spun ca exista Dumnezeu, mi-a aratat de foarte multe ori, si sa stii ca sunt si eu pacatoasa , am facut multe greseli, am multe pacate am cam din toate...dar Bunul Dumnezeu ma iubeste si acum in ultimul timp a vrut sa-mi arate ca exista din nou.
Ca stii cum suntem noi oameni, ne rugam, ne ajuta si cand ni s-au indeplinit dorintele uitam de el , uitam sa ne mai rugam sau macar sa-i multumim pentru ajutorul dat.... eu cred... cred si daca ati sti prin cate am trecut... mi-a murit primul copil si atunci am zis ca nu exista dar m-a recompensat cu inca un copil .. baiat sanatos, frumos, cuminte, ... si multe alte probleme prin care am trecut... dar ..din nou m-a ajutat .. si eu ii multumesc bunului Dumnezeu in fiecare clipa pentru ajutorul dat....
daniella_rona
Postat pe 7 Iunie 2009 12:44
De la: patriciaconsuela, la data 2009-03-30 09:49:42 ( Nu are rost sa sariti toti pe ea in halul asta....a pus o intrebare ,daca vreti ii raspunde-ti daca nu,nu!) Eu sant sigura ca exista Dumnezeu pt ca l-am vazut in viata mea si i-am simtit sprijinul atunci cand mi-a fost greu.Am o relatie foarte stransa cu El si il iubesc din toata inima si nu as renunta la El pt absolut nimic in lumea asta. I-am dat lui Dumnezeu tineretea mea si sunt foarte fericita , el ma invatat sa imi pastrez inima curata si fara rautate si imi poarta mereu de grija! Exista si cateva dovezi ca ce scrie in biblie s-a intamplat de exemplu : cand Dumnezeu a nimicit cu foc Sodoma din cauza pacatului , i-a spus lui Lot sa isi ia sotia si sa fuga dar daca se vor uita inapoi se vor transforma in stane de sare dar sotia lui nu a ascultat si sa uitat inapoi si chiar si acum mai este acolo intr-o stana de sare iar cand a nimicit pamantul cu apa tot din cauza pacatului i-a spus lui Noie sa faca o arca si sa uirce acolo animale si pe familia lui iar el a ascultat iar cand a trecut potopul,arca a ramas intepenita pe varful unui munte si este si acum acolo......si mai sant multe alte dovezi....eu sant convinsa ca exista si sper ca si tu sa te convingi! O zi faina la toti

...se vede ca esti de la tara....cred ca pe acolo nu au ajuns inca regulile de scriere corecta in limba romana......
Si daca tot veni vorba, poate reusiti cu totii sa vorbiti cu persoane care au trecut printr-o moarte clinica.....aceia va vor lamuri.....ca exista..indiferent la ce sectiune este deschis acest subiect.....
Toate bune!
deana222
Postat pe 7 Iunie 2009 13:33
Va fac o propunere Doamnelor.In topicul acesta,-"Exista Dumnezeu?" vom demonstra ca Dumnezeu exista.Mai deschidem un topic,-"Nu-i asa ca Dumnezeu nu exista"?- si acolo ii rugam sa scrie ceilalti.In felul acesta vom impaca pe toata lumea.
kudika023770
Postat pe 7 Iunie 2009 18:42
NORMAL CA DUMNEZEU EXISTA....EL NEA DAT VIATA SI TOT EL O SO IA.E UN PACAT SA CREZI CA NU EXISTA.TOT CEEA CE TI SE INTAMPLA IN VIATA,FIE ELE BUNE,FIE RELE,DUMNEZEU TI LE DA SI INDIFERENT CUM SUNT TREBUIE SA MULTUMESTI DOMNULUI.ASA CA NU VA INDOITI,DUMNEZEU EXISTA,NUMAI CA NIMENI NU IL POATE VEDEA.
kudika022291
Postat pe 7 Iunie 2009 21:14
De la: priest, la data 2009-06-03 11:37:231 la mana s-a mai discutat pe tema asta de n ori, 2 la mana cred ca tu n-ai o treaba cu dumnezeu avand in vedere ca deschizi subiecte din astea la rubrica "Sex" 3 la mana "Impusca-te si gata impusca-te"


Diannnnnnna
Postat pe 7 Iunie 2009 22:02
De la: geo_x, la data 2009-06-05 23:29:03
De la: irina_teodora, la data 2009-06-03 19:45:46Exista Dumnezeu...dar cred ca s-a suparat pe mine ...


sa nu crezi ca are ceva cu tine personal.

In ce sens Geo??
lonely_soul
Postat pe 7 Iunie 2009 22:14
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri


esti grav fetito!!!
Diannnnnnna
Postat pe 7 Iunie 2009 22:21
De la: mirona_crina, la data 2009-03-11 08:53:39In ultima vreme am auzit fel de fel de pareri ca ar fi ca nu ar fi cu argumente fara argumente. Ca ar fi existat dar a murit. Vreau si eu niste pareri . Eu sunt credincioasa merg in fiecare duminica a biserica ,dar nu merg fiindca trebuie merg pentru ca imi place. Ma linisteste. Eu sunt ortodoxa , dar atatea am auzit de nu stiu ce sa mai cred. Si faza cu ''crede si nu cerceta'' e deja expirata cu asta se multumeau cei din evul mediu care nu aveu posibilitatiile pe care le avem noi acum. Biblia recunosc ca nu am citito in intregime, dar ce am retinut este faptul ca femeile sunt atat de defaimate atat de rau privite si am fost foarte dezamagita. Astept pareri


app, de carti citite ai auzit? sau te cruti... lasa mama... citeasca altii, tu iei numai concluzia.. la ce sa mai gandim?????
Diannnnnnna
Postat pe 7 Iunie 2009 22:23
Exista Dumnezeu? Oameni buni, aceasta este cea mai idioata intrebare posibila. daca ma intrebati asta am sa raspund ca nu stiu, dar daca nu m-ati fi intrebat, as fi stiut cu siguranta, pentru ca atunci l-as fi trait in continuare in toata deplinatatea lui. De ce sa dezbatem in cuvinte cea mai minunata forma existentiala? De ce sa incercam intentionat sa ne stricam imaginea despre El facand nicte presupuneri? Fiecare trebuie sa isi descopere propriul Dumnezeu , pentru ca relatia cu El e unica pentru fiecare.
Nu am sa raspund la intrebare, doar va spun asta : treziti-va, fiti putin mai atenti, uitati-va mai atent in jurul vostru, uitati pentru cateva clipe de ganduri si priviti pur si simplu ca si un copil de 3 ani. Veti putea descoperi multe lucruri pe langa care treceti zi de zi, aspect care va determina sa intrati in rutina si va face sa va puneti intrebari existentiale.
Inca ceva, nu conteaza unde a scris,ci conteaza numai si numai faptul ca a scris.
staff
Postat pe 8 Iunie 2009 08:54
Exista Dumnezeu????? interesant sa vad azi si acum intrebarea asta aici....eu nu cred ca exista niciun dumnezeu, suntem noi, oamenii si atat, noi care putem decide daca suntem mai buni si ne pasa de ce se intampla in jurul nostru sau daca nu suntem nici mai buni si nici nu ne pasa decat de noi insine si atat......cum poti crede ca exista o forta suprema, superioara si bla bla care ne conduce si ne face sa fim mai buni si careia ar trebui sa ne supunem??? cum am putea sa ne supunem unui dumnezeu care tot ce te poate invata este exact inversul unei vieti normale...nu cunosc prea multe despre religie, dar sunt lucruri pe care le-am auzit prin diferite slujbe si m-au socat pur si simplu...de ex: am fost la o nunta sambata....citez: "femeia trebuie sa se supuna barbatului" si in continuare ceva de genul ca el decide pentru ea, ca el stie mai bine si este mai bun.....sau " crede si nu cerceta".....adica suntem o turma care se lasa condusa, niste indivizi si atat, care se supun si nu au nimic de spus...adica ... da ... "oi".....cum sa facem,oameni buni,pamantul un loc mai frumos si mai fericit daca noi nu ne putem ridica din multime si sa ne facem ascultate cuvintele??? cum?? daca acceptam, dupa religie si dupa dumnezeu, sa fim niste supusi???
xsAna
Postat pe 8 Iunie 2009 09:17
si ce cauta topicul asta la sex??? adica topicuri din astea la sex si sex la moda si moda la horoscop.....etc....
anca0704
Postat pe 8 Iunie 2009 09:19
Daca Dumnezeu ti-a dat viata, ce faceau mamica ta si taticul tau in sura intr-o noapte cu luna, acum douazeci si ceva de ani? Sa nu-mi spui ca invocau barza sa treaca pe deasupra acoperisului.
kudika023770
Postat pe 8 Iunie 2009 16:31
vreau sati spun ca dumnezeu cu adevarat exista ... priveste in jurul tau si iti vei da seama ca tot ce ne inconjoara estefacut de cineva.... cu toateca de felul meu sunt foarte mindra inima mea este foarte buna am citit biblia si ma rog mereu pentru mine stiu din toata inima mea ca noi suntem copii lui dumnezeu si aceasta veata el nea dato pentru a vedea daca il vom alege pe el, aveam aceastaveata pentru a traii experiente si a indura incercarii... ai credinta caci doar atuncii cind ii aratii ca crezii in el tu vei simtii ca el exista
janyela
Postat pe 8 Iunie 2009 18:36
Daca citeste cum ai scris, sa stii ca isi ia lumea in cap si il lasa pe celalalt sa o conduca.
kudika023770
Postat pe 8 Iunie 2009 20:01
De la: kudika023770, la data 2009-06-08 20:01:50Daca citeste cum ai scris, sa stii ca isi ia lumea in cap si il lasa pe celalalt sa o conduca.


kudika002139
Postat pe 8 Iunie 2009 20:06
De la: LaLa_sh, la data 2009-06-08 09:17:39Exista Dumnezeu????? interesant sa vad azi si acum intrebarea asta aici....eu nu cred ca exista niciun dumnezeu, suntem noi, oamenii si atat, noi care putem decide daca suntem mai buni si ne pasa de ce se intampla in jurul nostru sau daca nu suntem nici mai buni si nici nu ne pasa decat de noi insine si atat......cum poti crede ca exista o forta suprema, superioara si bla bla care ne conduce si ne face sa fim mai buni si careia ar trebui sa ne supunem??? cum am putea sa ne supunem unui dumnezeu care tot ce te poate invata este exact inversul unei vieti normale...nu cunosc prea multe despre religie, dar sunt lucruri pe care le-am auzit prin diferite slujbe si m-au socat pur si simplu...de ex: am fost la o nunta sambata....citez: "femeia trebuie sa se supuna barbatului" si in continuare ceva de genul ca el decide pentru ea, ca el stie mai bine si este mai bun.....sau " crede si nu cerceta".....adica suntem o turma care se lasa condusa, niste indivizi si atat, care se supun si nu au nimic de spus...adica ... da ... "oi".....cum sa facem,oameni buni,pamantul un loc mai frumos si mai fericit daca noi nu ne putem ridica din multime si sa ne facem ascultate cuvintele??? cum?? daca acceptam, dupa religie si dupa dumnezeu, sa fim niste supusi???

Scumpo, ce spaga sa-ti ofer ca sa am o viata de exact atatia ani ani cati am eu chef? ca vad ca ai inteles esenta lumii
Diannnnnnna
Postat pe 8 Iunie 2009 20:13
De la: Diannnnnnna, la data 2009-06-08 20:13:08
De la: LaLa_sh, la data 2009-06-08 09:17:39Exista Dumnezeu????? interesant sa vad azi si acum intrebarea asta aici....eu nu cred ca exista niciun dumnezeu, suntem noi, oamenii si atat, noi care putem decide daca suntem mai buni si ne pasa de ce se intampla in jurul nostru sau daca nu suntem nici mai buni si nici nu ne pasa decat de noi insine si atat......cum poti crede ca exista o forta suprema, superioara si bla bla care ne conduce si ne face sa fim mai buni si careia ar trebui sa ne supunem??? cum am putea sa ne supunem unui dumnezeu care tot ce te poate invata este exact inversul unei vieti normale...nu cunosc prea multe despre religie, dar sunt lucruri pe care le-am auzit prin diferite slujbe si m-au socat pur si simplu...de ex: am fost la o nunta sambata....citez: "femeia trebuie sa se supuna barbatului" si in continuare ceva de genul ca el decide pentru ea, ca el stie mai bine si este mai bun.....sau " crede si nu cerceta".....adica suntem o turma care se lasa condusa, niste indivizi si atat, care se supun si nu au nimic de spus...adica ... da ... "oi".....cum sa facem,oameni buni,pamantul un loc mai frumos si mai fericit daca noi nu ne putem ridica din multime si sa ne facem ascultate cuvintele??? cum?? daca acceptam, dupa religie si dupa dumnezeu, sa fim niste supusi???

Scumpo, ce spaga sa-ti ofer ca sa am o viata de exact atatia ani ani cati am eu chef? ca vad ca ai inteles esenta lumii

si nici nu era cazul sa spui ca nu cunosti multe despre religie... ca se vede.. si se mai vede ca ai o gandire extrem de limitata si de influentabila! asta vine din lipsa de cunostinte... instorie si "bla bla", cum zici tu... da' e mai interesant sa te pretinzi inteligenta pe un forum decat sa iti faci o cultura g-rala minimala.
Diannnnnnna
Postat pe 8 Iunie 2009 20:16
IUBITICA
NU TE MAI NECAJI DE RASPUNSURILE OTREPELOR CARE AR FACE MAI BINE SA TACA DIN GURA (SPER CA ,CU GURA VORBESC,IAR DACA NU ....ATUNCI SE EXPLICA DE CE VARSA ATAT RAHAT)
CA NU CUMVA ,VORBIND SA SE MUSTE DE LIMBA SI SA CRAPE OTRAVITE!!!!!
AM O VESTE BUNA PTR TINE.....DACA AI SA CITESTI CU ATENTIE AI SA VEZI CA CE AI CITIT TU PANA ACUM DIN BIBLIE, A FOST CEEA CE TI A SCOS IN CALE"OPOZITIA"
1 DUMNEZEU EXISTA SI E MINUNAT ,SI POTI AVEA O RELATIE FANTASTICA CU EL
2 FEMEILE NU SUNT PUSE LA ZID ASA CUM CREZI TU,CITESTE CU ATENTIE SI IN CONTEXT
AI SA VEZI CA DIMPOTRIVA.....
3 E MINUNAT CA AI INTELES CA IN TINE E UN GOL PE CARE TREBUIE SA L UMPLI
SA NU TI FIE NICIODATA TEAMA DE INTREBARILE EXISTENTIALE
kudika006515
Postat pe 9 Iunie 2009 02:27
lasand la o parte faptul ca nu am inteles neaparat de ce ne intrebi pe noi daca exista Dumnezeu sau nu, si nici de ce s-a intrat in asa polemica...
am sa te rog sa-ti intrebi sufletul...
eu consider ca Dumnezeu e in sufletul fiecaruia dintre noi atat cat vrem noi sa fie. si mai cred ca sunt putini, foarte putini dintre noi care sa nu-si fi ridicat macar o data ochii catre cer zicand "Doamne ajuta-ma!"
apoi fiecare cu credinta lui...
luulya
Postat pe 9 Iunie 2009 09:12
De la: lonely_soul, la data 2009-06-07 22:14:24
De la: geo_x, la data 2009-06-05 23:29:03
De la: irina_teodora, la data 2009-06-03 19:45:46Exista Dumnezeu...dar cred ca s-a suparat pe mine ...


sa nu crezi ca are ceva cu tine personal.

In ce sens Geo??


dumnezeu nu creaza favoritisme. daca e sa se supere, se supara pe un esantion intreg de populatie
geo_x
Postat pe 9 Iunie 2009 09:48
Daca Dumnezeu exista, este minunat si poti avea o relatie fantastica cu el(uzerul nu specifica ce fel de relatii are cu Dumnezeu si ne lasa pe noi sa tragem cu presupusul.Deja cateva doamne, s-au inrosit pe topic, dar gurile rele spun ca este de la fard), nu acelasi lucru putem sa spunem despre k.00 care vorbeste de parca ar fi singura in latrina din strafundul curtii, in momentul in care se sterge cu urzici.Dupa spuma care o face la gurita nu te poti dumiri cu care parte a corpului vorbeste.Rautatea nu serveste de argument pentru a demonstra existenta lui Dumnezeu.Poate doar pentru Diavol.
kudika023770
Postat pe 9 Iunie 2009 10:43
De la: kudika006515, la data 2009-06-09 02:27:25IUBITICA
NU TE MAI NECAJI DE RASPUNSURILE OTREPELOR CARE AR FACE MAI BINE SA TACA DIN GURA (SPER CA ,CU GURA VORBESC,IAR DACA NU ....ATUNCI SE EXPLICA DE CE VARSA ATAT RAHAT)
CA NU CUMVA ,VORBIND SA SE MUSTE DE LIMBA SI SA CRAPE OTRAVITE!!!!!
AM O VESTE BUNA PTR TINE.....DACA AI SA CITESTI CU ATENTIE AI SA VEZI CA CE AI CITIT TU PANA ACUM DIN BIBLIE, A FOST CEEA CE TI A SCOS IN CALE"OPOZITIA"
1 DUMNEZEU EXISTA SI E MINUNAT ,SI POTI AVEA O RELATIE FANTASTICA CU EL
2 FEMEILE NU SUNT PUSE LA ZID ASA CUM CREZI TU,CITESTE CU ATENTIE SI IN CONTEXT
AI SA VEZI CA DIMPOTRIVA.....
3 E MINUNAT CA AI INTELES CA IN TINE E UN GOL PE CARE TREBUIE SA L UMPLI
SA NU TI FIE NICIODATA TEAMA DE INTREBARILE EXISTENTIALE


Iubitica ta nu a cunoscut raul de aceea a luat-o pe campii!!!! In vreme ce "veninoasele" e mai mult ca probabil ca l-au conscut si nu i-au putut face fata! Astya inainte sate gandesti tu cine "CRAPA" sau nu si cu ce!
Diannnnnnna
Postat pe 9 Iunie 2009 18:19
De la: kudika023770, la data 2009-06-08 20:01:50Daca citeste cum ai scris, sa stii ca isi ia lumea in cap si il lasa pe celalalt sa o conduca.
deana222
Postat pe 9 Iunie 2009 20:06
Da..Dumnezeu exista....insa prea putini oameni se gandesc cu adevarat la asta...
Eu stiu si cred ca exista..
another_person
Postat pe 14 Iunie 2009 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As putea fii insarcinata? 2 De la: kudika_972970 28 August 2014 19:44
Problema mea?...sexul. 70 De la: flameus 16 August 2011 23:59
sex oral 7 De la: kudika_988949 20 Februarie 2016 14:32
In timp inveti - Jorge Luis Borges 7 De la: size_back 22 Octombrie 2010 09:41
Sa raman cu un barbat cu care nu fac sex aproape deloc? 166 De la: 5 August 2013 16:51