Setari Cookie-uri

un copil care vrea sa fie sanatos

In anul 2006 am reusit dupa multe cautari si formalitati sa luam in plasament de urgenta in vederea adoptiei, o minune de baietel de doar trei saptamani abandonat la nastere. Nimeni n-ar putea sa descrie in cuvinte fericirea pe care a adus-o acest pui de om in casa si familia noastra.
Un an de zile a durat procedura de adoptie, un an de zile de alergat prin tribunale, un an de emotii , un an de trait cu teama in suflet ca poate nu va fi al nostru. Dar dragostea noastra pentru Stefanut si credinta in Dumnezeu ne-au ajutat, si pe 30 ianuarie 2007 am primit vestea cea mare: I se eliberase certificatul de nastere micutului, iar ca parinti figuram noi. Era visul devenit realitate,era o bucurie si o satisfactie enorma.
Visul nu a tinut decat 8 luni de zile. In luna septembrie 2007 la recomandarea medicului pediatru am facut la Institutul National de Hematologie Transfuzionala niste analize amanuntite. Ingerasul nostru a fost diagnosticat : beta Talasemie majora (Anemia Cooley). Am incremenit. A “cazut” Cerul pe noi in acel moment si nu reuseam sa ne oprim din plans.
NU DORIM NIMANUI SA STIE CAT DE GREA E SUFERINTA CAND NE ASTEPTAM LA ALTCEVA, CAND ERAM SIGURI DE FERICIRE!
Asa au inceput intrebarile si cautarile pe internet si ne-am ingrozit. Din tot ce am studiat reiesea un singur lucru: copiii care sufera de aceastã boala nu ajung la maturitate.
Talasemia este o boala hematologica (a sangelui) ereditara (cu transmitere genetica, adica de la o generatie la alta) in care organismul produce prea putina hemoglobina. Hemoglobina ajuta eritrocitele (celulele rosii) sã distribuie oxigenul in toate celulele organismului. Nivelul scazut al hemoglobinei duce la anemie care se manifesta prin slabiciune si oboseala. Cazurile severe de anemie duc la afectarea organelor si in final chiar la deces. Daca transfuziile de sange se incep de la varste mici si se continua pe tot parcursul vietii, se considera ca prelungesc durata de viata. Decesul survine in urma afectarii organelor precum inima sau ficatul. Lipsa incarcarii cu oxigen si supraincarcarea cu fier a sangelui transfuzionat duce la afectarea organelor.
Refuzam sa credem ca diagnosticul este corect, speram din tot sufletul ca medicii sa se fi inselat, nu credeam ca soarta putea fi asa de cruda cu Stefanut. Am repetat analizele la mai multe centre medicale dar diagnosticul a fost acelasi. Din septembrie 2007 si pana in prezent Stefanut merge lunar la analize la “Institutul Fundeni” pentru a urmarii evolutia bolii. In decembrie 2008, medicul lui curant ne-a informat despre evoluþia negativã a bolii si ne-a dat ca singura alternativa viabila transplantul de celule stem hematopoietice (transplant de maduva osoasa).
Cele mai remarcabile succese in tratarea acestei boli s-au realizat la Clinica Mediteraneeana din Roma, la Prof. Dr. Guido Lucarelli. Costul acestei interventii este aproximativ 150.000 EURO, suma enorma pe care nu o putem strange fara ajutorul DUMNEAVOASTRA

BRD sucursala Academiei:
RON :RO64BRDE410SV25155484100
EUR :RO86BRDE410SV25156014100
USD :RO24BRDE410SV25156284100
Titular de conturi: FLORESCU NICOLAE - tatal lui Stefanut.
Date de contact
Tel: 0723502210 - Florescu Nicolae Tel: 0766404521 - Florescu Mihaela email: nini_florescu@yahoo.com
www.cristianstefan.ro




ana_maria1987
Postat pe 13 Martie 2009 10:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
activitatile celor privati de liberate 1 De la: pacifista 9 Septembrie 2009 11:03
Tu stii care iti sunt drepturile de angajat? 9 De la: Barbie30 6 August 2010 23:16
Reteta succesului 3 De la: yumalai 19 Februarie 2010 15:28
Ce inseamna un Coafor bun ? 1 De la: jamaica 26 Februarie 2009 06:55
O mana de ajutor,va rog ! 8 De la: kudika002139 27 Iunie 2009 16:37