Setari Cookie-uri

Fara dinti la nici 30 de ani ...

Buna ziua tuturor !
Sunt si eu un suflet ratacit p-aci si ma intrebam daca mai exista cineva ca mine: ramasa fara dinti din cauza lipsei de calciu , a tratamentelor stomatologice multiple si pus capac de sarcina?
Am un copil superb dar situatia financiara a familiei lasa de dorit ptr ca nu am avut servici cand am ramas gravida iar acum lucreaza doar sotul . Problema e ca de cand mi-a cazut inca un dinte din fata parca a cazut si ceva din mine .... am senzatia ca nu mai am nici un viitor , ca sotul ma va lasa ptr una care macar ii poate zambi , ca fiicei mele ii va fi rusine cu mine, de servici ce sa zic ppate doar la spalt podele ca acolo nu trebuie sa zambesc sau sa vb cu nimeni .

Daca mi-as vinde un rinichi ar fi de ajuns pentru o placa dentara???
mioaraprodan
Postat pe 15 Martie 2009 15:30
ca sa infruntzi viatza asta,nu trebuie sa razi cu toata gura,potzi sa o faci doar zambind......iar daca nici asa nu tzine,mergi mai departe incruntandu-te,la urma urmei viatza trebuie invinsa...nu ea pe tine.....
solutzii pt tine vor veni ,sunt convinsa,doar trebuie sa luptzi.......
matracucu
Postat pe 15 Martie 2009 16:45
Buna draga Mioaraprodan

Nu te lasa! Esti mult prea tanara sa suferi de pe acum cu aceste probleme. Chiar daca ai aceste probleme treci peste ele si trateaza-le. Eu am 53, dar de cand ma stiu am avut probleme cu dantura, din cauza de stomatolog foarte nepriceput si din cauza materialului (dintii) slab. Mi se spargeau dintii din senin sau cand muscam dintr-o bucata de paine. Problemele mele sunt foarte dificile in acest moment si situatia mea financiara la fel. Fiind pensionara pe probleme medicale, cu o pensie ....... nici eu nu am posibilitati sa-mi refac sanatea asa cum ar trebui. Sunt de acord, nu este important sa razi cu gura pana la urechi sau sa zambesti timid, cel mai mult conteaza sanatatea. Aceste lipsuri te vor afecta daca nu le tratezi. Nu-ti spun decat pentru a te incuraja sa faci ceva, sa nu te lasi. Orice intarziere conteaza. Stiu, o proteza costa si nu oricine o suporta, deci fii atenta de care iti faci si cum va fi aceasta. Este foarte important sa ai un stomatolog care sa-ti prezinte toate avantajele si dezavantajele. Si eu as dori un asemenea stomatolog care sa fie apropiat si alaturi de suferintele noastre. M-ar interesa si despre implanturi si chiar posibilitatea de a accesa acestea cu un ajutor financiar, imprumut sau chiar rate la cabinet. Implanturile dentare ar trebui sa fie suportate de casa de asigurari macar in proportie de 50 %, pentru ca nu este un moft, ci o necesitate. Intereseaza-te inainte de a incepe o lucrare. Orice decizie vei lua, esti tanara si considera ca faci o investitie in sanatate. Sanatate si ai grija de tine intai, ca sa poti avea grija de familia ta. Poate cunoaste cineva un stomatolog bun si cu suflet. Multumim
gabydo55
Postat pe 13 Aprilie 2009 09:29
Stiu ca ti-e greu! Dantura este esentiala in frumusetea unei persoane, dar asta nu inseamna sa-ti pierzi increderea.Copilul tau te iubeste,iar cand iubesti pe cineva nu are cum sa-ti fie rusine cu acea persoana. Rinichiul este important pentru sanatate,este un risc mare la care nu trebuie sa te gandesti! Ai incredere, bucurate de copilul tau, de sotul tau!Ai putere ca esti tanara ,ai toata viata in fata si cu siguranta vei reusi sa-ti iei un servici dare-ti va permite sa-ti refaci dantura. Tine minte:frumusetea interioara este cea care conteaza cel mai mult!
raluca_sarbu
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:49
pana strangi bani sa-ti pui alti dinti, ia-ti o proteza
kitty_krieger
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:53
Poate gasesti vreun cabinet stomatologic de stat la care sa nu trebuiasca sa platesti nimic si sa-ti faci macar o proteza...cat de nasoala tot e mai buna decat nimic in gura. Daca nu lucrezi, sotul tau te poate lua pe asigurarea lui ca si coasigurat deci vei putea beneficia de servicii medicale gratuite... trebuie sa-ti faci dantura...mie mi se par odiosi oamenii fara dinti in gura...sorry dar chiar nu-mi plac...
nu stiu exact cat costa un implant dentar dar 6 bucati in fata macar nu cred ca sunt chiar o avere...as prefera sa vand ceva din casa si sa fac rost de bani...daca vrei sa-ti gasesti un job cat de cat TREBUIE sa ai dintii din fata....daca n-ai masele e problema...stomacului tau...
ocs
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:58
De ce nu incerci sa apelezi la emisiunea ,,pe muschie de cutit'' ? Am vazut o editie in care unei femei i-au pus niste implanturi superbe

Postat pe 13 Aprilie 2009 13:48
De la: ocgiogi, la data 2009-04-13 12:58:49Poate gasesti vreun cabinet stomatologic de stat la care sa nu trebuiasca sa platesti nimic si sa-ti faci macar o proteza...cat de nasoala tot e mai buna decat nimic in gura. Daca nu lucrezi, sotul tau te poate lua pe asigurarea lui ca si coasigurat deci vei putea beneficia de servicii medicale gratuite... trebuie sa-ti faci dantura...mie mi se par odiosi oamenii fara dinti in gura...sorry dar chiar nu-mi plac...
nu stiu exact cat costa un implant dentar dar 6 bucati in fata macar nu cred ca sunt chiar o avere...as prefera sa vand ceva din casa si sa fac rost de bani...daca vrei sa-ti gasesti un job cat de cat TREBUIE sa ai dintii din fata....daca n-ai masele e problema...stomacului tau...
draguta .........;patru bucati implant pe mine ma costa 4400 euro..............ce sa vinda biata femeie sa acopere costurile astea?
FRANNNCE
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:54
Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru faptul ca va pasa, nu ma asteptam sa primesc vreun raspuns. Din pacate "din teren" problemele sunt mult mai dificile decat de pe tusa ; nu vreau o super dantura , mai ales acum , ci doar sa scap de cioturile dureroase care au ramas si o amarata de proteza . In momentul de fata lipsa danturii afecteaza atat imaginea cat si sanatatea pentru ca nu pot sa mananc decat pasat ; plus ca cine are sau a avut copii mici stie ca timpul destinat propriei persoane este foarte limitat .As vrea si eu cateodata sa aiba fetita mea bunici care sa poata si sa doreasca sa o vada in fiecare zi , sa iasa cu ea la plimbare .... . Ma invart intr-un cerc vicios din care sper sa pot iesi intr-o buna zi sanatoasa si zambind.
mioaraprodan
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:59
Eu am 27 de ani fara copil si am ramas fara dintii mei din "n" motive.Nu conteaza am altii noi frumosi si aproape naturali.Dar incearca sa mergi la un control sa vezi daca nu se poate face o legatura cu dintii pe care ii mai sau ceva de genu ,nu te mai lasa ca o sa fie prea tarziu.Eu am stat pana mi-am adunat bani si fost nasol cu operatii care au costat dublu sau chiar trilpu decat dintii in sine.Exista doctorii care sunt dispusi sa platesti in rate,poate gasesti unul.
lara77_girl
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:54
nici nu vreau sa ma gandesc...
de dimineatza mi s-a rupt un capat mic dintr-o masea si toata ziua am fost nervoasa.joi am programare la dentist,abia astept ......cu dantura nu e de glumit.io o tai repede de aici,sa nu se ia
matracucu
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:58
Draga mea, linisteste-te si lasa gandurile cu rinichii.

mergi la un dentist si intreaba exact cat costa cea mai urgenta interventie pe care trebuie sa o faci. Daca incerci sa economisesti cateva luni, vei reusi sa iti pui dintii lipsa si vei fi frumoasa

Nu e foarte scump, iar dintii sunt de mai multe feluri de materiale. Sigur ca unul mai scump e mai bun, dar daca nu se poate, pui mai ieftin, dar macar nu mai ai lipsa in fata.
Marga1900
Postat pe 17 Aprilie 2009 21:56
In nici un caz sa nu-ti vinzi un rinichi pt asa ceva!!!! Un singur caz exista in care sa renunti la rinichiul tau, daca, Doamne fereste, trebuie sa-l dai copilului tau.
In fine, cumva-cumva trebuie sa gasesti o solutie cu banii. Cea mai ieftina e sa-i scoti pe toti si proteza...
Implanturile nu da nimic Casa de Asig iar un implant e in jur de450-550 euro, fara tratamente, doar unul! Pt grupul sus fata iti trebuie doua ca sa pui 4 dinti, pt ca nu merge sa pui doar doi. ideal e 6 minim, incisivii si caninii si cel mai bine si 2 premolari...iar daca se poate si molari..apoi calculeaza ca pt fiecare dinte, pe implant nu se foloseste decat un anumit gen de portelan, care ajunge si ala cam la 200-250 euro. Dar trebuie neaparat sa te consulti cu un stomatolog, care se pricepe bine la protetica si care sa-ti dea sfaturi buni si de estetica, care sa-ti faca si corelatie cu preturile, ca nu poti obtine maxim de estetica cu bani putini. Gandeste-te ca pretul unui dinte pt a fi salvat, daca are gangrena, e undeva pe la 500 lei, e multa munca si tratamente, dar nu ti-l scoate si se poate folosi mai departe pt .protezare ..Sunt multe de spus, cel mai bine afli la stomatolog.
Curaj, toate trec
maralupu
Postat pe 23 Aprilie 2009 13:18
eu te sfatuiesc sa mergi la facultatea de stomatologie sa iti faci ceva acolo deoarece preturile nu sunt asa de mari.si decat nimic tot mai bine e ceva...macar temporar
moscaliuc_irina
Postat pe 2 Noiembrie 2009 17:29
ti-ai facut dintii?
greierash_is_back
Postat pe 2 Noiembrie 2009 17:35
De la: moscaliuc_irina, la data 2009-11-02 17:29:32eu te sfatuiesc sa mergi la facultatea de stomatologie sa iti faci ceva acolo deoarece preturile nu sunt asa de mari.si decat nimic tot mai bine e ceva...macar temporar

da... uitasem si de varianta asta
temporar! ca bine zici am vreo 2-3 cunostinte care sunt studenti acolo, dar mai mult de o carie mica nu as recomanda (sa-mi fie cu iertare) sa nu uitam totusi ca ei sunt incepatori si chiar daca sunt supravegheati de un profesor / doctor, tot nu se pricep la lucruri mai grave, cum e situatia de fata.
cum am mai zis: temporar e ok
sanatate!

(daca mai e nevoie, ajut cu un nr de tel)
adina_black
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:57
Daca recurgeti la implant dentar sa stiti ca exista un medicament care asigura reusita implantului, practic daca implantul nu se fixeaza in os orice lucrare este sortita esecului. Se numeste Strontium Bone Maker , este bun si pentru fracturi de sold, sau de alt gen, pentru osteoporoza....oriunde este nevoie, mai mare, sa se lege moleculele de calciu mai mult decat de obicei, in cazul implantului dentar maxilarul trebuie sa aiba densitate osoasa mare ca sa nu se miste implantul, sa se fixeze bine....
kudika311713
Postat pe 5 August 2010 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de raspunsuri!!!!! 178 De la: greierash_is_back 2 Decembrie 2009 19:31
Cariera,familie sau amandoua? 31 De la: polinik 7 August 2009 08:59
Vindecarea sufletului 9 De la: nocturnalia 18 Iunie 2009 14:09
tumoare cerebrala 1 De la: kudika377287 18 Martie 2011 17:38
Cand sa incep sa iau anticonceptionalele? 2 De la: cel_cu_barba_sura 4 Noiembrie 2010 21:59