Setari Cookie-uri

si pasaportul

Buna ziua la toata lumea!

Va rog frumos pe cei care ati fost deja in concediu in Egipt in regim all inclusiv sa ne dati si noua cateva sfaturi.

Intrucat ne-am "lamurit" ce inseamna o vacanta aici cu all inclusiv, de data asta, am rugat niste cunostinte sa ne rezerve biletele de la o agentie din Germania.

Mergem cu masina personala pana in Germania, o lasam acolo, de acolo luam avionul spre Egipt si evident retur.

1) - Pasapoartele ne sunt valabile inca 2 ani. Oare vor fi valabile si in Egipt, sau totusi ar trebui sa ne facem pasapoarte dintr-astea noi?

Vrem sa ducem "cadou" cunostintei de ale noastre ( carnat, branza, tuica, etc).
2) - Ce interdictii sunt la vamele europene?

Stim ca nu-s voie mezeluri si carnuri si doar 1 cartus de tigari (nici un pachet in plus) de persoana. Si ca ungurii te amendeaza daca ai ghiocei...Atat stim.

3) - Ce este interzis in Egipt, vestimentatie, atitudine europeana, (mai mult decat am gasit pe net si nu-i prea edificator) ?


Ajutati-ne va rugam, doar daca ati patit sau stiti, cu un plus de informatii.
90701
Postat pe 21 Martie 2009 18:26
te amendeaza pt ghiocei ? da narcise sau branduse ai voie ? sau ungurii au ceva cu florile de primavara daca ai pasaportul valabil 2 ani de ce nu ar fi si la ei valabil , egiptul e cu 2 ani inaintea noastra ?

da pan' la urma ai plecat ? te-ai distrat? ti-a placut ? ca asta e cel mai imp
Peony
Postat pe 29 Mai 2009 02:12
Nu e de gluma! La unguri ghiocelul e ocrotit prin lege.
Sa stii ca egiptenii sunt cu mult inapoia noastra. Am fost, am vazut.
Turismul e perfectionat si la full-pension si la all-inclusive.
Dar masinile din circulatie de la ei la noi n-ar lua ITP-ul nici intr-o mie de ani.

Pasapoartele ne-au fost valabile. Viza a fost inclusa in bilet (altfel este 30E/persoana).
In europa doar ungurii ne-au verificat dupa iesirea din vama, dar noi n-am avut probleme.
90701
Postat pe 29 Mai 2009 16:39
De la: XOXO_GG_, la data 2009-05-29 02:12:02te amendeaza pt ghiocei ? da narcise sau branduse ai voie ? sau ungurii au ceva cu florile de primavara daca ai pasaportul valabil 2 ani de ce nu ar fi si la ei valabil , egiptul e cu 2 ani inaintea noastra ?

da pan' la urma ai plecat ? te-ai distrat? ti-a placut ? ca asta e cel mai imp


glumesti fara sa stii pe ce lume traiesti!
l_diana_c
Postat pe 29 Mai 2009 16:45
Cu ce pret jignesti?
90701
Postat pe 29 Mai 2009 16:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau o schimbare! 2 De la: extensii4u 21 Iulie 2009 15:56
NU REUSESC SA CITESC NIK DE PE ACEST FORUM!!!!!!!!!!!!! 2 De la: Mephista 17 Noiembrie 2008 14:36
viata e fascinanta. 11 De la: miss_darine 1 Decembrie 2009 23:04
caut colega de apartament 1 De la: inna_1688 9 Noiembrie 2009 19:50
Moda virusilor pe calculator! 6 De la: dandanaua_reloaded 21 Noiembrie 2008 00:01