Setari Cookie-uri

iritatie de la epilat

ca sa intelegeti , va spun pe scurt cum s-au petrecut lucrurile: aseara m-am epilat pe maini cu ceara, m-am dat cu ulei de corp, am asteptat putin si am intrat la dus. acum nu stiu din ce cauza exact dar probabil de la gelul de dus m-am trezit azi dimineata cu o mega iritatie in toata splendoarea.
I know, stupid me,nu tebuia sa fac baie cu gel parfumat dar rezultatul conteaza...
am fost la farmacie si am luat un fluocinolon dar nu cred ca o sa faca fata.
ce-mi recomandati?mi-e teama sa nu fie cazul sa stau vreo luna cu mainile acoperite...
drew
Postat pe 23 Martie 2009 12:43
Unguentul de galbenele ajuta mult in astfel de cazuri ! www.esteticaplus.ro
panselutza10
Postat pe 25 Martie 2009 23:32
cred ca ai facut foliculita..dupa fiecare epilat foloseste Oximed spray..e foarte bun..cel putin la mine functioneaza!
maimutzica_sisi
Postat pe 21 Aprilie 2009 18:30
nu trebuia sa faci baie cel putin o ora pt ca aveai porii deschisi,oricum cred ca ti-au trecut in 2 zile
honeybrunette
Postat pe 21 Aprilie 2009 23:14
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 00:25
am si eu o mare problema cu epilatu asta........am incercat toate modurile(aparat,big,ceara,crema,spray-uri) posibile de a ma epila......dar ma irit........picioarele mele dupa ce scap de afurisitul asta de par arata k un pui fript :((( ......iritatia imi trece dupa 2-3 zile cand incepe parul sa creasca la loc......PLSSS HELP ME!!
Delya_Delya
Postat pe 18 Mai 2009 19:41
cu ce fel de ceara te-ai epilat? si unde e important sa stiu.Ca si cosmetician iti recomand ceara de unica folosinta din saloane care nu are mai mut de 40 de grade incalzita si folosita pe o piele sensibila nu lasa iritatii.Binenteles dupa epilat vei fi putin rosie ca e normal,dar dispare in cateva ore...apropo nu faceti dus imediat dupa epilat e cea mai mare greseala.
iulia_0207
Postat pe 20 Mai 2009 21:24
Dupa epilare nu se face baie sau dus cu apa fierbitne ci cu apa calduta sau chiar rece . Iritatia ti-a aparut ptr ca porii erau deschisi si a patruns gelul ,care te-a iritat , Uleiul de masline extravirgin te poate ajuta . Data viitoare te poti da cu putin spirt ,inaintea aplicarii unei creme usoare ,dar nu uita de ulei.
ionia
Postat pe 20 Mai 2009 21:29
eu folosesc un aparzt de ras cu sapun.se foloseste sub dus.e foarte rapid pt ca nu am timp de epilator sau ceara.la inceput a fost bine.acum ma irit ffff tare.dupa ce ma rad si ma stropesc putin cu apa pe picioare(chiar si a doua zi dupa ras)ma inrosesc si ma mananca pielea.
thhheuta
Postat pe 14 Iunie 2009 13:19
am si eu accesi problema cu orice m/am epila pielea mea se irita foarte rau.am incercat si la cosmetica sa merg 1 an de zile m/am facut cu ceara si mai rau in zona inchinala mi/au aparut niste ganglioni de care nu pot scapa nici acuma.cand apar cand dispar .doctorul mi-a zis ca trebuie cauterizati ,dar sincera sa fiu nu am incredere.decnd ma stiu sunt as iritata mi-e si rusine cine ma vede zice ca am vreo boala ceva......
fiammetta
Postat pe 16 Iunie 2009 11:49
Eu am alta problema, bineinteles in afara de iritatia clasica dupa epilat.
Desi ma epilez cu ceara, dupa ce incepe sa-mi creasca parul imi ies o gramada de fire sub piele.
Stie cineva vreun remediu?
cetatean
Postat pe 16 Iunie 2009 11:54
hmmmm,eu nu cred ca exista vreo solutie am fost si la doctor si al cosmeticiana toti zic acelasi lucru cnd ma spal sa ma frec cu buretele in zona cu firele sub piele ..dar nimik
fiammetta
Postat pe 16 Iunie 2009 11:58
nu trebuia sa t bagi imediat la dus.trebuia sa astepti kteva ore bune.mai incearca cu unguentu acela mai multe zile.sau dute la doctor si intreaba.nust :-?
oanauby
Postat pe 20 Iunie 2009 10:48
Eu ma epilez cu ceara si dupa epilat folosesc gelul dupa epilare de la Farmec, cu musetel, are efect calmant.
mary_cj
Postat pe 30 Iunie 2009 10:00
si eu ma irit foarte tare in zona inghinala cu orice m-as face, ca e ceara ca e aparat ca e lama sau crema rezultatul e acelasi: in prima zi nu am nimic, dar a doua zi am numai bube rosii si am observat ca de la chestia asta pielea din jur s-a inchis la culoare. mi-e rusine sa ma duc la plaja ca se vede urat. ce sa fac stiti vreun remediu?
alexia11
Postat pe 9 Iulie 2009 11:20
Si eu patesc la fel,e oribil. Doar ca eu nu am numai bubite rosii, eu am adevarata cultura de puroi. Cum a spus si o fata mai sus, trece dupa vreo 4 zile, cand parul incepe sa creasca. Asta s-a intamplat numai in zona inghinala. Nu stiu ce sa ma fac, am incercat si cu ceara de unica folosinta, si cu aparatul, si cu ceara calda( cu asta nu patesc chiar asa de rau). Si eu sunt disperata. Daca stie cineva vreun remediu, va rog, spuneti!
desen
Postat pe 27 Aprilie 2011 14:04
De la: thhheuta, la data 2009-06-14 13:19:03eu folosesc un aparzt de ras cu sapun.se foloseste sub dus.e foarte rapid pt ca nu am timp de epilator sau ceara.la inceput a fost bine.acum ma irit ffff tare.dupa ce ma rad si ma stropesc putin cu apa pe picioare(chiar si a doua zi dupa ras)ma inrosesc si ma mananca pielea.

aveam si eu aceasi problema cu lama incearca un gel de ras ptr femei eu mi`am cumparat unul si merita toti banii il aplici te epilzezi si gata si nu mai ai iritati si in plus epilatul se mentine pana la 3 zile
perfect_green23
Postat pe 23 August 2011 00:02
De la: desen, la data 2011-04-27 14:04:57Si eu patesc la fel,e oribil. Doar ca eu nu am numai bubite rosii, eu am adevarata cultura de puroi. Cum a spus si o fata mai sus, trece dupa vreo 4 zile, cand parul incepe sa creasca. Asta s-a intamplat numai in zona inghinala. Nu stiu ce sa ma fac, am incercat si cu ceara de unica folosinta, si cu aparatul, si cu ceara calda( cu asta nu patesc chiar asa de rau). Si eu sunt disperata. Daca stie cineva vreun remediu, va rog, spuneti!


hey! Ai rezolvat ceva pana la urma cu iritatiile alea? eu sunt inebunita pt ca ma irit ingrozitor cand incepe sa-mi creasca parul (ma fac cu ceara, am inceput de curand, pana acum cateva luni ma faceam cu crema); cum apare milimetric firul de par, cum se inroseste si incepe sa ma manance f tare si se formeaza cosuri la baza firului de par.. chiar nu stiu ce sa ma mai fac.. m-am spalat de cateva ori cu ceai de musetel.. m-am dat cu tot felu de creme naturale cu galbenele, tataneasa etc... :(
Oneri
Postat pe 17 Februarie 2012 00:48
buna tuturor.stiu ca raspund cam tarziu dar abia acum am descoperit forumul vostru.apropo de iritatii in zonele mai sensibile,am gasit un articol care ar putea ajuta multe dintre noi.si eu am aceeasi problema cu epilarea in zona bikini...si stiu cat este de enervant ....mai ales ca vine vremea de dus la plaja... ...iata articolul de care va spuneam:

iritatii si prurit inghinal
Apar pe partea interna a coapselor, sus, in zona genitala si anala. Sunt favorizate de caldura, umiditate, macerarea si iritarea pielii, datorata frecarii. Acestor simptome li se adauga din pacate si infectii dermatofite (cu ciuperci microscopice), care necesita un tratament antifungic. In plus, cateva remedii, precum cele pe care le prezentam, pot atenua iritatiile si pruritul

Comprese locale antifungice


Inmuiati un tifon intr-o infuzie de cimbru si aplicati-o pe locul cu probleme. Cimbrul contine timol, un remediu puternic contra ciupercilor. Pentru prepararea infuziei, opariti doua lingurite de cimbru proaspat sau uscat cu o cana de apa clocotita, lasati sa se raceasca vreme de circa 20 de minute, apoi aplicati compresa pe piele.

O alta planta eficienta contra ciupercilor parazite este ghimbirul care contine 2-3 substante antifungice. Radeti 30 de grame de radacina de ghimbir, turnati deasupra o cana de apa clocotita, amestecati, apoi lasati sa se raceasca vreme de 20 de minute. Aplicati infuzia pe piele cu ajutorul unui tifon.
kudika515159
Postat pe 15 Martie 2012 11:03
cam tarziu...o fi si murit pana acum...
AdminKUDIKA
Postat pe 15 Martie 2012 11:06
De la: Baiat_virgin, la data 2012-03-15 11:07:43Dar daca nu va epilati ce se intampla ?
Cand faceti dragoste va intra parul in pasarica...?


iti ramane tie intre dinti! deja incepi sa ma enervezi cu intrebarile astea aparent "naive"!
kiss_my_ass
Postat pe 15 Martie 2012 11:19
De la: Baiat_virgin, la data 2012-03-15 11:07:43Dar daca nu va epilati ce se intampla ?
Cand faceti dragoste va intra parul in pasarica...?


ba...nu fi scar`bos! ce e aia pasarica?
Alvin
Postat pe 15 Martie 2012 11:20
De la: Alvin, la data 2012-03-15 11:20:28
De la: Baiat_virgin, la data 2012-03-15 11:07:43Dar daca nu va epilati ce se intampla ?
Cand faceti dragoste va intra parul in pasarica...?


ba...nu fi scar`bos! ce e aia pasarica?


vrei sa iti arat?????
zinaceabunasinebuna
Postat pe 15 Martie 2012 15:42
De la: Baiat_virgin, la data 2012-03-15 11:07:43Dar daca nu va epilati ce se intampla ?
Cand faceti dragoste va intra parul in pasarica...?


ramane prins in usita coliviei!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 15 Martie 2012 15:43
buna.. am citit ca esti cosmetician ... mai exact.. dupa epilare(nu conteaza cu ce) ma irit foarte tare in parti... cum pot scapa?? (precizez ca nu am incercat cu ceara de frica :D )
kudika_10762
Postat pe 27 Iunie 2012 20:10
ai gasit ceva??
kudika_10762
Postat pe 27 Iunie 2012 20:12
am incercat si cu asta si tot nu merge .
Deea_Tha_1
Postat pe 10 August 2013 20:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EPILATUL PROFESIONAL VINE LA TINE ACASA!!! 3 De la: kyty_katy 27 August 2009 13:19
Epilare definitiva cu tratamentul crema Epilar System 4 De la: wrummmmm 27 Octombrie 2011 05:31
epilare cu ceara la tine acasa 2 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:34
dragoste.... 4 De la: kyty_katy 27 August 2009 13:18
epilarea poate fi periculoasa 41 De la: 12 Martie 2014 09:43