Setari Cookie-uri

ajutati-ma,va rog.

buna.am si eu o intrebare.dupa ce faci avort nu trebuie sa-ti dea medicul niste antibiotice,ceva?am o prietena care zilele astea a facut avort si nu i-a dat medicul nimic.e posibil asa ceva?eu nu pot sa o sfatuiesc caci nu am facut niciodata avort si nu sti ce sa-i zic sa ia.va rog ajutati-ma sa pot sa-i zic sa ia ceva.va multumesc.
roscatika23
Postat pe 29 Martie 2009 12:55
buna.stiu ca dupa avort nu se da nici un tratament.
gina31
Postat pe 29 Martie 2009 13:05
De la: roscatika23, la data 2009-03-29 12:55:30buna.am si eu o intrebare.dupa ce faci avort nu trebuie sa-ti dea medicul niste antibiotice,ceva?am o prietena care zilele astea a facut avort si nu i-a dat medicul nimic.e posibil asa ceva?eu nu pot sa o sfatuiesc caci nu am facut niciodata avort si nu sti ce sa-i zic sa ia.va rog ajutati-ma sa pot sa-i zic sa ia ceva.va multumesc.


Nu stiu daca se prescrie sau nu... dar niste antibiotice slabe timp de 5 zile nu vad de ce i-ar strica... doar asa, sa fie sigura
Dor_a
Postat pe 29 Martie 2009 13:09
buna! dupa avort se da tratament si inca cum!!! in primul rand antibiotice. augmentativ sunt foarte bune. si ceva antiinflamatoare. de exemplu flamexin. nu am auzit dupa un avort sa nu se dea tratament?! este o aberatie.
oanissima22
Postat pe 29 Martie 2009 13:11
Cred ca fata de deasupra a vrut sa spuna AUGMENTIN - Augmentativ nu e nici macar cuvant...
Augmentinul este un antibiotic foarte puternic, bazat pe amoxicilina... Logic vorbind, daca doctorul si-a facut treaba si a curatzat bine, nu a lasat prea multe "aderentze", atunci nu vad de ce ai avea nevoie de un antibiotic atat de puternic....
Pe de alta parte, eu as sugera sa ia niste fier, pentru ca sange sa pierde oricum, si noi, femeile, suntem destul de deficitare la capitolul asta... Si sa manance ficat, rinichi, organe, in general. Si orice fel de proteine, incluzand oua...
Dor_a
Postat pe 29 Martie 2009 13:59
am gresit numele antibioticului..scuze... daca tu esti in masura sa dai sfaturi mai multe, atunci......eu stiu mult mai bine ca tine. indiferent cat de bine a curatat, antibioticele sunt foarte importante in astfel de cazuri.... daca tu esti medic, atunci imi retrag sfatul!
oanissima22
Postat pe 29 Martie 2009 17:35
va multumesc fetelor dar oare nu tine cont si de organismul fiecaruia?sau augmentinul si flamexinul se ia asa cum zice farmacista?oare nu o sa-i faca ei rau chiar daca la altele e bun?
ii multumesc lui dumnezeu ca nu am avut probleme deastea.iar daca racesc ceai si infuzie de musetel.
roscatika23
Postat pe 30 Martie 2009 17:21
Vezi Roshcatzika? Cam asta era si punctul meu de vedere...
Un consult la doctorul generalist, dar un consult personalizat e cel mai bun! Dar sa iei Augmentin, unul dintre cele mai puternice antibiotice (care se dau, i-adevarat si in cazuri de gripa, de doctorii lenesi care in loc sa investigheze, dau antibioticul cel mai puternic si cu spectrul cel mai larg: Sa fie! )
Dor_a
Postat pe 30 Martie 2009 17:25
De la: roscatika23, la data 2009-03-29 12:55:30buna.am si eu o intrebare.dupa ce faci avort nu trebuie sa-ti dea medicul niste antibiotice,ceva?am o prietena care zilele astea a facut avort si nu i-a dat medicul nimic.e posibil asa ceva?eu nu pot sa o sfatuiesc caci nu am facut niciodata avort si nu sti ce sa-i zic sa ia.va rog ajutati-ma sa pot sa-i zic sa ia ceva.va multumesc.

Am facut 2 avorturi pina acum, o cezariana si o operatie de chist ovarian cu acelasi medic, de 17 ani, daca medicul e bun si stie ca si-a facut treaba bine si curat nu iti da antibiotic dupa chiuretaj.
michon_11_71
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:38
Fetelor...nu luati antibiotice dupa "ureche"...Si medicamente ,in general.
Sa mearga prietena la un medic...la medicul de familie,daca cel care i-a facut chiuretaj nu i-a prescris nimic.


ella_c
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:45
Stiu doar ca nu trebuie sa faca efort si cateva zile sa nu mai aiba relatii sexuale,de antibiotice nu stiu .Apropo vezi ca augmentin se ia maxim 5 zile,risti sa te imbolnavesti mai tare iar flamexin e pentru dureri.
kudika006210
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:46
Nu se recomanda antibiotic decat atunci cand nu este bine facut si se ia ca masura preventiva
YASEMYNNE
Postat pe 20 Octombrie 2013 15:03
Din cate stiu, dupa o inrerupere de sarcina se pot lua antibiotice, ca masura preventiva (Zinnat, Augumentin) si comprimate impotriva candidozei, Nizoral parca se numeau. E bine totusi sa iti indice medicul ginecolog tratamentul.
cuba_libre
Postat pe 20 Octombrie 2013 16:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FRUMUSETE VS INTELIGENTA 35 De la: kudika036038 19 August 2009 21:30
idei de topice 22 De la: iubytzyka_ta 11 Octombrie 2009 17:02
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
Jogging 6 De la: RebeccaJgs 6 Noiembrie 2014 12:03