Setari Cookie-uri

povestea unui fost sclav !!!!

In Romania exista un oras mare, industrial,
care gazduieste unul dintre cele mai mari
lagare de munca pentru sclavi.
Asezate in centrul orasului si in jurul lui,
exista asezari umane
unde sclavii supravietuiesc.
In fiecare dimineata,
sclavii se muta in turma,
de la asezarile lor,
in lagarul de munca.
Fiecare se afla la locul lui,
sau a ei,
la ora 7.30 dimineata.
Trebuie sa dea raportul catre stapanul lor,
pentru sarcinile zilnice.
Si aici raman inlantuiti
pana la ora 5.00 dupa-amiaza,
cand sunt eliberati si se pot duce acasa.
Sclavii nu au de ales cat de multe ore
trebuie sa munceasca.
Cateodata sunt nevoiti sa munceasca
peste program,
pana cand stapanul le spune
ca pot pleca acasa.
In fiecare an, sclavilor li se spune
cand sa ia vacanta,
pentru cat timp
si cand trebuie sa se intoarca.
Au putin de ales,
raportat la cati bani castiga,
pentru ca ei sunt platiti nu cat valoreaza,
ci cat slujba lor valoreaza.
Li se permit pauze foarte scurte
pentru pranz si cafea,
in timpul orelor de munca.
Sclavii vor ramane in lanturi,
cu mare frica,
pentru ca stapanul lor poate sa-i pedepseasca
cu biciul concedierii
sau al somajului.
Se spune ca si sclavii cei mai vechi,
care au fost cuminti si credinciosi,
au simtit intepatura biciului.
Zi cu zi, an cu an,
sclavii se inconvoaie
si imbatranesc,
pana cand stapanul decide
ca este timpul sa-i elibereze
catre lagarele de retragere,
unde sunt siliti sa stea
si sa astepte moartea.
Un fapt foarte bine stiut
este ca acesti sclavi batrani,
care incearca sa continue sa munceasca,
sunt biciuiti cu biciul care
le opreste pensia.
Eu stiu ca acest lagar de sclavi exista,
pentru ca am fost si eu odata un sclav.


Dar acum sunt un om liber,
care traieste printre sclavi.
Motivul pentru care sunt liber
este acesta : sunt intr-o afacere pentru mine,
ca om de Network Marketing.


Da, sunt cu adevarat liber.

Ma trezesc dimineata
la ora pe care eu mi-o stabilesc,
imi decid propriul meu orar,
pot chiar sa dorm pana tarziu,
in timp ce sclavii sunt la munca.
Pot sa merg in vacanta
unde, cand si pentru cat timp doresc.
Pot sa-mi iau pauza de pranz si de cafea
atunci cand decid eu.
Si, bineinteles,
imi pot decide propriul meu venit,
pentru ca eu nu sunt un sclav.
Pot alege sa muncesc
cand , unde
si cu cine imi place.
Sunt liber sa stau in oras,
atata timp cat vreau.
Sau pot sa merg spre zonele mai verzi,
daca eu decid sa fac asta.
Am vazut foarte multi sclavi
care isi strang cu intristare bagajele
pentru a-si parasi orasul
in cautarea altui stapan.
Dar situatia este intotdeauna aceeasi.
Exista totusi
o raza de speranta pentru sclavi.
El sau ea
isi poate cumpara propria libertate.
Costul nu este ridicat.
Mai ridicat este
pentru cei care nu au curaj
sa-si cumpere libertatea.
Care este pretul libertatii ?
Acela ca trebuie sa fii
propriul tau stapan.
Traieste-ti libertatea !"
Vino alaturi de mine
si te ajut sa-ti construiesti
viata pe care o doresti !
Metoda PRACTICA o gasesti aici :

www.solutiidecriza.com
silviu_m74
Postat pe 31 Martie 2009 21:43
tu ai auzit de spam???

plus ca nu incurajez si nu voi face parte niciodata dintr-un sistem care recurge la spam pentru a se intretine si nici nu foloseste nimanui la nimic

chiar este banul muuuult mai important decat a face ceva folositor cu viata ta?
kitty_krieger
Postat pe 31 Martie 2009 22:04
pai crezi ca a ajuta alti oameni sa traiasca mai bine,nu este ceva folositor??? daca parerea ta este alta,noi ti-o respectam,asa cum cerem sa fie respectate si parerile noastre....multumiri anticipate.
silviu_m74
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:34
De la: silviu_m74, la data 2009-04-06 18:34:25pai crezi ca a ajuta alti oameni sa traiasca mai bine,nu este ceva folositor??? daca parerea ta este alta,noi ti-o respectam,asa cum cerem sa fie respectate si parerile noastre....multumiri anticipate.

le-as respecta daca n-as mai da de aceste mesaje nesolicitate

nu ma lasi sa traiesc... nu te las sa mori
kitty_krieger
Postat pe 6 Aprilie 2009 19:10
De la: silviu_m74, la data 2009-04-06 18:34:25pai crezi ca a ajuta alti oameni sa traiasca mai bine,nu este ceva folositor??? daca parerea ta este alta,noi ti-o respectam,asa cum cerem sa fie respectate si parerile noastre....multumiri anticipate.

Si de la noi ce vrea?

O medalie?
Dor_a
Postat pe 6 Aprilie 2009 19:19
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-06 19:10:42
De la: silviu_m74, la data 2009-04-06 18:34:25pai crezi ca a ajuta alti oameni sa traiasca mai bine,nu este ceva folositor??? daca parerea ta este alta,noi ti-o respectam,asa cum cerem sa fie respectate si parerile noastre....multumiri anticipate.

le-as respecta daca n-as mai da de aceste mesaje nesolicitate

nu ma lasi sa traiesc... nu te las sa mori
pai cum putem decide daca postarea mea este nesolicitata si a ta este solicitata???tie cine ti-a solicitat sa postezi???constiinta,din plictiseala...sau de ce ai facut postarea???ca nu pputem intelege diferenta intre postarea mea "nesolicitata" si postarea ta "solicitata"....sau...??
silviu_m74
Postat pe 8 Aprilie 2009 02:47

tooo good damn boring....

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Aprilie 2009 09:14
De la: silviu_m74, la data 2009-04-08 02:47:12
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-06 19:10:42
De la: silviu_m74, la data 2009-04-06 18:34:25pai crezi ca a ajuta alti oameni sa traiasca mai bine,nu este ceva folositor??? daca parerea ta este alta,noi ti-o respectam,asa cum cerem sa fie respectate si parerile noastre....multumiri anticipate.

le-as respecta daca n-as mai da de aceste mesaje nesolicitate

nu ma lasi sa traiesc... nu te las sa mori
pai cum putem decide daca postarea mea este nesolicitata si a ta este solicitata???tie cine ti-a solicitat sa postezi???constiinta,din plictiseala...sau de ce ai facut postarea???ca nu pputem intelege diferenta intre postarea mea "nesolicitata" si postarea ta "solicitata"....sau...??

te trimit urgent la conditiile de utilizare ale forumului

atata timp cat ai deschis topic, inseamna ca-ti asumi riscul, responsabilitatea sau cum vrei tu sa zici ca ceilalti sa scrie vrute si nevrute (nu te obosi, nu scrie asta in conditii, e ceva la minte cocosului.... in conditii scrie de reclama in general)
kitty_krieger
Postat pe 8 Aprilie 2009 17:00
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-08 17:00:55
De la: silviu_m74, la data 2009-04-08 02:47:12
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-06 19:10:42
De la: silviu_m74, la data 2009-04-06 18:34:25pai crezi ca a ajuta alti oameni sa traiasca mai bine,nu este ceva folositor??? daca parerea ta este alta,noi ti-o respectam,asa cum cerem sa fie respectate si parerile noastre....multumiri anticipate.

le-as respecta daca n-as mai da de aceste mesaje nesolicitate

nu ma lasi sa traiesc... nu te las sa mori
pai cum putem decide daca postarea mea este nesolicitata si a ta este solicitata???tie cine ti-a solicitat sa postezi???constiinta,din plictiseala...sau de ce ai facut postarea???ca nu pputem intelege diferenta intre postarea mea "nesolicitata" si postarea ta "solicitata"....sau...??

te trimit urgent la conditiile de utilizare ale forumului

atata timp cat ai deschis topic, inseamna ca-ti asumi riscul, responsabilitatea sau cum vrei tu sa zici ca ceilalti sa scrie vrute si nevrute (nu te obosi, nu scrie asta in conditii, e ceva la minte cocosului.... in conditii scrie de reclama in general)


Hai lasa-l sau vrei sa-i explici unui p³ ceva logic? Fiecarui reprezentant si sustinator al unei idei i s-a spalat creierul stil scientology si i sa imprimat doar o versiune valabila. Aia pe care o propaga
Sa vezi cand va incepe [ca altii] sa insulte ca la usa cortului si o sa-si etaleze vocabularul de mahala...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 8 Aprilie 2009 22:30
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-04-08 22:30:17
Hai lasa-l sau vrei sa-i explici unui p³ ceva logic? Fiecarui reprezentant si sustinator al unei idei i s-a spalat creierul stil scientology si i sa imprimat doar o versiune valabila. Aia pe care o propaga
Sa vezi cand va incepe [ca altii] sa insulte ca la usa cortului si o sa-si etaleze vocabularul de mahala...

asa e, e un p³
kitty_krieger
Postat pe 8 Aprilie 2009 22:33
ce va mai place sa puneti etichete oamenilor...parca toata viata ati lucrat in fabrica la impachetat...dar deh....si cu asta se poate umple timpul...in lipsa de altele mai inteligente,merge si cu etichetatul
silviu_m74
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:19

mai ai mult de postat cu crza asat
bestiutza_relouded
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:25
De la: silviu_m74, la data 2009-03-31 21:43:15In Romania exista un oras mare, industrial,
care gazduieste unul dintre cele mai mari
lagare de munca pentru sclavi.
Asezate in centrul orasului si in jurul lui,
exista asezari umane
unde sclavii supravietuiesc.
In fiecare dimineata,
sclavii se muta in turma,
de la asezarile lor,
in lagarul de munca.
Fiecare se afla la locul lui,
sau a ei,
la ora 7.30 dimineata.
Trebuie sa dea raportul catre stapanul lor,
pentru sarcinile zilnice.
Si aici raman inlantuiti
pana la ora 5.00 dupa-amiaza,
cand sunt eliberati si se pot duce acasa.
Sclavii nu au de ales cat de multe ore
trebuie sa munceasca.
Cateodata sunt nevoiti sa munceasca
peste program,
pana cand stapanul le spune
ca pot pleca acasa.
In fiecare an, sclavilor li se spune
cand sa ia vacanta,
pentru cat timp
si cand trebuie sa se intoarca.
Au putin de ales,
raportat la cati bani castiga,
pentru ca ei sunt platiti nu cat valoreaza,
ci cat slujba lor valoreaza.
Li se permit pauze foarte scurte
pentru pranz si cafea,
in timpul orelor de munca.
Sclavii vor ramane in lanturi,
cu mare frica,
pentru ca stapanul lor poate sa-i pedepseasca
cu biciul concedierii
sau al somajului.
Se spune ca si sclavii cei mai vechi,
care au fost cuminti si credinciosi,
au simtit intepatura biciului.
Zi cu zi, an cu an,
sclavii se inconvoaie
si imbatranesc,
pana cand stapanul decide
ca este timpul sa-i elibereze
catre lagarele de retragere,
unde sunt siliti sa stea
si sa astepte moartea.
Un fapt foarte bine stiut
este ca acesti sclavi batrani,
care incearca sa continue sa munceasca,
sunt biciuiti cu biciul care
le opreste pensia.
Eu stiu ca acest lagar de sclavi exista,
pentru ca am fost si eu odata un sclav.


Dar acum sunt un om liber,
care traieste printre sclavi.
Motivul pentru care sunt liber
este acesta : sunt intr-o afacere pentru mine,
ca om de Network Marketing.


Da, sunt cu adevarat liber.

Ma trezesc dimineata
la ora pe care eu mi-o stabilesc,
imi decid propriul meu orar,
pot chiar sa dorm pana tarziu,
in timp ce sclavii sunt la munca.
Pot sa merg in vacanta
unde, cand si pentru cat timp doresc.
Pot sa-mi iau pauza de pranz si de cafea
atunci cand decid eu.
Si, bineinteles,
imi pot decide propriul meu venit,
pentru ca eu nu sunt un sclav.
Pot alege sa muncesc
cand , unde
si cu cine imi place.
Sunt liber sa stau in oras,
atata timp cat vreau.
Sau pot sa merg spre zonele mai verzi,
daca eu decid sa fac asta.
Am vazut foarte multi sclavi
care isi strang cu intristare bagajele
pentru a-si parasi orasul
in cautarea altui stapan.
Dar situatia este intotdeauna aceeasi.
Exista totusi
o raza de speranta pentru sclavi.
El sau ea
isi poate cumpara propria libertate.
Costul nu este ridicat.
Mai ridicat este
pentru cei care nu au curaj
sa-si cumpere libertatea.
Care este pretul libertatii ?
Acela ca trebuie sa fii
propriul tau stapan.
Traieste-ti libertatea !"
Vino alaturi de mine
si te ajut sa-ti construiesti
viata pe care o doresti !
Metoda PRACTICA o gasesti aici :

www.solutiidecriza.com

vezi daca nu teai nascut patron?????????? asa tia fost menirea ma baiatule
sarutama
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:27
vad ca va plictisiti,ca nu aveti treaba....nu jucam un SAh mai bine???trece timpul in mod placut
silviu_m74
Postat pe 12 Aprilie 2009 19:32
am citit toate comentariile....pacat ca nu toti inteleg mesajul a ceea ce ai vrut sa exprimi in cuvinte....si imi pare rau ca atatia oameni se multumesc sa traiasca in aceleasi conditii "josnice" daca pot sa le numesc asa in loc sa fie mai receptivi la astfel de mesaje...sa-si castige libertatea.
eu te felicit pt ca ai ajuns sa fi un om liber...ca si mine de altfel :) ...vorbesc din perspectiva unui om care a inceput o afacere fara investitie proprie....si ma regasesc in cea de-a doua parte a ceea ce ai postat tu aici...inca o data felicitari si nu da atentie acestor oameni care se fac ca inteleg si ei ceva din ce vrei sa spui dar de fapt nu fac altceva decat sa-si piarda putinul timp liber pe care il au in defavoarea lor.
oamenii care NU sunt ambitiosi, optimisti, increzatori, perseverenti si dornici sa schimbe ceva nu vor reusi sa fie ceea ce in adancul sufletelor lor isi doresc : NISTE OAMENI LIBERI. nimic nu e imposibil atunci cand VREI ...repet VREI sa faci ceva pentru viata ta.
felicitari inca o data.....

o zi minunata in continuare .....

CEI CE RENUNTA NU VOR CASTIGA NICIODATA, IAR CEI CE CASTIGA NU VOR RENUNTA NICIODATA!!!
lory2006_4u
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:11
News flash nenea , criza e o mare abureala : pt cei nepregatiti e criza , pt cei pregatiti , viata merge inainte asa ca sa nu ti mai spun ca economia da semne de revigorare asa ca
blue07scorpion
Postat pe 23 Mai 2009 10:16
De la: blue07scorpion, la data 2009-05-23 10:16:27News flash nenea , criza e o mare abureala : pt cei nepregatiti e criza , pt cei pregatiti , viata merge inainte asa ca sa nu ti mai spun ca economia da semne de revigorare asa ca

blue
yumy
Postat pe 23 Mai 2009 10:39
De la: blue07scorpion, la data 2009-05-23 10:16:27News flash nenea , criza e o mare abureala : pt cei nepregatiti e criza , pt cei pregatiti , viata merge inainte asa ca sa nu ti mai spun ca economia da semne de revigorare asa ca
fa-ne sa intelegem si noi...este criza sau nu???daca nu este criza,cum de economia da semne de revigorare??? si ce inseamna in viziunea ta "nepregatiti"??? stii,deunazi stateam de vorba cu niste cetateni Israelieni,oameni cu foarte multi bani in conturi care anul trecut intentionau sa investeasca o suma foarte mare intr-un proiect in Romania si care odata cu trecerea timpului au renuntat pentru moment la acest proiect...i-am intrebat de ce si mi-au spus: pentru ca este criza...si ca vor sta si ei 3-4 ani cuminti,vor manca covrigi si vor bea apa iar apoi vor vedea ce este de facut....sunt cuvintele unor oameni care au averi de ordinul sutelor de milioane de dolari....
silviu_m74
Postat pe 24 Mai 2009 21:51
am numai 4 ani si sunt sclav nu eu iam rugat pe parinti mei sa ma trimita acolo ci am fost capturat de stapul ala al sclavilor acum sunt condamnat sa rezist la tortura pe si imi da voie 10 minute la calculator la revedere aaaaa nu vine stapanu ce tortura o sa primesc acum nuuuuuuuuuuuuuu..
cu capul in balegar aaaaaa
kudika063740
Postat pe 29 August 2009 12:58
imi raspunde pls
kudika063740
Postat pe 29 August 2009 13:00
huh?
mitura
Postat pe 29 August 2009 13:01
mia mai dat voie inca 5 minute apropo stapanul meu este inchisitor de si vreau sa-mi deie drumu imi da micul de jun odata la jum de luna si cina odata la un an iar pranzul la jum de an
kudika063740
Postat pe 29 August 2009 13:19
cine ar vrea sa fie in locul meu?
kudika063740
Postat pe 29 August 2009 13:20
De la: kudika063740, la data 2009-08-29 13:20:25cine ar vrea sa fie in locul meu?


Dezvolta
mitura
Postat pe 29 August 2009 13:21
am uitat sa va spun eu am un stapan inchisitor-zeu si zeii le pun pedepse ingrozitoare muritorilor (oamenilor normali)
kudika063740
Postat pe 29 August 2009 13:25
iar nu am dormit de cand ma capturat
kudika063740
Postat pe 29 August 2009 13:27
aoleu
mitura
Postat pe 29 August 2009 13:31
De la: silviu_m74, la data 2009-05-24 21:51:56
De la: blue07scorpion, la data 2009-05-23 10:16:27News flash nenea , criza e o mare abureala : pt cei nepregatiti e criza , pt cei pregatiti , viata merge inainte asa ca sa nu ti mai spun ca economia da semne de revigorare asa ca
fa-ne sa intelegem si noi...este criza sau nu???daca nu este criza,cum de economia da semne de revigorare??? si ce inseamna in viziunea ta "nepregatiti"??? stii,deunazi stateam de vorba cu niste cetateni Israelieni,oameni cu foarte multi bani in conturi care anul trecut intentionau sa investeasca o suma foarte mare intr-un proiect in Romania si care odata cu trecerea timpului au renuntat pentru moment la acest proiect...i-am intrebat de ce si mi-au spus: pentru ca este criza...si ca vor sta si ei 3-4 ani cuminti,vor manca covrigi si vor bea apa iar apoi vor vedea ce este de facut....sunt cuvintele unor oameni care au averi de ordinul sutelor de milioane de dolari....


Sutelor de milioane de dolari... am impresia ca vorbesti despre niste lucruri pe care nu poti sa le intelegi...

Ia spune, in cel mai bun moment din viata ta, la cat iti evaluezi averea? Tot ce aveai tu atunci, case, masini, terenuri, haine, obiecte, bani... Pe urma, gandeste-te: cate stadioane ar trebui sa umpli cu oameni ca tine ca sa obtii nu sute, ci o singura suta de milioane de dolari?
anushkha
Postat pe 29 August 2009 16:37
De la: ana18, la data 2009-08-29 16:37:58
De la: silviu_m74, la data 2009-05-24 21:51:56
De la: blue07scorpion, la data 2009-05-23 10:16:27News flash nenea , criza e o mare abureala : pt cei nepregatiti e criza , pt cei pregatiti , viata merge inainte asa ca sa nu ti mai spun ca economia da semne de revigorare asa ca
fa-ne sa intelegem si noi...este criza sau nu???daca nu este criza,cum de economia da semne de revigorare??? si ce inseamna in viziunea ta "nepregatiti"??? stii,deunazi stateam de vorba cu niste cetateni Israelieni,oameni cu foarte multi bani in conturi care anul trecut intentionau sa investeasca o suma foarte mare intr-un proiect in Romania si care odata cu trecerea timpului au renuntat pentru moment la acest proiect...i-am intrebat de ce si mi-au spus: pentru ca este criza...si ca vor sta si ei 3-4 ani cuminti,vor manca covrigi si vor bea apa iar apoi vor vedea ce este de facut....sunt cuvintele unor oameni care au averi de ordinul sutelor de milioane de dolari....


Sutelor de milioane de dolari... am impresia ca vorbesti despre niste lucruri pe care nu poti sa le intelegi...

Ia spune, in cel mai bun moment din viata ta, la cat iti evaluezi averea? Tot ce aveai tu atunci, case, masini, terenuri, haine, obiecte, bani... Pe urma, gandeste-te: cate stadioane ar trebui sa umpli cu oameni ca tine ca sa obtii nu sute, ci o singura suta de milioane de dolari?
ar trebui sa ti se pare ca citesti ceva si intelegi altceva....adik esti superficiala in concluzii...reciteste ce am scris si mai stam de vb apoi...
silviu_m74
Postat pe 30 August 2009 23:05
Nenea Amway.
Kathara
Postat pe 30 August 2009 23:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga saptamanal un pachet de carti 1 De la: catalog_cursuri 18 Octombrie 2012 17:17
Vrei castiguri extra? 7 De la: farahh 3 Octombrie 2009 15:26
Rubrica IT? As vrea o tableta grafica ieftina si buna. 4 De la: Florin_Deus_1 1 Octombrie 2013 00:23
nu stiu ce imi doresc! 9 De la: rashela 30 Martie 2010 18:00
am si eu o curiozitate... 4 De la: digital_chocolate 17 Martie 2010 13:05