Setari Cookie-uri

Ce sa fac?

Buna, m-am gandit ca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat...
Iubesc si sunt iubita!!!....dar parintii mei (in special tata) e impotriva relatiei, si asta doar din cauza nationalitatii. Ce ma deranjeaza este ca nici nu il cunoaste inca pe iubitul meu( nu am avut curaj sa il prezint tocmai din cauza asta) dar imi zice ca nu e pentru mine, si ca l-am dezamagit. Ma doare foarte tare, si asta pt ca il iubesc enorm pe S. si vreau sa ma casatoresc cu el, chiar ne facem planuri de viitor, si stiu ca si el ma iubeste, sunt sigura de asta. Am aproape 24 de ani, multi vor spune ca e o varsta la care nu mai asculti de parinti. Am avut cateva relatii si pana acum, dar aveam aceeasi problema cu ai mei. Renuntam usor pt ca nu iubeam sau pentru ca, credeam ca ai mei stiu mai bine ce e bine pt mine. Diferenta este ca, acuma chiar iubesc, sunt indragostita si vreau sa imi petrec viata alaturi de el. Pana acum ascultam de ai mei, pt ca eram la liceu, apoi la facultate si stiti cum e, mi-au platit tot, nu trebuia sa lucrez ca sa supravietuiesc. Acuma lucrez, sunt independenta financiar, dar nu stiu ce sa fac. Daca nu reusesc sa ii conving pe ai mei ca el e totul pentru mine? Daca ma pun sa aleg?
anaiulia04
Postat pe 1 Aprilie 2009 10:45
De la: anaiulia04, la data 2009-04-01 10:45:55Buna, m-am gandit ca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat...
Iubesc si sunt iubita!!!....dar parintii mei (in special tata) e impotriva relatiei, si asta doar din cauza nationalitatii. Ce ma deranjeaza este ca nici nu il cunoaste inca pe iubitul meu( nu am avut curaj sa il prezint tocmai din cauza asta) dar imi zice ca nu e pentru mine, si ca l-am dezamagit. Ma doare foarte tare, si asta pt ca il iubesc enorm pe S. si vreau sa ma casatoresc cu el, chiar ne facem planuri de viitor, si stiu ca si el ma iubeste, sunt sigura de asta. Am aproape 24 de ani, multi vor spune ca e o varsta la care nu mai asculti de parinti. Am avut cateva relatii si pana acum, dar aveam aceeasi problema cu ai mei. Renuntam usor pt ca nu iubeam sau pentru ca, credeam ca ai mei stiu mai bine ce e bine pt mine. Diferenta este ca, acuma chiar iubesc, sunt indragostita si vreau sa imi petrec viata alaturi de el. Pana acum ascultam de ai mei, pt ca eram la liceu, apoi la facultate si stiti cum e, mi-au platit tot, nu trebuia sa lucrez ca sa supravietuiesc. Acuma lucrez, sunt independenta financiar, dar nu stiu ce sa fac. Daca nu reusesc sa ii conving pe ai mei ca el e totul pentru mine? Daca ma pun sa aleg?


daca tu nu-l prezintzi pai cum sa aprobe ai tai? prezinta-l pe iubitul tau parintzilor si ai grija ca totul sa iasa bine. si ar cam trebuii sa le aratzi alor tai ca ai cam crescut nu?
cristi_nne
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:04
Asa sunt mereu paraintii.
Mamele cu baietii, tatii cu fetele. Nimeni nu e destul de bun pentru copiii lor... E si o chestie Eodipiana aici... Ma rog, important e ca tu sa fii absolut sigura ca el e omul pe care ti-l doresti. Restul sunt detalii.
Parintii uita mereu ca ei si-au luat hotararile pentru ei insisi; acum e randul altora sa si le ia... Si ca nu sunt stapani pe deciziile (bune sau rele) pe care le iau copiii lor. Treaba lor ca parinti e sa le fie ataturi si (chiar si atunci cand se iau hotarari neinspirate) sa isi ajute fiii/fiicele...
Dor_a
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:12
ai rabdare,insista pe langa parintzii tai iar ei,de dragul tau il vor accepta.
sa nu iti dezamagesti parintzii....acum vb asa pt ca si eu am copii.....doamne ajuta-i sa le fie bine !!!
si tzie la fel !
matracucu
Postat pe 2 Aprilie 2009 08:21
Multumesc pt sfaturi, am sa tin cont. Cat de curand o sa il prezint parintilor, sper sa fie bine. Chiar nu vreau sa imi dezamagesc parintii...ii iubesc enorm de mult. O sa va tin la curent...
Mersi inca odata.
anaiulia04
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:17
De la: anaiulia04, la data 2009-04-02 14:17:09Multumesc pt sfaturi, am sa tin cont. Cat de curand o sa il prezint parintilor, sper sa fie bine. Chiar nu vreau sa imi dezamagesc parintii...ii iubesc enorm de mult. O sa va tin la curent...
Mersi inca odata.


sa iti ajute Dumnezeu
matracucu
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:26
De la: anaiulia04, la data 2009-04-02 14:17:09Multumesc pt sfaturi, am sa tin cont. Cat de curand o sa il prezint parintilor, sper sa fie bine. Chiar nu vreau sa imi dezamagesc parintii...ii iubesc enorm de mult. O sa va tin la curent...
Mersi inca odata.


si sa-tzi ajute Dumnezeu. bafta iubita.
cristi_nne
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:46
Cum sa-i dezamagesti daca nici macar nu -l cunosc ..de parca ai fi facut cine stie ce crima monstruoasa sau eu mai stiu ...parintzii nostri fac si spun cateodata lucruri nesabuite din dorintza lor de a ne proteja de viitoare dezamagiri si suferintze, ce trebuie tu sa faci este sa-i pui fatza in fatza, nu mai ai 15 ani, si sa-l prezinti pe el ca pe viitoarea persoana cu care-ti vei imparti viata ...scurt si cuprinzator ... !!! Daca accepta bine daca nu ..vor accepta ei la un moment dat !!!
Nu e o drama ..asta se intampla de cand lumea ...asa cum spunea si Dor_a mai sus ...rabdare si tutun ...a dar ai grija sa fie el alesul , adica sa nu ti faci un obicei sa fii ''Gica Contra '' ..ca pe urma nu mai merge stratagema si-ti pierzi credibilitatea ... !!1
Succes ! Sa fii iubita !
__LL__
Postat pe 2 Aprilie 2009 14:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!!! 37 De la: yumalai 7 Aprilie 2009 20:40
vopseaua palette -semipermanenta(iese la 24 de spalari) 1 De la: miss_dana 12 Aprilie 2010 09:44
Help! 68 De la: Denver 31 August 2009 13:23
sal 14 De la: sirghea 13 Iunie 2010 19:44
buna 7 De la: MIS0GIN 3 Octombrie 2009 15:36