Setari Cookie-uri

curatatul cratitelor...

as vrea sa ma ajutati daca stiti sa-mi spuneti si mie cum se curata cratitele de negreala care se pune pe ele...chiar daca le frec cu toate produsele...tot mai ramane negrelà pe ele.
Stiu ca inainte se puneau la fiert într-un produs cred cu soda caustica car le facea cratitele ca noi...
este cineva care mai cunoste metoda asta veche dar foarte eficientà????multumesc mult....

Postat pe 5 Aprilie 2009 18:23
cif si domestos se curata greu trebuie sa stai destul de mult timp cu spalatoarea de sarma in mana si nu uita sa porti manusi
kudika006903
Postat pe 5 Aprilie 2009 18:27
fascinant o bere de la mine! S-aveti spor!
mrskattousa
Postat pe 5 Aprilie 2009 18:27
produsele care le am de curatat oale si cratiti sunt bune si nu sunt bune..depinde de ce e pe cratita..acum pentru negreala si ce nu scot produsele speciale pentru cratiti folosesc un produs care elimina calcarul...si acum pentru petele care apar pe cratita si negreala orice produs care contine substante care elimina calcarul este bun...bineinteles ca trebuie sa si freci la cratita....si clorul mai este bun...dar cu manusi pentru femeile care au maini sensibile...depinde de fiecare...eu am testatt toate produsele pentru aproape orice...si ce a mers a mers..ce nu a mers nu a mers.....testand am descoperit la ce mai sunt bune unele produse si la ce le mai pot folosi...nume de produse nu pot sa dau deoarece nu sunt sigura ca se gasesc toate in romania...1-SIDOL-CERAN&STAHL-este o sticla de 500ml verde...2-KALKLÖSER SPRAY-spray 500 ml...3-BACKOFEN GRILLRENIGER-spray 400ml...pe acesta nu-l recomand pentru partea dorsala a tigaii...innegreste mai tare...in rest e foarte bun...sper ca mesajul meu sa va fie de folos....
ariadna_106
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:48
De la: mrskattousa, la data 2009-04-05 18:27:21fascinant o bere de la mine! S-aveti spor!



Hai mai draga, adica tu iti iei vase de unica folosinta ? Asa faci si cu hainele ?

Postat pe 16 Aprilie 2009 20:45
Da-le la dracu, vrei sa dai de alb ????!!! Si daca mai ramane o pata ce???!! sparge ceva???!
scorpia_S
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:47
De la: evanescence, la data 2009-04-05 18:23:19as vrea sa ma ajutati daca stiti sa-mi spuneti si mie cum se curata cratitele de negreala care se pune pe ele...chiar daca le frec cu toate produsele...tot mai ramane negrelà pe ele.
Stiu ca inainte se puneau la fiert într-un produs cred cu soda caustica car le facea cratitele ca noi...
este cineva care mai cunoste metoda asta veche dar foarte eficientà????multumesc mult....
pe vremuri cind locuiam in Romania intradevar fierbeam oalale cu soda cumparata de la magazinele de metalo chimice! le fierbi si le cureti cit timp sint calde! nu uita sa le clatesti bine!cind cumperi soda sa cumperi caustica ca eu odata am cumparat soda de rufe si nu intelegeam fenomenul .de cind am masina de spalat vase vad ca nu mai am nevoie de fierbere .......desii inca imi dau bataie de cap cele de teflon! spor la treaba!
FRANNNCE
Postat pe 17 Aprilie 2009 10:31
fairy curata +apa calda !spor la treaba!
honeybrunette
Postat pe 22 Aprilie 2009 08:38
Dupa cum spunea cineva mai sus poti sa incerci Cif si multe altele,dar printre ele ai putea sa incerci si triumph deoarece si eu ma chinui sa curat anumite cratiti de negreala si spal la ele pana vad si eu ca se duce,dar daca e vb de grasimea aceea adunata pe tigaie cif si triumph astea sunt cele mai bune.
Marie_Ann
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:13
De la: evanescence, la data 2009-04-05 18:23:19as vrea sa ma ajutati daca stiti sa-mi spuneti si mie cum se curata cratitele de negreala care se pune pe ele...chiar daca le frec cu toate produsele...tot mai ramane negrelà pe ele.
Stiu ca inainte se puneau la fiert într-un produs cred cu soda caustica car le facea cratitele ca noi...
este cineva care mai cunoste metoda asta veche dar foarte eficientà????multumesc mult....


cred ca praf de curatat (tix-ul de pe vremuri ! ) pus cu apa la fiert! cred ca orice tip de praf de curatat!
bafta!
loveactually
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:43
ar parea ciudat daca un barbat ar da sfaturi de cum se curata o tigaie, nu!?

Postat pe 22 Aprilie 2009 13:58
ia fata mamii............o oala mai adanca si voluminoasa
pune-o cu apa la fiert si ariel
apoi bagi oala .cratita murdara
o lasi sa fiarba un pic...si o speli cu buretele...partea mai tepoasa
just_heaven
Postat pe 22 Aprilie 2009 14:01
In primul rand trebuie rezolvata problema de unde vine negreala, adica daca aragazul afuma, nu are aer de ajuns si se sufoca, trebuie umblat la duze, iar daca are reglaj de aer pe ele trebuie umblat acolo. Duzele sa nu fie prea mari la diametru gaurii si asta poate sa fie o cauza. Daca alta e cauza negrelii si nu de la aragaz, ciff ar fi o solutie buna de curatat. Mai e bun si praful de la Sano, contine clor si lamaie. Lasat 10 minute sa actioneze , se mai freaca putin dupa care se limpezeste bine cu multa apa. In speranta ca ti-au putut fi de folos sfaturile mele, spor la treaba si ..... oale cat mai curate!!
Era o gluma, bineinteles!!
quantex
Postat pe 17 Octombrie 2009 17:02
Interesant topic! Recomand solutiile alea pt curatat aragazul, alea care ard grasime, negreala si...pielea de pe maini. Le dai cu solutie din aia (am avut una criminala...la propriu, nu mai stiu cum se chema, ca scria pe ea in arabeste ) si le lasi vreo 10 minute. Dupa care le freci cu spalatorul de sarma (buretele oricum s-ar topi). Sa porti manusi de cauciuc neaparat!!! Ies ca noi!
Mare grija totusi cu solutiile astea, sa nu declansezi o explozie de proportii si sa lasi in urma ta un crater cu diametrul de 50 metri Si mare grija la vaporii degajati. Unele solutii nush ce porcarii contin ca irita caile respiratorii.
Alexandra_Horecica
Postat pe 17 Octombrie 2009 21:40
buna, cel mai usor este sa le firbi cu detergent de vase sau mai bine cu sada caustica. dupa fierbere le speli si sunt ca la magazin
kudika324359
Postat pe 4 Octombrie 2010 16:44
acum un an am dat peste un produs foarte bun si un pret acceptabil se numeste stelar solutie pentru aragaz dar curata si cratitele foarte bine daca il lasi 5 minute pe ele si dai cu apa calda poti spune ca sunt noi .Din pacate magazinul de la care cumparam a dat faliment eu stau la tara si nu prea ajung in orase f. mari si nu prea mai gasesc acest produs daca poate cineva din banat sa ma ajute si sa imi dea o informatie prin ce oras mai gaseste voi face un drum special sa imi cumpar o rezerva generoasa .pretul era de 5ron cand am gasit ultima data
healthy014374
Postat pe 9 Decembrie 2010 10:01
Daca vrei sa-ti rotunjesti veniturile in timpul liber intra pe acest site de cercetare,inregistreaza-te si fa bani,am auzit ca este serios si da bani,succes!
http://awsondaj.com/?ref=104388

Iar de curatat am auzit ca este foarte buna sarea cu otetul de mere,le lasi la inmuiat dupa care le freci,eu nu am incercat
Remus_C__mpanu_1
Postat pe 31 Martie 2016 16:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se poate ierta o minciuna? 20 De la: laramira 18 Ianuarie 2010 09:28
ajutor 3 De la: ramona_elisa 18 Ianuarie 2009 23:13
Heeeeelp please, am nevoie de parerea voastra urgent 17 De la: rockk 27 Februarie 2011 20:22
bunaaaaaaaaaaaaaaaaa 7 De la: kudika060793 27 August 2009 10:38
diferenta mare de varste intre parteneri? 21 De la: duduniu 26 Decembrie 2008 01:09