Setari Cookie-uri

salutare

Am si eu o mare problema, am o relatie de ceva timp cu o fata minunata, dar am constatat ca suntem neamuri, la inceput nu am dat importanta desi avem acelas nume, dar cu cat inainteaza relatia apar mai multe intrebari. As vrea sa stiu si ce grad de rudenie avem atata timp cat strabunici nostri au fost frati...as vrea sa stiu cat de morala, legala este relatia noastra. Daca ma pot sau nu casatori si daca ma alunga popa din biserica. multumesc anticipat
no_money
Postat pe 5 Aprilie 2009 20:49
de unde stii ca strabunicii au fost frati?? deci daca o luam asa cum spui tu ati fi rude de gradul 4 cred...daca e vb despre strastrabunci ati fi rude de gradul 5...
In CODUL FAMILIEI avem Art. 6. - Este opritã cãsãtoria între rudele în linie dreaptã, precum si între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi încuviintatã de Comitetul executiv al Consiliului Popular al Municipiului Bucuresti sau al judetului3 în cuprinsul cãruia cel care cere aceastã încuviintare îsi are domiciliul.

Deci depinde de cat de corecte sunt informatiile pe care le ai cu privire la gradul vostru de rudenie..si precum vezi exista intotdeauna o exceptie care intareste regula..
Din punctul meu de vedere depinde totul numai de voi doi..si iubirea voastara.
IssaBabyDoll
Postat pe 5 Aprilie 2009 20:59
De la: IssaBabyDoll, la data 2009-04-05 20:59:30de unde stii ca strabunicii au fost frati?? deci daca o luam asa cum spui tu ati fi rude de gradul 4 cred...daca e vb despre strastrabunci ati fi rude de gradul 5...
In CODUL FAMILIEI avem Art. 6. - Este opritã cãsãtoria între rudele în linie dreaptã, precum si între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi încuviintatã de Comitetul executiv al Consiliului Popular al Municipiului Bucuresti sau al judetului3 în cuprinsul cãruia cel care cere aceastã încuviintare îsi are domiciliul.

Deci depinde de cat de corecte sunt informatiile pe care le ai cu privire la gradul vostru de rudenie..si precum vezi exista intotdeauna o exceptie care intareste regula..
Din punctul meu de vedere depinde totul numai de voi doi..si iubirea voastara.

sunt foarte corecte inf despre gradele de rudenie
no_money
Postat pe 26 Aprilie 2009 00:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il iubesc prea mult 139 De la: OanaS_ 16 Mai 2010 14:21
imi dau drumul prea repede uneori ..sfaturi?mc 15 De la: Flamed 26 Decembrie 2012 17:02
iubirea imposibila poate atinge perfectiunea?:) 7 De la: malephique 10 Februarie 2010 18:35
ce sa fac?.....va rog !!!! am nevoie de un sfat urgent !!! 11 De la: _oktober_ 26 Decembrie 2009 22:39
Cred ca este o iubire imposibila intre mine si el,am nevoie de sfaturi dar fara mistouri va rog 20 De la: missy91 20 Martie 2011 22:17