Setari Cookie-uri

anticonceptionale peste sarcina

buna fetelor.am si eu nevoie de parerile si experientele voastre.am fost la control acum o saptamana si ceva, iar doctorul mi-a zis ca nu sunt insarcinata. mi-a venit menstruatia si am inceput sa iau anticonceptionale milligest, prescrise de ginecolog si in acelasi timp nurofen forte pentru ca am dureri ingrozitoare la menstruatie.
problema este ca mi-a trecut menstruatia, dar eu am sanii mariti, ma simt ametita si ma doare capul, si cred ca totusi sunt insarcinata. nu imi doresc acum un bebe, dar dc sunt gravida nu vreau sa fac avort.
eu va intreb dc v-ati confruntat cu asa ceva, daca e pericolos sa pastrez copilul in aceasta situatie.mi-am facut programare la doctor pt maine, insa vreau sa stiu si parerile voastre, daca ati mai auzit cazuri.
va multumesc
je_baby
Postat pe 6 Aprilie 2009 11:03
Mai draga, nu cred eu ca tocmai tu din toata lumea ai dat peste cel mai incompetent medic ginecolog care nu e in stare sa faca un control si sa nu isi dea seama ca esti insarcinata. Asta una la mana. A doua la mana, nu stiu de ce esti asa ingrijorata... ai uitat sa iei vreuna din pastile o zi, doua trei o saptamana? Si daca tot nu iti trece ingrijorarea de ce nu te duci la o farmacie sa iei un test de sarcina. Si la ginecolog iti face tot unu din-ala stick, sau roaga-l sa-ti dea trimitere sa faci un HCG sau cum s-o numi analiza aia de sange ca sa iti treaca stresul (nejustificat dupa parerea mea daca ai luat toate pilulele si ai mai si sangerat)
mihaelaghet
Postat pe 10 Aprilie 2009 22:39
Diavolyta_
Postat pe 10 Aprilie 2009 22:44
buna..sunt noua p acest forum..am si eu o problema...iau anticonceptionale mercilon de vreo 8 luni...am avut contacte sexuale c prietenu meu si acum 3 saptamani am luat postinor 2,pastila de a doua zi..stiu...a fost o prostie...menstruatia cred c mai venit dar trebuia sami vina exact dupa 6 zile dupa c am luat postinor...s nu stiu dak a fost menstruatie sau falsa menstruatie din cauza postinorului...miam facut 4 teste toate negative...dar ma simt rau si acum am o sangerare desi sunt in ultima saptamana d luat pilule mercilon...nu stiu ce se itampla cu mine..este totusi posibil sa fiu insarcinata?astept raspunsul vostru va rogg...cat mai repede
kudika028056
Postat pe 20 Mai 2009 17:01
pan' la urma... esti sau nu bortoasa?
Diavolyta_
Postat pe 20 Mai 2009 17:04
buna..sunt noua p acest forum..am si eu o problema...iau anticonceptionale mercilon de vreo 8 luni...am avut contacte sexuale c prietenu meu si acum 3 saptamani am luat postinor 2,pastila de a doua zi..stiu...a fost o prostie...menstruatia cred c mai venit dar trebuia sami vina exact dupa 6 zile dupa c am luat postinor...s nu stiu dak a fost menstruatie sau falsa menstruatie din cauza postinorului...miam facut 4 teste toate negative...dar ma simt rau si acum am o sangerare desi sunt in ultima saptamana d luat pilule mercilon...nu stiu ce se itampla cu mine..este totusi posibil sa fiu insarcinata?astept raspunsul vostru va rogg...cat mai repede
kudika028056
Postat pe 20 Mai 2009 17:07
De la: kudika028056, la data 2009-05-20 17:07:03buna..sunt noua p acest forum..am si eu o problema...iau anticonceptionale mercilon de vreo 8 luni...am avut contacte sexuale c prietenu meu si acum 3 saptamani am luat postinor 2,pastila de a doua zi..stiu...a fost o prostie...menstruatia cred c mai venit dar trebuia sami vina exact dupa 6 zile dupa c am luat postinor...s nu stiu dak a fost menstruatie sau falsa menstruatie din cauza postinorului...miam facut 4 teste toate negative...dar ma simt rau si acum am o sangerare desi sunt in ultima saptamana d luat pilule mercilon...nu stiu ce se itampla cu mine..este totusi posibil sa fiu insarcinata?astept raspunsul vostru va rogg...cat mai repede


Ridica picioarele in V sa ne dam seama

Pe bune acum.. crezi ca noi suntem doctori sa stim ce ai tu?
Du'te si'ti fa un control ginecologic
Diavolyta_
Postat pe 20 Mai 2009 17:13
eu cred ca voi sunteti inconstiente
Georgiana77
Postat pe 14 Septembrie 2009 12:48
De la: geonika, la data 2009-09-14 12:48:00 eu cred ca voi sunteti inconstiente


Dezvolta, ca nu se intelege boaba.
Dor_a
Postat pe 14 Septembrie 2009 13:02
Pe mine ma uimesc unele femei cat de egoiste si rautacioase pot fi !!!! Nu zic ca trebuie sa ne punem in cap ca sa ii raspundem acestei fete insa..cu siguranta nici raspunsurile ironice nu isi au rostul.Nu dati dovada de maturitate.Poate cu adevarat este o persoana care are nevoie de un sfat o sugestie ,un ajutor din partea altor femei .Trebuie sa ne ajutam nu sa radem una de alta...HALAL COMUNITATE.


In ceea ce o priveste pe a doua fata ,sfatul meu este sa te duci la doctor sa detaliiezi toate aceste ascpecte .Totusi daca ai facut 4 teste si toate au ieist negative ,nu cred ca este vorba de vreo sarcina ci pur si simplu te simti rau pt ca ai exagerat cu pastilele alea..le-ai luat aiurea...si in plus...
roxyjustus
Postat pe 14 Septembrie 2009 13:12
Acum am vazut ca intrebarea fetei este destul de veche...
roxyjustus
Postat pe 14 Septembrie 2009 14:47
Poate deja`i in luna`a4a

deja e regula la astea... pe langa ca iau pastile.. si le si spune doctoru` k n`au bebe ishi f*t creieru` atata, daca tot le este asa frika nu se mai "iubeasca" atata sau deloc... pfua asta e ca si treaba aia cu "m`am indragostit de un nenea cu 20 de ani mai mare ca mine "



i0nutza
Postat pe 14 Septembrie 2009 14:54
pai daca iei anticonceptionale de ce ai luat si pastila de a 2 a zi?in orice caz iti spun ca pastila asta poate defapt nu poate iti deregleaza menstruatia....poate sa vina si mai repede si mai tarziu!sa ca daca ai luat si pastile si postinor u ai de sa iti faci griji dar totusi ia i un test
lorystefaniaene
Postat pe 25 Septembrie 2009 15:03
scuze acuum am vazut ca ti ai facut teste...ti am mai zis e din cauza pastilei..dar daca vrei s afy 100%sigura mergi la doctor
lorystefaniaene
Postat pe 25 Septembrie 2009 15:05
De la: je_baby, la data 2009-04-06 11:03:17buna fetelor.am si eu nevoie de parerile si experientele voastre.am fost la control acum o saptamana si ceva, iar doctorul mi-a zis ca nu sunt insarcinata. mi-a venit menstruatia si am inceput sa iau anticonceptionale milligest, prescrise de ginecolog si in acelasi timp nurofen forte pentru ca am dureri ingrozitoare la menstruatie.
problema este ca mi-a trecut menstruatia, dar eu am sanii mariti, ma simt ametita si ma doare capul, si cred ca totusi sunt insarcinata. nu imi doresc acum un bebe, dar dc sunt gravida nu vreau sa fac avort.
eu va intreb dc v-ati confruntat cu asa ceva, daca e pericolos sa pastrez copilul in aceasta situatie.mi-am facut programare la doctor pt maine, insa vreau sa stiu si parerile voastre, daca ati mai auzit cazuri.
va multumesc

vezi ca nu numai asta se intampla cand esti gravida asa ca ca
smigal
Postat pe 25 Septembrie 2009 15:13
OK, hai sa dezvolt "boaba"! Le numesc inconstiente pe acele fete/femei care intreaba pe forum "oare sunt gravida?", "aseara am ametit, am vomitat, m-a durut capul etc... am sa mor?, ce e cu mine?". Ideea e urmatoarea: DUCETI-VA LA DOCTOR! Noi nu avem de unde sa stim de ce boala suferiti voi. Nu suntem cadre medicale, iar daca se nimereste cate una ce diagnostic poate sa-ti dea? Cumva tehnologia ne permite sa ne cracanam in fata monitorului si gata ecografia/diagnosticul? Intrebati un farmacist, cumparati un test de sarcina, mergeti la doctor. :| In timp ce voi va plangeti pe aici, timpul trece si problemele nu dispar, se agraveaza! Nu e vorba ca nu sustin solidaritatea feminina, tocmai pentru ca imi pasa de voi va trimit la doctor! Nu sunt ironica, poate doar acida, nimeni nu s-a nascut invatat, e normal sa intrebam, sa cerem sfaturi cuiva poate care a trecut prin ceva asemanator, dar nu inseamna ca ce i-a fost de folos lui ne va vindeca si pe noi. Fiecare suntem unici si asa si organismul nostru. In fine, ceea ce am vrut sa zic este sa nu luati medicamente dupa ureche si sa va prezentati la medic pentru un diagnostic individualizat.
Va doresc sanatate!
Georgiana77
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:30
pt a exclude o sarcina fa o ecografie . e posibil ca manifestarile tale(sani mariti, dureri de cap , ameteli )sa fie efecte secundare ale anticonceptionalelor. oricum un control la nenea ginecologul o sa te lamureasca .
ally020
Postat pe 29 Septembrie 2009 12:45
Ce rele sunteti ... daca nu vreti nu raspundeti dar, ati putea sa va abtineti de la comentarii rautacioase?
crisu_maria
Postat pe 2 Octombrie 2009 10:52
buna fetelor..in legatura cu luatul pastilelor dupa ureche mi se pare o prostie. daca ai sangerari cu sigurantza nu ai cum sa mai fi gravida deoarece asta s ar fi numit avort, si chiar dc nu ai fi avut sangerari ai acuma in tine foarte multi hormoni care iti da tot organismul peste cap asa ca nu te mai astepta sa ti vina menstruatia la termen si cea mai sigura sansa de a afla dc esti insarcina raman testele de sarcina recomand 2 3 unul poate gresi dar nu toate (sfat dat de o tanara mamica ce a luat 5 ani anticonceptionale) numai bine iar mai multe sfaturi veti primi de la medici
cocoanca
Postat pe 23 Octombrie 2009 20:06
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-20 17:04:24pan' la urma... esti sau nu bortoasa?

fa-ti un ecograf si cred k ai sa descoperi k ai chisturi la ovar,nicidecum sa fii insarcinata!!!
delixa
Postat pe 13 Ianuarie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voi avea un copil 52 De la: kudika_4379 5 Noiembrie 2012 14:23
As vrea sa fac un copil dar am epilepsie. 1 De la: kudika_1028909 26 August 2017 15:20
Gimnastica pentru gravidute 5 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 01:52
sindromul Down 7 De la: danutza_new 9 Mai 2009 18:18
Oare e sarcina?? 6 De la: yulyxa 11 Ianuarie 2013 13:57