Setari Cookie-uri

Cum va descurcati cu CRIZA FINANCIARA si cu colegii dificili de la servici?

CRIZA FINANCIARA va afectat locul de munca, salariul, etc? Voi cum reusiti sa va descurcati in aceste momente asa sa zic "dificile" ? Ati fost dati afara de la locul de munca, in somaj ? Eu ma gandeam sa renunt la postul pe care il am acum deoarece e salariul super miccccccccccccc, am incercat sa imi gasesc in alta parte dar pe unde am trimis CV nu m-a mai contactat nimeni. Nu stiu ce sentiment aveti voi cand mergeti la servici dar eu cand ma trezesc dimineata si stiu ca ma duc la servici si ma asteapta niste colegi si colege barfitoare si bagatoare de seama mi se face rau!!! Pentru ca sunt genul de persoana care nu suporta barfa. Sunt genul de tate de pe marginea santuli care nu se vad pe ele stiu doar sa barfeasca si sa rada de altii! Voi dak a-ti lucra intr-un mediu ca acesta ati mai putea sa va duceti de drag la servici? Voi ce a-ti face in locul meu? A-ti renunta sau a-ti merge mai departe? Astept raspunsuri si sfaturi de la voi!!!



The best thing to give to your enemy is frogiveness; to en opponent, tolerance; to a friend, your hart; to your self, respect: to all men, charythy
georgyan
Postat pe 9 Aprilie 2009 15:23
le-as rade in nas,mi-as pastra demnitatea, le-as trata cu indiferenta fara sentimentalisme (o mare greseala) numai munca de serviciu atat. Sa nu crezi ca esti singura care intampini aceste lucruri.Idem cu tine dispretuiesc si eu aceste lucruri, asa zisele bisericute... cu asa acrituri te face din om neom. Prefer sa stau in biroul meu, nu in telenovela lor de zi cu zi.
Rolec2000
Postat pe 11 Aprilie 2009 23:47
Rautate din partea colegelor vei gasi pe peste tot...trebuie sa stii cum sa-i tii "in frau" . Daca nu te duci cu drag la munca...n-as vrea sa fiu in locul tau. Fa-ti un target: azi am sa impresionez placut pe cineva din jurul meu; azi am sa ma fac remarcata la munca; ai sa vezi cum le va pieri cheful de barfa...incetul cu incetul. Daca situatia la jobul actual nu se schimba, cauta in continuare altceva...nu te da batuta.
PS: textul in engleza are nevoie de multe corecturi.
mrskattousa
Postat pe 12 Aprilie 2009 00:31
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 16:29
Sunt bugetara si lucrez intr-o institutie in care e concurenta foarte mare, salariile sunt mici mai ales daca nu ai pile. In loc de pile, am studii universitare, master si ma pregatesc pentru admiterea la doctorat. Sunt foarte tracasata de colege, mai putin pregatite decat mine, dar, in timp, si-au dat seama ca nu ma pot distruge sau dezechilibra, din cauza diplomelor, a competentei mele, pe scurt, a superioritatii mele in fata lor. Dupa 15 ani de cand lucrez in institutia respectiva, am invatat sa ma impun, le tratez cu indiferenta si cu dispret, stau in biroul meu si lucrez, nu discut despre absolut nimic cu colegii, in afara de programul de serviciu. Sunt foarte barfita si calomniata, dar, in acelasi timp, le este frica de mine, pentru ca acum stiu sa ma apar, ceea ce nu era cazul la inceput, cand eram lipsita de experienta acestor rautati. Merg uneori in sila la serviciu, dar am nevoie de salariu, asa mic cum este, pentru ca sunt constienta ca s-ar putea sa nu mai gasesc alt serviciu, mai ales acum, cand e criza. Eventual, as incerca sa gasesc o colaborare, dupa ce termin cu doctoratul, dar nu as renunta la un serviciu stabil, inainte de a gasi un altul , cel putin la fel de stabil. Peste tot e la fel, in orice serviciu ai lucra, cu multa barfa, piedici in calea activitatii, calomnii, imposibilitatea avansarii, salarii mici, etc. Ma consider norocoasa ca am supravietuit psihic si fizic unui loc de munca cu niste colegi perversi si atat de rauvoitori. Au fost in culmea fericirii cand m-am internat, pentru o operatie de fibroadenom la san, crezand ca sufar de cancer. Cand m-am intors la serviciu, vazand ca sunt sanatoasa si refacuta, mi-au dat o sanctiune, pe nedrept, sub un pretext stupid si m-au supus unor tracasari nemaipomenite, sperand ca ma voi imbolnavi din nou. Stiind ca nu am voie sa car greutati, ma tot indemnau sa le ajut la caratul coletelor si al cartilor bibliotecii, (asa era activitatea), dar am refuzat categoric. Pana la urma s-au linistit treptat, dar m-au tinut toata iarna in frig, (nu dadeau drumul la caldura in biroul meu), ceilalti aveau aer conditionat, mie mi s-a refuzat. Mi-am cumparat aeroterma si am rezistat. Acum sunt bine, iar astazi am aflat ca sefa mea s-a sinucis. Alte comentarii nu mai am de facut, dar cred ca trebuie sa ne pastram calmul si echilibrul, pentru ca, pana la urma nimeni nu e vesnic si cand ne credem mai expusi si mai amenintati, apare, de undeva, cineva sau ceva care ne schimba situatia in sens neasteptat. La orice loc de munca conteaza, in primul rand, puterea de rezistenta psihica si fizica , capacitatea de indurare. Acum stiu cat de puternica sunt, dupa extrem de multe incercari. Succes si nu va lasati calcati in picioare.

Postat pe 4 Iulie 2009 02:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine a fost la nutritionisti? 15 De la: kudika006372 3 Noiembrie 2009 14:21
Singuratatea 94 De la: ymirsy 4 Aprilie 2011 21:17
Certificat de nastere pierdut a doua oara... 3 De la: kudika_929976 5 August 2013 15:53
dieta ptr.copii de la nutritionist 3 De la: kudika405015 27 Mai 2011 13:20
BIO 5 De la: kudika226898 8 Februarie 2011 22:48