Setari Cookie-uri

Cresterea in inaltime

Eu am 15 ani si sunt o persoana destul de complexata.Sunt complexata din cauza inaltimi mele care nu trece de 1.57 cm.Inainte nu dadeam asa mare importana inaltimi deoarece eram mai mica si ca varsta si cu toti eram mai micuti.Insa acum cand sunt la liceu si vad ca toate colegele mele sunt inalte numai eu sunt aia mica..sufar.Ca sa o iau cu inceputul...inainte sa intru la liceu..toata lumea imi spunea ca "Trebuie sa participi la miss boboc pt ca esti frumoasa"...si chiar incepusem sa cred.M-am dus la preselectie si eram asa de emotionata de parca urma sa urc pe scena de la Victoria`s secret.Cand defilam(caci nu stiu cum sa zic..)..au zis ca le place de mine..insa sunt foarte mica si nu trec nici de 1.50..toate fetele se uitau la mine si susoteau.Si cum era de asteptat nu m-au ales.Nu sunt foarte suparata din cauza asta..insa am povestit asa ca idee.
Aproape toata lumea spune ca sunt frumoasa si ca nu ar trb sa dau asa importanta inaltimi mele insa sunt si multe persoane care imi repeta lucrul asta intruna "esti mica mica mica mica mica"...De multe ori lumea ma vede ca pe un copil de clasa a 7 nu o fata de 15 ani,si pe mine asta ma deranjeaza.. Infine ideea este ca nu stiu ce asi putea sa fac ca sa ma mai inalt..vreau pana al 1.65.Ar fi perfect sa fiu atat.Pastile stiu ca nu prea exista..decat hormoni parca....pe care nu ii vreau deoarece iti schimba si alte lucruri la tine.
Sper ca nu v-am plictisit si ca nu v-am facut sa va pierdeti timpul insa chiar am nevoie sa vb si cu alte persoane..si am nevoie de niste sfaturi.Pentru ca daca nu fac tot posibilul sa ma inalt acum cand totusi mai am cum,stiu si sunt sigura ca atunci cand o sa fiu mai mare o sa regret enorm.
Multumesc anticipat.Si sper ca veti putea sa imi dati niste sfaturi.
larisaw
Postat pe 12 Martie 2009 20:20
De la: larisaw, la data 2009-03-12 20:20:20 Eu am 15 ani si sunt o persoana destul de complexata.Sunt complexata din cauza inaltimi mele care nu trece de 1.57 cm.Inainte nu dadeam asa mare importana inaltimi deoarece eram mai mica si ca varsta si cu toti eram mai micuti.Insa acum cand sunt la liceu si vad ca toate colegele mele sunt inalte numai eu sunt aia mica..sufar.Ca sa o iau cu inceputul...inainte sa intru la liceu..toata lumea imi spunea ca "Trebuie sa participi la miss boboc pt ca esti frumoasa"...si chiar incepusem sa cred.M-am dus la preselectie si eram asa de emotionata de parca urma sa urc pe scena de la Victoria`s secret.Cand defilam(caci nu stiu cum sa zic..)..au zis ca le place de mine..insa sunt foarte mica si nu trec nici de 1.50..toate fetele se uitau la mine si susoteau.Si cum era de asteptat nu m-au ales.Nu sunt foarte suparata din cauza asta..insa am povestit asa ca idee.
Aproape toata lumea spune ca sunt frumoasa si ca nu ar trb sa dau asa importanta inaltimi mele insa sunt si multe persoane care imi repeta lucrul asta intruna "esti mica mica mica mica mica"...De multe ori lumea ma vede ca pe un copil de clasa a 7 nu o fata de 15 ani,si pe mine asta ma deranjeaza.. Infine ideea este ca nu stiu ce asi putea sa fac ca sa ma mai inalt..vreau pana al 1.65.Ar fi perfect sa fiu atat.Pastile stiu ca nu prea exista..decat hormoni parca....pe care nu ii vreau deoarece iti schimba si alte lucruri la tine.
Sper ca nu v-am plictisit si ca nu v-am facut sa va pierdeti timpul insa chiar am nevoie sa vb si cu alte persoane..si am nevoie de niste sfaturi.Pentru ca daca nu fac tot posibilul sa ma inalt acum cand totusi mai am cum,stiu si sunt sigura ca atunci cand o sa fiu mai mare o sa regret enorm.
Multumesc anticipat.Si sper ca veti putea sa imi dati niste sfaturi.


Sport ,,,volei ,,,baschet..inot ...tenis ...cros ....sport mult ...cat de mult si alimentatie corecta!!Eu am facut pana in clasa a 5-a cros de performanta,apoi handbal si apoi baschet... nu stiu daca asta e cauza cresterii mele in inaltime dar in prezent am 1.80 m aproape (1.79) mai exact , la 23 de ani !!!Asa ca sper sa functioneze si la tine !!
Succes, te pup!!
__LL__
Postat pe 12 Martie 2009 20:29
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 16:34
n ai ce sa faci ,daca esti frumoasa atunci bucura te ,dc nu ti pui o poza la avatar daca esti frumoasa?te ascunzi nu i asa?nu vrei sa stie cineva de complexul tau ,e o prostie ,bucura te de viata ,hormoni pt crestere in inaltime nu exista,
kudika004836
Postat pe 8 Iunie 2009 11:55
prietena mea cea mai buna are 1.50...si e un magnet pt barbati pt ca e foarte frumoasa si are o personalitate deosebita. Sa stii ca si mignionele au farmecul lor. Nu trebuie sa fii complexata de chestia asta ci sa te gandesti cum ai putea sa iti pui si mai mult in valoare frumusetea. Nu-ti pierde cei mai frumosi ani gandindu-te ca nu esti asa cum vrei tu ci bucura-te si iubeste-te asa cum esti ...si hei, la 15 inca te mai dezvolti. Poti eventual incerca sa joci baschet, care in perioada asta te ajuta la cresterea inaltime.
teolaladora
Postat pe 8 Iulie 2009 09:54
Cresterea in inaltime este posibila prin exercitii fizice si o dieta ce stimuleaza anumite glande gestionand hormonul de crestere.Cel mai important lucru este faptul ca eliberand coloana de muschii alipiti de alungul timpului are loc asezarea discurilor spinale si in felul acesta se castiga rapid 2-3 cm.Cu tratamentul respectiv se poate creste pina la 5 cm in inaltime.Rezultatele sunt garantate. Mai multe detalii gasiti in cartea Dr. Munteanu , ortoped la Spitalul Bagdasar Bucuresti. Cartea poate fi gasita si pe www.banderas.ro sau prin comanda la 0728-575715.Mult succes.
lifestyle4u
Postat pe 14 Iulie 2009 22:50
eu am 1 60 la 13 ani si nu stiu ce sa fac sa cresc mai repede , ma poate ajuta si pe mine cineva ? am adresa de e-mail tanase_niki@yahoo.com . va rog sa ma ajutati si pe mine . daca poate cineva
mi-se pare sau este un forum pt fete ? ca pana cum nu mai fete am vazut pe acest site .
kddaoo_kkkaaa
Postat pe 30 Iulie 2009 21:31
De la: tanase_niki, la data 2009-07-30 21:31:55eu am 1 60 la 13 ani si nu stiu ce sa fac sa cresc mai repede , ma poate ajuta si pe mine cineva ? am adresa de e-mail tanase_niki@yahoo.com . va rog sa ma ajutati si pe mine . daca poate cineva
mi-se pare sau este un forum pt fete ? ca pana cum nu mai fete am vazut pe acest site .

nu m-am uitat la titlu tot ce e cu inaltime sau baschet stiu sigur ca imi place
kddaoo_kkkaaa
Postat pe 30 Iulie 2009 21:36
Eu am 14 ani si am 1.45.. as dori sa mai cresc nush k sanse am...
Pot sa spun k parintii mei nu sunr foarte inalti ... [ mama - 1.55 si tata - 1.65 ]

nu crd k mai sunt sanse sa cresc...
SiLvia02
Postat pe 30 August 2009 01:50
eu la 15 ani aveam 178cm si eram complexata ,ca si tine , de inaltimea mea (eu ma consideram mult prea inalta , nu puteam sa port nici tocuri ; in plus , imi era greu sa gasesc baieti macar cat mine de inalti.) dar cu timpul am invatat sa ma accept asa cum sunt . asa ar trebui sa faci si tu , pana la urma nu fizicul te face cine esti , deci nu te procupa si invata sa te iubesti asa cum esti. mai ales daca esti frumoasa. cu niste tocuri inalte rezolvi problema. ;)
baby_frances
Postat pe 30 August 2009 10:28
apuca-te de baschet sa vezi ce repede iti revii tu ... trust me
andreea121
Postat pe 30 August 2009 13:10
daca tu esti complexata de asta si ai 15 ani...eu ce sa mai zic ca am 17 ani si am un metru jumate? pnm...aici depinde si de parinti...normal ar fi sa incerci sa faci cat mai mult sport...desi depinde si de organismul tau.Nu te mai complexa atat...ca nu inaltimea conteaza...se gasesc si baieti mici de inaltime si buni...eu am gasit unu ;)) :X:X:X bafta si lasa complexele
kudika059548
Postat pe 30 August 2009 13:18
De la: larisaw, la data 2009-03-12 20:20:20 Eu am 15 ani si sunt o persoana destul de complexata.Sunt complexata din cauza inaltimi mele care nu trece de 1.57 cm.Inainte nu dadeam asa mare importana inaltimi deoarece eram mai mica si ca varsta si cu toti eram mai micuti.Insa acum cand sunt la liceu si vad ca toate colegele mele sunt inalte numai eu sunt aia mica..sufar.Ca sa o iau cu inceputul...inainte sa intru la liceu..toata lumea imi spunea ca "Trebuie sa participi la miss boboc pt ca esti frumoasa"...si chiar incepusem sa cred.M-am dus la preselectie si eram asa de emotionata de parca urma sa urc pe scena de la Victoria`s secret.Cand defilam(caci nu stiu cum sa zic..)..au zis ca le place de mine..insa sunt foarte mica si nu trec nici de 1.50..toate fetele se uitau la mine si susoteau.Si cum era de asteptat nu m-au ales.Nu sunt foarte suparata din cauza asta..insa am povestit asa ca idee.
Aproape toata lumea spune ca sunt frumoasa si ca nu ar trb sa dau asa importanta inaltimi mele insa sunt si multe persoane care imi repeta lucrul asta intruna "esti mica mica mica mica mica"...De multe ori lumea ma vede ca pe un copil de clasa a 7 nu o fata de 15 ani,si pe mine asta ma deranjeaza.. Infine ideea este ca nu stiu ce asi putea sa fac ca sa ma mai inalt..vreau pana al 1.65.Ar fi perfect sa fiu atat.Pastile stiu ca nu prea exista..decat hormoni parca....pe care nu ii vreau deoarece iti schimba si alte lucruri la tine.
Sper ca nu v-am plictisit si ca nu v-am facut sa va pierdeti timpul insa chiar am nevoie sa vb si cu alte persoane..si am nevoie de niste sfaturi.Pentru ca daca nu fac tot posibilul sa ma inalt acum cand totusi mai am cum,stiu si sunt sigura ca atunci cand o sa fiu mai mare o sa regret enorm.
Multumesc anticipat.Si sper ca veti putea sa imi dati niste sfaturi.


eu am 16 ani si am 1,60. nu te stresa. Doar Dumnezeu stie daca o sa mai cresti. lasa timpul sa treaca si vei vedea. sunt persoane care se inatla abia pe la 17-18 ani. asa ca RELAX !
clau19
Postat pe 30 August 2009 13:25
pai de unde vrei sa mai cresti daca si parintii sunt mici?mai faci tu vreo 2 cm dar atat
eu chiar nu stiu de ce va stofocati voi atat cu inaltimea,altceva mai important nu aveti de facut?las ca va mai maturizati voi si mai gasiti si altceva de facut,ca acum din cate vad.........
kudika059176
Postat pe 30 August 2009 17:11
pai eu ce sa ma comentez cand la varsta mea de 22 de ani am 1.58 pe care l-am avut si cand eram clasa a 6....nu am progresat cu nimic...si am facut intr-un timp sport..dar totusi...cred ca conteaza si gena care ti-a fost transmisa de la parinti/bunici.... din cate stiu eu la fete organismul este in crestere/dezvoltare pana la varsta de 25 de ani....nu vrea sa dezamagesc pe nimeni dar exista posibilitatea ca inaltimea sa nu se schimbe cu mult pana la varsta de 25 de ani...anyway...trebuie sa te accepti asa cum esti....sa te iubesti pt atuurile tale...si sa mai stii un lucru ca si neajunsurile tale le poti transforma in atuuri...daca iti doresti cu adevarat!
Nu te complexa in privinta asta ci gandeste si actioneaza! incepe prin a practica orice tip de sport si o alimentatie echilibrata!
ana4ka
Postat pe 30 August 2009 17:59
eu am jucat baschet 7 ani si 2 ani volei,si nu am crescut cu nici-un cm macar,tot la 1,67 am ramas. depinde de constitutie,de bagajul genetic pe care l-ai mostenit de la parinti...
R_F
Postat pe 30 August 2009 18:05
De la: larisaw, la data 2009-03-12 20:20:20 Eu am 15 ani si sunt o persoana destul de complexata.Sunt complexata din cauza inaltimi mele care nu trece de 1.57 cm.Inainte nu dadeam asa mare importana inaltimi deoarece eram mai mica si ca varsta si cu toti eram mai micuti.Insa acum cand sunt la liceu si vad ca toate colegele mele sunt inalte numai eu sunt aia mica..sufar.Ca sa o iau cu inceputul...inainte sa intru la liceu..toata lumea imi spunea ca "Trebuie sa participi la miss boboc pt ca esti frumoasa"...si chiar incepusem sa cred.M-am dus la preselectie si eram asa de emotionata de parca urma sa urc pe scena de la Victoria`s secret.Cand defilam(caci nu stiu cum sa zic..)..au zis ca le place de mine..insa sunt foarte mica si nu trec nici de 1.50..toate fetele se uitau la mine si susoteau.Si cum era de asteptat nu m-au ales.Nu sunt foarte suparata din cauza asta..insa am povestit asa ca idee.
Aproape toata lumea spune ca sunt frumoasa si ca nu ar trb sa dau asa importanta inaltimi mele insa sunt si multe persoane care imi repeta lucrul asta intruna "esti mica mica mica mica mica"...De multe ori lumea ma vede ca pe un copil de clasa a 7 nu o fata de 15 ani,si pe mine asta ma deranjeaza.. Infine ideea este ca nu stiu ce asi putea sa fac ca sa ma mai inalt..vreau pana al 1.65.Ar fi perfect sa fiu atat.Pastile stiu ca nu prea exista..decat hormoni parca....pe care nu ii vreau deoarece iti schimba si alte lucruri la tine.
Sper ca nu v-am plictisit si ca nu v-am facut sa va pierdeti timpul insa chiar am nevoie sa vb si cu alte persoane..si am nevoie de niste sfaturi.Pentru ca daca nu fac tot posibilul sa ma inalt acum cand totusi mai am cum,stiu si sunt sigura ca atunci cand o sa fiu mai mare o sa regret enorm.
Multumesc anticipat.Si sper ca veti putea sa imi dati niste sfaturi.


exista un anumit tip de gimnastica pt aceasta problema, gimnastica pe spaliere, efectiv ti se alungeste coloana vertebrala ceva de genu`.. stiu ca la mine in oras [oradea] ceva manechin crescuse in inaltime 3 cm aproximativ, insa tu esti si tanara si sigur vei mai creste cativa cm , daca adaugi si gimnastica sigur vei trece de 160. Intereseaza-te la tine in oras unde se face asa ceva, dar nu e sigur ca vei fi multumita nici apoi.. stii cum e ,mereu omul isi doreste mai mult, eu am 165, mi`as dori sa am 170 :)) asta e
BiuL
Postat pe 31 August 2009 02:23
incepe un sa joci baschet. antrenamentul iti va prinde bine. succes !!
ina_flower
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:06
Daca vrei sa stii ce se intampla,daca mai cresti sau nu,fa o radiografie la "saua turceasca"(zona gatului) si la genunchi Daca rezultatul radiografiilor iti arata ca procesul de crestere s-a incheiat..nu mai trage sperante,iubeste-te asa cum esti,dezvolta-ti personalitatea si vei fi iubita de toti cei ce te accepta asa cum esti
Ar trebui sa stii ca dupa ce ti-a venit ciclul nu mai cresti decat 3-4 cm ..poti sa te muti in sala de baschet..tot degeaba!
Curaj!
PS eu am 1,50m inaltime si intotdeauna am "dominat" cu felul meu de a fi nu cu inaltimea..
kudika014690
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:17
De la: lifestyle4u, la data 2009-07-14 22:50:50Cresterea in inaltime este posibila prin exercitii fizice si o dieta ce stimuleaza anumite glande gestionand hormonul de crestere.Cel mai important lucru este faptul ca eliberand coloana de muschii alipiti de alungul timpului are loc asezarea discurilor spinale si in felul acesta se castiga rapid 2-3 cm.Cu tratamentul respectiv se poate creste pina la 5 cm in inaltime.Rezultatele sunt garantate. Mai multe detalii gasiti in cartea Dr. Munteanu , ortoped la Spitalul Bagdasar Bucuresti. Cartea poate fi gasita si pe www.banderas.ro sau prin comanda la 0728-575715.Mult succes.

muschii alipiti de-a lungul timpului?? tu stii ce spui acolo? cum sa indepartezi muschii de pe coloana, sau mai exact ce ai vrut sa spui?? nu ai idee cat de importanta este o dezv cat mai puternica in special cea a musculaturii spatelui. si asezarea discurilor intervertebrale nu are nicio legatura cu cresterea in inaltime. ai idee cum are loc cresterea in inaltime si ce presupune rearanjarea discurilor intervertebrale?
Ronnie_Coleman
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:05
De la: kudika014690, la data 2009-09-23 19:17:52Daca vrei sa stii ce se intampla,daca mai cresti sau nu,fa o radiografie la "saua turceasca"(zona gatului) si la genunchi Daca rezultatul radiografiilor iti arata ca procesul de crestere s-a incheiat..nu mai trage sperante,iubeste-te asa cum esti,dezvolta-ti personalitatea si vei fi iubita de toti cei ce te accepta asa cum esti
Ar trebui sa stii ca dupa ce ti-a venit ciclul nu mai cresti decat 3-4 cm ..poti sa te muti in sala de baschet..tot degeaba!
Curaj!
PS eu am 1,50m inaltime si intotdeauna am "dominat" cu felul meu de a fi nu cu inaltimea..

nu stiu ce baza stiintifica are afirmatia ta legata de ciclu si cresterea de 3-4 cm.
Ronnie_Coleman
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:07
De la: BiuL, la data 2009-08-31 02:23:25
exista un anumit tip de gimnastica pt aceasta problema, gimnastica pe spaliere, efectiv ti se alungeste coloana vertebrala ceva de genu`.. stiu ca la mine in oras [oradea] ceva manechin crescuse in inaltime 3 cm aproximativ, insa tu esti si tanara si sigur vei mai creste cativa cm , daca adaugi si gimnastica sigur vei trece de 160. Intereseaza-te la tine in oras unde se face asa ceva, dar nu e sigur ca vei fi multumita nici apoi.. stii cum e ,mereu omul isi doreste mai mult, eu am 165, mi`as dori sa am 170 :)) asta e

oameni buni, nu va mai pacaliti cu chestii de genu asta. "ti se alungesc vertebrele" si asa cresti in inaltime...este un mit identic as putea spune cu cel ca daca faci culturism ramai mic. efortul fizic si alimentatia corespunzatoare te ajuta sa iti atingi nivelul max dictat de genetic. apropo, stand atarnat, nu faci decat sa decomprimi vertebrele, spatiu dintre ele care apoi tot se va diminua din cauza proprie mase a corpului si a greutatii...
Ronnie_Coleman
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:13
daca esti fata, pt a afla inaltimea se procedeaza astfel: [ (inaltimea tatalui + inaltimea mamei ) - 13 ] : 2
daca esti baiat __//__ [ ( inaltimea tatalui + inaltimea mamei ) + 13 ] : 2
re3a_
Postat pe 27 Iunie 2010 20:08
buna, am 17 ani si 5 luni, am practicat sport de performanta..softball ..bn k m-am apucat anul trecut dar am renuntat din cauza unor probleme pers. am 62kg si 1,75 inaltime. Nu vreau sa mai cresc in inaltime. De anul trecut si pana anul acesta am mai crescut 1 sau 2 cm. Oare mai cresc?:(:(
re3a_
Postat pe 27 Iunie 2010 20:12
am 15 ani si 150 inaltime si ma simt foarte complexata deoarece toata lumea imi zice k sunt mica si nu cred k o sa mai cresc pt k am consultat un endocrinolog si mi-a zis k nu mai am sanse sa cresc pt k si parintii mei nu sunt prea inalti. park si hainele stau altfel p o fata inalta:((
vika_jigulina
Postat pe 10 Iulie 2010 17:21
mai am vreo sansa sa mai cresc cu exercitii la spalier? sau am mai auzit de injectile cu hormoni de crestere stie cineva?
vika_jigulina
Postat pe 11 Iulie 2010 11:13
Nu stiu ce sa zic,depinde ce inaltime au parintii tai!Eu inca nu am 15 ani,am 1,65,iar tata are 1,85 si mama 1,56...........sper sa mai crestem amandoua.Conteaza gena
kudika311464
Postat pe 3 August 2010 23:56
Buna ma numesc Roxana , am 13 ani jumate si inaltime 166 cm , 43kg , am fost si sunt cea mai inalta din clasa , dar totusi sper sa mai cresc pana la 175 cm , la sc la orele de sport sunt ff activa , dupamasa fac karate si acasa ceva gimnastica .
De un o jumatate de an nu prea am mai crescut , sper sa fie o pauza :) nu sfarsitul cresterii :(
roxi85
Postat pe 8 August 2010 10:32
buna tuturor am si eu o intrebare am 14 si 160 se poate sa mai cresc macar pana la 169 parintii mei au inalt de ..tata 176 mama 160 fratele cam 176 vreau sa mai cres si eu macar inca 9 cm se poate adika daca mai pot sa mai cresc dakum un an nu am mai crescut am stagnat cum fac sa mai cresc?
kudika319418
Postat pe 3 Septembrie 2010 22:39
cum sa nu mai cresti daca ai doar 14 ani?
Barbie30
Postat pe 3 Septembrie 2010 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine a fost la nutritionisti? 15 De la: kudika006372 3 Noiembrie 2009 14:21
Oare mai cresc la inaltime? 9 De la: Ronnie_Coleman 14 Februarie 2011 21:59
Barbatul berbec in intimitate 6 De la: oonahabibi_yahoo_com 31 Martie 2009 14:03
Cresterea in inaltime 4 De la: Armain 6 Septembrie 2011 20:49
Va rog,,,,,,, ajutati-l pe, Vladut, 1 De la: marygeo 3 Martie 2009 10:37