Alcolismul

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

anaeli_84 Avatarul lui anaeli_84

5 mesaje

Incep prin a va spune ca am nevoie de sfaturi mai ales de la persoanele care s-au confruntat cu un caz asemanator cu al meu.
Tatal prietenului meu,de cand a fost dat afara de la serviciu(cam de 4 ani),acum este la pensie (are 53 de ani) a inceput sa bea.Daca la inceput bea mai putin , acum nu e zi in care el sa nu bea si culmea nici nu mananca.A fost si la doctor pt ca i s-a facut de mai multe ori rau fiindu-i afectat ficatul si bineinteles ca doctorii i-au zis sa nu mai bea daca vrea sa mai traiasca.Astazi prietenul meu s-a dus acasa pt ca suntem studenti in buc...si mama lui i-a zis ca tatal lui scuipa(vomita)sange si pe gura si pe nas si de mancat nu mananca,decat bea si apoi se culca.
Ce sa facem ca sa il determinam sa nu mai bea,pt ca nu vrea sa se duca la spital,sau la un centru de dezalcolizare??Multumesc
Raporteaza abuz de limbaj
MissMe2 Avatarul lui MissMe2

128 mesaje
Oras: bucuresti

sa nu-i mai dea de baut.nu mai cumpara nevasta-sa nimic de baut, daca isi cumpara el arunca si tot asa...doar nu o sa stea toata ziua printr-o carciuma.sa-i explice frumos ca daca mai bea moare...si poate ar vrea si el sa-i vada baiatul insurat ,eventual nepoti...
eu nu m-am confruntat cu o astfel de problema, dar cred ca solutia ar fi sa-l faca sa realizeze cate risca daca mai bea..si cand spun lucrul acesta nu ma refer la doctori.ma refer la cei apropiati lui, ei trebuie sa-l faca sa isi dea seama ca se autodistruge.sa incerce sa-l sprijine.si daca reduce un pahar pe zi e un inceput, azi unul maine 2 si tot asa....probabil el nu mai are destula vointa ca sa se lase singur de viciul asta.
asta este parerea mea, dar dupa cum spuneam, eu nu m-am confruntat cu asa ceva.sa dea Dumnezeu sa scape de problema asta si sa fie bine.
mult succes va doresc si rabdare.
MissMe2 Avatarul lui MissMe2

128 mesaje
Oras: bucuresti

www.medfarma.ro/home?page=shop.product_details&category_id=12&fl...
uite.am gasit un produs din plante.in prospectul lui scrie ca se poate administra fara stirea pacientului.eu zic ca merita sa incercati, mai ales pt ca ai spus ca sunteti oarecum disperati
sper ca ceea ce am facut eu acum sa nu se considere reclama.am vrut doar sa incerc sa ajut.
multa sanatate si sa dea Dumnezeu ca modul de abordare pe care il veti alege sa dea rezultate.
Fosta membra Kudika.ro
De la: anaeli_84, la data 2009-04-09 20:40:19Incep prin a va spune ca am nevoie de sfaturi mai ales de la persoanele care s-au confruntat cu un caz asemanator cu al meu.
Tatal prietenului meu,de cand a fost dat afara de la serviciu(cam de 4 ani),acum este la pensie (are 53 de ani) a inceput sa bea.Daca la inceput bea mai putin , acum nu e zi in care el sa nu bea si culmea nici nu mananca.A fost si la doctor pt ca i s-a facut de mai multe ori rau fiindu-i afectat ficatul si bineinteles ca doctorii i-au zis sa nu mai bea daca vrea sa mai traiasca.Astazi prietenul meu s-a dus acasa pt ca suntem studenti in buc...si mama lui i-a zis ca tatal lui scuipa(vomita)sange si pe gura si pe nas si de mancat nu mananca,decat bea si apoi se culca.
Ce sa facem ca sa il determinam sa nu mai bea,pt ca nu vrea sa se duca la spital,sau la un centru de dezalcolizare??Multumesc

e ALCOOLISMUL! nu m.am putut abtine . si.acu sa ne revenim la subiect:nu cred ca il puteti ajuta cu ceva, daca el nu vrea sa fie ajutat. poate, nu stiu sigur, dar posibil ca nici nu are sprijinul de care are nevoie din partea familiei. daca deja se simte rau...nu stiu de ce am impresia ca e prea tarziu sa se mai faca ceva...imi pare rau...
how the f.u.c.k. did you get to be borned so stupid!!!!
pryntezuk Avatarul lui pryntezuk

3 mesaje
Oras: ploiesti

si eu cred k e km tarziu ... se poate dar cu greu si nu de vorba buna ... orikum e nevoie de ceva ajutor specializat :-s
Fosta membra Kudika.ro
Are ciroza hepatica nu mai are mult de trait daca nu cumva...s-a stins deja.