Setari Cookie-uri

contraceptive yasmine ce ziceti de ele

fetele...am si eu o intrebare...iau yasmin de vreo 2 ani si 2luni si de curand am aflat ca, contraceptivele au si rol AVORTIV...si chestia asta ma inspaimanta...stiti cumva ceva despre asta? k as vrea sa renunt la ele si sa sa folosesc metoda calendarului...ms
simo87
Postat pe 21 Octombrie 2009 21:19
De la: kudika076169, la data 2009-10-21 21:19:24fetele...am si eu o intrebare...iau yasmin de vreo 2 ani si 2luni si de curand am aflat ca, contraceptivele au si rol AVORTIV...si chestia asta ma inspaimanta...stiti cumva ceva despre asta? k as vrea sa renunt la ele si sa sa folosesc metoda calendarului...ms


Bun, contraceptivele au rol avortiv, dar si metoda calendarului are rol.....PROCREATIV...sau cum sa-i spun?
Vezi sa nu faci bebei in fiecare an de la metoda calendarului...
amr2009
Postat pe 21 Octombrie 2009 21:24
DA...POSIBIL....DAR ATUNCI CARE-I MAREA DIFERENTA INTRE UN AVORT FACUT LA MEDIC SAU CEL DETERMINAT DE CONTRACEPTIVE? PRIN DEFINITIE...AR TREBUI SA PREVINA CONCEPTIA,NU?ORI DACA OVULUL ESTE DEJA FECUNDAT SI APOI EXPULZAT...ASTA NU-I AVORT...? PE MINE MA INTRIGA CA NU-I MENTIONAT ACEST ASPECT PE PROSPECT...(hai k am facut si rima)
simo87
Postat pe 22 Octombrie 2009 19:57
De la: simo87, la data 2009-10-21 21:19:24fetele...am si eu o intrebare...iau yasmin de vreo 2 ani si 2luni si de curand am aflat ca, contraceptivele au si rol AVORTIV...si chestia asta ma inspaimanta...stiti cumva ceva despre asta? k as vrea sa renunt la ele si sa sa folosesc metoda calendarului...ms


Nu i-as spune chiar AVORTIV. In fond si la urma urmei spermatozoizii nici macar nu ajung in apropiere de ovul. Din cate am inteles eu, pastilele astea iti creaza un scut la nivelul colului uterni, ( un fel de mucoasa foarte vascoasa) care nu permite trecerea spermatozoizilor. Daca intradevar este asa, practic nu ai CE sa avortezi.
lollitta
Postat pe 23 Octombrie 2009 10:01
pai asa stiam si eu pana am vazut recent, cateva site-uri in care se explica clar cum actioneaza...adica progesteronul subtiaza(sau ceva de genul asta) peretii uterului pt ca ovulul fecundat sa nu se poata "implanta"...principala actiune era sa ingreuneze motilitatea spermatozoizilor creand un mediu ostil . Whatever, chestiile astea erau explicate de niste medici...k alttfel nici eu nu banuiam. pe scurt,se poate ca ovulul sa fie fecundat...dar in cele din urma este eliminat odata cu menstruatia...
simo87
Postat pe 23 Octombrie 2009 18:07
am si eu o intrebare: cand ati facut pauza, v-a intarziat menstruatia? multumesc.
ginaeftimie
Postat pe 9 Iulie 2010 21:56
am si eu o intrebare: atunci knd ai facut pauza d 6 luni, ti-a intarziat menstruatia? multumesc.
ginaeftimie
Postat pe 9 Iulie 2010 22:01
Vreau si eu sa folosesc antibebe..medicul mi`a recomandat Yasmin,dar sunt cam scumpe..ce as putea sa folosesc in locul lor?ms.
Kreatza
Postat pe 17 Ianuarie 2011 17:41
cand e vorba de sanatatea ta nu cred ca ar trebui sa te zgarcesti.
eu una nu ti le-as recomanda nici pe astea ca au doza maricica de hormoni chiar daca sunt de "generatie noua".
vezi ca-s si metode mai noi cu mai putine riscuri.
OanaSun
Postat pe 23 Ianuarie 2011 03:12
am si eu o nelamurire....cine ma poate ajuta?!!!iau yasmin de 12 zile adica din prima zi in care mi-a venit.... si inca mai sangerez si in a 12 zi...este normal sau trebuie sa merg la medic si sa spun?!!!ce sa fac?!!va rog sa imi dati un sfat din cele care luati aceste anticonceptionale.....si aveti cunostinte....astept un raspuns....ms mult...
deliutza24
Postat pe 18 Mai 2011 21:48
eu le-am luat cativa ani buni, dar am renuntat la ele pt ca mi se indesisera migrenele (aproape saptamanal aveam migrene, care de multe ori tineau 2-3 zile). alt efecte negative: infectii urinare, cateva kg in plus.
partea buna: nu am ramas niciodata insarcinata:)
maria_popescu2011
Postat pe 4 Aprilie 2012 15:54
De la: kudika004836, la data 2009-04-27 17:30:35de cnd luati ,efecte benefice ,adverse,etc ,ms


In general sunt bune - daca apar efecte adverse trebuie sa te prezinti medicului care ti lea prescris.
kudika_nikole
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:35
Eu nu folosesc Yasmine, ci alta marca de anticonceptionale. Mentionez ca sunt foarte multumita de ele.
kokeshi
Postat pe 4 Aprilie 2012 18:37
imi spuneti va rog ,,ma adresez la fetele care deja folosesc contraceptivele yasmine,,,,,am terminat prima folie de pastile si trebuie sa se inceapa menstruatia deja e a 3 si nu vine menstruatia,, in a cita zi apare menstruatia????
kudika_12668
Postat pe 23 Iulie 2012 12:50
Buna fetelor eu doar acuma am inceput sa iau Yasmin si nu stiu ce se intampla dari sa prelungit ciclul am inceput sa iau din saptamana trecuta miercuri cand a aparut prima zi de ciclu si de atunci se picura si am observat aseara cand am luat ca iarasi curge putin sange si pana cand nu am luat na mai curs va rofg sa-mi ajutati asta e ceva normal?sau nu ? asa trebuie sa fie cand iei contraceptiva de prima data?
__cs_M__nika_1
Postat pe 2 Iulie 2014 10:10
Buna, am si eu o intrebare...iau yasmin de 3 luni, am mai luat in anii trecuti dupa o operatie de chist ovarian dar dupa o perioada lunga , medicul mi-a zis ca nu mai am nevoie de ele. Dupa cum am spus am inceput din nou de 3 luni dar din blister-ul lunii a treia am omis comprimate, am ales varianta din prospect sa nu mai fac pauza de 7 zile si sa continui cu blisterul urmator. Din pacate am avut o problema si nu am apucat sa iau decat cateva pastile, ultima am luato vineri si daca ar fi sa respect cele 7 zile de pauza sambata ar trebui sa reiau blisterul, menstruatia mi-a venit normal. E ok sa continui dupa cele 7 zile de pauza? sau ar trebui sa ma opresc si la urmatoarea menstruatie sa incep un blister nou din prima zi? Vi s-a intamplat asta, ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc!
kudika_992525
Postat pe 20 August 2015 07:50
Fetelor eu am luat Yasmin timp de 8 luni..la 2 sapta de la intreruperea lor au inceput problemele cu caderea parului ..nu stiu ce sa mai fac..alimentatie corecta, miscare, sampoane din farmacii si parca nimic nu functioneaza..
Mai este cineva cu ac problema?
Help..
kudika340296
Postat pe 20 August 2015 15:44
Nu dar au aparut probleme cu caderea parului..
kudika340296
Postat pe 20 August 2015 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum se descarca poze pe kudika ? 9 De la: ella_c 7 Martie 2009 22:49
un sfat.. 2 De la: d4rk_coma 20 Ianuarie 2009 05:25
terapia antidepresie 5 De la: kudika328918 7 Noiembrie 2010 09:19
buna 2 De la: deelisha 16 Mai 2009 21:15
Masturbarea la copiii mici!!!??? 10 De la: Deep_Bite 20 Decembrie 2008 11:22