Setari Cookie-uri

Mama, sotie versus angajata

As vrea sa aflu parerile voastre (cu exemple personale daca se poate) in ceea ce priveste distributia responsabilitatilor casnice, considerati ca sunt activitati pe care numai femeile trebuie sa le faca, pentru ca este datoria lor, sau ca ar trebui sa fie egalitate intre soti. Cum vedeti inegalitatile de gen, ca pe un lucru normal, pentru ca barbatul este capul familiei si el trebuie sa aduca mai mult venit, sau anormale, intrucat femeile ar trebui sa aiba sanse egale cu barbatii. Este bine sa ne conformam la regulile sociale sau sa construim propriile reguli, chiar daca acest lucru ar aduce dezaprobare (dezacordul soacrei, spre exeplu). Precizez ca raspunsurile voastre ma vor ajuta la lucrarea de licetza , deci exemplele din viata voastra ma vor ajuta enorm
timeAftertime
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:13
De la: timeAftertime, la data 2009-04-30 14:13:26As vrea sa aflu parerile voastre (cu exemple personale daca se poate) in ceea ce priveste distributia responsabilitatilor casnice, considerati ca sunt activitati pe care numai femeile trebuie sa le faca, pentru ca este datoria lor, sau ca ar trebui sa fie egalitate intre soti. Cum vedeti inegalitatile de gen, ca pe un lucru normal, pentru ca barbatul este capul familiei si el trebuie sa aduca mai mult venit, sau anormale, intrucat femeile ar trebui sa aiba sanse egale cu barbatii. Este bine sa ne conformam la regulile sociale sau sa construim propriile reguli, chiar daca acest lucru ar aduce dezaprobare (dezacordul soacrei, spre exeplu). Precizez ca raspunsurile voastre ma vor ajuta la lucrarea de licetza , deci exemplele din viata voastra ma vor ajuta enorm


mah da io ti-am raspuns si ieri aaaaaaaaaaaa n-ai fost multzumita de raspuns si ai deschis fuga alt topic
donttouch
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:14
nu e vb de nemultumire...am incurcat oalele hihi
timeAftertime
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:16
De la: timeAftertime, la data 2009-04-30 14:13:26As vrea sa aflu parerile voastre (cu exemple personale daca se poate) in ceea ce priveste distributia responsabilitatilor casnice, considerati ca sunt activitati pe care numai femeile trebuie sa le faca, pentru ca este datoria lor, sau ca ar trebui sa fie egalitate intre soti. Cum vedeti inegalitatile de gen, ca pe un lucru normal, pentru ca barbatul este capul familiei si el trebuie sa aduca mai mult venit, sau anormale, intrucat femeile ar trebui sa aiba sanse egale cu barbatii. Este bine sa ne conformam la regulile sociale sau sa construim propriile reguli, chiar daca acest lucru ar aduce dezaprobare (dezacordul soacrei, spre exeplu). Precizez ca raspunsurile voastre ma vor ajuta la lucrarea de licetza , deci exemplele din viata voastra ma vor ajuta enorm


da' tu cu cine traiesti cu soacra si cu sotzul? sau doar cu el? care e problema daca te dezaproba??? k responsabilitatile mereu se impart. nu faci singura copii si nici nu tzii singura casa.
cristi_nne
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:36
eu ajung la concluzia (tot scriind pe aici), ca sunt prea "emancipata" pentru secolul asta sau poate doar pentru societatea asta
kitty_krieger
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:36
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-30 14:36:47eu ajung la concluzia (tot scriind pe aici), ca sunt prea "emancipata" pentru secolul asta sau poate doar pentru societatea asta


sa stii ca ai dreptate. nush ce naiba se intampla cu oamenii astia?? de fapt cu mujeres
cristi_nne
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:39
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-30 14:36:47eu ajung la concluzia (tot scriind pe aici), ca sunt prea "emancipata" pentru secolul asta sau poate doar pentru societatea asta


si inca n-ai citit tot
donttouch
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:44
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-30 14:36:47eu ajung la concluzia (tot scriind pe aici), ca sunt prea "emancipata" pentru secolul asta sau poate doar pentru societatea asta


matracucu
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:52
la mine totul se imparte la 2.am un sot care ma ajuta la orice.la noi niciodata nu sa pus problema ca eu daca sunt femeie trebuie sa fac x lucru,si el altceva.am un sot cu care ma mandresc. iar despre soacra se cam baga ea asa putin la inceput ,pana i-am dat eu peste nas elegant si a incetat.ma impac bn cu ea pt ca ne vedem rar.
ETE_EU
Postat pe 30 Aprilie 2009 14:59
De la: just_laura, la data 2009-04-30 14:52:40
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-30 14:36:47eu ajung la concluzia (tot scriind pe aici), ca sunt prea "emancipata" pentru secolul asta sau poate doar pentru societatea asta



nu te mai mira lauric , nu vezi ce conceptii se etaleaza pe kudikosi-pudikosi?
si nu ma refer doar la acest topic, ci si la multe altele
kitty_krieger
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:05
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-30 15:05:59
De la: just_laura, la data 2009-04-30 14:52:40
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-30 14:36:47eu ajung la concluzia (tot scriind pe aici), ca sunt prea "emancipata" pentru secolul asta sau poate doar pentru societatea asta



nu te mai mira lauric , nu vezi ce conceptii se etaleaza pe kudikosi-pudikosi?
si nu ma refer doar la acest topic, ci si la multe altele


ar trebui sa fim mandri doar am devenit subiecte de studiu vai specimenele de noi
donttouch
Postat pe 30 Aprilie 2009 15:07
chiar imi pare rau ca nu am vazut mai de demult k sa-ti raspund...eu am o fetita de 2ani sunt casatorita, stau deocamdata cu parintii mei(acum ne construim casa)..si am avut licenta acum doua saptamani (mai precis 25 iunie).. afost foarte greu la inceput pt ca la mine nu soacra facea gura ci mama mea! "nu mi-a trebuit mie copil?" "nu am vrut eu sa ma marit?"...dar cum Dumnezeu ne vede pe toti dar vrea sa ne incerce, pana la urma tot El le rezolva pe toate: parintii mei imi adora fetita, am luat licenta cu 10 (si tin sa va spun ca am terminat electrotehnica la zi : deci un viitor inginer..actualmente somer) sotul m-a sustinut e adevarat in toate dar cu ajutatul in casa sunt de acord insa ca nu am avut cum sa-l testez ca le face mama cam pe toate(si daca nu le face ea le fac eu...)
asa ca viata te incearca dar trebuie sa fii mai tare decat ea!!!
adykanaty
Postat pe 19 Iulie 2009 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Top "n" lucruri rãutãcioase pe care le fac femeile bãrbaþilor! 36 De la: elenutza121 24 Ianuarie 2010 17:07
Gay 26 De la: Mike_Dex 18 August 2014 17:03
incertitudine ... 11 De la: dana_mv 20 Martie 2009 22:41
Intrebare, intrebatoare?? 3 De la: frenchiegirl 4 Iulie 2011 13:40
obsesie sau ce? 33 De la: thadoog 6 Iunie 2009 09:23