Setari Cookie-uri

AM MARE NEVOIE DE AJUTOR!!

buna...am mare nevoie macar de o vorba buna!sunt intr-o situatie f aiurea si nu prea stiu cum sa ies!!!am 21 de ani si am o relatie de 4 luni cu un tip de 29 ani,stiu ca e relatie de scurta durata dar am avut si de 4 ani si credeti-ma ca iubesc mult mai mult dupa 4 luni decat dupa 4 ani,e un om deosebit si ma iubeste si el enorm...sunt convinsa!!problema este ca acum 2 saptamani a aparut in viata noastra o parasuta care e insarcinata in luna a 6-a cu el.nu pot sa il condamn cu nimic pe el ,nici nu ne cunosteam cand s-a intamplat plus de asta tipa respectiva are o obsesie pentru el si l-a mintit ca ia anticonceptionale ca sa poata ramane insarcinata.dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat ea a plecat in Germania si s-a intors abia acum cu burta la gura si fara sa se mai poata face nimic!!de cand s-a intors ea relatia noastra s-a racit foarte tare,pana acum nu ne certasem absolut deloc ne potriveam perfect din toate punctele de vedere...ideea e ca el iubeste f mult copiii,e un tip foarte responsabil si pe deasupra mama lui e asistent maternal si stie ce inseamna sa creasca un copil fara tata!!!acum sunt disperata nu stiu pe ce drum sa apuc,practic ink nu am vorbit de o despartire pentru ca inca nu s-a aflat rezultatul testului de paternitate,dar sunt cam 99 la suta sanse sa fie copilul lui!!!mi-e teama de decizia lui....el acum e f trist si abatut si nu prea vorbeste deloc cu mine....cred ca ideea lui e sa se indeparteze de mine ca asa sa ma pot detasa si eu de el....si eu acum ce fac?pe mine nu m-ar deranja cu nimic acest copil care pe deasupra am inteles ca are si niste probl de sanatate...as putea trai cu ideea ca are un copil...dar nu stiu sigur ce crede el...pe ce drum sa apuc?mi-e f greu sa ma detasez de el si cel mai tare ma doare ca ne departam fortati de imprejurari.....nu stiu pe ce drum sa puc......
kudika023530
Postat pe 9 Mai 2009 17:09
Ai doar 21 de ani. Am inteles ca il iubesti si ca suferi, dar... draga mea... lasa-l in pace acum. El la 29 de ani se poate casatori cu "parasuta" si isi poate intemeia o familie. Desparte-te de el, macar provizoriu, lasa-ti timp sa reflectezi. O sa gandesti mai limpede. Problemele de genul asta nu ar trebui sa fie ale tale acum, ar trebui sa ai alte preocupari. E greu sa fii cu un barbat care asteapta un copil. In cazul asta cine iubeste se retrage... pentru binele copilului nenescut. Da-le o sansa! Si poate ca o sa ai surpriza ca el sa nu aleaga copilul, sa nu fie al lui, etc. Da-i timp si spatiu sa-si faca ordine in viata.
Jasmine10
Postat pe 9 Mai 2009 17:18
Nu stii pe ce drum sa o apuci, ia-o drept inainte si nu te mai uita inapoi, iti spun eu. 4 luni nu e o viata de om, au plecat altele dupa 25 de ani de casnicie, si lor le-a fost greu dar au supravietuit. (Asta pt. ce ceri o vorba buna) Acum te citez "pe mine nu m-ar deranja cu nimic acest copil care pe deasupra am inteles ca are si niste probl de sanatate" Nu am inteles. Cine are probleme de sanatate? El sau copilul? De doua ori FUGI, indiferent de raspuns. Asa cum spuneam, nu ar trebui sa ai genul asta de probleme acum.
Jasmine10
Postat pe 9 Mai 2009 17:23
De la: kudika023530, la data 2009-05-09 17:09:05buna...am mare nevoie macar de o vorba buna!sunt intr-o situatie f aiurea si nu prea stiu cum sa ies!!!am 21 de ani si am o relatie de 4 luni cu un tip de 29 ani,stiu ca e relatie de scurta durata dar am avut si de 4 ani si credeti-ma ca iubesc mult mai mult dupa 4 luni decat dupa 4 ani,e un om deosebit si ma iubeste si el enorm...sunt convinsa!!problema este ca acum 2 saptamani a aparut in viata noastra o parasuta care e insarcinata in luna a 6-a cu el.nu pot sa il condamn cu nimic pe el ,nici nu ne cunosteam cand s-a intamplat plus de asta tipa respectiva are o obsesie pentru el si l-a mintit ca ia anticonceptionale ca sa poata ramane insarcinata.dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat ea a plecat in Germania si s-a intors abia acum cu burta la gura si fara sa se mai poata face nimic!!de cand s-a intors ea relatia noastra s-a racit foarte tare,pana acum nu ne certasem absolut deloc ne potriveam perfect din toate punctele de vedere...ideea e ca el iubeste f mult copiii,e un tip foarte responsabil si pe deasupra mama lui e asistent maternal si stie ce inseamna sa creasca un copil fara tata!!!acum sunt disperata nu stiu pe ce drum sa apuc,practic ink nu am vorbit de o despartire pentru ca inca nu s-a aflat rezultatul testului de paternitate,dar sunt cam 99 la suta sanse sa fie copilul lui!!!mi-e teama de decizia lui....el acum e f trist si abatut si nu prea vorbeste deloc cu mine....cred ca ideea lui e sa se indeparteze de mine ca asa sa ma pot detasa si eu de el....si eu acum ce fac?pe mine nu m-ar deranja cu nimic acest copil care pe deasupra am inteles ca are si niste probl de sanatate...as putea trai cu ideea ca are un copil...dar nu stiu sigur ce crede el...pe ce drum sa apuc?mi-e f greu sa ma detasez de el s





ok am inteles,decizia o va lua el,sa ramana cu tine s'au cu e,dar din momentul ce sa racit relatia dintre tine si el ,trebue sa te gandesti bine la pasul urmator,sa gandesti daca te iubeste cu adevarat s'au a gasit un refugiu


iti doresc numai fericire





scorpyoW
Postat pe 9 Mai 2009 17:31
De la: Jasmine10, la data 2009-05-09 17:23:59Nu stii pe ce drum sa o apuci, ia-o drept inainte si nu te mai uita inapoi, iti spun eu. 4 luni nu e o viata de om, au plecat altele dupa 25 de ani de casnicie, si lor le-a fost greu dar au supravietuit. (Asta pt. ce ceri o vorba buna) Acum te citez "pe mine nu m-ar deranja cu nimic acest copil care pe deasupra am inteles ca are si niste probl de sanatate" Nu am inteles. Cine are probleme de sanatate? El sau copilul? De doua ori FUGI, indiferent de raspuns. Asa cum spuneam, nu ar trebui sa ai genul asta de probleme acum.


mersi de sfaturi...crede-ma ca daca era dupa mine nu ma bagam in situatia asta dar e mai presus de mine....in ceea ce priveste problemele de sanatate e vorba de copil....au gasit niste nereguli la sarcina nu stiu exact ce!!!oricat de tare m-ar durea cred ca o sa ma retrag,insa e f greu pentru ca stiu ca nici el nu e fericit
kudika023530
Postat pe 9 Mai 2009 17:32
Cu atat mai mult cu cat e vorba de copil, nu ai ce sa mai faci. Deja e cam tarziu pentru.... In fine, poate ca oricum nu asta ar fi fost solutia, ar fi fost o cruzime. Copilul ala o sa aibe nevoie poate de afectiunea amandoura, de sprijin material... el o sa aibe alte griji peste cateva luni. Nu este problema ta. Si nu incerca sa ramaneti amici pentru ca s-ar putea sa te foloseasca (nu stiu daca e cuvantul potrivit) pe post de refugiu si nu meriti asta si nici "parasuta" cum ii zici tu, care o sa aibe nevoie de el.
Jasmine10
Postat pe 9 Mai 2009 17:36
el va fi langa copil iar tu ai sa cam iesi din peisaj cu timpul.... chiar dc te iubeste.... lasa-l acum si vezi de un alt drum! numai bine
kudika_daniela
Postat pe 9 Mai 2009 17:39
uita'l si ia'o de la capat...
Diavolyta_
Postat pe 9 Mai 2009 17:39
daca o sa aibe un copil nu inseamna ca tre sa se insoare cu ea..parerea mea..intr-adevar un copil inseamna multe...dar nu salveaza nicio relatie...nicio casnicie...trebuie sa il intrebi ce vrea si sa fii sigura pe tine daca in situatia de fatza poti sa ii stai alaturi..
coffeeta
Postat pe 9 Mai 2009 23:44
Normal ca nu salveaza, dar de ce ma rog sa accepte sa se treaca pe planul 2, la 21 de ani?
Jasmine10
Postat pe 9 Mai 2009 23:53
Nu ar fi mai bine sa-l intrebi pur si simplu ce are de gand sa faca in conditiile in care se descopera ca este tatal copilului ?

Si e parasuta pentru ca zici tu sau pentru ca asa zice el ?

Daca tot e parasuta ...mi se pare putin probabil ca pentru un copil pe care nu l-a ,,programat'' sa-ti strici viata alaturi de o parasuta

Nu am retinut cine dar am obs ca un al user te sfatuieste sa-l lasi sa-si continue viata alaturi de mama copilului .....pai e chiar asa simplu sa te trezesti dintr-odata cu o femeie cu burta la gura cu care probabil ai avut o relatie pasagera si gata , o si pui de un mariaj ?

Pana mea , nu am nimic cu mititelul , e un suflet nevinovat dar ma-sa ce e ?
iris_4_ever
Postat pe 10 Mai 2009 06:08
De la: Jasmine10, la data 2009-05-09 23:53:56Normal ca nu salveaza, dar de ce ma rog sa accepte sa se treaca pe planul 2, la 21 de ani?


Daca ii da o pensie alimentara sau se ingrijeste de sanatatea copilului nu inseama ca tipul isi va trece iubita pe planul 2 iar varsta nu conteaza , la 21 de ani ai ei il iubeste si asta e tot ce conteaza.
Fata nu e la prima relatie sa nu poata face diferenta dintre un foc de paie si iubire .
iris_4_ever
Postat pe 10 Mai 2009 06:12
De la: coffeeta, la data 2009-05-09 23:44:22daca o sa aibe un copil nu inseamna ca tre sa se insoare cu ea..parerea mea..intr-adevar un copil inseamna multe...dar nu salveaza nicio relatie...nicio casnicie...trebuie sa il intrebi ce vrea si sa fii sigura pe tine daca in situatia de fatza poti sa ii stai alaturi..


Hai mah ce naiba ,tu tii cu ursul ?
Nu vezi ca restul lumii deja il vede casatorit cu ,,parasuta'' de germania si un tata grijuliu ?


iris_4_ever
Postat pe 10 Mai 2009 06:14
De la: iris_4_ever, la data 2009-05-10 06:14:42
De la: coffeeta, la data 2009-05-09 23:44:22daca o sa aibe un copil nu inseamna ca tre sa se insoare cu ea..parerea mea..intr-adevar un copil inseamna multe...dar nu salveaza nicio relatie...nicio casnicie...trebuie sa il intrebi ce vrea si sa fii sigura pe tine daca in situatia de fatza poti sa ii stai alaturi..


Hai mah ce naiba ,tu tii cu ursul ?
Nu vezi ca restul lumii deja il vede casatorit cu ,,parasuta'' de germania si un tata grijuliu ?



nu tin cu ursu
dar cred ca si ala vrea sa termine cu ea...si atunci...io baga pe asta cu copilul....de asta am zis...
oricum parasuta sau nu..o sa fie mama copilului lui...si apoi barbatii dupa o relatie in care au primit tubul de flit ..exagereaza..si vai aia era parasuta...
oricum am zis ca trebuie sa il intrebe pe el ce are de gand
coffeeta
Postat pe 10 Mai 2009 10:06
in primul rand tin sa va multumesc tutror pt sfaturi!!!pentru cine nu a inteles "parasuta" e din punctul ambilor de vedere,deci a fost doar o noapte,tipa fiind obsedata de el l-a mintit ca ia anticonceptionale si a ramas bortoasa...apoi a plecat in Germania si s-a intors dupa 5 luni si ceva sa fie sigura ca nu se mai poata vb de avort.acuma el care are 29 de ani gandeste f matur si e un om foarte responsabil,nu cred ca atat de responsabil incat sa isi nenoroceasca viata alaturi de ea!ideea e ca nu stiu eu ce sa fac....as putea sa traiesc alaturi de el stiind ca are un copil pentru ca il iubesc si stiu ca si el ma iubeste,dar in acelasi timp iubeste f mult si copiii si mi-e teama ca intr-o zi totul se va intoarce impotriva mea...pentru ca totusi e un copil care nu e vinovat cu nimic
kudika023530
Postat pe 10 Mai 2009 11:19
De la: coffeeta, la data 2009-05-10 10:06:16
De la: iris_4_ever, la data 2009-05-10 06:14:42
De la: coffeeta, la data 2009-05-09 23:44:22daca o sa aibe un copil nu inseamna ca tre sa se insoare cu ea..parerea mea..intr-adevar un copil inseamna multe...dar nu salveaza nicio relatie...nicio casnicie...trebuie sa il intrebi ce vrea si sa fii sigura pe tine daca in situatia de fatza poti sa ii stai alaturi..


Hai mah ce naiba ,tu tii cu ursul ?
Nu vezi ca restul lumii deja il vede casatorit cu ,,parasuta'' de germania si un tata grijuliu ?



nu tin cu ursu
dar cred ca si ala vrea sa termine cu ea...si atunci...io baga pe asta cu copilul....de asta am zis...
oricum parasuta sau nu..o sa fie mama copilului lui...si apoi barbatii dupa o relatie in care au primit tubul de flit ..exagereaza..si vai aia era parasuta...
oricum am zis ca trebuie sa il intrebe pe el ce are de gand


Stiu ca exagereaza , de aia am si intrebat cum sta treaba cu parasuta vis a vis de urs.....stii ca glumeam nu ?
iris_4_ever
Postat pe 10 Mai 2009 16:24
Draga mea, din proprie experienta si suferinta, iti pot spune ca un copil e pe primul loc, indiferent de iubirea nemarginita pe care i-o oferi tu. Ca e dintr-un instinct patern, datorie morala, sau afectivitate pura, tatal copilului asta va ramane mereu, chiar daca poate nu se va intelege cu mama: sprijin neconditionat. Ai sa inveti si tu ca nimic nu e intamplator si ca viata iti ofera uneori surprize neplacute, dar face asta ca sa te trezeasca. Inchipuie-ti cum ar fi fost sa fii pe pucntul sau chiar sa apuci sa te casatoresti cu el, dar sa creasca copilul alteia. Poate tocmai e bine ca s-a intamplat acum, nu cand va fi fost prea tarziu deja. Detaseaza-te un timp de el, lasa-l sa-si faca ordine in ganduri fara sa-l influentezi si nu dispera, orice va urma. Daca nu a fost sa fie el, inseamna ca exista un altul mai bun, mai potrivit pentru tine, cu care sa-ti construiesti propria viata si poveste de iubire. Succes si rabdare!
Tweety08
Postat pe 13 Mai 2009 16:57
Asa crezi acum, ca te poti obisnui! Nu vorbi inainte! E cea mai mare greseala!
Apoi, conteaza ce decizie ia el, dc e destul de matur va ramane langa acel copil,pt ca biata fiinta nu e vinovata cu nimic.
Exista sanse mari de esec,pt ca dc nu a mers de prima oara si a trebuit sa-l constranga in felul asta e o jigodie, o parasuta, care va plati scump pt ce a facut.
Dar asta nu schimba cu nimic situatia!! Copilul exista! Asa ca ai mare grija ce faci! SA nu ajungi sa ai remuscari pt toata viata!
kudikaroxi
Postat pe 13 Mai 2009 17:06
buna din nou!!!a venit zilele trecute rezultatul testului...si evident ca e al lui...era de asteptat insa tot dureros este pentru amandoi!!am vorbit cu el insa nu despre noi...am vazut ca sufera f mult pentru ca practic el nu isi doreste acest copil dar in acelasi timp il mustra constiinta si nu poate da inapoi...de asta am decis sa il las o perioada....sa ia propriile decizii...sa reflecteze asupra problemei!cred ca o sa il sun eu peste o saptamana sa vorbim si despre noi,asta in caz ca mai exista "noi"...numai bine si multumesc tuturor pentru sprijin
kudika023530
Postat pe 14 Mai 2009 14:34
buna!eram in trecere si am vz ca aici e loc de discutie si mi-am permis sa intervin!draga mea,la 21 ani am fost si eu si am iubit dar trebuie sa iubesti prima data cu gandirea!adica,sa vezi ce e in mare parte in avantajul tau!daca el are 29 ani,sigur stie cum sa ``joace`` ca tu sa crezi ca te iubeste!e trecut prin viata pana acum incat te-ar suci pe toate partile ca tu sa crezi ca esti soarele pt el,iar cand apare o alta,nu numai cea de care vb,se detaseaza foarte usor ca sa faca o noua cucerire.daca te-ar iubi nu s-ar detasa de tine atat de usor la aflarea vestii ca va avea un copil,ci ar discuta cu tine si ar face sa-ti fie bine si cand s-ar naste copilul ar avea grija si de el daca ar fi al lui,nu s-ar inhama sa se casatoreasca cu cineva doar pt copil!asa ca el are sentimente fata de cea care ii poarta copilul,ori vrea sa caute o alta si nu stia ce motiv sa inventeze ca sa scape de tine,mai bine zis sa te faca sa suferi!parerea mea e sa te detasezi usor si tu si sa nu-i mai arati ca tii atat de mult la el si sa te gandesti ca 4 luni nu e un car de ani si se va gasi cineva care sa te merite si cu siguranta te vei gandi ca ai facut o mare greseala ca ai stat sa suferi acele luni,pe cand puteai sa te ocupi de tine nu de necazurile altora pe care tine nu te privesc!succes si sper sa auzim numai de bine!
CARMENA_DIXI
Postat pe 27 Octombrie 2009 07:51
Sa te casatoresti cu o persoana doar pt ca exista un copil la mijloc este o mare greseala si spun asta pt ca am vazut langa mine o casnicie care a inceput astfel si s-a destramat f repede. Si aici nu e vorba neaparat de parinti, ci de copil in principal. Nu poti sa te prefaci o viata ca iubesti persoana de langa tine si sa convietuiesti in pace cu ea daca nu ti-ai dorit asta. Frustrarea va creste pe masura ce va trece timpul si totul o sa se rasfranga asupra copilului care simte mai mult decat isi imagineaza uneori parintii. Principala vinovata aici este mama iresponsabila care, daca s-a decis sa aduca un copil pe lume in astfel de circumstante, ar trebui sa-si asume si responsabilitatea de a-l creste singura. Bineinteles ca trebuie ca contribuie si el la cresterea si educatia copilului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-si lege destinul de o femeie pe care nu o iubeste si nu o respecta. Vrand, nevrand ea si copilul vor face mereu parte din viata lui iar, daca o sa ramai cu el si din a ta. Si din cate imi spui despre ea probabil nu o sa renunte atat de usor si va incerca mereu sa va desparta, asa ca nu va fi un drum usor, dar eu zic ca merita sa incerci. Lasa-l pe el sa decida, sa te caute si sa-ti arate ca te vrea pe tine. Daca nu o va face, va fi greu, dar nu imposibil sa treci peste tot. Oricum daca se va casatori cu ea doar pt copil, va face o greseala imensa de pe urma careia vor avea toti de suferit, inclusiv cel mic
Neira
Postat pe 27 Octombrie 2009 13:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prinsa intre doua iubiri... fara scapare 46 De la: maimai_no1 15 Septembrie 2011 23:40
va rog, ajutati-ma 10 De la: Barbie30 8 Septembrie 2010 15:29
VITILIGO 14 De la: kitty_krieger 29 Iulie 2013 17:16
Familie sau prieten?! 13 De la: NdK 10 Iunie 2012 22:09
Nu Stiu ce sa fac 59 De la: kiss_my_ass 9 Decembrie 2011 15:01