Setari Cookie-uri

Dc sangerezi in timpul actului sexual?

Pai...Am un prieten cu care o fac destul de des...suntem impreuna de 1 an jumate...ne iubim ft mult...cand am contact sexual...se mai intampla cateodata sa sangerez asa cate putin...dar nu simt durere...numai sangerez...prietenul meu imi zici k simte ca sa rupt ceva inauntru:( a mai patit cineva asa ca mine?

Postat pe 13 Mai 2009 17:00
consulta un medic, doar el iti poate spune...

Postat pe 13 Mai 2009 17:02
si de ce nu te duci la un doctor sa vezi ce ai?? cu ce crezi ca te putem ajuta noi???
Diavolyta_
Postat pe 13 Mai 2009 17:02
Daca ai fost virgina e posibil sa fie de la himen, care nu s-a rupt de tot de la inceput.
Dar e totusi ciudat ca se mai intampla dupa atat timp, adica 1 an si jum....
kudikaroxi
Postat pe 13 Mai 2009 17:09
vaii teroristo da' ce poza ai. ..... iti place pe la spate???
Diavolyta_
Postat pe 13 Mai 2009 17:17
uite eu am o prietena care a patit la fel si la ginecolog i s'a spus ca are rana pe ovarul drept din cauza marimii... intelegi tu :) si a facut un tratament :D dar nu e obligatoriu sa fie cauza asta si la tine :D du'te la ginecolog ;)
inna_1688
Postat pe 30 Mai 2009 13:23
Nu am prea multa experienta in domeniul asta.. cu problemele in timpul actului sexual.. prima data mai aiurea normal.. apoi a mers cat de cat bine cred eu.. dar o prietena mi-a spus ca tot asa patea si a vorbit cu mama ei spunandu-i ca asa i se intampla unei alte fete,, era la inceput si stii tu.. rusinea etc.. iar femeia i-a spus ca din cauza marimii .. :)) pot aparea rani care au ca urmari mici hemoragii.. mai ales la inceput.. acum nu stiu daca asta este cauza si in problema ta .. dar totusi ai nevoie si de parerea unui ginecolog pentru ca barbatii sunt purtatori de fel si fel de virusi si daca nu ai folosit prezervativ.. eu inteleg ca este prietenul tau, ai incredere bla bla.. dar niciodata nu poti sa stii.. si cu cat vrei lua mai repede masuri, cu atat mai bine !
RobertaMissy
Postat pe 31 Mai 2009 20:57
Ai o rana in interior care se tot deschide. du-te la medic, ori iti da ceva sa te vineci de tot, ori te cauterizeaza.

anyway, nu pot sa cred ca ti se intampla de atata timp si tu stai linistita si scrii pe forum.
te poti infecta, si infectia sa se duca mai sus in uter, in ultima faza se poate ajunge sa ti-l extirpe, mai pe scurt> fara copii fetitza!

CASSANDRA
Postat pe 12 Iunie 2009 11:08
nicole_selesi
Postat pe 3 Iulie 2009 15:50
e simplu ai HPV. DU-TE DE URGENTA LA GINECOLOG, ESTE CEL MAI FRECVENT VIRUS RESPONSABIL DE CANCERUL DE COL UTERIN
pansy
Postat pe 3 Iulie 2009 15:53
Trebuie sa mergi la medicul ginecolog sa nu ai vreo rana si la contact sa sangerezi.Este urgent ca netratata poti da in cancer .
dalimi
Postat pe 5 Iulie 2009 09:52
De la: inna_1688, la data 2009-05-30 13:23:28 uite eu am o prietena care a patit la fel si la ginecolog i s'a spus ca are rana pe ovarul drept din cauza marimii... intelegi tu :) si a facut un tratament :D dar nu e obligatoriu sa fie cauza asta si la tine :D du'te la ginecolog ;)



cat de tare e semnatura....
greierash_is_back
Postat pe 5 Iulie 2009 12:27
Am avut aceata problema si-ti zic in cunostinta de cauza ca e urgent sa mergi la medic pana nu se complica.Cel putin pana mergi la medic evitati sa mai aveti contact.
dalimi
Postat pe 6 Iulie 2009 09:15
dute neaparat la medic...poate fi o raceala o ciuperk etc...cauzlele pot fi nenumarate....cel mai bine e sa consulti un medic....
bruneagra25
Postat pe 6 Iulie 2009 09:20
du-te urgent la ginecolog pana nu e prea tarziu,nu mai sta pe ganduri .
kudika028960
Postat pe 21 Iulie 2009 19:05
De la: , la data 2009-05-13 17:00:07Pai...Am un prieten cu care o fac destul de des...suntem impreuna de 1 an jumate...ne iubim ft mult...cand am contact sexual...se mai intampla cateodata sa sangerez asa cate putin...dar nu simt durere...numai sangerez...prietenul meu imi zici k simte ca sa rupt ceva inauntru:( a mai patit cineva asa ca mine?


la doctor....repede....repede!!!
mariuca32
Postat pe 18 August 2009 15:22
Hi,

sper ca ai ajuns pana acum la medic. E vorba de o rana, pe col, ovar...etc... asa cum a mai spus cineva pe forum sunt foarte periculoase.. se pot infecta....etc etc... dureaza mai mult pana se vindeca, datorita mediului umed...

keep_shining
Postat pe 20 August 2009 11:43
De la: , la data 2009-05-13 17:00:07Pai...Am un prieten cu care o fac destul de des...suntem impreuna de 1 an jumate...ne iubim ft mult...cand am contact sexual...se mai intampla cateodata sa sangerez asa cate putin...dar nu simt durere...numai sangerez...prietenul meu imi zici k simte ca sa rupt ceva inauntru:( a mai patit cineva asa ca mine?



Nu stiu cum de unele in loc sa mearga la un medic, ca deh, daca sangerezi in zona si nu e perioada menstratiei, este ceva anormal, au impresia ca au acolo un buton ceva si cand este atins butonul curge sangele ca la robinet
Peache
Postat pe 20 August 2009 12:32
da o amica de a mea la 17 ani cand si-a incaput viata sexuala s-a ales cu o rana pe colul uterin ...a facut tratament 1 an ...si cu interzicerea de a face sex...
roz5blue6lila7
Postat pe 20 August 2009 12:39
HPV? Doamne, de unde le scot unii...
gandacel
Postat pe 12 Octombrie 2009 19:00
De la: pansy, la data 2009-07-03 15:53:18e simplu ai HPV. DU-TE DE URGENTA LA GINECOLOG, ESTE CEL MAI FRECVENT VIRUS RESPONSABIL DE CANCERUL DE COL UTERIN


de unde ai scos-o??? daca nu ai vreo pregatire medicala, nu mai abera! un asmenea virus nu se detecteaza prin simplul simptom ca "sangereaza cateodata cand si-o trage"

mai bine te abtii
adina_black
Postat pe 12 Octombrie 2009 19:40
nu pare deloc in regula ...fugi la doctor
arhanghel
Postat pe 12 Octombrie 2009 19:41
pt adina black, eu nu am preg medicala, dar tu ai preg de mahala asta se vd cu ochiul liber, sau se citeste.
dc nu obs. raspunsul nu ti se adresa, asa ca nu era nevoie sa-l citesti, isteato!!!!!!!!!!!!!!
pansy
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:11
1. Displazia cervicala

Se manifesta prin aparitia unor celule anormale la suprafata cervixului. Displazia cervicala poate evolua in cancer al colului uterin, daca este netratata. Un risc crescut il au persoanele care au avut contacte sexuale cu mai multi parteneri, care si-au inceput viata sexuala inainte de a ajunge la varsta de 18 ani sau care au nascut inainte de a implini 16 ani. De obicei, tratamentul folosit este crioterapia (metoda de inghetare), vaporizare cu laser, indepartarea cu ajutorul unei sarme (LEEP) sau cu ajutorul unui bisturiu.


2. Chlamydia

Este o infectie bacteriana, mai frecventa la femei, in special adolescente intre 15-19 ani, care e posibil sa nu se manifeste vizibil. Uneori apar sangerari vaginale sau dureri la urinat, insa nu imediat ce a fost contactata, ci dupa 1-3 saptamani sau chiar 1-6 luni de la contactul sexual.


3. Gonoreea

Infectia gonoreica afecteaza in special femeile intre 15 si 19 ani si barbatii intre 20 si 24 de ani. Popular a fost denumita "blenoragie" sau "sculament".


4. Tricomoniaza

Se numeste astfel dupa numele parazitului care o provoaca - Trichomonas Vaginalis. Parazitul se transmite prin contact sexual vaginal, dupa care, in 5 pana la 28 de zile apar secretii urat mirositoare de culoare verde-galbui, in special la femei. Vaginul femeii e un mediu ideal pentru dezvoltarea acestui germene. 7 milioane de cazuri noi de tricomoniaza apar anual in lume. Exista posibilitatea (destul de rar) de a se transmite prin urina, colacul toaletelor sau piscina.


5. Vaginita (inflamatie a vaginului) si cervicita (inflamatie a cervixului)

Cele mai multe cazuri de cervicita sunt cauzate de infectarea cu boli cu transmitere sexuala (BTS), cum sunt gonoreea si Chlamydia. Vaginita este o inflamatie a vaginului care se manifesta prin secretii, mancarime si durere.


6. Endometrioza

Se caracterizeaza prin prezenta tesutului care in mod normal captuseste cavitatea uterina, si in alte locatii situate in afara uterului. Mai mult de jumatate din femeile afectate raporteaza dureri in timpul actului sexual. Tratamentul poate fi medicamentos sau chirurgical pentru extirparea tesutului "nedorit". Pilulele contraceptive pot ajuta in aceasta situatie.


7. Polipii cervicali

Acestia se prezinta sub forma unor umflaturi mici, moi, rosii localizati la nivelul canalului cervical (dintre uter si vagin). Cel mai frecvent tratament consta in extirparea lor, operatie nedureroasa.


8. Infectiile vaginale fungice

Se manifesta prin inmultirea numarului de fungi (ciuperci) care se gasesc in zona vaginala. Printre cele mai intalnite simptome se numara: mancarime, arsuri, secretie alba, fara miros si cu un aspect branzos. Unele dintre aceste infectii produc un grad avansat de disconfort (de exemplu infectiile produse de Candida albicans): pot produce durere, dificultate la inghitire, scurgeri vaginale anormale.


9. Polipii uterini

Acestia apar cand mucoasa interna a uterului se mareste si modifica structura uterului. Sunt extrem de rare cazurile in care acesti polipi pot creste si sa devina benigni sau maligni. Femeile care au polipi uterini pot intampina sangerari intre perioadele menstruale (metroragia), dupa un act sexual, dupa menopauza sau in timpul terapiei hormonale.


10. Tumorile fibroide

De regula, sunt tumori benigne si foarte rar maligne. Simptomele unei tumori fibroide pot varia de la o femeia la alta, la unele lipsind total. In cazurile in care femeia poate astepta pana la menopauza se poate observa o disparitie a tumorilor pe masura ce corpul inceteaza sa mai produca estrogen. Este foarte important ca aceste persoane sa nu ia estrogen sub nicio forma (nici anticonceptionale), deoarece acesta favorizeaza dezvoltarea tumorilor.

Daca ai remarcat sangerari vaginale anormale dupa un act sexual nu sta pe ganduri, ci prezinta-te de urgenta la un consult de specialitate.
Aphrodite
Postat pe 13 Octombrie 2009 19:27
De la: pansy, la data 2009-10-13 16:11:02pt adina black, eu nu am preg medicala, dar tu ai preg de mahala asta se vd cu ochiul liber, sau se citeste.
dc nu obs. raspunsul nu ti se adresa, asa ca nu era nevoie sa-l citesti, isteato!!!!!!!!!!!!!!


perfecta dreptate: I live in za hood si, evident, sunt mai isteata pt simplul motiv ca nu dau sfaturi in necunostinta de cauza si nu bag lumea in "sperieti". Deci: shhhh
adina_black
Postat pe 14 Octombrie 2009 20:37
N-am fost eu prea zambareata azi, da' cand am citit postarile de pe acest topic, m-am imprastiat de ras. Doar unele...
Lucia38
Postat pe 14 Octombrie 2009 20:41
pt isteata de pe forum, nu a fost un sfat a fost un diagnostic......................
pansy
Postat pe 17 Octombrie 2009 21:45
ingrozitor! diagnostic??? pe ce baza ai pus diagnosticul asta? chiar nu intelegi ce vreau sa spun? e complicat? trebuie sa repet: daca nu ai o pregatire in domeniu, este recomandat sa nu aberezi si sa pui un diagnostic..asa de capul tau

pe un site poti eventual sa dai SFATURI, in nici un caz nu pui diagnostic!!!

adina_black
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:10
De la: adina_black, la data 2009-10-19 21:10:03ingrozitor! diagnostic??? pe ce baza ai pus diagnosticul asta? chiar nu intelegi ce vreau sa spun? e complicat? trebuie sa repet: daca nu ai o pregatire in domeniu, este recomandat sa nu aberezi si sa pui un diagnostic..asa de capul tau

pe un site poti eventual sa dai SFATURI, in nici un caz nu pui diagnostic!!!



las-o mai...poate a fost doctorita in viata anterioara si a ramas cu sechele
arhanghel
Postat pe 20 Octombrie 2009 17:46
De la: arhanghel, la data 2009-10-20 17:46:49
De la: adina_black, la data 2009-10-19 21:10:03ingrozitor! diagnostic??? pe ce baza ai pus diagnosticul asta? chiar nu intelegi ce vreau sa spun? e complicat? trebuie sa repet: daca nu ai o pregatire in domeniu, este recomandat sa nu aberezi si sa pui un diagnostic..asa de capul tau

pe un site poti eventual sa dai SFATURI, in nici un caz nu pui diagnostic!!!



las-o mai...poate a fost doctorita in viata anterioara si a ramas cu sechele


ok, atunci eu am fost gheisha
adina_black
Postat pe 21 Octombrie 2009 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pierde vremea la pc in maniera productiva 4 De la: redline 14 Iulie 2009 11:16
NOUA MODA- BIJUTERIILE ORIENTALE 1 De la: extensii4u 8 Septembrie 2009 21:59
exista compabilitate...? 1 De la: PANFLUTE 25 Octombrie 2009 17:06
Povestea unei fotografii 10 De la: deea_3shakira 20 Februarie 2010 09:56
potrivire 4 De la: _curly 5 Noiembrie 2009 14:53