Setari Cookie-uri

Despre cum m-am lasat de fumat?...

Candva, am fost un fumator inrait

A fost o vreme, cu multi ani in urma cand plictiseala o alungam innecand-o in fumul de tigara. Atunci eram un fumator adevarat. Aruncam cu indiferenta idei, vise, amintiri si sperante in rotocoale vesele si albastre de fum de tigara, care dispareau la fel de repede in eter precum apareau si fara sa lase in urma lor sedimente de ganduri si regrete. Asta se intampla pe la douazeci si ceva de ani, cand se zice ca sufletul nu exista sau nu este inca nascut, fiind poate doar o fiinta fizica, o forma fara continut.
Dar incet-incet, lucrurile s-au schimbat in profunzime din diverse cauze. Anii au trecut si m-am maturizat, iar intre timp m-am lasat si de fumat insa am capatat in schimb un alt viciu, acela de a filtra totul prin intermediul sufletului. Am castigat oare ceva de drept ori poate in realitate am pierdut din puritatea gandurilor de altadata?...
Nu stiu sigur daca este bine sau rau, daca aceasta metamorfoza este sau nu o evolutie, daca am castigat sau am pierdut, desi sincer inclin sa cred ca totusi am pierdut. Din adancul sufletului brusc apare o noua idee: “sa ma apuc din nou de fumat?”... era doar un gand trecator care moare incet pentru ca in jurul meu nu se afla din pacate nici un fumator.
In fond, viata nu-i decat o linie imprevizibila si intortocheata dintre doua puncte, in care uneori anumite secvente se repeta, fiind deci posibil sa trecem de doua ori printr-un punct al acestei traiectorii cuprins intre cele doua extreme ale fiecaruia dintre noi.

(Bucuresti, 19 mai 2009)

P.S. Ora 07.10, intersectia Calea Mosilor cu Bd. Carol, refugiul din statia tramvaiul 21.
O domnisoara foarte draguta si eleganta, cu o fusta alba impecabila cersea ajutorul trecatorilor grabiti plangand langa un caine lovit de o masina care zacea intr-o balta de sange avand un picior rupt. Nu-i asa ca viata este minunata?

Sau mai multe pe: http://ro.netlog.com/ddanut2000

BIGUT
Postat pe 19 Mai 2009 15:46
ce pot sa zic bine ca te-ai lasat
Peony
Postat pe 20 Mai 2009 00:35
m-am apucat de fumat de mica.. parinti mei fumau.. am inceput pe ascuns.. am luat exemplu de la ei.. apoi.. dupa cativa ani.. a inceput sa-mi fie rau.. nu stiam de la ce.. am presupus ca de la ele , dar pt ca pofta erea prea mare nu am reusit sa ma las.. nu aveam maturitatea necesara.. incepusem sa le mai raresc dar nu sa ma las... in liceu colegi se bagau in wc si fumau ca draci.. mi sa parut funy la inceput.. dar nu am fumat de fata cu ei.. ma decisesem ca ajunsesem cu ele la cap.. doar stateam cu ei in wc si-mi trecea pofta.. de la atata fun.. azi asa maine asa si incetul cu incetul sa mai diminuat.. ce? pofta desigur.. si am rezistat tentatiei de a lua o tigare si a o indesa in gura.. erea atat de simplu sa o fac.. dar intodeauna ma gandeam "daca faci asta acum.. lupta ta pana aici a fost zadarnica" si ma ambitionam si mai mult.. au trecut 2 ani fara nici o tigare fumata ca sa-mi treaca pofta de tot.. chiar de tot.. ma uram putin pt ca inca erea ispita dar am reusit.. si azi pot suporta fumul parintilor mei si surorilor mele.. dar nu si cand se indeseste.. simt ca nu mai am aer.. si fug :) mai bine decat sa mai fumez.. stiu ca acum sunt un rau.. rau.. fara nici un rost, nici o placere. doar o necesitate nefolositoare, un dog.. murirar. .
cathysailor
Postat pe 20 Mai 2009 01:03
eu cred ca tu ai vrut mai mult sa'ti faci reclama la contu' de pe netlog..... ca daca cautai mai bine vedeai ca mai este un topic de genu'... daca nu mai multe....

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/24116/RENUNTAREA-LA-TUTUN-EXEMPLE-PERSONALE.html

Diavolyta_
Postat pe 20 Mai 2009 14:29
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-20 14:29:44eu cred ca tu ai vrut mai mult sa'ti faci reclama la contu' de pe netlog..... ca daca cautai mai bine vedeai ca mai este un topic de genu'... daca nu mai multe....

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/24116/RENUNTAREA-LA-TUTUN-EXEMPLE-PERSONALE.html


reclama mascata
roz5blue6lila7
Postat pe 20 Mai 2009 23:48
da' pe bune acum... te cam enerveaza cand vezi ca acelasi subiect e deschis de n ori (nu ma refer numai la asta acum)....
da' uita'te intai sa vezi daca mai e vreo unul la fel... doar nu te costa nimic....
Diavolyta_
Postat pe 20 Mai 2009 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs cu premii in bani! 8 De la: just_laura 4 Iunie 2009 19:46
pareri agentia travel ideea 3 De la: gabiv71 22 Octombrie 2013 15:44
PRIMAVARA LA LONDRA 1 De la: realturism 6 Ianuarie 2010 12:58
PRIMAVARA LA AMSTERDAM 1 De la: realturism 6 Ianuarie 2010 13:04
pilde 3 13 De la: i_andra 21 Septembrie 2009 12:55