Setari Cookie-uri

Publicitate made in Romania

Panouri publicitare in stanga, bannere in dreapta, spoturi la Tv, reclame la radio, fluturasi in cutia postala...
Voi ce parere aveti despre publicitate, in general?
Daca vreti sa influentati modul in care sa ajunga mesajele companiilor la voi, opriti-va 3 minute asupra chestionarului: "Publicitatea - Din perspectiva consumatorului"
http://www.trender.ro/blog/publicitatea-prin-ochii-tai

Eu zic ca merita sa ne spunem parerea!
trenderitzaG
Postat pe 2 Iunie 2009 10:14
De la: Carmaencita, la data 2009-06-02 10:14:34Panouri publicitare in stanga, bannere in dreapta, spoturi la Tv, reclame la radio, fluturasi in cutia postala...
Voi ce parere aveti despre publicitate, in general?
Daca vreti sa influentati modul in care sa ajunga mesajele companiilor la voi, opriti-va 3 minute asupra chestionarului: "Publicitatea - Din perspectiva consumatorului"
http://www.trender.ro/blog/publicitatea-prin-ochii-tai

Eu zic ca merita sa ne spunem parerea!


Nu ma intereseaza subiectul, sincer iti spun, fara nici un fel de rautate. Eu azi vad o reclama si in 5 secunde o uit, pur si simplu ma pot uita la orice de 1000 de ori si nu retin absolut nimic! Mi se intampla acelasi lucru si cu majoritatea filmelor, cica le-as fi vazut (afirma cu tarie unii) dar eu nu-mi amintesc
Extrem, extrem de rar vad o reclama si imi place, chiar imi ramane in minte. Sigur ca asta nu inseamna ca o sa cumpar produsul. De obicei nu retin nici macar la ce fac reclama. Uite, de ex, tot apare pe MTV o reclama cu niste femei care intra in sifonierul uneia si sunt extaziate de cat este de mare, iar in partea cealalta tipa barbatii ca unul dintre ei (sotul celei cu sifonierul banuiesc) are o camera imensa plina cu bere. Evident, barbatii tipa mai tare. De fiecare data cand vad reclama mor de ras. Dar crezi ca stiu la ce fel de bere fac reclama?? Asta n-o sa retin niciodata. Si acum daca o revad pe moment sigur ca vad la ce fac reclama dar in 5 secunde am uitat.
Nu stiu de ce, la mine nu functioneaza faza asta cu reclamele.
Mai era o chestie, era si reclama la tv si erau multe bannere in tot orasul (da multe rau si cred ca mai sunt inca) cu o tipa si un leopard si scria "Ati observat leopardul?" Care mama lui de leopard sa-l observ ca eu mereu sunt in trafic si daca nu le-am vazut de un miliard de ori, dar eu numai la tipa m-am uitat!!! Si vine preietenul meu si-mi spune ca cica e vorba despre nush ce masina la care fac reclama!! Pe bune?? Pai ma uit si eu la ce ma intereseaza daca n-am studiat-o pe aia de 1000 de ori fara sa observ "reclama" sau leopardul, din puctul meu de vedere putea sa tina in lesa si o mata si un caine ca imi era egal...tot nu vedeam
liliana2005
Postat pe 22 Iunie 2009 13:07
Bun, am si completat chestionarul dar sper sincer sa nu se supere nimeni din cauza raspunsurilor mele sictirite..eu pur si simplu publicitatea nu o observ..daca imi apare ceva pe kudika de exemplu ii dau close imediat fara sa ma uit ce e...in ultima vreme tot apare ceva cu mancare si de cateva dati mi-a facut pofta de cartofi prajiti ...nici acum nu stiu ce e
liliana2005
Postat pe 22 Iunie 2009 13:52
@liliana2005 First of all, multumesc ca ai completat chestionarul.
Despre interesul tau fata de reclame, ce pot sa spun?! Fiecare dintre noi reactioneaza diferit la ele, in functie de personalitate, mentalitate, educatie.
Daca la tine nu tine faza cu reclamele la Tv, radio sau in mediul outdoor, poate reactionezi la recomandari ale prietenilor tai. Daca prietenii/prietenele tale iti povestesc ca au baut Heineken si le-a placut ca are stiu eu ce atribute mai speciale, data viitoare cand iesi in oras sau la iarba verde, poate vei incerca un Heineken sau macar vei gusta de la prietenul/iubitul/sotul tau... :-) (Am dat exemplul asta deoarece ai amintit tu de reclama la berea ce starneste tipetele de bucurie ale barbatilor, care e Heineken :-)) Promovarea prin recomandari (de care am vorbit mai sus) se numeste Word of Mouth Marketing...
Oricum, prin acest sondaj tocmai asta se urmarea: Aflarea celei mai bune/eficiente modalitati de a promova produse sau servicii

trenderitzaG
Postat pe 22 Iunie 2009 16:26
De la: trenderitzaG, la data 2009-06-22 16:26:00@liliana2005 First of all, multumesc ca ai completat chestionarul.
Despre interesul tau fata de reclame, ce pot sa spun?! Fiecare dintre noi reactioneaza diferit la ele, in functie de personalitate, mentalitate, educatie.
Daca la tine nu tine faza cu reclamele la Tv, radio sau in mediul outdoor, poate reactionezi la recomandari ale prietenilor tai. Daca prietenii/prietenele tale iti povestesc ca au baut Heineken si le-a placut ca are stiu eu ce atribute mai speciale, data viitoare cand iesi in oras sau la iarba verde, poate vei incerca un Heineken sau macar vei gusta de la prietenul/iubitul/sotul tau... :-) (Am dat exemplul asta deoarece ai amintit tu de reclama la berea ce starneste tipetele de bucurie ale barbatilor, care e Heineken :-)) Promovarea prin recomandari (de care am vorbit mai sus) se numeste Word of Mouth Marketing...
Oricum, prin acest sondaj tocmai asta se urmarea: Aflarea celei mai bune/eficiente modalitati de a promova produse sau servicii



Mi-am dat eu seama ca despre asta este vorba numai ca eu sincer nu cumpar/consum decat ceva ce imi place mie. Nu beau bere, evident n-o sa retin niciodata cate tipuri de bere exista.

Nu-mi plac masinile, evident nu voi retine ce reclame se fac la diferite tipuri de masini. Reclamele sunt faine de obicei dar nu retin la ce anume sunt, retin doar ceea ce s-a intamplat in reclama.
De fapt, stii ce am observat eu? Ca retin (uneori) reclamele la produsele care imi plac (gen iaurt activia, dar care imi face rau de fiecare data cand il mananc) insa trebuie sa fie stupida reclama ca sa vezi si sa te intereseze la ce produs se face reclama.
liliana2005
Postat pe 22 Iunie 2009 16:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o mica problema... 16 De la: kudika067708 14 Septembrie 2009 22:59
asigurari de viata 1 De la: pretziossa 25 Septembrie 2008 16:05
Cum ne relaxam dupa servici? 2 De la: kudika_974833 24 Noiembrie 2014 21:28
Ce putem dezvolta in Romania ??? 31 De la: pacifista 16 Septembrie 2009 20:09
exista anticonceptionale fara reteta ...??!!! 10 De la: amr2009 15 Aprilie 2009 13:09