Setari Cookie-uri

religie

ce parere aveti despre multele re liigii care exista in ziua de azi?exista viata dupa moarte?
black_heart
Postat pe 11 Iunie 2009 03:59
Religiile...dupa parerea mea nimic nu e sigur,fiecare interpreteaza cum vrea su ce vrea. Subiectul asta e mult mai complicat decat pare. Dupa parerea mea anumite puteri mondiale "apeleaza " la religii ptr manipulare in masa. Sunt multe "secrete"...pe care le stiu numai masonii si Vaticanul. Iar noi nu avem prea multe cunostinte pe tema asta ca sa putem da raspunsuri concrete. In legatura cu viata dupa moarte...cred ca exista,dar nu pot numii chiar "viata"... e complicat!
jowanna2006
Postat pe 11 Iunie 2009 04:24
mult prea multe, suntem oamenii si avem puterea de a face diferenta intre bine si rau si de a alege ce vrem in viata
yumy
Postat pe 11 Iunie 2009 08:14
De la: kudika035098, la data 2009-06-11 03:59:05ce parere aveti despre multele re liigii care exista in ziua de azi?exista viata dupa moarte?


dupa tine , cam cat de multe sunt?
geo_x
Postat pe 11 Iunie 2009 09:07
De la: kudika035098, la data 2009-06-11 03:59:05ce parere aveti despre multele re liigii care exista in ziua de azi?exista viata dupa moarte?

am o parere foarte proasta!
o exista..cine stie?!
coffeeta
Postat pe 11 Iunie 2009 09:40
Pentru mine lucrurile par mult mai simple...Din moment ce alegi sa crezi in Dumnezeu, crezi in Cuvantul Sau scris = Biblia... In concluzie, nu ma las dusa de valul niciunei religii, ci condusa DOAR de SCRIPTURA. Acolo scrie clar: "Caci mortii nu stiu nimic, pana si pomenirea li se uita! Eclesiastul 9: 5-6. Lumina celui ce alege sa creada in El, e DOAR in Cuvantul Sau. Si odata ce te decizi sa afli adevarul, trebuie doar sa studiezi...
O singura intrebare as pune-o celor ce nu cred in Dumnezeu:" Faceti binele doar pentru ca asa spun normele societatii? Sau pentru ca in forumul vostru interior, e o "voce"=constiinta=Duhul Sfant ce va indeamna?"

Have a nice day...
anadenisa
Postat pe 17 Iunie 2009 12:52
Constiinta mea nu are nimic de-a face cu Dumnezeu, cu cu simtul dreptatii.
Kathara
Postat pe 17 Iunie 2009 13:08
De la: Kathara, la data 2009-06-17 13:08:26Constiinta mea nu are nimic de-a face cu Dumnezeu, cu cu simtul dreptatii.


Subscriu.
La asta as adauga ca Dumnezeul razbunator mi se pare un nonsens.
Dar.. Pana la urma... Vorba unui amic, atunci cand vine vorba de religii, toti ne laudam care are cel mai tare prieten imaginar Important e ce credem si ce ne dam noi insine voie sa facem. Sau nu.
Dor_a
Postat pe 17 Iunie 2009 13:19
De la: jowanna2006, la data 2009-06-11 04:24:00Religiile...dupa parerea mea nimic nu e sigur,fiecare interpreteaza cum vrea su ce vrea. Subiectul asta e mult mai complicat decat pare. Dupa parerea mea anumite puteri mondiale "apeleaza " la religii ptr manipulare in masa. Sunt multe "secrete"...pe care le stiu numai masonii si Vaticanul. Iar noi nu avem prea multe cunostinte pe tema asta ca sa putem da raspunsuri concrete. In legatura cu viata dupa moarte...cred ca exista,dar nu pot numii chiar "viata"... e complicat!


M-ai dat pe spate cu un astfel de raspuns .F.nepotrivit.
nocturnalia
Postat pe 22 Iunie 2009 15:14
De la: anadenisa, la data 2009-06-17 12:52:10Pentru mine lucrurile par mult mai simple...Din moment ce alegi sa crezi in Dumnezeu, crezi in Cuvantul Sau scris = Biblia... In concluzie, nu ma las dusa de valul niciunei religii, ci condusa DOAR de SCRIPTURA. Acolo scrie clar: "Caci mortii nu stiu nimic, pana si pomenirea li se uita! Eclesiastul 9: 5-6. Lumina celui ce alege sa creada in El, e DOAR in Cuvantul Sau. Si odata ce te decizi sa afli adevarul, trebuie doar sa studiezi...
O singura intrebare as pune-o celor ce nu cred in Dumnezeu:" Faceti binele doar pentru ca asa spun normele societatii? Sau pentru ca in forumul vostru interior, e o "voce"=constiinta=Duhul Sfant ce va indeamna?"

Have a nice day...
Dar esti ortodoxa ...sau nu?
kudika025094
Postat pe 22 Iunie 2009 15:23
De la: nocturnalia, la data 2009-06-22 15:14:00
De la: jowanna2006, la data 2009-06 04:24:00Religiile...dupa parerea mea nimic nu e sigur,fiecare interpreteaza cum vrea su ce vrea. Subiectul asta e mult mai complicat decat pare. Dupa parerea mea anumite puteri mondiale "apeleaza " la religii ptr manipulare in masa. Sunt multe "secrete"...pe care le stiu numai masonii si Vaticanul. Iar noi nu avem prea multe cunostinte pe tema asta ca sa putem da raspunsuri concrete. In legatura cu viata dupa moarte...cred ca exista,dar nu pot numii chiar "viata"... e complicat!


M-ai dat pe spate cu un astfel de raspuns .F.nepotrivit.


In momentul in care cineva isi da cu parerea trebuie sa vina si cu argumente contra. Eu asa stiu. Dar am vazut ca pe aici nu prea e la fel. Fiecare zice si face precum il taie capul, ca doar daca poate muschiul lui de ce sa n-o faca?
Fiecare interpreteaza cum vrea pt ca are liberul arbitru si Dumnezeu ni l-a dat tocmai pt asta, sa gandim, sa procesam informatia. Ca altfel am fi fost dobitoace, in grija oamenilor.
Depinde unde reusim noi sa facem diferentele: Religie, Biserica, Dumnezeu, Credinta... Sunt multi termeni.
Religia este buna atat timp cat nu indoctrineaza.
Daca cercetam in istorie, Biserica, sub forma de Institutie a comis greseli grave in perioada Inchizitiei, spre ex. Apoi putem cerceta ce a determinat schisma din 1054, si tot asa.
Dar s-ar putea sa ne pierdem in amanunte sau , mai grav, sa ne pierdem pe drum.
Iisus ne-a spus inainte sa moara ce trebuie sa facem:
12. Aceasta este porunca Mea: sã vã iubiþi unul pe altul, precum v-am iubit Eu. (dupa Evanghelia lui Ioan)
Iar daca El s-a dat ca exemplu stie de ce a facut-o ! In toata viata Lui nu veti gasi cusur, nici daca veti vrea. Conditia este sa cititi viata Lui. Ca sunt multi viteji care discuta in necunostinta de cauza. Si at discutia nu este constructiva.
kudikaroxi
Postat pe 22 Iunie 2009 16:18
De la: anadenisa, la data 2009-06-17 12:52:10Pentru mine lucrurile par mult mai simple...Din moment ce alegi sa crezi in Dumnezeu, crezi in Cuvantul Sau scris = Biblia... In concluzie, nu ma las dusa de valul niciunei religii, ci condusa DOAR de SCRIPTURA. Acolo scrie clar: "Caci mortii nu stiu nimic, pana si pomenirea li se uita! Eclesiastul 9: 5-6. Lumina celui ce alege sa creada in El, e DOAR in Cuvantul Sau. Si odata ce te decizi sa afli adevarul, trebuie doar sa studiezi...
O singura intrebare as pune-o celor ce nu cred in Dumnezeu:" Faceti binele doar pentru ca asa spun normele societatii? Sau pentru ca in forumul vostru interior, e o "voce"=constiinta=Duhul Sfant ce va indeamna?"

Have a nice day...


Interesant ! o sa ma uit si eu in Eclesiast. Chiar am avut zilele trecute o discutie pe tema mortilor si comunicarea dintre cele 2 lumi.
kudikaroxi
Postat pe 22 Iunie 2009 16:22
De la: kudikaroxi, la data 2009-06-22 16:18:53
De la: nocturnalia, la data 2009-06-22 15:14:00
De la: jowanna2006, la data 2009-06 04:24:00Religiile...dupa parerea mea nimic nu e sigur,fiecare interpreteaza cum vrea su ce vrea. Subiectul asta e mult mai complicat decat pare. Dupa parerea mea anumite puteri mondiale "apeleaza " la religii ptr manipulare in masa. Sunt multe "secrete"...pe care le stiu numai masonii si Vaticanul. Iar noi nu avem prea multe cunostinte pe tema asta ca sa putem da raspunsuri concrete. In legatura cu viata dupa moarte...cred ca exista,dar nu pot numii chiar "viata"... e complicat!


M-ai dat pe spate cu un astfel de raspuns .F.nepotrivit.


In momentul in care cineva isi da cu parerea trebuie sa vina si cu argumente contra. Eu asa stiu. Dar am vazut ca pe aici nu prea e la fel. Fiecare zice si face precum il taie capul, ca doar daca poate muschiul lui de ce sa n-o faca?
Fiecare interpreteaza cum vrea pt ca are liberul arbitru si Dumnezeu ni l-a dat tocmai pt asta, sa gandim, sa procesam informatia. Ca altfel am fi fost dobitoace, in grija oamenilor.
Depinde unde reusim noi sa facem diferentele: Religie, Biserica, Dumnezeu, Credinta... Sunt multi termeni.
Religia este buna atat timp cat nu indoctrineaza.
Daca cercetam in istorie, Biserica, sub forma de Institutie a comis greseli grave in perioada Inchizitiei, spre ex. Apoi putem cerceta ce a determinat schisma din 1054, si tot asa.
Dar s-ar putea sa ne pierdem in amanunte sau , mai grav, sa ne pierdem pe drum.
Iisus ne-a spus inainte sa moara ce trebuie sa facem:
12. Aceasta este porunca Mea: sã vã iubiþi unul pe altul, precum v-am iubit Eu. (dupa Evanghelia lui Ioan)
Iar daca El s-a dat ca exemplu stie de ce a facut-o ! In toata viata Lui nu veti gasi cusur, nici daca veti vrea. Conditia este sa cititi viata Lui. Ca sunt multi viteji care discuta in necunostinta de cauza. Si at discutia nu este constructiva.


eu sunt in ceata rau de tot....
deci nu sunt pe spate ci in ceata ceea ce e si mai rau...

on topic, religia exista ca de altfel si viata dupa moarte....( la ultima parte a afirmatiei nu am ce argumente sa iti dau deoarece sunt inca in viata).....
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Iulie 2009 15:05
cine crede ca religia n-are nimic de-a face cu politica e foarte naiv

am si eu credintele mele (pe care prefer sa nu le expun, dar sigur nu (mai) sunt ortodoxa) si, da cred in viata dupa moarte
kitty_krieger
Postat pe 1 Iulie 2009 15:12
nu,nu sunt de religie ortodoxa........dar ce??? conteaza???
black_heart
Postat pe 2 Iulie 2009 16:18
De la: anadenisa, la data 2009-06-17 12:52:10Pentru mine lucrurile par mult mai simple...Din moment ce alegi sa crezi in Dumnezeu, crezi in Cuvantul Sau scris = Biblia... In concluzie, nu ma las dusa de valul niciunei religii, ci condusa DOAR de SCRIPTURA. Acolo scrie clar: "Caci mortii nu stiu nimic, pana si pomenirea li se uita! Eclesiastul 9: 5-6. Lumina celui ce alege sa creada in El, e DOAR in Cuvantul Sau. Si odata ce te decizi sa afli adevarul, trebuie doar sa studiezi...
O singura intrebare as pune-o celor ce nu cred in Dumnezeu:" Faceti binele doar pentru ca asa spun normele societatii? Sau pentru ca in forumul vostru interior, e o "voce"=constiinta=Duhul Sfant ce va indeamna?"

Have a nice day...


sunt total de acord cu tine....nu exista viata dupa moaretea aceasta ....dar va exista invierea mortilor la cea de a 2 a venire a DOMNULUI ISUS HRISTOS.....UNI VOR FI INVIATI pt moarte vesnica ....iar altii pt VIATA VESNICA.......SI SUNT 2 INVIERI....LA 1000 DE ANI DISTANTA UNA DE CEALALALTA...... TOATE CELE BUNE
gratuit89
Postat pe 7 Iulie 2009 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cadou pt iubit... 11 De la: theditza04 31 Martie 2010 17:13
Festivalul de teatru T4T 4 De la: un1_simplu_baiat 4 August 2009 03:52
Comedia „Din Rusia, cu drag” - o noua reprezentatie 1 De la: kudika_994113 13 Octombrie 2015 14:12
Teatru interactiv cu muzicã live 1 De la: kudika_994113 25 Septembrie 2015 11:42
Credeti ca o persoana care nu te cunoste in realitate,doar din poze,si cu care vb la telefon aproape zilnic,te poate iubi cu adevarat asa cum spune? 50 De la: guru_ion 23 Noiembrie 2011 23:08