Setari Cookie-uri

am nevoie de un sfat

salut! sunt noua in acest forum si as avea nevoie de un sfat....problema e urmatoarea......am terminat clasa a 12a si urmeaza bacul...bla bla....problema e ca sunt indecisa in ceea ce priveste facultatea....m.am gandit la relatii internationale si studii europene din cadrul facultatii de istorie si stiinte politice....dar nu stiu in ce meserii ma pot incadra....auzisem ca 'pot sa ma angajez in orice institutie publica' dar ce inseamna asta?k pot sa ma angajez si ca femeie de servici:D....tot o meserie este....ma mai gandeam si la limbi straine...dar in afara de translator...cam in ce meserie pot sa ma incadrez?imi plac libile straine dar nu vreau in nici un caz in invatamant sa lucrez..nush.....imi plac limbile straine...dar nu vreau sa castig un salariu de miyerie....as vrea sa fie decent makr.....imi poate da cineva un sfat?va rog....multumesc anticipat... :)
maryaaa90
Postat pe 22 Iunie 2009 20:45
Pe site-ul asta ceri tu sfaturi profesionale?Aici e distractie,zau si alte feluri de pb ale vietii!

Postat pe 10 Iulie 2009 14:33
serios,intreaba si tu profesori,etc.
oricum cu fac de relatii sau lb straine poti lucra oriunde,la ora actuala nu se mai angajeaza doar pe meserii.poti lucra in sistemul de stat dar si la privat,in companii straine sau mixte, pe dif functii,pozitii,poti fi si translator concomitent daca esti acreditata dar si neoficial.
e buna facultatea si nu e prea grea.eu am terminat demult dar ce mai stiu si ce mai vad sau si din experienta proprie pt ca traducator am fost si eu candva (nu translator).

Postat pe 10 Iulie 2009 14:38
ms pt sfat...mai mai lamurit putintel:)
maryaaa90
Postat pe 10 Iulie 2009 16:20
tocmai am terminat facultatea de litere, specializarea romana-engleza. Mie mi-a placut ce am studiat, cu toate ca acum daca ar fi sa aleg din nou, as alege specializarea engleza-franceza, pentru o a doua limba straina.
E adevarat ca ai ca si posibilitate de munca invatamantul si traducerile(in timpul facultatii am lucrat ca traducator de filme si mie mi-a placut), dar mai sunt multe optiuni de alegere.
Un profil complet si mai ales unul cerut de piata de astazi e cam asa: sa ai terminat liceul de mate info, unde inveti economie + limbi, facultate, care sa fie, la fel, bazata pe economie + o limba sau doua straine. Eu spun asta din experienta interviurilor. Acum cu facultatea de litere terminata, invat intr-adevar pt titularizare, dar e doar de inceput. Ca sa iti fac o imagine, poty de ex sa mergi la fac. de geo-turism si cu o limba straina poty lucra ca si ghid turistic, sau poty fi trad pe langa un notar.
Coreleaza jobul dorit de tine cu studiile pe care le poty face si alegi cea care se potriveste cel mai bine, siguuuuuur ai in minte ceea ce doresty sa muncesty. Foloseste-ty imaginatia, internetul a lot si apoi posibilitatile reale,posibile si siguuuuur vei ajunge si la rezultatul dorit de tine. Bafta!!!
ples_anca
Postat pe 11 Iulie 2009 18:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Agent imobiliar?! 3 De la: kudika330764 22 Noiembrie 2010 07:20
Bãrbaþi, nu uitaþi bunele maniere! 4 De la: v_raluca_c 4 Iunie 2009 16:09
Caut si eu prof de germana. Sugestii? 1 De la: adrianapetruta84 6 Aprilie 2011 00:32
Anunt 9 De la: kudika984518 26 Septembrie 2012 00:53
concurs 2 De la: portitza_ 3 Februarie 2009 14:19