Setari Cookie-uri

profesia de psiholog

Ma tot gandesc, sa dau la psihologie ...sa nu dau...
as vrea niste sfaturi, pareri...cam ce perspective am ca psiholog, cam cum sunt platita, daca vin oamenii la psiholog..sunt destul de confuza si faptul ca n-am un tel ma macina destul de mult.
ce parere aveti?
arhanghel
Postat pe 17 Mai 2009 01:03
Faci cum simti.....nu iti alege o specialitate doar pt ca iti va aduce bani,alege-o pt ca asta iti doresti.
Nu stiu cati oameni umbla la psiholog...e destul de greu sa iti gasesti un loc de munca.Uite...sora mea a terminat psihologia,a facut si masteratul...si nu lucreaza in domeniu...pt ca nu a gasit
Intr-un timp era si o "moda".....toti faceau psihologia
andreea1976
Postat pe 17 Mai 2009 01:10
Ai mare dreptate Andreea, era la moda psihologia Niciodata nu am inteles de ce anume. Probabil pentru ca unii credeau ca esti super inteligent daca ajungi ca aia din filme . Ca la noi in tara psihologi s-au vazut numai prin filme.
Cat despre dilema ta, arhanghel Esti prea confuza!!!
Daca si viitorii psihologi sunt confuzi, ce se alege de pacientii lor?
Laura_cute
Postat pe 17 Mai 2009 01:43
De la: nattalya, la data 2009-05-17 01:43:37 Ai mare dreptate Andreea, era la moda psihologia Niciodata nu am inteles de ce anume. Probabil pentru ca unii credeau ca esti super inteligent daca ajungi ca aia din filme . Ca la noi in tara psihologi s-au vazut numai prin filme.
Cat despre dilema ta, arhanghel Esti prea confuza!!!
Daca si viitorii psihologi sunt confuzi, ce se alege de pacientii lor?


Mi-ai adus aminte de un banc....cica un tip merge la psiholog si ii spune....domnule doctor ....eu sunt nehotarat.... sau nu?
andreea1976
Postat pe 17 Mai 2009 01:45
Laura_cute
Postat pe 17 Mai 2009 01:48
trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci mai apoi cu facultatea aceasta: vrei sa deschizi un cabinet, ia in calcul celelalte cursuri care trebuiesc facute plus investitia necesara cabinetului... in afara de asta se cauta psihologi in HR si pe la ONG-uri (dar acolo foarte rar si de cele mai multe ori ca voluntari).... asa ca gandeste-te bine
kitty_krieger
Postat pe 17 Mai 2009 02:02
De la: nattalya, la data 2009-05-17 01:43:37 Ai mare dreptate Andreea, era la moda psihologia Niciodata nu am inteles de ce anume. Probabil pentru ca unii credeau ca esti super inteligent daca ajungi ca aia din filme . Ca la noi in tara psihologi s-au vazut numai prin filme.
Cat despre dilema ta, arhanghel Esti prea confuza!!!
Daca si viitorii psihologi sunt confuzi, ce se alege de pacientii lor?


da din perspectiva asta ai dreptate dar tocmai faptul ca nu prea vad un viitor stralucit in domeniul asta sunt atat de indecisa
imi place si totusi stiu ca nu prea o sa iasa asa cum mi-as dori
arhanghel
Postat pe 17 Mai 2009 13:37
dar hai sa zicem ca treptat, trepat ajung la concluzia ca nu o sa dau la psihologie
arhanghel
Postat pe 17 Mai 2009 13:40
De la: arhanghel, la data 2009-05-17 13:40:00dar hai sa zicem ca treptat, trepat ajung la concluzia ca nu o sa dau la psihologie


treptata treptat, esti nehotarata!
geo_x
Postat pe 17 Mai 2009 13:51
Si treptat treptat o sa decizi ca nu dai la psihologie? Ingrijorator, zic eu. De aici deduc ca numai cei nehotarati au ajuns sa faca psihologie O data ce au devenit hotarati, fostii nehotarati si-au schimbat perceptiile si au ales alte meserii
Laura_cute
Postat pe 17 Mai 2009 21:20
De la: geo_x, la data 2009-05-17 13:51:53
De la: arhanghel, la data 2009-05-17 13:40:00dar hai sa zicem ca treptat, trepat ajung la concluzia ca nu o sa dau la psihologie


treptata treptat, esti nehotarata!

din treapta in treapta se intrepteaza ca e intreptata sa nu dea la psihologie
yumy
Postat pe 17 Mai 2009 21:27
De la: LitlleFairy, la data 2009-05-17 21:20:52 Si treptat treptat o sa decizi ca nu dai la psihologie? Ingrijorator, zic eu. De aici deduc ca numai cei nehotarati au ajuns sa faca psihologie O data ce au devenit hotarati, fostii nehotarati si-au schimbat perceptiile si au ales alte meserii


bine gandit
arhanghel
Postat pe 18 Mai 2009 22:06
De la: yumalai, la data 2009-05-17 21:27:00
De la: geo_x, la data 2009-05-17 13:51:53
De la: arhanghel, la data 2009-05-17 13:40:00dar hai sa zicem ca treptat, trepat ajung la concluzia ca nu o sa dau la psihologie


treptata treptat, esti nehotarata!

din treapta in treapta se intrepteaza ca e intreptata sa nu dea la psihologie


oricum decizia era iintr-o oarecare masura luata, dar la modul rational...ca sufletelul meu tot psihologie vroia
problema e ca sunt omul care gandeste putin cam materialist datorita mediului sarac in care am crescut, tocmai de-asta "treptat, treptat" ma hotarasc sa dau la ceva banos si la care cat de cat am aptitudini si inclinatie
arhanghel
Postat pe 18 Mai 2009 22:10
Mi-am dorit si eu sa fac psihologia, am si dat la facultate dar munceam destul de mult si am abandonat..oricum era a doua facultate si trebuia sa o platesc asa ca mi-am zis ca daca intr-o zi voi vrea sa o fac din pasiune si voi avea timp sa ma ocup asa cum trebuie, o voi face. Psihologia trebuie sa te pasioneze pentru ca altfel sfarsesti prin a lucra in cine stie ce firma pe Resurse Umane..

Iar perspectivele sunt multe cu conditia sa fii buna in ceea ce faci..ai putea sa-ti deschizi cabinetul tau, asta insa dupa multi ani si multe ore lucrate ca psiholog voluntar si dupa ce ai dat examenul pentru a intra in consiliul psihologilor. Te poti specializa in Psihologia familiei (de cuplu), in psihologia copilului sau poti fi psiholog criminalist (parca se cheama) :) ... si sa lucrezi cu politia la elucidarea cazurilor de crima.
O ora din cate stiu eu se plateste cu aproximativ 50 ron. Problema e ca in Romania oamenii inca nu sunt suficient de educati ca sa aprecieze ajutorul specializat, insa daca vrei si cunosti o limba straina, optiunile iti sunt nelimitate...te poti gandi la o alta tara :)
liliana2005
Postat pe 14 Iunie 2009 20:03
ii tratezi pe toti cu aceeasi leac.......indiferenta
no_more
Postat pe 14 Iunie 2009 20:05
De la: no_more, la data 2009-06-14 20:05:03ii tratezi pe toti cu aceeasi leac.......indiferenta
yumy
Postat pe 14 Iunie 2009 20:06
Buna !

Daca asemenea probleme te framanta si nu esti hotarata , nu ai ideal, mai bine razgandeste-te si nu te duce la admitere la psihologie... Mai bine du-te la un medic psiholog sau pshiatru , care sa=ti dea sfaturi sau pastile , ceva care sa te faca bine sau macar sa stii lua o hotarare pentru tine cel putin...
ElainaD
Postat pe 27 Iulie 2009 16:20
De la: ElainaD, la data 2009-07-27 16:20:09 Buna !

Daca asemenea probleme te framanta si nu esti hotarata , nu ai ideal, mai bine razgandeste-te si nu te duce la admitere la psihologie... Mai bine du-te la un medic psiholog sau pshiatru , care sa=ti dea sfaturi sau pastile , ceva care sa te faca bine sau macar sa stii lua o hotarare pentru tine cel putin...


Si tu daca tragi niste concluzii fara sa gandesti inseamna ca nu ai creier


Iar daca ai citit ce am scris mai sus tocmai spusesem ca hotararea am luat-o
arhanghel
Postat pe 28 Iulie 2009 13:50
De la: ElainaD, la data 2009-07-27 16:20:09 Buna !

Daca asemenea probleme te framanta si nu esti hotarata , nu ai ideal, mai bine razgandeste-te si nu te duce la admitere la psihologie... Mai bine du-te la un medic psiholog sau pshiatru , care sa=ti dea sfaturi sau pastile , ceva care sa te faca bine sau macar sa stii lua o hotarare pentru tine cel putin...


Fantastici sunteti mai cu sfaturile astea de cartier. Fata vroia o PARERE! A ta care este?? Sa se duca la psiholog?? Cunosti persoana, ai mai vorbit cu ea de iti permiti sa-i trantesti asa o "parere"??
liliana2005
Postat pe 28 Iulie 2009 17:36
Buna arhanghel!

Nu ma asteptam la un raspuns asa de categoric. Eu scrisesem doar din compsiune umana. Oricum , esti inca foarte tanara, si vad ca ai reusit sa atingi acel stadiu al maturitatii de a lua de una singura hotararea. Te felicit ! Cu timpul , daca vei ajunge sa studiezi de adevaratelea, vei vedea ca meditatia la asa ceva din mai multe puncte de vedere, te ajuta sa ai si succes , nu numai o diploma pe care sa nu o folosesti...
Ziceam ca medicii respectivi , la aceasta varsta ofera solutii optime care te-ar putea duce poate la o hotarare si mai avantajoasa .. aceea de medic , care inglobeaza si philologia, Atunici
vei putea " prinde doi iepuri deodata" -cum se zice...
In realitae asa ceva am vazut pe parcursul studiilor mele la alt profil...
ElainaD
Postat pe 28 Iulie 2009 19:16
De la: ElainaD, la data 2009-07-28 19:16:23 Buna arhanghel!

Nu ma asteptam la un raspuns asa de categoric. Eu scrisesem doar din compsiune umana. Oricum , esti inca foarte tanara, si vad ca ai reusit sa atingi acel stadiu al maturitatii de a lua de una singura hotararea. Te felicit ! Cu timpul , daca vei ajunge sa studiezi de adevaratelea, vei vedea ca meditatia la asa ceva din mai multe puncte de vedere, te ajuta sa ai si succes , nu numai o diploma pe care sa nu o folosesti...
Ziceam ca medicii respectivi , la aceasta varsta ofera solutii optime care te-ar putea duce poate la o hotarare si mai avantajoasa .. aceea de medic , care inglobeaza si philologia, Atunici
vei putea " prinde doi iepuri deodata" -cum se zice...
In realitae asa ceva am vazut pe parcursul studiilor mele la alt profil...


Ma ierti te rog dar nici eu n-am inteles ca ai scris din compasiune umana. M-a derutat faptul ca ai mentionat pastilele..cam la asta recurg pipitele lipsite de argumente. Cum n-au ce sa spuna, cum sar ca ofuscatele"du-te fata si te cauta, ia niste pastile, mergi la doctor". Intelegi tu ce vreau sa spun
liliana2005
Postat pe 28 Iulie 2009 23:42
am vazut cam tarziu acest subiect dar pot spune ca si eu intentionez acum sa imi incerc sansa la psihologie.de multi ani ma batea acest gand dar din varii motive nu am putut da.cred ca meseria de psiholog este o meserie frumoasa plus ca aceasta facultate iti ofera o gramada de optiuni dupa terminare,bineinteles trebuie sa iti si placa aceasta meserie .nu prea sunt eu de acord cu ceea ce spun multi:de ce vrei sa dai acolo?nu ai sa gasesti loc de munca dupa.consider ca cu orice facultate poti face ceva daca esti bine infipt in ea,daca in timpul facultatii faci munca de voluntariat,daca te implici in diverse proiecte,daca iti place ceea ce faci.......este aproape imposibil sa nu gasesti loc de munca in domeniu indifernet de ce facultate ai urma..........daca o faci doar de dragul de a fi student si termini facultatea cu cinci bineinteles ca nu vei face nimic.
reo
Postat pe 5 Septembrie 2009 15:22
salut,eu am terminat psihologia anul asta si m-am inscris la masterat tot pe domeniu,la psihologie clinica si psihoterapie,am facut asta pentru ca asta este telul meu in viata,imi place foarte mult ceea ce studiez si nu as renunta pentru un alt domeniu,cand am ales sa merg la psiho nu m-am gandit la satisfactia materiala,stiam ca asta trebuie sa fac pentru a ma simti implinita! intr-adevar este destul de gru sa intri pe post,dar nu imposibil...eu sunt de parere ca daca lupti pt asta..reusesti pana la urma...iti doresc mult succes,si cand te decizi sa fii sigura ca asta vrei
kudika002106
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:07
De la: arhanghel, la data 2009-05-17 01:03:36Ma tot gandesc, sa dau la psihologie ...sa nu dau...
as vrea niste sfaturi, pareri...cam ce perspective am ca psiholog, cam cum sunt platita, daca vin oamenii la psiholog..sunt destul de confuza si faptul ca n-am un tel ma macina destul de mult.
ce parere aveti?

Dupa criza asta "economica" vom avea nevoie de o gramada de psihologi in Roamania minunata
cantafabule
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:11
psihologi la care nu va merge nimeni
arhanghel
Postat pe 6 Octombrie 2009 17:41
De la: reo, la data 2009-09-05 15:22:39am vazut cam tarziu acest subiect dar pot spune ca si eu intentionez acum sa imi incerc sansa la psihologie.de multi ani ma batea acest gand dar din varii motive nu am putut da.cred ca meseria de psiholog este o meserie frumoasa plus ca aceasta facultate iti ofera o gramada de optiuni dupa terminare,bineinteles trebuie sa iti si placa aceasta meserie .nu prea sunt eu de acord cu ceea ce spun multi:de ce vrei sa dai acolo?nu ai sa gasesti loc de munca dupa.consider ca cu orice facultate poti face ceva daca esti bine infipt in ea,daca in timpul facultatii faci munca de voluntariat,daca te implici in diverse proiecte,daca iti place ceea ce faci.......este aproape imposibil sa nu gasesti loc de munca in domeniu indifernet de ce facultate ai urma..........daca o faci doar de dragul de a fi student si termini facultatea cu cinci bineinteles ca nu vei face nimic.



iti inteleg punctul de vedere...consider ca ai dreptate in mare parte
dar tu observi cati de "daca" presupune problema asta?
arhanghel
Postat pe 6 Octombrie 2009 17:43
pai da sunt multi de "daca" pentru ca sunt multi care nu fac aceste activitati, trec prin facultate ca gasca pe apa ,iar la sfarsit se plang ca au terminat o facultate si vand la chiosc.din punctul meu de vedere asta si merita pt ca facultatea nu e pt toata lumea,sa facii o facultatea inseamna sa fii bine pregatit pe un domeniu,iar daca nu esti pregatit cine sa te angajeze ?
reo
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:03
a si inca ceva cunosc o tipa care e in anul III la Economie.vorbeam cu ea zilele trecute si imi spunea cum a trecut ea anii astia de facultate ,imi zicea ca ea nu a invatat niciodata, ca la ea examenele sunt teste grila,ca nu stie o boaba de economie.si pe desupra se mai si lauda la toata lumea ca ea face o facultate si ca la sfarsit vrea sa se angajeze in domeniu.la sfarsitul facultatii ea ar trebui sa administreze o firma.stateam si ma gandeam Doamne fereste sa-ti dai firma pe mana ei.praf si pulbere se alege de ea.
cam asta e valoarea multor studenti din tarisoara noastra draga.
reo
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:10
De la: reo, la data 2009-10-08 10:10:01a si inca ceva cunosc o tipa care e in anul III la Economie.vorbeam cu ea zilele trecute si imi spunea cum a trecut ea anii astia de facultate ,imi zicea ca ea nu a invatat niciodata, ca la ea examenele sunt teste grila,ca nu stie o boaba de economie.si pe desupra se mai si lauda la toata lumea ca ea face o facultate si ca la sfarsit vrea sa se angajeze in domeniu.la sfarsitul facultatii ea ar trebui sa administreze o firma.stateam si ma gandeam Doamne fereste sa-ti dai firma pe mana ei.praf si pulbere se alege de ea.
cam asta e valoarea multor studenti din tarisoara noastra draga.


e cumva la o facultate particulara?
stiu ca la stat nu se prea obisnuieste sa se dea examene tip grila..
arhanghel
Postat pe 8 Octombrie 2009 17:17
De la: reo, la data 2009-10-08 10:10:01a si inca ceva cunosc o tipa care e in anul III la Economie.vorbeam cu ea zilele trecute si imi spunea cum a trecut ea anii astia de facultate ,imi zicea ca ea nu a invatat niciodata, ca la ea examenele sunt teste grila,ca nu stie o boaba de economie.si pe desupra se mai si lauda la toata lumea ca ea face o facultate si ca la sfarsit vrea sa se angajeze in domeniu.la sfarsitul facultatii ea ar trebui sa administreze o firma.stateam si ma gandeam Doamne fereste sa-ti dai firma pe mana ei.praf si pulbere se alege de ea.
cam asta e valoarea multor studenti din tarisoara noastra draga.


Este ea pe dinafara.Si eu dau teste grila si invat de rup pamantul ca sa le pot da.

Postat pe 8 Octombrie 2009 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
atunci cand nu exista comunicare ..... 7 De la: andreea_21_nice 9 Februarie 2009 20:28
O PARERE SINCERA...IZVORATA DIN SUFLET... 8 De la: kudika_936330 1 Decembrie 2013 15:17
Protectia mediului este de viitor????? 5 De la: dark_eye 27 Iunie 2010 19:23
vreau si eu o parere dak unteti amabili 9 De la: dulcyka 10 Decembrie 2009 16:04
Nu mai am ambitie , sunt lenese si dragoste 27 De la: kudika421339 17 Decembrie 2011 20:28