Setari Cookie-uri

Marijuana, drog sau tigara?

Deci, efectul marijuanei este aproximativ echivalent cu cel al tigarilor normale. Si atunci, de ce marijuana e interzisa iar tigarile nu?
Tigarile creeaza dependenta. Tigarile omoara zeci de milioane de oameni anual, prin cancerele si bolile de inima asociate consumului de nicotina. Tigarile omoara anual milioane de fumatori pasivi.

Si totusi, tigarile sunt legale, iar marijuana nu.
Cati oameni ati auzit sa fi murit de marijuana?
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 09:17
nu se baga nimeni?
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 09:46
Garga, eu nu am incercat, dar am amici in Romania care o fac frecvent, am fost langa ei inainte, in timpul si dupa ce fumasera... Mi s-au parut la fel de normali si inainte si dupa. Pe de alta parte, da, ai dreptate, cica ar fi mai putin daunatoare decat tutunul si nu ar crea dependenta.

Dar! cei care o interzic, o interzic pe motivul ca ar fi "inceputul". Adica, cei care incep cu "iarba", mai tarziu vor vrea "senzatii mai tari"... Si aici cam au dreptate... Pana la urma, nu toti au destula disciplina si capacitate de selectie ca sa inteleaga ca una-i iarba si alta-i coca...
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 10:00
Si eu am stat de vorba cu un amic care fumase marijuana. Si mi-a spus ca a cerut o a doua tigara.. pentru a simti, totusi, ceva.
Ceea ce nu inteleg eu este.. daca marijuana e doar inceputul.. nevoii de senzatii tari, asta ar insemna ca iti produce oarecare senzatie, nu? Pai ori suntem absolut normali in timpul si dupa o tigara cu marijuana.. (cu alte cuvinte nicio senzatie speciala).. ori.. incepe dezastrul? De ce este asociata marijuana cu "inceputul" daca este inofensiva?
rashela
Postat pe 15 Iulie 2009 10:05
Stai-stai... Esti normal, in sensul ca nu bati campii zglobiu, dar difernte de comportament exista... Sunt mai veseli, mai... creativi, foarte relaxati... Deci "senzatii" exista.
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 10:11
De la: Dor_a, la data 2009-07-15 10:11:05Stai-stai... Esti normal, in sensul ca nu bati campii zglobiu, dar difernte de comportament exista... Sunt mai veseli, mai... creativi, foarte relaxati... Deci "senzatii" exista.

Ok, e clar acum! E doar inceputul.. "Creativitatea"... e un fel de dezinhibare, banuiesc. Ma rog, am folosit ghilimelele.. dandu-i propria-mi interpretare.
Nu in Suedia e vanduta legal?
rashela
Postat pe 15 Iulie 2009 10:16
In Olanda cu siguranta
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 10:26
cunosc persone care initial erau retrase....inhibate, etc.....dupa consumul de marijuane, mi-au spus ca s-au schimbat, avand mult mai multa incredere in ei....si i-am observat si eu, adica nu povestesc din povestirile altora. Acu cei drept s-au schimnat insa au si crescut....iar eu am fost de parerea ca daca s-au schimbat in bine asta a foast din cauza cresterii in varsta, nu din cauza marijuanei

Am vazut tot felul de emisiuni legate de marijuana, in care se spunea clar ca marijuana poate trata astmul...am ramas uimita...plus ca s-a demonstrat ca o tigare din tutun prelucrat si tratat, este mult mai nociva decat o tigare din "iarba" netratat....

Eu am tras o singura data 2 fumuri, si senzatia a fost aceeasi ca atunci cand beau o bere....ideea e ca eu nu beau mai nimic, si atunci cand beau o bere, ma ametesc
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 10:28
A doua chestie......nu inteleg de ce frate nu legalizeaza prostitutia asa cum este legalizata in Germania?
Si daca e interzisa...ce nu se practica de cand lumea?.....Adica ma gandesc ca sunt femei carora le place ceea ce face....si totusi o fac fie interzisa sau permis...nu? Cati bani castiga Germania....cu impozit de 50% pe prostitutie.....?
Consider ca n-ar mai fi atat de multe cazuri de violuri, si nici atatia infectati cu diverse boli cu transmitere sexuala.....
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 10:37
Garga, ai dreptate in ceea ce priveste iarba. Nu si in ceea ce priveste recesiunea Toata lumea e in criza, si faptul ca in Olanda nu e prohibitie la iarba nu a scutit-o de neplacerile crizei. Vezi tu, recesiunea are un mecanism mai complicat si e un fel de efect "domino"...
Pe de alta parte, da, daca ar legaliza-o si ar coercializa-o punandu-i taxe si TVA, statul nu ar avea decat de castigat... Dar la fel e cu prostitutia, nu? Toata lumea zice ca ar fi de preferat sa se legalizeze, da' nici un guvern nu-si ia inima-n dinti si accepta riscul de a fi afurisit de biserica si puritani
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 10:39
pai da ma ce sa-ti spun....si daca sunt interzise....ce? parca nu se practica. Oricum ar fi daca te prinde cu iarba sau pe centura, oricum nu fac altceva decat sa-ti dea o amenda....pe care prostituatele niciodata n-o platesc. Acu daca tot sunt asa impotriva, sa faca ceva, dacau s-o legalizeze si gata
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 10:43
De la: gargaritamica, la data 2009-07-15 10:43:05pai da ma ce sa-ti spun....si daca sunt interzise....ce? parca nu se practica. Oricum ar fi daca te prinde cu iarba sau pe centura, oricum nu fac altceva decat sa-ti dea o amenda....pe care prostituatele niciodata n-o platesc. Acu daca tot sunt asa impotriva, sa faca ceva, dacau s-o legalizeze si gata


Asa ar fi de bun simtz, dar ti-am zis... Sunt destui cei care gandesc diferit... Si biserica nu ar fi de acord si ar sti sa "apese" in constiinta enoriasilor... Crezi ca - daca s-ar face un referendum national - astea "ar trece"? Eu cred ca nu.
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 10:45
da ai dreptate Dora....cand or incepe enoriasi....care oricum n-au habar....

plus ca n-o s-o legalizeze nimeni, de frica ca n-or sa mai fie alesi
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 10:48


Dependenþa de tip cannabis

Psihicã ºi toleranþã, fãrã dependenþa fizicã (decît în cazurile de consum masiv). Consumul cronic este cunoscut ºi sub numele de cannabism. El afecteazã funcþiile creierului, ale plãmînilor, laringelui, glandelor endocrine, aparatului de reproducere. Scade eficienþa sistemului imunitar.

Etapele:

1. Excitaþie euforicã, beatitudine fizicã ºi psihicã, însoþitã uneori ºi de veselie;

2. Halucinaþii: corpul este perceput anormal, parcã deformat. Obiectele din jur îºi schimbã formele, unduindu-ºi contururile ca într-un vis fantastic, mîinile ºi picioarele par grele, capul umflat, memoria este tot ami slãbitã, pupilele dilatate, sensibilitatea la luminã tot mai accentuatã;

3. Fazã dificilã, de revenire: somnolenþã, apatie ternã în care individul mediteazã ofuscat asupra trãirilor avute sub imperiul drogului;

4. Ultima fazã. Organismul manifestã o mare nevoie de somn. Este agitat, delireazã, are coºmaruri, o stare de rãu general, de dezorientare ce poate persista zile sau chiar sãptãmîni.

Nu am acum in format electronic niste poze cu felul in care arata creierul uman dupa consumul de marijuana in fiecare weekend timp de 2 ani. Dar ca sa descriu, cam 60% din memorie este afectata, centrele vorbirii si vederii extrem de afectate. Acest studiu este facut in tarile in care marijuana e legala.
Din punctul meu de vedere, problema e pusa gresit: gresala este ca tigarile sunt legale in forma in care sunt vandute (amestecul de 4000 de substante nocive) si nu faptul ca marijuana nu e legala…
Ti-ai pus vreodata intrebarea cum ar arata fumoarele scolilor daca s-ar putea consuma marijuana si in ce stare s-ar duce elevii la ore? Asa cum s-a extins moda tigarilor de nicotina pt ca ofera prilej de socializare asa s-ar amplifica si consumul de marijuana. Chiar iti pare o perspectiva pozitiv.
Informatiile respective nu-mi apartin,le-am preluat de pe Arhiblog.

Referitor la dezinhibare si naturaletea care vine dupa consumul de iarba e doar apa de ploaie.Doar un frustrat poate fi dezinhibat numai si numai dupa consumul de substante halucinogene.Daca poti comunica liber o poti face cu succes si fara a fi consumator.
messalinda
Postat pe 15 Iulie 2009 10:49
Vezi? D-aia n-o fac... Stii, e intodeauna chestie de timp... Timpul potrivit... Se pare ca nu e inca timpul potrivit petnru asa ceva, desi, asa cum zici tu, acum lucrurile sunt mai anapoda decat daca s-ar legaliza...
Ideea e ca trebuie sa mai treaca o generatie, sa mai moara o generatie de fapt. Cei ramasi vor avea alta optica.
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 10:51
Hmm , eu consider marijuana si tigarile si alcoolul niste "vici" desi , marijuana ar trebui legalizata cat si prostitutia nu se va intampla intr-un timp extrem de scurt , din cauza societatii si multelor goluri in mentalitate.
Si gargarita diferenta dintre iarba pura si comercializata e enorma, in Olanda se vinde iarba cu coeficient de thc (transtetrahidrocanabinol) de 2% pe cand cea pura este de 20 % care iti poate distruge la propriu creierul .
Consumatorul cronic de marijuana este expus la rãceli frecvente, pneumonii, bronºite, emfizem pulmonar ºi astmã bronºic, iar cu timpul, datoritã deteriorãrii plãmînilor ºi cãilor respiratorii, creºte riscul de cancer. Acest risc, determinat de substanþele chimice toxice din cannabis, este de 5 ori mai mare la fumãtorii de marijuana decît la fumãtorii de tabac. Acest drog, scade ºi starea de imunitate a organismului, adicã puterea de a lupta cu bolile ºi infecþiile.
Marijuana influienþeazã ºi sistemul endocrin, adicã secreþia hormonilor, poate provoca întîrzierea pubertãþii ºi reduce producerea de spermã la tineri, iar la femei tulburãri de ciclu ºi inhibã ovulaþia. Copii nãscuþi din mame consumatoare de drog au o greutatea ºi dimensiunile mai reduse decât normal, fiind mai predispuºi la îmbolnãviri.
In schimb consumatorii de tabac , intradevar la ei simptomele se observa de a lungul timpului , si mai ai timp de reactie in schimb marijuana iti afecteaza si creierul
dora si gargarita
blue07scorpion
Postat pe 15 Iulie 2009 10:54
blue......
gargaritamica
Postat pe 15 Iulie 2009 11:01
gargaritaaa
blue07scorpion
Postat pe 15 Iulie 2009 11:03
Pupici si tie, Blue. .. Uite ca habar nu aveam de cat de nociva e iarba...
Nu mi-am pus problema, pentru ca sunt dintre cei carora nu le place sa piarda contactul cu realitatea sub nici o forma: alcool, drog sau naiba mai stie ce.
Nu am nevoie de "stimulente" de nici un fel ca sa simt ca ma amuz/distrez (ziceti-i cum vreti). Pentru mine e de ajuns o muzica buna sa ma faca sa vreau sa dansez, o companie buna sa ma faca sa ma simt bine si o ora de gym sa ma simt bine-n pielea mea.
Cum spuneam, am avut amici fumand in fata mea si nici macar atunci, nici macar de curiozitate nu m-am gandit sa incerc.
Dor_a
Postat pe 15 Iulie 2009 11:14
Asa este dora , nu am incercat , nici sa fumez iarba , nici sa fumez normal desi fumatul actioneaza strict la inima si sistemul circulator , si sintetizarea nicotinei atentie are ca timp doar 7 secunde , prin secretarea de dopamina la nivelul creierului care ti da o anumita senzatie de placere + ca s-a demonstrat ca doar nicotina are ca efect dezvoltarea de doar 60 de tipuri de cancer inclusiv cel osos , pulmonar numai zic , si de gat , si chiar impotenta ,in alta oridine de idei sintetizarea thc-ul la nicelul cerebral este de 7 minute , fata de 7 secunde , dar nu sunt bune nici una nici alta
blue07scorpion
Postat pe 15 Iulie 2009 11:18
Ca tot nu m-am referit strict la consumul de marijuana.........

Efecte fiziologice ºi psihologice pe termen lung.
Consumul îndelungat de marijuana are adesea efecte psihologice ºi fiziologice adverse, uneori extrem de neplãcute. Dintre efectele fiziologice cel mai des întâlnite trebuie menþionate: salivaþie abundentã, insomnie, conjunctivitã, nas înfundat, bronºitã, imunitate scãzutã a organismului în faþa infecþiilor. Cele mai des întâlnite efecte psihologice pe termen lung sunt: modificãri frecvente de dispoziþie, lipsã de motivaþie ºi de interes pentru orice fel de activitate, toleranþã redusã la insuccese, performanþe reduse la ºcoalã sau la locul de muncã, miºcãri lente, reducerea capacitãþii de memorare ºi de concentrare a atenþiei.

În cazul intoxicaþiei cu cannabis, utilizatorii pot suferi de: mania persecuþiei ºi paranoia; incoerenþã în vorbire; confuzie; anxietate; depresie; reacþii de panicã; halucinaþii vizuale; delir; afecþiuni ale aparatului reproducãtor (ex.: la bãrbaþi scade capacitatea de a avea erecþie sau orgasm).
messalinda
Postat pe 15 Iulie 2009 12:18
mai nocive sunt tigarile consumate frecvent decat iarba ocazional. la fel ca si cu alcoolul, daca bei zilnic o bere, peste cativa ani ajungi sa bei zilnic votka, apoi spirt tras prin paine si te-ai trezit la 50 de ani alcoolic. iarba zilnic, peste un timp coca, heroina, metamfetamine si ciao dinti, ciao creier, ciao ten curat, ciao familie, prieteni, pana la urma ciao lume. tigarile te imping putin mai greu spre moarte, dar tot incolo mergi. iarba consumata moderat nu iti alunga prietenii, nu iti face probleme la serviciu. totul e sa o faci cu cap si sa sti cand sa zici "na hooo ca o iau pe ulei". in elvetia am fumat intr-un birt imediat langa o sectie de politie. consumul este tolerat, nu e legal dar e tolerat. mai bine "dau drumu'" la droguri usoare, consumatori tot timpul vor exista. ca si cu prostitutia, mai bine o controlezi decat sa fie asa scapata din mana. problema e ca atunci cand devine legal toata lumea abuzeaza. cred ca tine de educatie, de maturitate si de control. eu as prefera sa fiu consumatoare ocazionala de marihuana decat de tigari, mai ales ca ma chinui de cateva luni sa ma las de fumat.
ecstasytm
Postat pe 24 Iulie 2009 16:23
am fumat de doua ori in adolescenta, de curiozitate, nu a meritat si a treia oara, nu e mare lucru daca nu esti mai sugestibil si probabil daca marfa nu e de cea mai buna calitate.
felixcat
Postat pe 31 Iulie 2009 18:08
nuuuuuuuuuuu NOT GOOD .mai bine rontzai un mar mananci un morcov sau o ciocolata intreaga decat kestii de genu asta ..orice substanta (tigari sau alcool) care influenteaza starea ta de spirit atat de rapid (stari de euforie si alte cele ) sunt otrava pura ptr organism .daca tineti la mintea si la corpurile voastre nu incercati asa ceva .fericirea in stare pura o simti cu adevarat cand esti cu mintea limpede ..
cherry_pie
Postat pe 1 August 2009 13:30
hai nu zau?! cred ca ai confundat forumul de la bravo sau cool girl cu asta... pe aici nu mai ai mult si gasesti si pensionari
felixcat
Postat pe 1 August 2009 16:33
De la: felixcat, la data 2009-08-01 16:33:10hai nu zau?! cred ca ai confundat forumul de la bravo sau cool girl cu asta... pe aici nu mai ai mult si gasesti si pensionari
gargaritamica
Postat pe 1 August 2009 17:12
mda...in primul rand un forum de tot rahatul........ori nu pot sa intru...ori imi arata pagina alba..etc...
in al doi-lea rand.....cred ca orice am face si orice am consuma sau nu am consuma tot murim....in ziua de azi de cancer......deci ori ca fumezi ori ca nu tot de cancer mori....sau daca nu de cancer..o boala asemanatoare etc......pe de alta parte o viata avem si ar trebui sa ne bucuram la maxim de ea si sa incercam tot ce e posibil si omeneste....deci nu cred ca e ceva rau daca fumezi o tigara la nu stiu cat timp (la marijuana ma refer)....am cunoscut si eu oameni care au fumat sau care au luat ceva mai tare cum ar fi cocaina si sincer nu mi s-au parut cu nimic schimbati si nici nu si-au pierdut din omenie.....si mai e si o chestie de autocontrol pana la urma....nu?

Postat pe 4 August 2009 20:50
De la: Dor_a, la data 2009-07-15 10:00:06Garga, eu nu am incercat, dar am amici in Romania care o fac frecvent, am fost langa ei inainte, in timpul si dupa ce fumasera... Mi s-au parut la fel de normali si inainte si dupa. Pe de alta parte, da, ai dreptate, cica ar fi mai putin daunatoare decat tutunul si nu ar crea dependenta.

Dar! cei care o interzic, o interzic pe motivul ca ar fi "inceputul". Adica, cei care incep cu "iarba", mai tarziu vor vrea "senzatii mai tari"... Si aici cam au dreptate... Pana la urma, nu toti au destula disciplina si capacitate de selectie ca sa inteleaga ca una-i iarba si alta-i coca...


fetelor io sunt consumator destul de frecfent.....fumez cand vreu,cand sunt cu o gagica cu care vreu sa savurez clipa mai intens,pufai la pescuit ssmd.

diferenta e ca nu poti fuma marihuana si sa te urci in masina sa conduci,nu o poti fuma in pauza de masa la serviciu si nu o poti oferi oricui cere tigari pe strada.

efectul nu e deloc asemanator cu cel al unor tigari din comert.

marihuana te relaxeaza,te face sa si delirezi( in functie de cata fumezi) te poate adormi,te poate face sa te simti mai puternic,hiperactiv si mori de sete,ai gura uscata mereu.

personal o consider un mix intre: betie fara stare de voma,echivalentul a 5 ore de masaj continu(am trait asemenea masaj) si vreo 10 red bull,toate la un loc.

apreciez toate aceste calitati in od special in timpul sexului atunci totul devine de 100 de ori mai intens si placut,cea mai mica atingere vibreaza exact in creier,in centrul placerii .

nu vreau sa fie considerat acest post instigare la consum sau tentativa de trafic

fiecare face ce vrea cu propia vata.

p.s. cine spune ca marihuana e poarta catre droguri mai grele,greseste. de ani de zile consum cam de 10 ori pe an si nu am indraznit sa ma ating de altceva sau sa merg la furat daca nu am avut.

mereu am cerut,cumparat numai cand am vrut io si nu de nevoie.
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 4 August 2009 22:01
De la: felixcat, la data 2009-07-31 18:08:41am fumat de doua ori in adolescenta, de curiozitate, nu a meritat si a treia oara, nu e mare lucru daca nu esti mai sugestibil si probabil daca marfa nu e de cea mai buna calitate.


probabil era amestecata cu leustean
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 4 August 2009 22:02
De la: cherry_pie, la data 2009-08-01 13:30:45nuuuuuuuuuuu NOT GOOD .mai bine rontzai un mar mananci un morcov sau o ciocolata intreaga decat kestii de genu asta ..orice substanta (tigari sau alcool) care influenteaza starea ta de spirit atat de rapid (stari de euforie si alte cele ) sunt otrava pura ptr organism .daca tineti la mintea si la corpurile voastre nu incercati asa ceva .fericirea in stare pura o simti cu adevarat cand esti cu mintea limpede ..


daca mai gasesti un singur om ce savureaza fericirea pura,cu mintea limpede........

i'l fumez si p'ala
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 4 August 2009 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
idei pentru petrecerea week-end-lui 1 De la: luciamanta 6 Iulie 2010 11:49
Mediul online in Romania- ajutor licenta !! 3 De la: greierash 27 Iunie 2009 15:12
SPUFF 42 De la: one_size 1 Decembrie 2009 11:06
Versuri preferate! 19 De la: aishwa 26 Ianuarie 2010 21:30
tipuri de temperament 29 De la: kudika101098 13 Ianuarie 2010 15:06