Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre moldovence

De la: yumalai, la data 2009-07-19 18:12:33moldovenii....au un accent


Eu sunt nascuta in Campulung Moldovenesc si in ciuda numelui orasului, aici e o depresiune.....situata in Bucovina(zona dintre Moldova si Ardeal), asa ca nu de multe ori am fost intrebata cum de sunt moldoveanca si nu vb cu acel accent din Moldova.Pai e simplu, noi avem aici cate putin din cele doua zone. Si sincer Bancurile cu Olteni, Moldovei sau Ardeleni sunt chiar haioase si cred ca nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni....asta asa ca o paranteza. Inainte de toate, suntem romani in Romania si ar trebui sa ne respectam. Nu?
rox_rbz
Postat pe 21 Iulie 2009 19:58
De la: yumalai, la data 2009-07-19 18:12:33moldovenii....au un accent

nu toti, nu toti, numai unii...asa cum unii care s-au nascut romani nu mai vb romaneste in propria tara...in unele zone
mkdisk
Postat pe 22 Iulie 2009 15:08
Am si eu o intrebare..de ce cand un moldovean ajunge in Bucuresti si incepe sa vorbeasca,persoanele din jur se uita cam "ciudat'' si in sictir ?E tot om,diferenta doar de accent,dar, ca intotdeauna,omul e facut sa fie catalogat.
oxy_poxy
Postat pe 24 Iulie 2009 17:53
fitze de bucuresti..si mi e mi s a mai intamplat...
:)) sunt din fcs..dar stau in bv...si mai sunt unii care se uitau in sictir cand am venit in bv acum 3 ani..k aveam un pik de accent ..diferit...
in fine..ma lovesc de faza k moldovenceel sunt femei usoare..si k sunt f frumoase.......prima remark bineinteles k ma enerveaza la culme...si de aceea de multe ori evit sa spun de unde sunt:))
missyandreea18
Postat pe 25 Iulie 2009 23:17
De la: missyandreea18, la data 2009-07-25 23:17:01fitze de bucuresti..si mi e mi s a mai intamplat...
:)) sunt din fcs..dar stau in bv...


ce oras e ala fcs!? sau bv?


unde stai? in ct! da' tu? in tm! ala sta in mm!!
geo_x
Postat pe 25 Iulie 2009 23:51
moldovencele?!?! Pai din cate stiu eu ele sunt cele mai frumoase femei din romania... cele mai periculoase... ei.. fiecare cu parerea lui


[moldoveanca de felul meu]
dudulina19
Postat pe 26 Iulie 2009 13:47
spunea cineva de fitze de bucuresti.....pai, am discutat si eu cu cineva din bucuresti si nu m-a crezut cand i-am zis ca sunt moldoveanca....a zis ca nu am accent
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 09:23
fiecare zona a tarii cu traditiile ei, obiceiurile ei..ce nu-mi place mie este ipocrizia unor oameni care vorbesc limbi straine in propria tara si se fac ca nu stiu romaneste.
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 09:25
bucurestenii astia..cred ca toti moldovenii trebuie sa vorbeasca precum Birlic..
mkdisk
Postat pe 28 Iulie 2009 09:28
monaq
Postat pe 28 Iulie 2009 09:48
SUNT AMBITIOASE..si destepte in general...de aceea in mare parte in televiziuni sunt majoritatea moldovence
cristiana_cris
Postat pe 28 Iulie 2009 14:21
De la: mkdisk, la data 2009-07-28 09:23:41spunea cineva de fitze de bucuresti.....pai, am discutat si eu cu cineva din bucuresti si nu m-a crezut cand i-am zis ca sunt moldoveanca....a zis ca nu am accent

mie imi spunea un fost amic ca moldovencele sunt proaste...ca-s curve...si multe alte chestii negative..
l-am intrebat cum le recunoaste?
a zis ca in primul rand au accent si in al 2 lea rand sunt blonde cu ochi albastri!

am in ceput sa rad...eu fiind bruneta si moldoveanca!
intr-un final a zis ca nu am cum sa fiu moldoveanca!
redline
Postat pe 28 Iulie 2009 14:26
cristiana_cris
Postat pe 28 Iulie 2009 14:27

De la: mkdisk, la data 2009-07-28 09:23:41

spunea cineva de fitze de bucuresti.....pai, am discutat si eu cu cineva din bucuresti si nu m-a crezut cand i-am zis ca sunt moldoveanca....a zis ca nu am accent

mie imi spunea un fost amic ca moldovencele sunt proaste...ca-s curve...si multe alte chestii negative..
l-am intrebat cum le recunoaste?
a zis ca in primul rand au accent si in al 2 lea rand sunt blonde cu ochi albastri!

am in ceput sa rad...eu fiind bruneta si moldoveanca!
intr-un final a zis ca nu am cum sa fiu moldoveanca!

...zicea bine amikul asta....inca nu si-a dat seama si de tine...insa este timp ..asta este pt ca te maninca sa ma urmaresti
pamela_1
Postat pe 28 Iulie 2009 14:41
De la: pamela_1, la data 2009-07-28 14:41:12
De la: mkdisk, la data 2009-07-28 09:23:41

spunea cineva de fitze de bucuresti.....pai, am discutat si eu cu cineva din bucuresti si nu m-a crezut cand i-am zis ca sunt moldoveanca....a zis ca nu am accent

mie imi spunea un fost amic ca moldovencele sunt proaste...ca-s curve...si multe alte chestii negative..
l-am intrebat cum le recunoaste?
a zis ca in primul rand au accent si in al 2 lea rand sunt blonde cu ochi albastri!

am in ceput sa rad...eu fiind bruneta si moldoveanca!
intr-un final a zis ca nu am cum sa fiu moldoveanca!

...zicea bine amikul asta....inca nu si-a dat seama si de tine...insa este timp ..asta este pt ca te maninca sa ma urmaresti


da proasta mai esti crezand ca daca ma urmaresti tu acum pe mine..o sa se intample ceva?!
aaa nu imi spune ti-ai adunat mintile cat ai lipsit de pe forum si acum crezi ca scrii ceva inteligent,no?
ia baga petardo!
redline
Postat pe 28 Iulie 2009 14:43
am citit toate postarile tale.....si una nu este scrisa frumos...se vede ca iti place intriga...si numai asta sti sa faci zi de zi....mintea ta este bolnava...deci nu am ce sa iti reprosez...imi este mila de tine
pamela_1
Postat pe 28 Iulie 2009 14:45
De la: pamela_1, la data 2009-07-28 14:45:29am citit toate postarile tale.....si una nu este scrisa frumos...se vede ca iti place intriga...si numai asta sti sa faci zi de zi....mintea ta este bolnava...deci nu am ce sa iti reprosez...imi este mila de tine

hai lasa-ma deja ai inceput tu sa ma urmaresti!
si drept sa iti spun ma doare'n cot de sentimentele tale de mila!

aa si sa nu uitam nici limba romana nu ai invatat-o analfabeto
ti-am mai explicat se scie stii nu sti
mai bine iti vezi de viata ta!
ia vezi poti!
redline
Postat pe 28 Iulie 2009 14:49
De la: kudika031212, la data 2009-07-15 22:43:06Salut! Vreau sa stiu si eu ce parere aveti despre moldovence.


Esti moldoveanca sau ti-a furat vreuna iubitu' ?
TheMasquerade
Postat pe 29 Iulie 2009 23:08
cred ca are ea vreo problema mare cu moldovencele....
monaq
Postat pe 29 Iulie 2009 23:11
De la: kudika031212, la data 2009-07-15 22:43:06Salut! Vreau sa stiu si eu ce parere aveti despre moldovence.


Nu inteleg intrebarea.
inamina
Postat pe 1 August 2009 07:58
De la: yumalai, la data 2009-07-16 20:06:05la noi sunt varza dincolo de prut sunt praf

Multumesc de apreciere :)
Din experienta mea, pot afirma ca nu am intalnit nicio persoana careia sa nu ii placa accentul si sa se simta bine in Bacau. Imi pierd mult timp pe net si am prieteni in multe orase, din diverse regiuni. Unii dintre ei si-au exprimat dorinta sa vina, alti au venit si sunt care au si ramas. Si, ca o chestie amuzanta..cei care au venit in vizita au incercat sa foloseasca accentul nostru, si nu ca badjocura, ci pentru ca le place si simt ca sunt in sanul unei mari familii. Pentru ca multi nu cunosc moldovenii.. Suntem oameni de casa ( nu.. ne impiedicam si mai ajungem si la vecinul), sunt calzi, spre deosebire de frivoliatea altora.Cat despre femei, majoritatea sunt brunete cu ochii caprui,spre dezamagirea unora.
Eu zic sa renuntati la ignoranta si la a va da cu parerea fara a cunoaste subiectul.
kudi_onutsa
Postat pe 1 August 2009 08:46
Mie nu-mi place decat accentul sudic. Ardelenii, Moldovenii sau babatenii cand vorbesc cu accent parca nici nu poti sa-i iei in seama ca oameni seriosi. Nu incerc sa jignesc pe nimeni, evident ca seriozitatea n-are de-a face cu accentul, dar asta e
Kathara
Postat pe 1 August 2009 08:50
De la: Kathara, la data 2009-08-01 08:50:28Mie nu-mi place decat accentul sudic. Ardelenii, Moldovenii sau babatenii cand vorbesc cu accent parca nici nu poti sa-i iei in seama ca oameni seriosi. Nu incerc sa jignesc pe nimeni, evident ca seriozitatea n-are de-a face cu accentul, dar asta e


Uite , ca pe mine m-ai jignit.Ai mers prea departe, cand ai catalogat oamenii ca fiind neseriosi,doar ca nu-ti place accentul lor. Mai bine imparte oamenii dupa : buni sau rai.
ZanaZanelor
Postat pe 1 August 2009 09:20
N-am spus ca sunt neseriosi, am spus ca imi par neseriosi.

Tot asa cum nu inteleg cum italienii pot sa fie mafioti cu limba aia a lor.
Kathara
Postat pe 1 August 2009 09:29
Nu-i curios cum ne plangem de fitzele unora .. sau altora.. numindu-i intotdeauna dupa orasul din care fac parte... (sau zona) catalogandu-i astfel ca pe o specie aparte? Atata timp cat se vor auzi remarci de genul...
"au venit figurantii din Bucale"... se vor auzi si raspunsuri pe masura...
"au venit taranii"

Si apropo de accent.. Verii mei sunt olteni. Si se tot plang de accentul bucuresteanului (ca am prelungi cuvintele spre sfarsit si ca vorbim foarte, foarte repede).
rashela
Postat pe 1 August 2009 10:05
Sunt bune moldovencele... dar Moldova e departe!

Pentru Floare de Castan: Kogalniceanu nu a fost moldovean, a fost tigan.
Pentru altii: PP Carp, care a fundamentat bazele limbii romane actuale, a fost bucovinean.

Postat pe 1 August 2009 10:07
Sunt cele mai false,perverse,pisicoase femie.Ma feresc cat pot de ele
bebe_Cristina
Postat pe 1 August 2009 13:32
De la: kudika031212, la data 2009-07-15 22:43:06Salut! Vreau sa stiu si eu ce parere aveti despre moldovence.


Ei,naaaaa...da` ce-au ,draga,moldovencele astea?E un fel de extraterestri?
mitura
Postat pe 1 August 2009 16:35
De la: geo_x, la data 2009-07-16 23:19:32
De la: kudika031212, la data 2009-07-15 22:43:06Salut! Vreau sa stiu si eu ce parere aveti despre moldovence.


cele mai hot!

sunt considerate cele mai frumose femei din tara...deschide tv'ul ! ce vezi?!
roz5blue6lila7
Postat pe 1 August 2009 16:38
De la: cristiana_cris, la data 2009-07-28 14:21:24SUNT AMBITIOASE..si destepte in general...de aceea in mare parte in televiziuni sunt majoritatea moldovence


hai ca ai dat-o pe-a grea mai fata mai ,in televiziune numai pe criteriul desteptaciune nu se intra ....si e foarte bine stiut asta ! daca vrei sa intri in lumea aia o faci cu dosu' nu cu capu' ..........ca se mai cizeleaza si ele ajunse acolo , asta e partea a doua. Si te rog sa nu-mi dai tocmai exemplu ascensiunea lu' Raduleasca in televiziune ca
Peony
Postat pe 1 August 2009 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Locul de munca si salariul 12 De la: tgv 28 Noiembrie 2008 12:44
DE CE LUMEA NU DOARME LA ORA ASTA 12 De la: kudika553173 28 Martie 2013 11:58
VAND LICENTA SOCIOLOGIE! 2 De la: loca 1 Februarie 2011 19:20
Cum sa faci bani pe internet fara efort 27 De la: Fulg-de-nea 27 Septembrie 2013 18:52
Citatul zilei (IV) 629 De la: kudika_10817 3 Martie 2014 13:07