Setari Cookie-uri

Ma iubeste dar nu mai are rabdare...

Relatia dintre noi a inceput intr-un mod neasteptat : vorbisem pe net un an de zile, zi de zi, pierdeam noptile uneori pentru ca ne placea sa discutam despre orice. Ne-am intalnit dupa un an de zile din curiozitate, sa ne vedem la ochi...el era de loc din acelasi oras doar ca se mutase cu facultatea la 500 km distanta... Iesisem amandoi dintr-o relatie de ceva timp si dupa vreo 3 luni de zile am decis sa incercam : el era foarte indragostit, eu doar il simpatizam.Dupa o luna de zile am realizat ca incep sa iubesc...
Au trecut 9 luni de atunci, ne vedeam la 2 saptamani, pierdeam ore in sir la telefon, ne iubeam enorm de mult si ne facusem planuri mari de viitor. Toti ne admirau pt calmul cu care priveam relatia si cat eram de fericiti. Am hotarat impreuna sa merg la facultate in Bucuresti, sa fim mai aproape ( acolo e si el). Lucrurile au luat o intorsatura ciudata dupa ce am ajuns la el. Faptul ca nu eram hotarata unde anume sa dau la facultate l-a enervat . A inceput sa-mi reproseze ca nu imi pasa de viitor, cu toate ca pana atunci imi zicea ca imi fac prea multe griji in legatura cu tot. A trebuit sa ma intorc acasa dupa discutia asta deoarece avusesem un deces in familie. M-am intors dupa cateva zile sperand ca totusi ne vom reveni, ca ii va fi dor de mine.
A fost ok doar prima zi . Ma deranja faptul ca nu ii mai convenea nimic, ce fac, ce vorbesc si nu am mai vorbit cu el timp de o jumatate de ora cat ne-am plimbat (mai eram cu un prieten) si ma indepartam de cate ori exista apropiere. Speram sa inteleaga dar n-a fost asa. Cand am ajuns acasa nu voia sa ma asculte, nu voia sa ii explic de ce am facut asta cu toate ca stia. Mi-a zis ca a mai trecut prin asta ( avusese o relatie de vreo 3 ani cu despartiri si impacari ), ca a ajuns la aceeasi discutie ( el are tendinta sa faca misto uneori si asta m-a deranjat...avusesem niste momente grele si nu aveam nevoie de asta). si daca ne impacam o sa ajungem tot acolo si nu mai are rabdare.
De 3 zile suntem asa, eu inca stau la el, mi-a zis sa nu plec cu toate ca as avea unde sa stau in Bucuresti, ne intelegem bine doar ca nu mai exista niciun fel de apropiere. Imi zice ca ma iubeste s stiu asta doar ca nu mai are rabdare sa continue ; vrea sa ramanem totusi cei mai buni prieteni.
Cum pot sa'l privesc asa cum il priveam acum un an cand el e cel pe care il iubesc enorm? Ma doare sa il vad dar fara el nu pot...Si ce e mai ciudat e ca noaptea ma trezesc stransa in brate de omul care pretinde ca nu mai e nimic intre noi, ca nu mai are sens... Ce pot sa fac?
Kudika228
Postat pe 22 Iulie 2009 22:35
daca de la prima cearta reactioneaza asa.....
_oktober_
Postat pe 22 Iulie 2009 22:40
Cum adica te iubeste dar vrea sa ramaneti cei mai buni prieteni?
kudika019285
Postat pe 22 Iulie 2009 23:36
Daca el e tipul de om care stie exact ce vrea sa faca peste 5 ani iar tu nu esti in stare sa alegi la ce facultate vrei sa dai s-ar putea sa-l sperie ideea de a fi alaturi de tine pe viitor .
Ciudat este ca reactia lui este exagerata daca spui ca ati comunicat timp de un an de zile ....intr-un an de zile iti cam faci o parere despre persoana cu care vorbesti zilnic si cu care ajungi sa ai o relatie.

Te iubeste dar nu suficient de mult incat sa vrea sa creasca

O discutie sincera legata de ce asteptari are de la tine ar fi binevenita
iris_4_ever
Postat pe 23 Iulie 2009 06:11
Din contra, si el e un copil.... Ziceam ca obisnuieste sa faca misto si nu eu nu eram obisnuita cu latura asta a lui si uneori ma suparam. Asa a hotarat el, de unul singur,ca e mai bine sa ne despatim pentru ca atunci cand eram prieteni doar putea sa'mi zica orice si acum o iau prea personal (mi se parea normal, eram iubita lui....).

Si totusi nu vrea sa plec de la el. Mi-a zis sa raman, sa-i tin companie... Problema lui e relatia de 3 ani in care a iertat de multe ori si si-a facut mai rau. Asa considera ca se intampla si acum, ca a trecut prin asta de cateva ori si nu vrea sa se repete cu mine. Am incercat sa'i explic faptul ca nu e vorba de aceeasi persoana si sa se gandeasca la noi si nu sa traiasca in trecut. Acum cateva momente am vrut iar sa vorbim si a plecat in bucatarie sa-mi aduca ceva sa mananc ( ca sa tac de fapt...) apoi si-a pus castile in urechi si mi-a zis sa'l las in pace.

Nu-i inteleg schimbarea....era atat de dragastos si grijuliu, era persoana cu care mi'as fi petrecut 10 vieti, nu una... aseara s-a culcat pe canapea, pe motiv ca nu vrea sa se urce iar pe mine si sa ma imbratiseze in somn cum a facut-o doua seri la rand dupa cearta... Imi zice ca ma iubeste doar ca acum gandeste cu mintea si nu cu sufletul cum a facut in alte dati. Ce as putea sa fac sa ma pot apropia de el si sa-i demonstrez cat greseste cu atitudinea asta?
Kudika228
Postat pe 23 Iulie 2009 14:18
De la: kudika019285, la data 2009-07-22 23:36:13Cum adica te iubeste dar vrea sa ramaneti cei mai buni prieteni?



Mama, nu exista asa ceva!

Un barbat cand stie ce vrea, pai stie ce vrea si nu se lasa pagubas!

Iar faza ca vezi domne nu ti-ai ales inca o fac pe el l-a enervat asa de tare, scuza-ma, sta foarte prost cu nervii. Asta nu e motiv sa se crizeze sau sa decida sa fiti prieteni. E attceva la mijloc. Sigur are sechele din trecut, plus ca nu stie ce vrea, etc.

Sfatul meu? Da-l naibii!!!

Meriti un om care macar sa stie ce vrea. Restul vine de la sine
ana_pietraru
Postat pe 23 Iulie 2009 14:32
Nu esti tu vinovata pt fosta lui relatie esuata lamentabil. Faptul ca dupa atata timp cu tine inca n-a reusit sa treaca peste acea dezamagire, sa se vindece mie imi ridica un semn de intrebare. N-are incredere in tine, nu a reusit sa te cunoasca suficient in timpul petrecut impreuna, nu ti s-a daruit "cu totul" cum probabil tu ai facut-o. Zice ca te iubeste dar cu jumatati de masura? Nu prea se poate.
Vrea sa ramaneti prieteni f buni? e extrem de dureros ce-ti cere el si f. egoist.
Ce descrii tu, ca nu-i mai convine nimic din ce faci, nu mai vrea apropiere fizica, nu e dispus sa discute/sa rezolvati/sa reparati absolut deloc si te mai si ignora la modul grosolan punandu-si casti in ureki, sunt simptomele nepasarii-sfarsitul unei relatii. Eu una mi-as face bagajul si-as pleca.
kudika019285
Postat pe 23 Iulie 2009 14:50
Mi-e greu sa ma despart de omul caruia chiar i-am daruit totul Cei care au aflat de cearta asta au ramas socati, eram cei mai fericiti din lume, ma inteleg extraordinar cu ai lui si invers. Ceea ce nu inteleg e cum poate sa se desparta atat de usor de ideea de noi, de ce am avut si cat ne-am iubit... Intr-un fel incearca sa se apropie prin ceea ce face, prin ceea ce zice dar nimic mai mult.

Permanent imi zice ca nu stiu prin ce a trecut si nu vrea sa repete greseala pentru ca daca ne impacam o sa ajungem iar la discutii la un moment dat ( el cred ca nu a inteles conceptul de cearta si ca impacarea aduce un plus relatiei ). Nu stie ce vrea dar fara el nu pot... Am sacrificat totul , mi-am facut planuri intr-un oras care nu-l cunosc si care e la 500 km de familie si de tot...toate doar pt el, pt faptul ca eu chiar credeam si inca mai cred in noi. Si-acum sunt prinsa pe doua taramuri, nu mi stiu incotro s-o iau si cum sa-mi revin. Am incercat sa-l evit si se enerveaza, dar nici atins nu vrea sau vreo aluzie ca iar nu-i convine...

Ce e ciudat e ca ma vrea langa el. Ii place compania mea, doar atat... Pana acum am intalnit numai mincinosi si badarani. Si el e altfel, era pana acum cateva zile. Tot ce vreau e sa fac sa uite trecutul. Nici nu stiu ce ma doare mai tare: faptul ca m-a ranit pe mine acum sau ca o sa mai raneasca si pe altele ( pentru ca daca e asa va fi la fel mereu) ? Vreau sa fie cel de inainte...mi-e dor de iubitul meu care e acum acoperit de masca aia rece si dureroasa....
Kudika228
Postat pe 23 Iulie 2009 20:59
Te inteleg perfect ... acum sunt si eu in situatia ta... sunt disperata...nu stiu nici eu ce sa fac..este primul baiat pe care l-am iubit cu adevarat...a vrut sa -si ia o pauza ca simtea ca nu are libertate si pe parcurs am aflat ca e cu o riala de a mea...acum cu toate ca e cu ea...cauta motive sa vina la mn...dormim impreuna ... la fel cum ai zis si tu...ma trezesc imbratisata...dar vrea sa ramanem cei mai buni prieteni....nu pot sa inteleg deloc.... ma iubeste ...stiu asta dar ramanem prieteni:((((( cat sunt de ciudati...iar de la cealalta mi-a zis ca nu vrea nimik decat sa-si atinga un scop...dar n care.... Te inteleg ffffff bn...cu toate ca am suferit 1 luna si inca mai sufar....nu pot sa concep ca nu mai suntem impreuna...totusi cred ca e un cosmar si astept sa ma trezesc....nu stiu ce e de facut...de uitat nu ai cum...ca contactul fizic exista zilnic:(...asta e f dureros....eu consider ca trebuie sa avem rabdare ... ca o sa-si dea seama ce au pierdut...si se intorc...;););)iti doresc sa ai multa rabdare si ....sa asteptam sa-si revina ca ii iubim...poate ei nu realizeaza acum ... dar.... sper sa se trezeasca... si vorba aia... nu da vrabia din maa cu cea de pe gard....se potriveste fff bn...te pup dulce Rabdare !!!!
KudikaMea
Postat pe 24 Iulie 2009 00:46
Ms mult sila fel iti doresc si tie KudikaMea. In cazul meu deja s-a intamplat. Nu am inteles cum dar a realizat, sper ca pt totdeauna, ca s-a axat pe trecutul lui si nu pe relatia noastra. Ne-am impacat joi seara. Dupa o discutie cu ai mei la telefon, discutie care a auzit-o si el, am vorbit si noi, s-a enervat si a plecat pana la magazin. Cand s-a intors a vrut sa se uite la un film ( pe canapea) si am zis ca vreau si eu sa vad ca ma plictiseam. A venit langa mine si s-a asezat cu capul pe umarul meu, apoi a mai stat putin si m-a imbratisat. L-am intrebat ce s-a intamplat de e asa si a zis sa nu mai zic niciodata ca el nu ma iubeste. De atunci e alt om, cel dragastos de inainte

Asa sunt baietii, au momente cand nu stiu ce vor. Si in cazul tau (cum a fost si la mine de altfel) te vrea inapoi doar ca e prea orgolios mai ales dupa ce realizeaza ca el e vinovat, el si ce e in mintea lui. Sper din suflet sa-si revina si in timpul cel mai scurt. Mai asteapta putin si daca simti ca nu mai merita renunta : nu merita sa cersesti dragostea nimanui. Eu mi-am invatat lectia si nu voi mai face aceleasi greseli. Si nici el. Si deja ne e mai bine. Ai grija de tine
Kudika228
Postat pe 25 Iulie 2009 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nehotarare....poate un sfat 27 De la: kudika511269 14 Martie 2012 13:25
ADIO dragi prieteni! 113 De la: steffy91 31 Decembrie 2011 18:22
Cum sa-l fac sa se impace cu mine? 20 De la: kudika_21970 25 Noiembrie 2012 19:49
nu am pe nimeni cu care sa vorbesc ..va rog un sfat.. 63 De la: evangeline87 21 Mai 2011 20:20
M-a parasit. Sunt gravida, vreau sa fac avort! 15 De la: kudika355839 20 Ianuarie 2011 19:43