Setari Cookie-uri

am nevoie d un sfat...

as vrea sa incerc sa iau anticonceptionale,dar nush kt d sigure sunt,mi-e teama k pot ramane insarcinata cu ele,cum se administreaza?as vrea sa stiu kt mai multe despre ele.va multumesc
kudika056203
Postat pe 31 Iulie 2009 15:00
Anticonceptionalele nu se iau doar asa simplu....
Te duci frumos la medic...iti faci cateva analize...si abia apoi la recomandarea medicului incepi sa le iei.
Capisi???
andreea1976
Postat pe 31 Iulie 2009 15:21
de ce nu mergi tu la un plenning familial?
ori preferi sa te joci cu sanatatea ta..si sa le iei dupa ureche..sau dupa ce iti recomanda lumea?
Soransky
Postat pe 31 Iulie 2009 18:59
va rog sa imi spuneti daca stiti. de cateva zile imi curge din sani un lichid alb-galbui.stiti cumva de la ce e?viata sexuala nu mi-am inceput o,deci ,clar nu poate fi de la asta. va multumesc
judok
Postat pe 22 August 2010 22:49
De la: judok, la data 2010-08-22 22:49:42va rog sa imi spuneti daca stiti. de cateva zile imi curge din sani un lichid alb-galbui.stiti cumva de la ce e?viata sexuala nu mi-am inceput o,deci ,clar nu poate fi de la asta. va multumesc


MASTOZA!!! da fuguta la medic!!! nu e nimic grav !
anastasia_m
Postat pe 22 August 2010 22:52
buna fetelor snt noua pe aici.In leg cu anticonceptionalele....cel mai bn e s mergi la medic......Eu am facut prostia s iau d capul meu(bn rec.d prietene)si am gresit enorm, m-am umplut d cosuri.Se cheama RICEVIDON 17+1,snt f.bune si sigure dar depinde d organismul fiecaruia.va pup
Valy90
Postat pe 10 Septembrie 2010 14:57
De la: kudika056203, la data 2009-07-31 15:00:17as vrea sa incerc sa iau anticonceptionale,dar nush kt d sigure sunt,mi-e teama k pot ramane insarcinata cu ele,cum se administreaza?as vrea sa stiu kt mai multe despre ele.va multumesc


pai, sunt sigure aproape 100% DACA le iei corect. Asta inseamna sa respecti cateva reguli simple:
- le iei urmand indicatiile de pe prospect (sau ale medicului, numa sa aiba rabdare sa-ti explice si acest aspect): respecta cu strictete zilele si orele in care trebuie sa le iei, precum si acea pauza de 7 zile
- daca iei antibiotice protejeaza-te suplimentar in timpul tratamentului + 7 zile dupa ce ai terminat (nici cu antidepresivele nu se inteleg bine, citeste pe prospect)
- nu bea cantitati mari de ceai de sunatoare sau suc (natural) de grepfruit..se zice ca scade protectia
- daca versi sau ai diaree in urmatoarele ore dupa ce iei o pastila, considera ca nu mai ai protectie si va trebui sa iei alta pastila

Efecte secundare:
- usoare sangerari intre menstruatii (spotting)
- dureri de sani, balonari (retentia de lichide)
- daca iei anticonceptionale probabil ca vei face sex neprotejat si daca partenerul (partenerii?) nu-si face o serie de analize (inclusiv HPV) vei fi expusa la o gramada de BTS-uri si, din pacate, vei putea dezvolta un cancer de col uterin daca te infectezi cu HPV (80% din populatie are acest virus, deci fa socoteala care sunt sansele sa-l iei si tu prin sex neprotejat)
- creste riscul de infarct (chiar daca esti tanara. Vezi aici: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/44304/Tot-mai-multe-tinere-fac-infarct-de-la-anticonceptionale.html)
- unele persoane s-au ingrasat, altele nu, vezi si tu care ti-o fi norocul
- iti slabeste sistemul imunitar si ai mai multe sanse sa faci o boala destul de grava. De exemplu, o infectie cu HPV face ravagii intr-un organism cu imunitatea scazuta. Nu exista tratament pentru acest virus, doar sistemul imunitar lupta impotriva lui, iar daca al tau e deficitar, atunci poti ajunge la un cancer de col si sa-ti blestemi zilele
- ai mai mari sanse sa faci candidoze din cauza modificarilor pe care anticonceptionalele le genereaza in flora vaginala
- scade libidoul (adica nu mai ai chef de sex, ceea ce este un pic ironic, avand in vedere ca iei pilulele tocmai ca sa ti-o tragi in voie)
- toxicitate crescuta pentru ficat

Cam asta e. Poti sa-ntrebi si la planning, dar ceva imi spune ca ei au o viziune unilaterala asupra lucrurilor si iti vor da doar informatiile pozitive despre pilule (e interesul lor sa le vanda). Ce trebuie tu sa faci e sa te informezi FOARTE BINE, din mai multe locuri (internet, prietene, experienta altor persoane), inainte de a lua decizia. Bafta!
Narcisa_tesfio
Postat pe 10 Septembrie 2010 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hy 1 De la: iulia_feelings 14 Noiembrie 2009 22:52
AJUTOR 7 De la: rashela 27 Iunie 2010 19:01
ce creme sau lotiuni , din comert, pot folosi s mi dispara acel inestetic luciul al fetei , 4 De la: kudika051526 13 Iulie 2009 11:09
Dragostea? 16 De la: cathysailor 22 Mai 2009 23:41
sanatate 8 De la: RAINBOWLADY 13 Ianuarie 2012 18:40