Setari Cookie-uri

lentile de contact

port de 5 ani ochelari si vreau sa-mi iau lentile de contact care are fi dezavantajele lor si cum se intretin?
ingerash_cu_cornitze
Postat pe 16 August 2009 15:42
De la: ingerash_cu_cornitze, la data 2009-08-16 15:42:54port de 5 ani ochelari si vreau sa-mi iau lentile de contact care are fi dezavantajele lor si cum se intretin?


Eu port de 1 an de zile lentile de contact si nu am avut nicio problema cu ele.
Se intretin destul de usor.Se pun intr-un recipient,in care pui o solutie speciala de curatare,dezinfectare,lubrifiere,etc(pe care o cumperi odata cu lentilele)
Igiena e importanta.Trebuie sa te speli pe maini inainte sa-ti pui lentilele si nu ti le pui decat INAINTE sa te machiezi ,iar de scos le scoti tot INAINTE sa te demachiezi.
Sunt de diferite tipuri,in functie de perioada lor de valabilitate ca sa zic asa. Eu imi iau o data la 6 luni ,3 perechi(adica 6 lentile),care ma tin jumatate de an,cate 2 luni fiecare pereche.Uneori,daca nu sunt acasa,imi permit sa si dorm cu ele,desi nu e recomandat pentru mult timp sa faci asa.
Te obisnuiesti cu lentilele(si nu cred ca-ti va lua mult timp),asa incat vei ajunge nici sa nu simti ca le porti.
E nasol daca ai ochii obositi(poate ca n-ai dormit bine de exemplu)pentru ca ai senzatia de ochi uscat si atunci simti prezenta lentilei ,care devine deranjanta si atunci trebuie sa le scoti.
Normal ca nu poti inota cu ele la ochi de exemplu si se zice ca nici sa te speli pe fata cand le porti,sau sa faci dus,dar unele persoane(si eu de exemplu) m-am obisnuit intr-atat cu ele ca stiu cum sa evit situatiile neplacute si pot face dus cu lentilele la ochi.
Trebuie de asemenea sa ai unghiile taiate scurt,pentru ca altfel iti va fi greu sa-ti scoti lentilele,plus ca risti sa le zgarii si uite-asa devin bune de aruncat.
Eu mai fac uneori(mai ales in vacante) pauza de lentile de o zi sau cateva zile,timp in care de exemplu pe-acasa,port ochelarii(desi nu-i suport).

Pupici
Didona
Postat pe 19 August 2009 11:30
De la: Didona, la data 2009-08-19 11:30:59
De la: ingerash_cu_cornitze, la data 2009-08-16 15:42:54port de 5 ani ochelari si vreau sa-mi iau lentile de contact care are fi dezavantajele lor si cum se intretin?


Eu port de 1 an de zile lentile de contact si nu am avut nicio problema cu ele.
Se intretin destul de usor.Se pun intr-un recipient,in care pui o solutie speciala de curatare,dezinfectare,lubrifiere,etc(pe care o cumperi odata cu lentilele)
Igiena e importanta.Trebuie sa te speli pe maini inainte sa-ti pui lentilele si nu ti le pui decat INAINTE sa te machiezi ,iar de scos le scoti tot INAINTE sa te demachiezi.
Sunt de diferite tipuri,in functie de perioada lor de valabilitate ca sa zic asa. Eu imi iau o data la 6 luni ,3 perechi(adica 6 lentile),care ma tin jumatate de an,cate 2 luni fiecare pereche.Uneori,daca nu sunt acasa,imi permit sa si dorm cu ele,desi nu e recomandat pentru mult timp sa faci asa.
Te obisnuiesti cu lentilele(si nu cred ca-ti va lua mult timp),asa incat vei ajunge nici sa nu simti ca le porti.
E nasol daca ai ochii obositi(poate ca n-ai dormit bine de exemplu)pentru ca ai senzatia de ochi uscat si atunci simti prezenta lentilei ,care devine deranjanta si atunci trebuie sa le scoti.
Normal ca nu poti inota cu ele la ochi de exemplu si se zice ca nici sa te speli pe fata cand le porti,sau sa faci dus,dar unele persoane(si eu de exemplu) m-am obisnuit intr-atat cu ele ca stiu cum sa evit situatiile neplacute si pot face dus cu lentilele la ochi.
Trebuie de asemenea sa ai unghiile taiate scurt,pentru ca altfel iti va fi greu sa-ti scoti lentilele,plus ca risti sa le zgarii si uite-asa devin bune de aruncat.
Eu mai fac uneori(mai ales in vacante) pauza de lentile de o zi sau cateva zile,timp in care de exemplu pe-acasa,port ochelarii(desi nu-i suport).

Pupici


Saru´mana! De cand imi doream sa citesc asta..
rashela
Postat pe 19 August 2009 11:35
De la: rashela, la data 2009-08-19 11:35:27
De la: Didona, la data 2009-08-19 11:30:59
De la: ingerash_cu_cornitze, la data 2009-08-16 15:42:54port de 5 ani ochelari si vreau sa-mi iau lentile de contact care are fi dezavantajele lor si cum se intretin?


Eu port de 1 an de zile lentile de contact si nu am avut nicio problema cu ele.
Se intretin destul de usor.Se pun intr-un recipient,in care pui o solutie speciala de curatare,dezinfectare,lubrifiere,etc(pe care o cumperi odata cu lentilele)
Igiena e importanta.Trebuie sa te speli pe maini inainte sa-ti pui lentilele si nu ti le pui decat INAINTE sa te machiezi ,iar de scos le scoti tot INAINTE sa te demachiezi.
Sunt de diferite tipuri,in functie de perioada lor de valabilitate ca sa zic asa. Eu imi iau o data la 6 luni ,3 perechi(adica 6 lentile),care ma tin jumatate de an,cate 2 luni fiecare pereche.Uneori,daca nu sunt acasa,imi permit sa si dorm cu ele,desi nu e recomandat pentru mult timp sa faci asa.
Te obisnuiesti cu lentilele(si nu cred ca-ti va lua mult timp),asa incat vei ajunge nici sa nu simti ca le porti.
E nasol daca ai ochii obositi(poate ca n-ai dormit bine de exemplu)pentru ca ai senzatia de ochi uscat si atunci simti prezenta lentilei ,care devine deranjanta si atunci trebuie sa le scoti.
Normal ca nu poti inota cu ele la ochi de exemplu si se zice ca nici sa te speli pe fata cand le porti,sau sa faci dus,dar unele persoane(si eu de exemplu) m-am obisnuit intr-atat cu ele ca stiu cum sa evit situatiile neplacute si pot face dus cu lentilele la ochi.
Trebuie de asemenea sa ai unghiile taiate scurt,pentru ca altfel iti va fi greu sa-ti scoti lentilele,plus ca risti sa le zgarii si uite-asa devin bune de aruncat.
Eu mai fac uneori(mai ales in vacante) pauza de lentile de o zi sau cateva zile,timp in care de exemplu pe-acasa,port ochelarii(desi nu-i suport).

Pupici


Saru´mana! De cand imi doream sa citesc asta..


Pupici rashela
Didona
Postat pe 19 August 2009 12:50
si cat te costa lentilele Didona?
ingerash_cu_cornitze
Postat pe 19 August 2009 17:35
De la: ingerash_cu_cornitze, la data 2009-08-19 17:35:38si cat te costa lentilele Didona?


2 milioane (cutia cu 6 lentile),de la bausch & lomb.
Desigur,mai costa si solutia,in functie de cat de multa vrei sa-ti iei(de la vreo 25 lei pana la vreo 50 lei sau mai mult,depinde de firma).Nu prea mai tin minte preturile la solutie
Didona
Postat pe 19 August 2009 17:48
eu am lentile permanente(adik le tin non stop).nu le scot seara,ma pot machia si demachia,fac dush,merg la piscina si la mare fara prb.sunt purtatoare de ochelari de la 2 ani jumate(horror)mi sa invatat fata cu ochelari,toti cunoscutii ma stiu cu ochelari,iar fara ei,uneori si apropiati nu ma recunosc.
oricum,e muuult mai comod,dar tre sa ai grija de ele,sa nu FRECI ochii.eu am facuto o data,si mia cazut lentila,am gasito a doua zi prin pat .dar mam obisnuit,ce tre sa fac si ce nu,cujm sa am grija de ele.
dana15
Postat pe 26 August 2009 15:07
E mai naspa cand ai dioptrii diferite la ochi pt ca asa trebuie sa iti iei 2 cutii (12 lentile) si te costa mai mult :(
Georgiana77
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:34
De la: ingerash_cu_cornitze, la data 2009-08-19 17:35:38si cat te costa lentilele Didona?


uite, eu dau 3 milioane pe 2 cutii de lentile (pt ambii ochi), de la acuvue si o pereche am voie s-o port de 14 ori. solutia e 65 ron. ma impac f bn cu ele.
x_tina90
Postat pe 20 Octombrie 2009 21:06
Eu port lentile de contact de mai bine de 3 ani, am inceput cu baush pana am descoperit un site de lentile de contact: lentilecontact.ro. De 2 ani folosesc frequency, sunt foarte multumita atata de lentile cat si de serviciile lor. Prin curier in maxim 2 zile am lentilele, si cum dioptriile imi sunt aceleasi la ambii ochi 6 luni ma costa aproximativ 150 cu tot cu solutie.
La inceput e mai ciudat, pana te obisnuiesti sa le pui, dar avantajele sunt foarte multe.
Multa sanatate!
kudika074744
Postat pe 21 Octombrie 2009 10:18
eu am tot incercat sa ma obisnuiesc cu ele ,dar nu prea am reusit ......mi am cumparat 3 perechi ....d alea cu 30 de purtari...unele veeeerzi,unele albastre si unele griiiiiii:)
erau foarte frumoase,dar din pacate ma cam chinuiam pana le fixam :(
poate sunt eu mai neindemanatika
mikydutza0202
Postat pe 21 Octombrie 2009 10:45
Cele mai bune sunt de la Pure Vision, insa pretul este destul de piperat
Aphrodite
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:20
De la: ingerash_cu_cornitze, la data 2009-08-16 15:42:54port de 5 ani ochelari si vreau sa-mi iau lentile de contact care are fi dezavantajele lor si cum se intretin?
..verzi...as pune...
NEGRUTTTT
Postat pe 20 Octombrie 2014 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dureri de cap 29 De la: Milya 13 Noiembrie 2014 13:41
Iubirea mai presus de orice! 18 De la: lilianajighira 9 Octombrie 2009 22:38
Pastila de a 2-a zi 55 De la: 15 Aprilie 2015 18:01
Se poate duce o sarcina daca exista fibrom uterin? 18 De la: diana1981 12 Martie 2018 15:12
Dumnezeu isi aduna ingerii... 40 De la: kudika061486 2 Septembrie 2009 10:51