Setari Cookie-uri

help!amenoree secundara

din cate cunoasteti, care ar putea fi cauzele amenoreei secundare???
precizez ca am 20 de ani, 1.70 m si 50-51 kg, cu siguranta nu sunt insarcinata, practic zilnic cate 30-60 minute aerobic, tae bo etc si mananc destul de sanatos, nu ma infometez. in ultima vreme insa am observat ca incet sa am tulburari de vedere, minore ce-i drept, imi mai cade parul, uneori ma simt slabita si de 3 luni nu am mai avut menstruatie. care ar putea fi cauza???
clandestine
Postat pe 10 Aprilie 2010 11:43
De la: clandestine, la data 2010-04-10 11:43:04din cate cunoasteti, care ar putea fi cauzele amenoreei secundare???
precizez ca am 20 de ani, 1.70 m si 50-51 kg, cu siguranta nu sunt insarcinata, practic zilnic cate 30-60 minute aerobic, tae bo etc si mananc destul de sanatos, nu ma infometez. in ultima vreme insa am observat ca incet sa am tulburari de vedere, minore ce-i drept, imi mai cade parul, uneori ma simt slabita si de 3 luni nu am mai avut menstruatie. care ar putea fi cauza???




eu iti inteleg'' supararea ''....dar nu inteleg daca ai un diagnostic, de ce nu ai si un doctor care sa-ti dea toate raspunsurile la intrebari???
pierdeti timpul aici in defavoarea voastra !! repejor la doctor care iti va da cu siguranta o lista lunga de analize , pe care ai sa le faci
anastasia_m
Postat pe 10 Aprilie 2010 11:48
am fost la doctor si stii ce mi-a spus?
"se intampla foarte des la fete. nu te ingrijora"
cum sa nu ma ingrijorez????
clandestine
Postat pe 10 Aprilie 2010 20:45
daca nu te infometezi atunci sigur nu mananci ce trebuie. e bine ca faci miscare dar da'ti seama ca tu consumi ceva la cat sport faci si ar trebui sa dai corpului inapoi printr'o alimentatie corespunzatoare. iar pe medic da'l in ma'sa si mergi la altul. mi'e greu sa cred ca exista asemenea doctori cu pareri tare ciudate... si totusi, ti'a dat vreun tratament? analize cam cate ti'a dat de facut? ori ti'a pus diagnostic dupa ureche.
Shhh
Postat pe 10 Aprilie 2010 20:52
Amenoreea: cauze
Stresul poate influenta frecventa menstruatiei. Un lucru marunt precum cantitatea de alimente pe care o consumi poate cauza intarzierea menstruatiei. Daca suferi de amenoree este posibil ca ceva sa fi influentat scaderea nivelul de hormoni din organism. In consecinta, organismul nu mai poate favoriza aparitia menstruatiei. Printre factorii care determina aparitia unor probleme hormonale se numara:
- UN MOD NESANATOS DE HRANIRE
- EXERCITII FIZICE EXTENUNATE
- pierderi sau acumulari rapide de greutate
- dereglari ale comportamentului alimentar, precum anorexia sau bulimia
- stresul
- probleme cu glanda pituitara, hipotalamusul sau ovarele
Shhh
Postat pe 10 Aprilie 2010 20:55
De la: clandestine, la data 2010-04-10 20:45:30am fost la doctor si stii ce mi-a spus?
"se intampla foarte des la fete. nu te ingrijora"
cum sa nu ma ingrijorez????


O prietena a avut aceasta problema acum cativa ani, avea 17 ani...aceleasi probleme ca si tine, a fost la cei mai buni doctori si toti i-au spus la fel, va trece..Intradevar, a trecut perioada grea, acum la 21 de ani este ok :)
In plus, este chiar atat de greu sa cauti pe goole ?
http://www.copilul.ro/fertilitate/menstruatie/Cauzele_amenoreei_secundare-a4353-5481.html

In functie de cauze se stabileste tratamentul, evident daca este eficient !
Summer_
Postat pe 10 Aprilie 2010 22:37
as zice ca mananc chiar sanatos. adica am o obsesie cu mancatul sanatos. nush. poate mananc prea putine grasimi...
ms oricum de pareri:)
clandestine
Postat pe 11 Aprilie 2010 08:20
stresul poate fi cauza problemei...dar mai bine te duci la un medic...sau mai bine la mai multi...
roz5blue6lila7
Postat pe 11 Aprilie 2010 08:29
stai cat mai departe de doctori....si crede-ma ca nu sunt nebuna si nu vb din carti...de doi ani ma lupt cu amenoreea secundara si in acesti doi ani, pe care mi i-am petrecut din doctor in doctor, niciunul nu a reusit sa ii dea de cap...daca vrei sa auzi toata povestea, da-mi un mesaj. te pup.
adrianaflo
Postat pe 22 Aprilie 2010 21:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viata 3 De la: _dulcik_ 6 Iulie 2009 11:21
Miopie 9 De la: raluca_stroia_t 20 Martie 2009 12:38
tuse de la gradi 27 De la: simo_blaga 17 Ianuarie 2017 22:02
Ochelari de soare cu dioptrii...? 21 De la: plush 31 Iulie 2012 17:36
Cea mai grea suferinta!!! 3 De la: valivieru96 15 Februarie 2010 23:57