Setari Cookie-uri

Care atitudine va caracterizeaza...Discretia sau Agresivitatea?

De cele mai multe ori a fi amabil,a fi discret si cu mult bun simt -poate prea mult-este o atitutine care nu prea iti aduce mari beneficii.Ba dimpotriva ajungi sa fii calcat in picioare si sac de box pentru cei care vor sa-si verse amarul.
Unii,in aparenta agresivi si ii admir pentru felul lor de a fi,unii oameni stiu sa se impuna sa-si impuna punctele de vedere uneori apeland la un vocabular mai vulgar-asta nu inseamna ca bunul simt i-a parasit -pentru a-si spune punctul de vedere .Uneori imi doresc sa fiu asemeni lor
chiar daca aceasta atitudine nu m-ar caracteriza..Voi ce credeti?
lyheartly
Postat pe 18 August 2009 21:07
De la: lolitalola, la data 2009-08-18 21:07:48De cele mai multe ori a fi amabil,a fi discret si cu mult bun simt -poate prea mult-este o atitutine care nu prea iti aduce mari beneficii.Ba dimpotriva ajungi sa fii calcat in picioare si sac de box pentru cei care vor sa-si verse amarul.
Unii,in aparenta agresivi si ii admir pentru felul lor de a fi,unii oameni stiu sa se impuna sa-si impuna punctele de vedere uneori apeland la un vocabular mai vulgar-asta nu inseamna ca bunul simt i-a parasit -pentru a-si spune punctul de vedere .Uneori imi doresc sa fiu asemeni lor
chiar daca aceasta atitudine nu m-ar caracteriza..Voi ce credeti?


Urasc mahalagismul si pe cei invidiosi , am incercat de multe ori sa intind o mana cum se spune si
multi nu au stiut sa aprecieze dar indiferent de situatie oricum vulgara eu nu stiu sa fiu . vorba ta parca mi-as dori uneori dar nu pot .
valivieru96
Postat pe 18 August 2009 21:25
De la: lolitalola, la data 2009-08-18 21:07:48De cele mai multe ori a fi amabil,a fi discret si cu mult bun simt -poate prea mult-este o atitutine care nu prea iti aduce mari beneficii.Ba dimpotriva ajungi sa fii calcat in picioare si sac de box pentru cei care vor sa-si verse amarul.
Unii,in aparenta agresivi si ii admir pentru felul lor de a fi,unii oameni stiu sa se impuna sa-si impuna punctele de vedere uneori apeland la un vocabular mai vulgar-asta nu inseamna ca bunul simt i-a parasit -pentru a-si spune punctul de vedere .Uneori imi doresc sa fiu asemeni lor
chiar daca aceasta atitudine nu m-ar caracteriza..Voi ce credeti?





Ce "beneficii" sa vrei sa ai dintr-o disputa (sa zicem)....cu o persoana care cauta sa-si verse amarul pe tine,cum ai zis tu,care sa-si impuna punctul de vedere apeland la un vocabular vulgar?!
Admiri persoanele care nu trebuie..........in mod sigur,NU DOAR ca i-a parasit bunul simt(pentru ca a avea asa ceva inseamna sa lasi celuilalt dreptul la opinie,nu sa i le bagi pe gat pe ale tale ,inchizandu-i gura in spirit agresiv) ci dau si dovada de un caracter slab,pentru ca stiu sa se impuna doar asa,calcandu-i pe ceilalti in picioare.Oamenii astia sunt de fapt foarte nesiguri pe ei....
Mai bine mai discret...insa atunci cand esti atacat pe nedrept,e normal sa ripostezi(mai mult sau mai putin agresiv-dar nu in sensul de care ai zis)
Didona
Postat pe 20 August 2009 13:24
De la: lyheartly, la data 2009-08-18 21:07:48De cele mai multe ori a fi amabil,a fi discret si cu mult bun simt -poate prea mult-este o atitutine care nu prea iti aduce mari beneficii.Ba dimpotriva ajungi sa fii calcat in picioare si sac de box pentru cei care vor sa-si verse amarul.
Unii,in aparenta agresivi si ii admir pentru felul lor de a fi,unii oameni stiu sa se impuna sa-si impuna punctele de vedere uneori apeland la un vocabular mai vulgar-asta nu inseamna ca bunul simt i-a parasit -pentru a-si spune punctul de vedere .Uneori imi doresc sa fiu asemeni lor
chiar daca aceasta atitudine nu m-ar caracteriza..Voi ce credeti?


Am si eu o intrebare: tu consideri ca o persoana cu atitudine agresiva este neaparat vulgara? De exemplu, eu m-as caracteriza ca agresiva, dar consider ca pot sa ma exprim clar si sa-mi sustin punctul de vedere fara a recurge la injurii sau vulgaritati, cred in puterea dezbaterii, si nu incerc sa bag nimanui pumnul in gura cum sugerezi tu, dar nici nu pot sa tac pana nu raman fara argumente.
anushkha
Postat pe 31 August 2009 15:35
De la: ana18, la data 2009-08-31 15:35:58
De la: lyheartly, la data 2009-08-18 21:07:48De cele mai multe ori a fi amabil,a fi discret si cu mult bun simt -poate prea mult-este o atitutine care nu prea iti aduce mari beneficii.Ba dimpotriva ajungi sa fii calcat in picioare si sac de box pentru cei care vor sa-si verse amarul.
Unii,in aparenta agresivi si ii admir pentru felul lor de a fi,unii oameni stiu sa se impuna sa-si impuna punctele de vedere uneori apeland la un vocabular mai vulgar-asta nu inseamna ca bunul simt i-a parasit -pentru a-si spune punctul de vedere .Uneori imi doresc sa fiu asemeni lor
chiar daca aceasta atitudine nu m-ar caracteriza..Voi ce credeti?


Am si eu o intrebare: tu consideri ca o persoana cu atitudine agresiva este neaparat vulgara? De exemplu, eu m-as caracteriza ca agresiva, dar consider ca pot sa ma exprim clar si sa-mi sustin punctul de vedere fara a recurge la injurii sau vulgaritati, cred in puterea dezbaterii, si nu incerc sa bag nimanui pumnul in gura cum sugerezi tu, dar nici nu pot sa tac pana nu raman fara argumente.


Nu draga mea ..eu sunt de acord cu ce afirmi tu..Iar ceea ce am scris in topic nu este intru-totul parerea mea este si viziunea altor oameni, referitor la subiect,.pe care le-am auzit si mi-am permis sa le introduc in topic fara a mentiona acest lucru..
Eu personal..nu pot ..uneori mi-as dori sa le spun cate ceva de "dulce"unora dar..pur s isimplu nu reusesc sa pronunt unele..acele..cuvinte..Ei ,stie toata lumea despre ce vorbesc!..DAr ca sa ma simt si eu bine..ripostez cumva..apeland la sarcasm..
Vezi bine ca ai inteles gresit ,grabindu-te sa traci concluzii pripite..Eu sunt eu .Si-atat.Respect parerea tuturor..fiindca pana urma suntem diferiti.
lyheartly
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:22
De la: lyheartly, la data 2009-08-18 21:07:48De cele mai multe ori a fi amabil,a fi discret si cu mult bun simt -poate prea mult-este o atitutine care nu prea iti aduce mari beneficii.Ba dimpotriva ajungi sa fii calcat in picioare si sac de box pentru cei care vor sa-si verse amarul.
Unii,in aparenta agresivi si ii admir pentru felul lor de a fi,unii oameni stiu sa se impuna sa-si impuna punctele de vedere uneori apeland la un vocabular mai vulgar-asta nu inseamna ca bunul simt i-a parasit -pentru a-si spune punctul de vedere .Uneori imi doresc sa fiu asemeni lor
chiar daca aceasta atitudine nu m-ar caracteriza..Voi ce credeti?



Consecinta faptului ca de multe ori am parte de multa agresivitate fizica sau verbala este ca am nevoie de multa armonie si imi displac profund disputele ,,la scena deschisa ..."Nu atac niciodata prima,ori fara motiv...dar dak am motiv...
lumimari
Postat pe 2 Septembrie 2009 01:16
A fi o persoana calma si discreta, nu inseamna a nu avea spirit combativ. Personal, incerc sa fiu politicoasa si amabila cu toata lumea, dar cand observ ca sunt atacata verbal de interlocutori, in mod nejustificat, (violenta e intotdeauna nejustificata, de altfel si e arma omului slab si fricos), atunci recurg si eu la sarcasme, care lovesc, de fapt, mai eficient in orgoliul scandalagiului, decat insultele sau cuvintele vulgare; daca observ ca nici asa persoana nu renunta la atitudinea vulgara si agresiva, am eu mijloace mai subtile s-o anihilez, chiar daca nu imediat. Depinde de importanta incidentului. Daca ma lovesc zilnic de hartuitorul respectiv, imi fac un plan de anihilare, ii studiez punctele slabe si, cand se asteapta mai putin, primeste o veste extrem de neplacuta, al carei autor sunt eu, fara macar ca respectivul sa-si dea seama intotdeauna ce anume l-a lovit. Imi place strategia si subtilitatea in luarea revansei, nu agresivitatea imediata. In liniste, imi savurez victoria. In trecut, ma afectau situatiile conflictuale, dar treptat am invatat sa ma protejez si sa-mi apar punctele de vedere folosind o tactica a calmului rece si elaborat. In prezent imi reusesc mult mai multe lucruri, pentru ca acum stiu sa tin situatiile sub control, avand f. multe experiente (din pacate) cu persoane f. agresive in modul de abordare al tuturor interlocutorilor. Fiecare are dreptul la opinie si nimeni nu merita sa fie agresat, doar pentru ca gandeste sau se axprima ALTFEL. Cel mai mult ma dezgusta cand o gasca agresiva se inversuneaza impotriva unei persoane singure, considerand-o o prada usoara. E vorba de lasitatea totala, mai multi prosti impotriva unui singur om normal. Si intotdeauna imi place sa ma aliez cu persoanele singure si singulare, atacate de toata lumea din jur, controversate, din cauza deosebirii dintre ei si "gasca". Sunt o persoana individualista si de aceea imi plac acesti "lupi singuratici", care lupta impotriva curentului. Dar e o optiune personala. Nu spun sa faca toata lumea la fel. Fiecare cu strategia lui.

Postat pe 3 Septembrie 2009 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chestii care ne scot din sarite 56 De la: andra_ale 29 Octombrie 2009 08:28
Mountain Dew 20 De la: Ame_ly 16 August 2011 20:41
The Private Lives of Pippa Lee 7 De la: iulia069834 29 Decembrie 2009 11:14
new 6 De la: vali_pc2007 1 Ianuarie 2010 17:24
Teluri 12 De la: _xy 28 Octombrie 2008 14:07