Setari Cookie-uri

ajutati-ma pls...sunt foarte confuza :(( !!!

buna.am 19 ani, iar cu prietenul meu sunt de 1 an si 8 luni, ne-am facut multe vise si multe iluzii impreuna, printre care sa ma mut cu el la iasi (el e student acolo, iar eu eleva in cls 12-a in bistrita).iil iubesc f mult si am vb cu parintii mei, si am acceptat sa ma mut acolo, mi-am dat cerere de transfer la mai multe licee, iar acum astept raspunsul.problema a aparut acum o saptamana cand prietena mea cea mai buna i-a spus fostului iubit, cu care am stat aproape 2 ani, ca regret ca m-am despartit de el si ca uneori ii simpt lipsa...lucru ce i l-am spus ei vara asta intr-o zi cand mi-a vb despre el, pt ca cei 2 mai tin legatura....iar fostul i-a spus ca el inca mai tine la mine si daca l-as cauta ar fi dispus sa ne impacam, dar sa raman in bistrita si sa ne petrecem cat mai mult timp impreuna.problema e ca il iubesc pe actualul f mult, dar nu ma mai incanta indeea de a ma muta inhtr-un oras strain departe de familia mea, intr-un fel nu stiu ce sa fac, daca nu ma mut ma departez de el si poate voi fi tentata sa ma intorc la fostul, dar nu vreau sa-l pierd, mi-e prea bine langa el si nici nu as vrea sa plec de langa familia mea sa fiu numai eu cu el. voi fetelor ce spuneti sa fac...sa ma mut cu el sau sa raman aici...? problema e ca eu am 19 ani si actualul 30 si e la a 2-a facultate, iar fostul e mai apropiat de varsta cu mine, are 23..intr-un fel mi-e rusine sa umblu cu un tip de 30 de ani pe strada.... ce sa fac?
kyty_katy
Postat pe 23 August 2009 20:40
probabil daca iti e rusine sa iesi cu el iubirea nu e chiar asa mare...dar sincer nu s merita sa renunti la viata ta pentru el...c iti garanteaza k o sa mearga rel asta si k o sa fie bine?...daca t iubeste ar mai putea astepta un an....si poti apoi sa mergi la facultate in oras cu el....
Smile
Postat pe 23 August 2009 20:48
Katy nu te supara pe mine,dar chiar ca esti confuza!Pai de ce iti e rusine sa umblii cu unul de 30?N-a fost el alegerea ta?Adica ti-e rusine cu tine?Probabil nu esti suficient de matura incat sa stii ce vrei cu adevarat si poate ar fi mai bine daca n-ai grabii mutatul in alt oras.L-ai adus in discutie pe fostul,care pare parte din problema ta,de fapt nu mutatul cu actualul iti creeaza indecizia,ci faptul ca nu stii sigur ce mai simti sau nu pt fostul.E corect?
luyyzz
Postat pe 23 August 2009 20:48
No comment.....azi is cuminte
andreea1976
Postat pe 23 August 2009 20:53
eu zic sa iti vezi de studiile tale si sa lasi ca lucrurile sa vina de la sine
si iti spun si de ce
1.Daca pleci la iasi la cel de 30 de ani nu ai sa fii fericita cu el pt k deja dif de varsta isi spune cuv ...nu vrei sa iesi pe strada cu el,pana acuma cum ai facut-o k aveti ap 2 ani
2.Pe fostul lasa-l la stadiul in care este,nu accepta o relatie din mila si compasiune pt cineva
Concluzia orice ai alege nu te va face fericita si plus de asta u nu stiai k trebuie sa fie sincera cu cei din jur pt k daca nu risti sa faci sa sufere persoane la care tii f-mult
bestiutza_relouded
Postat pe 23 August 2009 20:56
La varsta aceasta relatiile...sunt si apoi vin altele. asa e varsta. acum esti asemeni ununi fluturas care zboara deasupra florilor pentru a se bucura de frumusetea lor, de mireasma lor, de stralucirea lor si...pentru a aduna cat mai multe experiente si clipe de vis. aceste clipe te vor forma intr-un fel sau altul ca si femeie.Mai tarziu. te vor ajuta sa intelegi ce este o relaþie ,te vor ajuta mai mult sau mai puþin sã faci alegerea potrivitã la timpul potrivit.l
lyheartly
Postat pe 23 August 2009 22:59
Si vei fi si-n continuare confuza deoarece nu sti ce vrei.Esti sigura ca-l iubesti pe cel de 30??Daca da, atunci de ce te-a pus pe ganduri faptul ca fostul de 23 inca tine la tine si.....In varianta in care ai cerut ajutorul pe forum, esti sigura ca vei tine cont de vreun sfat?? I-ti spun sigur ca nu, deoarece in final vei face ceea ce simti, ceea ce-ti dicteaza inima!!Oricum gandeste-te foarte bine inainte de a lua decizia finala si nu uita ca ea nu inseamna doar prezentul ci si o parte din viitor...SUCCES!!
dany1971
Postat pe 24 August 2009 12:02
in primul rand vreau sa va multumesc din inima pt sfaturile voastre problema cu rusinea a venit cam dintr-o data, si cauza e ca el nu arata de 30 de ani, ci mai batran, deoarece invatatul pt facultatea de medicina iti ia din energie si din tinerete..el invata foarte mult, vine de la cursuri si pana pe la 2-3 noaptea invata, si la 6-7 se trezeste si o ia de la capat.nush de ce a venit rusinea asta, pana acu cateva luni eram asa indragostita de el incat nu bagam de seama niciun comentariu referitor la relatia noastra, dar acum parca e altfel. am vb cu el, i-am analizat comportamentul...el ma iubeste din toata inima, dar daca i-as zice k nu mai vreau sa plec din bistrita risc ca relatia noastra sa se distanteze, mai ales ca pana acum eram entuziasmata si faceam tot posibilul sa ma inscriu acolo la liceu. problema e ca nu stiu daca o sa ma primeasca acolo daca nu am un domiciliu stabil in judetul iasi, si daca voi sta in chirie...asta depinde de la un director la altul daca accepta...
kyty_katy
Postat pe 24 August 2009 19:58
De la: kyty_katy, la data 2009-08-24 19:58:21in primul rand vreau sa va multumesc din inima pt sfaturile voastre problema cu rusinea a venit cam dintr-o data, si cauza e ca el nu arata de 30 de ani, ci mai batran, deoarece invatatul pt facultatea de medicina iti ia din energie si din tinerete..el invata foarte mult, vine de la cursuri si pana pe la 2-3 noaptea invata, si la 6-7 se trezeste si o ia de la capat.nush de ce a venit rusinea asta, pana acu cateva luni eram asa indragostita de el incat nu bagam de seama niciun comentariu referitor la relatia noastra, dar acum parca e altfel. am vb cu el, i-am analizat comportamentul...el ma iubeste din toata inima, dar daca i-as zice k nu mai vreau sa plec din bistrita risc ca relatia noastra sa se distanteze, mai ales ca pana acum eram entuziasmata si faceam tot posibilul sa ma inscriu acolo la liceu. problema e ca nu stiu daca o sa ma primeasca acolo daca nu am un domiciliu stabil in judetul iasi, si daca voi sta in chirie...asta depinde de la un director la altul daca accepta...


daca 'problema cu rusinea' a venit cam dintr-o data", probabil cam tot pe-atunci au inceput sa se raceasca si sentimentele tale fata de el.
nu te grabi cu mutatul.
Madalina2808
Postat pe 31 August 2009 13:13
nu te duce la iasi. mai ales ca esti in cl a 12a.... asteapta sa termini liceul si apoi o sa te duci la fac la iasi. si nu te muta cu el... habar nai cat poate sa afecteze mutatul impreuna cu iubitul la 19 ani. o sa iti para rau mai tarziu. vb din proprie experienta. ai grija de tine si bafta la bac!
uca
Postat pe 1 Septembrie 2009 03:16
De la: kyty_katy, la data 2009-08-23 20:40:03buna.am 19 ani, iar cu prietenul meu sunt de 1 an si 8 luni, ne-am facut multe vise si multe iluzii impreuna, printre care sa ma mut cu el la iasi (el e student acolo, iar eu eleva in cls 12-a in bistrita).iil iubesc f mult si am vb cu parintii mei, si am acceptat sa ma mut acolo, mi-am dat cerere de transfer la mai multe licee, iar acum astept raspunsul.problema a aparut acum o saptamana cand prietena mea cea mai buna i-a spus fostului iubit, cu care am stat aproape 2 ani, ca regret ca m-am despartit de el si ca uneori ii simpt lipsa...lucru ce i l-am spus ei vara asta intr-o zi cand mi-a vb despre el, pt ca cei 2 mai tin legatura....iar fostul i-a spus ca el inca mai tine la mine si daca l-as cauta ar fi dispus sa ne impacam, dar sa raman in bistrita si sa ne petrecem cat mai mult timp impreuna.problema e ca il iubesc pe actualul f mult, dar nu ma mai incanta indeea de a ma muta inhtr-un oras strain departe de familia mea, intr-un fel nu stiu ce sa fac, daca nu ma mut ma departez de el si poate voi fi tentata sa ma intorc la fostul, dar nu vreau sa-l pierd, mi-e prea bine langa el si nici nu as vrea sa plec de langa familia mea sa fiu numai eu cu el. voi fetelor ce spuneti sa fac...sa ma mut cu el sau sa raman aici...? problema e ca eu am 19 ani si actualul 30 si e la a 2-a facultate, iar fostul e mai apropiat de varsta cu mine, are 23..intr-un fel mi-e rusine sa umblu cu un tip de 30 de ani pe strada.... ce sa fac?


Daca iubesti cu adevarat vei ramane cu cel pe care chiar il iubesti,indiferent de varsta sau distanta.Eu cred ca nu-i iuesti pe nici unul.Mai bine ti-ai termina linistita liceul si apoi sa te muti cu iubitul tau.

Postat pe 1 Septembrie 2009 13:41
ms mult fetelor.deocamdata nu ma mut, raman aici.ce va fi va fi, daca ne e sortit sa fim impreuna vom fi. fostul prieten s-a impacat cu o fosta prietena de-a lui, oricum cu el nu m-as mai impaca.problema e ca cu actualul ma cert tot mai des, din nimicuri, de 2-3 ori sapt asta s-a pomenit de despartire.nu vreau sa renunt la el, dar mi-e frica sa nu ni se raceasca relatia dupa ce vom incepe scoala amandoi pt ca o sa ne vedem rar. ms mult fetelor pt sfaturile voastre. sa fiti fericite s iubite!
kyty_katy
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:38
Sunt de acord cu Smile......
Lacra___
Postat pe 6 Septembrie 2009 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Implor ajutor! are cineva "Mana de mort" scrisa de Dumas? Va rog! 1 De la: andreealivia 5 August 2009 22:23
pilozitate 6 De la: Claudya10 18 Ianuarie 2009 12:50
Ghicitul in palma 27 De la: ralu_zar 5 Mai 2009 19:02
salut 3 De la: anka_eda 6 Mai 2009 22:12
informatii 3 De la: adriana_alex 14 Octombrie 2009 07:59