Setari Cookie-uri

ce sa fac??

am avut o relatie cu un baiat timp de 3 ani totul era perfect doar ca parinti mei nu il acceptau.Acesta a plecta in italia acum 2 ani spunand k pleaca sa faca bani sa ne luam o casa si sa ne casatorim .inainte sa plece parinti mei au profitat de starea mea emotionala ( eram termina pentru ca pleca si eram foarte vurnerabila ) si incercau sa ma faca sa ma intalnesc si cu alti baieti ca sa vad ca eu nu-l iubesc pe cel care pleaca intre care si un tip pe care ei il placeau foarte mult.eu il iubeam foarte mult pe cel care pleca si totusi mi-a fost frica sa plec cu el ,trebuia sa renunt la tot ( facultate , parinti si sprijinul lor ).Dupa ce a plecat am tinut legatura timp de un an timp in care ai mei tot il invitau pe tipul ala pe la noi,iar eu incepusem sa ma simt atrasa cat de cat de el.ma face sa ma simt in siguranta si cu atentia si detaliile lui m-a facut intr-un final sa ies cu el ... intre timp iubitul meu a aflat si a hotarat sa termine relatia cu mine . am fost distrusa am pierdut un an de facultate si m-am apucat de fumat . la ceva timp am hotarat sa le fac pe plac alor mei si sa ma casatoresc cu acest tip.dar pana in nunta mea celalalt a venit din italia si m-a dat total peste cap...simt ca mi-e dor de el si de tot ce am trait .in plus socrii imi fac zile negre si sunt tot mai stresata...nu stiu ce sa fac ??????????
am nevoie de un sfat : nu stiu de ce am acceptat aceasta casatorie .... tot gandindu-ma cred ca am facut-o sa ma pedepsesc pe mine si pe parinti mei sau poate si pe italian pentru ca nu mi-a mi dat o sansa si ca nu mi-a aratat dragostea mare pe care tot imi spunea ca mi-o poarta ( totusi decat iesisem doar in oras asa cum faceam cu ceilalti prieteni ai mei).
alexya_my
Postat pe 1 Septembrie 2009 13:07
ce sa zic ...cm naspa situatia.. nu intotdeauna parintii stiu de ce avem noi nevoie,dar tu nu trebuia sa lasi sa se ajunga pana aici.ai fost nehotarata,n-ai stiu pe cine vrei si uite k ai de suferit acum.acum depinde f mult de fostul tau iubit.dak el te-ar mai vrea inapoi de comportamneul lui fata de tine.nu ne-a spus dak ai incercat sa mai vb cu el dupa ce s-a intors din italia
criss_criss
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:04
Parerea mea e sa gandesti la rece , inainte de casatorie .Odata facut pasul cam greu "te mai rupi " .Gandeste bine pe cine iubesti .Eu am o vorba :"Decat sa planga mama mai bine plange mama lui"-adica fa ce e mai bine pentru tine .Parintii vor accepta decizia ta daca vor sa te vada fericita .
Eu iti urez succes si urmeaza-ti inima (dar intreaba totusi si capul ) .
geanina85
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:13
ai dreptate am fost nehotarata , nu am stiut ce sa aleg intre cap si suflet , poate ca asteptam putina intelegere din partea lui ......da am mai vb cu el pe net dar foarte putin .... in ce-mi zicea el reesa k isi doreste sa fiu fericita si sa am grija de mine ...
alexya_my
Postat pe 3 Septembrie 2009 07:55
poate ai dreptate dar nu cred ca ai mei il vor acepta vreodata ... de fiecare data cand macar aduc vb despre el incep am reprosa faptul ca au facut-o pt mine cik k sa fiu fericita mai tarziu ... asa ca e cam greu de zis dak sa-ti urmezi inima sau ce spun ei .ma gandesc ca ei nu imi vor raul si de fiecare data cand am avut probleme ei au fost langa mine dar din pacate nu si acum
alexya_my
Postat pe 3 Septembrie 2009 07:59
oricum va multumesc pt sfaturi
alexya_my
Postat pe 3 Septembrie 2009 07:59
Parerea mea sincera e sa nu te casatoresti doar pt k asa vor parintii e o prostie mai ales k e vorba de o casatorie,nu vei fi niciodata fericita alturi de cineva pe kre nu-l iubesti mai ales dak te vei gandi cum ar fi fost cu celalalt.Gandeste-te bn k esti intr-o situatie destul de aiurea.Cel kre a plecat in italia a vrut o viata mai buna pt aman2 dar oricum s-a riscat si te-a lasat singura.Mai bn ramanea aici in tara si-si facea un viitor dar dragostea la distanta nu tine,iar tu trebuia sa fii fost mai tare.ORicum e prea tarziu acum pt regrete,dar macar acum in al 9lea ceas fa ce-ti sune inima.
capriciosa
Postat pe 3 Septembrie 2009 08:02
De la: alexya_my, la data 2009-09-03 07:59:00poate ai dreptate dar nu cred ca ai mei il vor acepta vreodata ... de fiecare data cand macar aduc vb despre el incep am reprosa faptul ca au facut-o pt mine cik k sa fiu fericita mai tarziu ... asa ca e cam greu de zis dak sa-ti urmezi inima sau ce spun ei .ma gandesc ca ei nu imi vor raul si de fiecare data cand am avut probleme ei au fost langa mine dar din pacate nu si acum

De accord k ei iti vor binele dar esti sigura k vei fii fericita mai tarziu.Pun pariu ca cel kre a plecat in italia era mai sarac decat tn si actualul are un viitor stralucit.Parintii pun mai mult accept pe partea materiala sa nu-ti lipseasca nimk.Dar oare dak ai bani esti fericit dak sufletul e gol?
capriciosa
Postat pe 3 Septembrie 2009 08:05
De la: alexya_my, la data 2009-09-03 07:59:00poate ai dreptate dar nu cred ca ai mei il vor acepta vreodata ... de fiecare data cand macar aduc vb despre el incep am reprosa faptul ca au facut-o pt mine cik k sa fiu fericita mai tarziu ... asa ca e cam greu de zis dak sa-ti urmezi inima sau ce spun ei .ma gandesc ca ei nu imi vor raul si de fiecare data cand am avut probleme ei au fost langa mine dar din pacate nu si acum


Mai ales viata sentimentala ti-o alegi tu.Nu parintii vor trai cu viitorul sot ci tu.Pune-ti viata in ordine inainte de af ace un astfel de pas,altfel nu-ti va fibine niciodata.

Postat pe 3 Septembrie 2009 08:10
dak ti-a spus k isi doreste sa fii fericita e clar k mai are sentimente pt tine,incearca sa stai de vb cu el,fixeaza o intalnire in kre sa-i spui tot ce ai pe suflet,dupa asta indiferetn de rezultat de vei simti mult mai bine .o sa stii mai bine ce vrei.o sa fii mai hotarata,incearca sa vb cu el,undeva unde sa fiti doar voi 2
criss_criss
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:19
e sooper aiurea cand parintii se baga in viata noastra de cuplu...parerea mea e k ar tr sa lupti pt ceea ce vrei si sa fii fericita cu pers pe care o iubesti...daca esti sigura ca si ea te iubeste.si au am pb k parintii si sincer te inteleg uneori ajungi la capatul rabdarii....dar tr sa mergi mai departe.daca el te iubeste asta e tot ce conteaza...parintii vor accepta intr-un final indiferent de situatie...nu au de ales...u traieste-ti viata
anna_marrya91
Postat pe 3 Septembrie 2009 16:39
ai dreptate Capriciosa dar am impresia k acum e prea tarziu si nu stiu dak cu ex-ul ar mai merge ceva ... oricum imi e din ce in ce mai dor de el si ma doare k nu a putut sa-mi ofere o a doua sansa mai ales dak ma iubea asa cum spunea ... de asta mi-e cel mai frica dak poate el deja m-a uitat si eu stau si sufar pe aici ???? si in legatura cu casatoria sa sti ca acum exista divortul , oricum mai mult de un an nu cred ca o sa tina ... si sti cum se zice ... incercarea moarte nu are .iar daca cel pe care il iubesc cu adevarat nu ma mai vrea inapoi ce sa fac nu pot sa stau pe loc si sa traesc cu gandul la el. chiar dak mi-e foarte greu trebuie sa merg inainte cel putin asa cred.....nu pot renunta la ai mei pt ca momentan ei sunt sprijinul meu in caz dak fac vreo gresala ... tot incerc sa dau de ex si cred k dak m-ar vrea inapoi de data asta nu as mai ezita ..... dar acum cine stie ????????????????????????
alexya_my
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:03
criss_criss Data: 2009-09-03 16:19:49
dak ti-a spus k isi doreste sa fii fericita e clar k mai are sentimente pt tine,incearca sa stai de vb cu el,fixeaza o intalnire in kre sa-i spui tot ce ai pe suflet,dupa asta indiferetn de rezultat de vei simti mult mai bine .o sa stii mai bine ce vrei.o sa fii mai hotarata,incearca sa vb cu el,undeva unde sa fiti doar voi 2

dap asta cam asa e dar problema e ca nu cred k ar vrea ... de ai sti de cate ori l-am cautat ..... dar sper ca de data asta o sa reusesc
alexya_my
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:07
Cred k nici nu te va ierta exul pt k cred k l-ai ranit f tare.Asa k deja relatia asta e distrusa oricat de dor ti-ar fi de el,e deja mai tarziu sa te impaci cu el,asa k ai dreptate nu se stie cum va fi casatoria poate te vei indragosti de el intr-un final.Eu zic sa-l uiti definitiv pe exul e clar k nu te mai vrea.Lupta at tn sa fii fericita
capriciosa
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:09
anna_marrya91 Data: 2009-09-03 16:39:31
e sooper aiurea cand parintii se baga in viata noastra de cuplu...parerea mea e k ar tr sa lupti pt ceea ce vrei si sa fii fericita cu pers pe care o iubesti...daca esti sigura ca si ea te iubeste.si au am pb k parintii si sincer te inteleg uneori ajungi la capatul rabdarii....dar tr sa mergi mai departe.daca el te iubeste asta e tot ce conteaza...parintii vor accepta intr-un final indiferent de situatie...nu au de ales...u traieste-ti viata

dap ai si tu dreptate dar este altfel cand depinzi de ei ... eu momentan sunt la facultate si am fost data afara de la servici din cauza crizei si inca nu am loc de munca ... asa ca ce sa fac ... trebuie sa-i suport ... sti am ajuns intr-un punc in care am zis viata e grea dar trebuie traita dar dak nu ai un sprijin material ce sa faci cum poti sa o traesti fara conditiile celor care te intretin?????????????????????????????????????????????????????????????
alexya_my
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:12
De la: alexya_my, la data 2009-09-03 20:12:46anna_marrya91 Data: 2009-09-03 16:39:31
e sooper aiurea cand parintii se baga in viata noastra de cuplu...parerea mea e k ar tr sa lupti pt ceea ce vrei si sa fii fericita cu pers pe care o iubesti...daca esti sigura ca si ea te iubeste.si au am pb k parintii si sincer te inteleg uneori ajungi la capatul rabdarii....dar tr sa mergi mai departe.daca el te iubeste asta e tot ce conteaza...parintii vor accepta intr-un final indiferent de situatie...nu au de ales...u traieste-ti viata

dap ai si tu dreptate dar este altfel cand depinzi de ei ... eu momentan sunt la facultate si am fost data afara de la servici din cauza crizei si inca nu am loc de munca ... asa ca ce sa fac ... trebuie sa-i suport ... sti am ajuns intr-un punc in care am zis viata e grea dar trebuie traita dar dak nu ai un sprijin material ce sa faci cum poti sa o traesti fara conditiile celor care te intretin?????????????????????????????????????????????????????????????

Asa e stiu cum e sa depinzi de parinti si trebuie sa faci ce vor ei chiar dak nu-ti convine.Si ink ceva chiar dak printr-o minune te-ai impaca cu exul mereu iti va reprosa k l-ai schimbat cu altul.Cam de obicei asa sunt barbatii.Si pana la urma poate nici baiatul cu kre esti poate nu e asa de rau si vei sfarsi sa-l iubesti.TRebui sa vezi parte buna in orice lucru.
capriciosa
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:18
Citind povestea ta ma vad pe mine cam acum 3 ani , cand din acelasi motiv , prietenul meu a plecat in Spania. Au urmat cateva luni groaznice, singurul lucru care mi-a alinat suferinta a fost ca eu eram studenta in Bucuresti si practic eram rupta de amintirile din orasul nostru natal.
Timp de un an de zile vb zilnic la tel sau pe mess, relatia a ramas caldutza. Parintii mei , de asemenea nu acceptau relatia, dar nici nu imi interziceau nimik, spuneau ca imi voi da singura seama ca ei imi vor binele.Pe parcursul acestui an el ma amagea mereu ca vine de Paste, de Craciun, de ziua mea, s.a.m.d. Imi pierdusem orice speranta.
Intre timp , incepusem sa ies cu un coleg de servici, la o cafea , la un suc, la o plimbare. Usor , usor relatia s-a infiripat, si la scurt timp ne-am mutat impreuna. M-am despartit telefonic de cel din Spania.
La ora actuala sunt fericita, insa in putinele clipe de singuratate gandul imi zboara si la el, mai vorbim, dar nu mai e ca inainte, e un capitol incheiat al vietii mele.
Diferenta intre noi doua este ca pe cel de-al doilea mie nu mi l-au ales parintii, si nu ma simt cu nimik vinovata fata de el, relatiile la distanta nu dureaza, mai devreme sau mai tarziu unul dintre noi tot ar fi calcat stramb.
De un singur lucru imi este frica, insa, de momentul in care ele se va intoarce, voi fi aceeasi adolescenta care l-a iubit cu tot sufletul, sau voi fi de aceasta data o femeie matura care stie ce vrea de la viata...
andrushca20
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:43
TU NU AI GRESIT CU NIMIC . DE VINA A FOST ..ITALIANUL CARE A PLECAT FARA SA CLARIFICE SITUATIA CU TINE SI CU PARINTII TAI. DACA ERA ASA DE INDRAGOSTIT DE TINE PUTEA FRUMUSEL SA DISCUTE CU PARINTII TAI CA SA STIE SI EI CE ARE DE GAND . CE CREDEA CA DACA PLEACA TU AI SA STAI SFANTA , INCHISA IN CASA DE DRAGUL LUI? SAU EL CAT A FOST PLECAT A STAT DEGEABA, PE USCAT? HAI SA FIM SERIOSI . E CEA MAI MARE GRESEALA PE CARE O FAC FETELE CARE IUBESC CU ADEVARAT , AU O INCREDERE OARBA IN IUBITEL. NU SPUN CA NU SUNT BARBATI CARE MERITA O ASTFEL DE INCREDERE DAR... NU, NU ...SUNT IN CANTITATE INFIMAAAAA.....DECI MAI BINE NU. EU IMI IUBESC SOTUL FOARTE MULT DAR I-AM SPUS DE LA BUN INCEPUT CA NU AM INCREDERE IN EL 100% SI ASTA CA NICI IN MINE NU AM INCREDERE 100%-OMUL PANA LA URMA SE TRAGE TOT DIN ANIMAL ASA CA TRAGETI VOI SINGURI CONCLUZIA.DECI E MAI BINE SA FII PRECAUT CA NU SE STIE...!REVENIND LA CAZUL TAU CRED CA ... AUZI DAR PE TINE NU TE-A INVATAT NIMENI CA RELATIILE LA DISTANTA NU AU NICI UN VIITOR?...DE CE DACA ACUM AI UN OM CARE TE IUBESTE ,LANGA TINE, SI CARE VREA SA FIE CU TINE PE VIITOR REVII LA PASAREA ZBURATOARE? S-AR PUTEA SA RAMAI SINGURA , CINE A PLECAT O DATA VA MAI PLECA SI A DOUA OARA, SI A TREIA , STII CHESTIA CU CIOARA DE PE GARD. ATENTIE MARE .PUNE MANA SI PUNE-TI ORDINE IN VIATA NU-TI DORI CEVA CE AI DEJA.
GABYTA13
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:45
in primul rand NU DISPERA!!!!! dak chiar il iubesti pe "italian" nu renunta...viata ta este mai importanta decat idealurile altora(fie ei si parinti)...ei maime nu mai sunt si tu???TU esti actorul principal al vietii tale si nu poti lasa NIMIC sa conduca scenariul....viata nu e ceva care are buton de REW ca la Cd player...o traiesti doar odata si la 70 de ani ,e greu sa gasesti consolarea zilelor ,anilor pierduti!!!!I-ati viata in maini...fara a mai asculta de altii fa ce simti ca e bine !!! DO IT YOUR WAY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kudika002447
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:49
sincer cred ca a fost greseala ta
dak tineai la el asa cum spui nu ieseai cu nimeni
iti dau un sfat nu mai permite nimanui sa ti conduca viata
fa ce crezi u
gandeste te ca parintii tai si au trait practic viata tu ai o viata inainte
si in plus nu cred ca mama ta s a casatorit din obligatie
asa cum incearca sa faca cu tine
eu am renuntat la ai mei pentru o persoana
m am mutat in chirie treceam zi de zi pe langa ei si nici nu i salutam
a fost o rel de 2 ani juma
si tot la fel nu lsuportau
acum s au invatat minte
kudika064883
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:51
Si eu zic sa nu te casatoresti. Esti inca foarte tanara. Daca tu simti ca mai vrei ceva cu primul, mai cauta-l. Daca nu se poate, si daca actualul se poarta bine si crezi ca ar putea avea o sansa relatia, mai iesi cu el, incearca sa-l cunosti mai bine si fa pasul asta numai cand esti sigura ca asta vrei.
Eu nu cred ca ai tai ar inceta sa-ti acorde sprijin daca le spui ca inca nu esti pregatita pentru casatorie.
Dar nu te casatori pentru ca asa vreau ai tai, sau pentru ca esti dezamagita de primul, sau pentru ca actualul se poarta bine. Astea nu sunt motive care sa tina o casatorie. Si daca din start pleci cu ideaa ca oricum n-o sa tina....
Sa sti ca lumea nu se termina la cei 2, mai sunt barbati pe lumea asta.
Eu iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
Cammie80
Postat pe 8 Septembrie 2009 13:01
ce-ai mai facut alexya?ai reusit sa stai de vb cu el?sau tot refuza??
criss_criss
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:13
esti asa tanara,de ce te grabesti asa de tare sa te casatoresti,eu sunt cu 1 an mai mare dekt tine si toti ma intreaba k de ce nu ma casatoresc,eu le rasp k am tot timpul k vreau sa mai copilaresc putin,eu nu stiu ce atata graba,o sa ai timp sa intalnesti jumatatea vietii tale,nu te grabi k stii cum e ”graba strica treaba” asa k ai grija......
lory_love
Postat pe 19 Septembrie 2009 14:32
sa va spun continuarea povesti mele : m-am casatorit si am facut tot posibilul sa mearga dar nu a functionat la 8 luni dupa nunta am plecat de acolo si m-am mutat in alt oras ... fostul sot m-a mai cautat o perioada si a renuntat la cateva luni dupa divort... am trecut printr-o perioada dificila dar mi-am continuat viata m-am angajat si am avut o alta relatie timp de un an am zis k este ok dar k prin minune italianul m-a cautat in august 2011 si ne-am intalnit am vorbit si apoi in febroarie 2012 am venit la el in italia ... a fost putin dificil la inceput.parinti mei nu s-au intalnit cu el inca si nu stiu ce o sa iasa atunci dar intre timp totul este bine si sunt foarte fericita ... si chiar dak a venit mai tarziu fericirea pana la urma tot vine.
alexya_my
Postat pe 6 August 2012 14:48
cu povesti d-astea vrei tu marire de salariu ?

Postat pe 6 August 2012 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Telenovela 8 De la: silky 4 Ianuarie 2011 15:22
Sunt Disperata... 32 De la: 3liza 7 Mai 2011 12:01
eUniversum 1 De la: gabriel32 1 Aprilie 2012 10:43
Sa ma despart de iubitul meu? 13 De la: anachronism 2 Aprilie 2010 17:08
Confuzie,uitare sau razbunare? 17 De la: priest 7 Mai 2009 16:36