Setari Cookie-uri

sa nu vreau pe nimeni alaturi?

Oare e posibil sa nu fiu facuta pentru o relatie? pentru o viata in doi?
sa nu vreau pe nimeni langa mine, cineva cu care sa'mi traiesc viata?
sa nu vreau sa ma marit?
sa vreau pur si simplu sa fiu singura, sa nu ma implic in relatii?
nu ma refer ca nu imi ajunge persoana pe care o am alaturi, ca vreau sa am relatii/aventuri pe langa cea oficiala, ci doar ca nu vreau sa stau cu nimeni.
am avut deja 2 cereri in casatorie, daca asa ceva e posibil. la varsta de doar 19 ani.
prima am avuto in octombrie 2008, cateva zile inainte sa implinesc 18 ani, de la un baiat care ma iubea la nebunie. l'am parasit, crezand ca nu e Alesul. in ziua de azi, cand mai vorbim, imi spune ca inca se gandeste la mine, si ca ar vrea sa fim din nou impreuna.
a doua cerere acum cateva luni. in noaptea dintre ani ( '08- '09 ), am cunoscut un baiat. cu el a fost dragoste la prima vedere. prima mea dragoste in absolut, as putea spune. din februarie locuim impreuna, si sunt toate ok. in mai mi'a cerut mana.
eu acum vreau sa il parasesc, chit ca il iubesc. traiesc cu el tot ce e bun, si tot ce se poate numi dificultate.
adica ne iubim cu adevarat, dar eu nu inteleg de ce nu vreau sa stau cu el.
si nu e vorba de varsta. ca sunt prea tanara. app, el are 29 ani..
ci de simplul fapt ca nu vreau sa ma casatoresc, nu vreau sa traiesc consecintele unei casnicii, nu vreau toate astea.
eu, care abia asteptam sa ma indragostesc nebuneste, sa'mi pierd si eu capul in sfasit pentru un baiat, in sensul sa ma faca sa ma simt cu adevarat in al noualea cer.
si cu el am reusit.
dar mi'am dat seama ca nu vreau pe nimeni.
si repet, nu e vorba ca sunt prea tanara.
e posibil ca o persoana sa nu fie facuta pentru viata in doi ?...
PurpleDreams
Postat pe 4 Septembrie 2009 02:03
e normal sa simti asa...nu esti pregatita ptr responsabilitatea unei casnicii...si nu are legatura cu varsta: sunt pers care au peste 35 de ani si nici nu vor sa auda asa ceva.. o solutie ar fi sa-i propui sa nu va grabiti..sa ramaneti asa cum sunteti...ai putea sa-i descrii tot ce simti in legatura cu asta..si daca te iubeste cu adevarat va intelege... nu se pune problema ca nu esti facuta ptr viata in doi, doar ca nu e acum momentul ... iubiti-va si atat..nimic mai mult..
geanigi
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:54
daca nu vrei sa te casatoresti nu e nici o problema, inseamna ca esti multumita cu ce ai in momentul de fata, insa din pacate poate el nu este sau nu stiu eu, tu stii mai bine, oricum nu te marita doar de dragul lui pentru ca nu e corect fata de tine si trebuie sa te iubesti si pe tine, daca te iubeste inseamna ca il intereseaza fericirea voastra nu doar a lui. poate ca nu e vorba ca nu vrei pe nimeni, de asta iti vei da seama doar daca esti pe punctul de a-l pierde.
diana3289
Postat pe 4 Septembrie 2009 12:01
mey deci noi traim ca si cum am fi deja casatoriti.. dilema mea nu e " ma marit sau nu?"
problema cu care ma confrunt in momentul de fata e: vreau sa stau cu un barbat, sa ma marit, sa am copii, sa traiesc gelozii( nu sunt prea geloasa de fel, in afara de faptul ca nu imi da motive), sa'mi fac o gramade de paranoie, sa ma gandesc ca el nu mai e chiar ca la inceput. etc etc etccccc..
nu stiu ce sa fac.. nu e prima data cand simt asa.. si cu primul baiat care m'a cerut, am petrecut o vreme impreuna ( 1 an), am locuit impreuna doar 3 luni, vara trecuta.. si ma gandeam acelasi lucru. dar apoi, sa zicem, l'am eliminat din paranoile mele crezand ca gandeam asa din cauza ca nu era barbatul vietii mele..
acum. cand l'am intalnit pe "prince charming", ma gandesc la fel..
nu stiu ce sa mai fac... nu mai e chiar ca la inceput ( stiu, e normal..).. ii fac o grama' de povesti.. il sacai din aproape orice.. la el, ma enerveaza aproape orice gest, orice spune, cum spune, cum gandeste..
e normal???
chit ca, adaug, seara, cand mergem la culcare, il mangai si plang.. pentru ca imi da emotii incredibile..sa'l simt langa mine, imi place sa'l privesc,sa'l rasfat..
poate, daca as observa cam acelasi lucru si din partea lui mai des, lucrurile ar fi altfel..
PurpleDreams
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:13
De la: evolgirl, la data 2009-09-04 14:13:45mey deci noi traim ca si cum am fi deja casatoriti.. dilema mea nu e " ma marit sau nu?"
problema cu care ma confrunt in momentul de fata e: vreau sa stau cu un barbat, sa ma marit, sa am copii, sa traiesc gelozii( nu sunt prea geloasa de fel, in afara de faptul ca nu imi da motive), sa'mi fac o gramade de paranoie, sa ma gandesc ca el nu mai e chiar ca la inceput. etc etc etccccc..
nu stiu ce sa fac.. nu e prima data cand simt asa.. si cu primul baiat care m'a cerut, am petrecut o vreme impreuna ( 1 an), am locuit impreuna doar 3 luni, vara trecuta.. si ma gandeam acelasi lucru. dar apoi, sa zicem, l'am eliminat din paranoile mele crezand ca gandeam asa din cauza ca nu era barbatul vietii mele..
acum. cand l'am intalnit pe "prince charming", ma gandesc la fel..
nu stiu ce sa mai fac... nu mai e chiar ca la inceput ( stiu, e normal..).. ii fac o grama' de povesti.. il sacai din aproape orice.. la el, ma enerveaza aproape orice gest, orice spune, cum spune, cum gandeste..
e normal???
chit ca, adaug, seara, cand mergem la culcare, il mangai si plang.. pentru ca imi da emotii incredibile..sa'l simt langa mine, imi place sa'l privesc,sa'l rasfat..
poate, daca as observa cam acelasi lucru si din partea lui mai des, lucrurile ar fi altfel..



nu stiu ce sa-ti zic daca nu stii ce vrei, ai rabdare, gandeste-te la urmatorul lucru: ai vrea sa traiesti fara el in viata ta? de schimbat nu-i poti schimba rutina lui zilnica, insemnand modul prin care se manifesta.
diana3289
Postat pe 4 Septembrie 2009 18:50
De la: evolgirl, la data 2009-09-04 02:03:59Oare e posibil sa nu fiu facuta pentru o relatie? pentru o viata in doi?
sa nu vreau pe nimeni langa mine, cineva cu care sa'mi traiesc viata?
sa nu vreau sa ma marit?
sa vreau pur si simplu sa fiu singura, sa nu ma implic in relatii?
nu ma refer ca nu imi ajunge persoana pe care o am alaturi, ca vreau sa am relatii/aventuri pe langa cea oficiala, ci doar ca nu vreau sa stau cu nimeni.
am avut deja 2 cereri in casatorie, daca asa ceva e posibil. la varsta de doar 19 ani.
prima am avuto in octombrie 2008, cateva zile inainte sa implinesc 18 ani, de la un baiat care ma iubea la nebunie. l'am parasit, crezand ca nu e Alesul. in ziua de azi, cand mai vorbim, imi spune ca inca se gandeste la mine, si ca ar vrea sa fim din nou impreuna.
a doua cerere acum cateva luni. in noaptea dintre ani ( '08- '09 ), am cunoscut un baiat. cu el a fost dragoste la prima vedere. prima mea dragoste in absolut, as putea spune. din februarie locuim impreuna, si sunt toate ok. in mai mi'a cerut mana.
eu acum vreau sa il parasesc, chit ca il iubesc. traiesc cu el tot ce e bun, si tot ce se poate numi dificultate.
adica ne iubim cu adevarat, dar eu nu inteleg de ce nu vreau sa stau cu el.
si nu e vorba de varsta. ca sunt prea tanara. app, el are 29 ani..
ci de simplul fapt ca nu vreau sa ma casatoresc, nu vreau sa traiesc consecintele unei casnicii, nu vreau toate astea.
eu, care abia asteptam sa ma indragostesc nebuneste, sa'mi pierd si eu capul in sfasit pentru un baiat, in sensul sa ma faca sa ma simt cu adevarat in al noualea cer.
si cu el am reusit.
dar mi'am dat seama ca nu vreau pe nimeni.
si repet, nu e vorba ca sunt prea tanara.
e posibil ca o persoana sa nu fie facuta pentru viata in doi ?...



nu te impacienta fata taichii.
maica stareta de la manastirea tanacu, a dat anunt pentru ocuparea unui post liber de calugarita! prin concurs!
geo_x
Postat pe 4 Septembrie 2009 23:12
hhhh super simpatic l'as castiga cu siguranta dar n'am deloc de gand sa intru intr'o manastire..
cred ca mai degraba sunt genul care prefera sa stea in banca ei sa n'o bata nimeni la cap..
nu e frica de responsabilitati sau chestii de genul asta. ci pur si simplu chestia ca nu ma vad stand la cheremul unui barbat.
ma vad mai degraba traindu'mi viata cutreierand lumea, cunoscand o multime de lucruri, reusind intr'o cariera pe care o visez. sa fiu libera, ce sa mai..
ma gandesc ca poate peste vreo 10 ani m'oi satura de toata libertatea asta dar.. acum nu stiu ce sa zic.. eu asa m'as vedea..
si nu ma refer la eterna "fata batrana" care se plange tot timpu ca nu se uita nimeni la ea, ca'i grasa si urata si cate si mai cate.
nu. eu ma vad mai degraba o femeie stilata, care stie ce vrea de la viata, e independenta si puternica. si e single pentru ca asa a ales. dar in discutia asta treaba cu single 4choice e implicita.
PurpleDreams
Postat pe 5 Septembrie 2009 02:49
Doamne dar ce probleme iti faci tu la 19 ani...si ce daca acum nu simti nevoia sa fii legata de un barbat..casatorie etc?? vorbesti de parca ai avea 30 de ani...bucura-te de viata fato si lasa ca in cativa ani o sa vrei tu barbat si copil...acum ce dracu ...cine vrea sa fie casatorita de la 19 ani?
simonycik
Postat pe 5 Septembrie 2009 09:52
cred ca problema e de fapt orgoliul. in sensul ca nu ma vad stand toata viata dupa un barbat, la mofturile lui.
de ce noi femeile, da, iar ei sa nu faca nimic??
vreau sa zic.. traim in secolul XXI, nu mai e ca femeie sta acasa, gateste si are grija de casa si de copii, iar barbatul pleaca in razboaie sau la vanat ecc.
nu mi se pare corect fata de femei. cred 99% ca din cauza asta nu vrea sa ma marit. pentru ca nu vreau sa fiu "just another in the crowd".
oh nu.
acum m'as gandi la 2 solutii, la problema mea.
1) cum as putea invinge orgoliul asta?
sau
2)cum sa ii spun cum sta situatia actuala?...
PurpleDreams
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:03
Pai viata de femeie casatorita nu inseamna sa fii sluga barbatului. Poate doar la tara mai face singura treburile pe care le-ai enumerat, si eventual barbatul e cu treburile prin curte, animale, etc.
Am inteles ca stai deja cu el, sa inteleg ca acuma nu faci numai tu treburile astea si de aia iti convine sa locuiti impreuna? Si daca ai avea un act de casatorie, peste noapte tu vei deveni sluga, sau cum?
Eu nu am gasit barbat care sa aiba pretentii sa faca femeia totul in casa, nici eu nu-s casatorita, am o relatie de cativa ani si ne impartim treburile, ba mai mult, de gatit el se ocupa. Si fostul prieten la fel, facea de toate, nu era treaba de femeie si treaba de barbat.
Dar din moment ce o femeie le face ea pe toate, normal ca barbatul n-o sa puna mana, decat daca e simtit.
Fiecare femeie are ceea ce cauta...
wildstyle
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:46
Referitor la partea cu femeia de cariera, stilata, poti deveni si cu un barbat alaturi. Sa nu mai zic de vazut lumea. Eu calatoresc cu al meu destul de mult (calatorim si separat), avem timp de multe lucruri in timpul liber, pt ca, repet, facem impreuna treburile. Avem timp si de prietenii nostri, ne vedem cu ei si separat si impreuna, etc.
Poti avea independenta si intr-o relatie, trebuie doar sa gasesti barbatul potrivit.
wildstyle
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:52
and I'm back sa va spun cum a mai decurs povestea..
am vorbit cu iubitul meu.. si cred ca am rezolvat problema..
bineinteles ca mai intai am incercat sa imi pun eu, ordine in ganduri, iar in final..
am hotarat sa raman cu el..
ma simt excelent.. din toate punctele de vedere..
PurpleDreams
Postat pe 8 Septembrie 2009 01:58
thank you all..
and all of you..
PurpleDreams
Postat pe 8 Septembrie 2009 02:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Weekend la Barcelona (III) 0 De la: 16 Ianuarie 2010 10:09
cum sa revin in forma? 5 De la: mirela_ciupi 18 Martie 2010 13:48
am intailnit pe cineva 24 De la: AncaLorena 30 Ianuarie 2010 16:31
Intre scorpion si taur !! 12 De la: miss_darine 16 Septembrie 2010 20:57
batuta de sot 10 De la: geo_xx 26 Noiembrie 2009 18:36