Setari Cookie-uri

chestionar....despre religie

Am nevoie de raspunsurile voastre..la acest chestionar...va rog sa raspundeti cat mai serios si sincer.
V-as ruga ca la fiecare raspuns pe care il dati sa si motivati ...daca se poate
1.Care credeti ca este relatia dintre religie si stiinta:
a.sunt lucruri diferite
b.sunt adevaruri care se completeaza reciproc
c.sunt lucruri care se exclud.

2.Ce parere aveti despre scoala romaneasca:
a.favorizeaza credinta religioasa
b.este indiferenta fata de religie
c.exclude religia.

3.Credeti ca pe viitor,oamenii vor fi:
a.mai credinciosi
b.indiferenti fata de religie
c.opusi religiei.

4.Ce intereseaza pe oamenii de astazi si de ce?

V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta..
deeam20
Postat pe 4 Septembrie 2009 13:52
1 c
2 a
3 c
4...depinde de om...
ok..mi-am facut datoria de bun cetatea..
cantafabule
Postat pe 4 Septembrie 2009 14:36
1.c
2.a
3.b

4.Pe mine personal ma intereseaza sa imi traiesc viata cat mai frumos, sa fac lucruri bune pt societate si pt semenii mei ( macar incerc sa fac, ce imi iese, vedem la recensamant )
Summer_
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:08
1. c
2. a
3. b
4. as spune ca nu avem un interes concret, ca reactionam doar daca ni se intampla personal ceva si ca preocuparea de baza este "sa moara capra vecinului"
rashela
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:19
1. c - religia este un fenomen nascut din tendinta oamenilor de a da o explicatie si pentru ceea ce nu puteau explica logic. Ulterior, unii au observat puterea pe care inexplicabilul o are asupra celor mai neinstruiti, si au transformat credintele primitive in metafore sofisticate, in acelasi timp erijandu-se in slujitorii zeului / zeilor si impunand reguli si obligatii celor care nu erau "binecuvantati". Stiinta, pe de alta parte, are ca scop explicarea logica a fenomenelor inexplicabile, si contrazice aproape la fiecare pas si cu fiecare noua descoperire, teorie, explicatie, ceea ce sustine religia (oricare ar fi ea).
2. b - prin comparatie cu alte sisteme scolare, se situeaza undeva la mijloc.
3. b - pe masura ce nivelul de instructie creste si fenomenul globalizarii isi urmeaza cursul, precum si datorita comunicatiilor din ce in ce mai ieftine si accesibile, ignoranta oamenilor se reduce - adica se indeparteaza de religie.
4. Intrebarea e prea vaga.
anushkha
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:19
1-a
2-b
3-b
4-aici este o mare dilema...cred ca nici oamenii nu stiu ce vor
cristiana_cris
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:28
1c
2a
3b
Oamenii zilelor noastre sunt interesati de bani , opulenta, coruptie, cocalarism , pitipongism .Asta e ultimul val care ia amploare de vreo trei ani incoace intr-un ritm vertiginos.
Oamenii zilelor noastre sunt obsedati de aspectul fizic, de operatii estetice. Femeile decurg la aceste metode pentru ca "piata" cere femei suple, frumoase etc. Nu neaparat cere femei inteligente.Femeile vor de la barbati bani. Multi bani indiscutabil. Ambele sexe vor sex. muuuuuuult. Sexul a ajuns un "lifestyle" si daca e practicat de la varsta de 10- 13 ani e cu atat mai bine. Fetele cat si baietii trebuie sa aiba experienta. Sexul la prima intalneala e un fashion.
Aceasta " miscare spre modernism" este foarte mult sustinuta de massmedia , in speta de televiziuni.
Minoritar , exista si un alt grup de oameni care lupta impotriva "valului" mai sus mentionat .Ei sunt oamenii considerati "old fashion" . Adica au o gandire si un mod invechit de a se comporta in societate. Ei sunt oamenii(atat barbati cat si femei) care muncesc pe un salariu rusinos chiar daca majoritatea sunt absolventi de studii superioare; si isi doresc sa traisca intr-o Romanie occidentala , intr-o tara curata si deparazitata de toti parazitii analfabeti care le flutura ostentativ palatele, masinile si averile de milioane de euro dobandite prin furt, cersetatorie si trafic de carne vie. Ei vor ca sa fie dreptate in tara. Dar astea sunt doar idealisme nefondate. bineinteles.
Cam asta isi doresc oamenii Romaniei din zilele noastre din punctul meu de vedere .
frozen_autumn
Postat pe 12 Septembrie 2009 22:29
1. c pentru ca stiinta este demonstrata iar in cadrul religiei nu sunt dovezi concludente ca tot ce scrie in BIBLIE este adevarat cu toate ca sunt credincioasa ,,,,
2. a din moment ce religia este o materie ce este predata in scoli pentru ai construi religios pe copii...favorizeaza religia
3. a cu toate dezastrele naturale care au fost in ultima perioada in toata lumea cred ca asta ii face pe oameni sa fie mai credinciosi...sa se roage mai mult,,,sa aprecieze ce au/a ramas
4 Oamenii simpli isi doresc sanatate si fericire cu putinul pe care il are pentru ei si apropiatii lor,iar oamenii bogati,parsivi,escroci s.a. vor cat mai multa putere,bani,,,cu cat au mai mult cu atat vor mai mult si asta duce la distrugerea oamenilor simpli...
oops_flory
Postat pe 13 Septembrie 2009 03:35
1. b
2. b
3. a
4. latura materiala a vietii. multi nu au educatie religioasa sau se declara atei ca este la moda

Succes. Sper sa iei nota mare la practica, colega.
DEDEP
Postat pe 13 Septembrie 2009 06:33
1.a
2.b
3.b
4.din pacate ii intereseaza numai persoana luo si banii
kudika019911
Postat pe 13 Septembrie 2009 09:26
Religia a fost din cele mai vechi timpuri de cand omul a inceput sa gandeasca dar fara putinta de a intelege fenomenele naturale, o inventie pentru a gasi raspunsuri la ele. Deci numai o forta supranaturala face si desface ordinea si dezordinea de pe Terra! Apoi a aparut frica de ceea ce face omul impotriva semenului lui. Faptul ca dupa o crima sau doar a unui furt simtea ca este pedepsit prin alte pierderi, gasea ca numai cineva mai presus de toate ii pedepseste faptele. ( Eu gandesc de fapt ca numai constiinta te pedepseste pentru faptele tale impotriva societatii, pentru ca faptele te urmaresc, te deruta si incarcandu-te cu energie negativa, esti predispus la alte intamplari nefericite). Eu cred ca cea mai corecta credinta este aceea de a respecta Cele zece porunci descoperite de Moise. Chiar daca nu au fost divine, aceste porunci dau omului un echilibru care il masoara in societate ca om integru si apoi in sine fiecare ne comportam civilizat, muncim cinstit, respecatam vecinul si femeia lui dar si parintii si apoi nici nu mai e nevoie sa inventam "Chip cioplit" caruia sa ne inchinam. Eu avand o anume varsta, adica trecand prin multe faze a dezvoltarii si decaderii credintei, pot spune ca icoanele din clasa m-au sustras de la lectii la fel de mult ca si cei patru dascali care le-au inlocuit mai apoi. Tot timpul eram tentata sa le creez biogafii in functie de starea mea mentala de la un moment dat. Icoanele mie imi par blasfemii la adresa lui Dumnezeu pentru ca fiecare are un alt chip in functie de cel ce le-a conceput. Si apoi Dumnezeul meu e o energie pe care o simt, nu ma pot opune ei sa nu-si faca efectul atunci cand gandesc sau chiar calc stramb in privinta respectarii celor 10 porunci. Dumnezeu Fiul a fost inventat pentru ca o cereau timpurile . Daca Dumnezeu Tatal ar fi vrut un Fiu, gasea alta metoda de a-l aduce pe lume, in momentul cand sustinem teza ca i-a facut pe Adam si Eva. Acum iaca-ta ca Isus nu mai poate sa-i fie Fiu din moment ce a contribuit la zamislirea Lui Sfantul Duh! Nu vreau sa lungesc divagatia pentru ca scriu doar pentru mine si nu sa influentez credinta altora. Deci raspunsul meu aproximativ ar fi : 1 - c ; 2 - b ; 3 - b.
galina_aceeasi
Postat pe 13 Septembrie 2009 09:31
1.a
2.b
3.b
4.Nu stiu ce ii intereseaza pe oameni,dar pot spune ca ar fi mai bine sa ne gasim ceva in care sa credem cu adevarat si care sa ne indeparteze de lumea materiala , de zi cu zi , ceva spiritual , o religie , indiferent care ar fi aceasta,fie ea crestina,islamica,satanica ( da,stiu ca o sa imi atrag injurii, dar consider satanismul traditionalism o religie ca oricare alta-nu cred in ea,dar o respect,desi majoritatea oamenilor blameaza ceea ce nu inteleg ),iudaica,budista, etc...
RxiRose
Postat pe 13 Septembrie 2009 11:10
1 a sunt doua lucruri diferite, stiinta tine de omenire, si de dorinta noastra de a ne dezvolta continuu, religia e aceeasi dintotdeauna, asa cum e scrisa in Biblie (vorba aceea "crede si nu cerceta"), insa nu cred ca se exclud, deoarece Dumnezeu ne-a creat si ne-a dat puterea de a gandi, de a descoperi lucruri noi.
2 b e adevarat ca exista ore de religie in scoala, dar parerea mea este ca nu se prea acorda importanta acestora...nici de catre elevi, nici de profesori. nu spun k toti sunt asa, dar f multi nu isi dau interesul sau pur si simplu nu stiu sa isi faca orele interesante incat sa ii atraga pe copii. eu una nu am prea ramas cu nimic de la cursurile de religie predate la scoala :(
3 b cu cat lumea evolueaza si devine tot mai moderna, placerile materiale sunt din ce in ce mai importante fata de cele spirituale. sunt oameni credinciosi, dar cred k sunt tot mai rari...si pe multi dintre cei care se pretind credinciosi ii auzi dupa ce ies de la biserica barfind, facand lista cu cei prezenti si absenti, care cum a fost imbracat... in plus, stresul cotidian participa si el la indepartarea oamenilor de religie.
4 in general oamenii vor sa le fie bine, in rest tine de fiecare in parte... care cum vede acesti lucru...
sweety13
Postat pe 13 Septembrie 2009 11:10
1.Care credeti ca este relatia dintre religie si stiinta:
b.sunt adevaruri care se completeaza reciproc

2.Ce parere aveti despre scoala romaneasca:
b.este indiferenta fata de religie

3.Credeti ca pe viitor,oamenii vor fi:
b.indiferenti fata de religie

4.Ce intereseaza pe oamenii de astazi si de ce?
Nu stiu ce-i intereseaza.. Pe mine una ma intereseaza sa aflu cat mai multe lucruri, sa fiu fericita, sa ii fac si pe altii fericiti... etc. etc., vreau multe de la viata asta scurta. :)
swim406
Postat pe 13 Septembrie 2009 11:22
1. b referitor la asta... Multi spun ca stiinta si religia sunt doua notiuni total diferite, dar dupa parerea mea nu este adevarat. Am auzit ca oamenii de stiinta abia de curand au descoperit ordinea in care au aparut microorganismele pe Pamant, iar ordinea in care au aparut diferitele regnuri este cam la fel ca in Geneza, care a fost scrisa cu mii de ani in urma (bineinteles, excluzand teoria evolutionista, cu care btw nu sunt de acord). Cred ca adevarata stiinta nu contrazice religia, ci ar trebui sa se transforme doar intr-un instrument prin care omul poate intelege mai bine lumea inconjuratoare creata de Dumnezeu.

2. b Am terminat de curand liceul si am trecut prin perioade in care religia era obligatorie, prin altele in care nici macar nu se m preda si nu existau manuale pentru toate clasele. Per ansamblu, cred ca scoala romaneasca este indiferenta fata de religie, ceea ce-i face pe elevi sa fie la randul lor indiferenti. Parerea mea este ca predarii religiei in scoli este f necesara pentru orice copil crestin. Cum sa te numesti "crestin" daca nici macar nu stii exact in ce consta crestinismul? Pentru cei nebotezati ortodox, bineinteles ca nu ar tb sa fie obligatorie... Eu personal am avut diferiti profesori de religie, cateodata la ore unii dintre ei ne lasau sa facem ce vrem, sa lucram la alte materii, etc. Dar profesoara mea din scoala generala a fost un om deosebit, un adevarat model de om evoluat, un "om" cu "O" mare, care m-a marcat profund. Si acum mai sunt in legatura cu ea si este si acum un exemplu de viata deosebita. De aceea, mi-ar parea rau ca elevii, copiii din ziua de azi sa nu aiba ocazia pe care eu am avut-o.

3. b (din pacate.... acum depinde de om. bineinteles ca vor exista oameni evoluati spiritual, dar marea masa a oamenilor probabil va fi mai indiferenta... Intr-un fel, cand vine vorba de religie... indiferenta si "opusul" se intersecteaza. Fie crezi, fie nu crezi. Iar oamenii indiferenti intra in a doua categorie. Credinta este cea care ne face diferiti.)

4. Eu sunt sigura ca majoritatea dau cam acelasi raspuns: "vreau sa fiu fericit". Numai ca fericirea inseamna diferit pentru fiecare: pentru unii bani, pentru altii o familie unita, pentru altii o cariera deosebita, pentru altii evolutie spirituala. Fiecare isi stabileste propriile prioritati in viata, dar... pana la urma toti ne asemanam printr-un lucru: materialul nu ne poate face cu adevarat fericiti, parca avem un gol in noi pe care incercam sa il umplem in zadar cu iluzii de putere, bogatie.. Daca esti bogat,nu inseamna neaparat ca esti fericit... uitati-va la vedetele care se scalda in bani cum se apuc de droguri, de alcool... credeti-ma, aceste manifestari nu sunt expresii ale fericirii. Adevarata fericire pentru mine este o constiinta curata, o permanenta evolutie, in lumina unei legaturi de iubire de nezdruncinat cu Dumnezeu. Odata ce ai te-ai apropiat de Dumnezeu, nici o alta asa-zisa fericire de ordin material nu te mai multumeste.

Sper ca raspunsurile mele sa iti fie de folos... si mult succes in tot ceea ce faci, draga mea!
Nadzieja
Postat pe 13 Septembrie 2009 11:50
De la: galina_aceeasi, la data 2009-09-13 09:31:08Religia a fost din cele mai vechi timpuri de cand omul a inceput sa gandeasca dar fara putinta de a intelege fenomenele naturale, o inventie pentru a gasi raspunsuri la ele. Deci numai o forta supranaturala face si desface ordinea si dezordinea de pe Terra! Apoi a aparut frica de ceea ce face omul impotriva semenului lui. Faptul ca dupa o crima sau doar a unui furt simtea ca este pedepsit prin alte pierderi, gasea ca numai cineva mai presus de toate ii pedepseste faptele. ( Eu gandesc de fapt ca numai constiinta te pedepseste pentru faptele tale impotriva societatii, pentru ca faptele te urmaresc, te deruta si incarcandu-te cu energie negativa, esti predispus la alte intamplari nefericite). Eu cred ca cea mai corecta credinta este aceea de a respecta Cele zece porunci descoperite de Moise. Chiar daca nu au fost divine, aceste porunci dau omului un echilibru care il masoara in societate ca om integru si apoi in sine fiecare ne comportam civilizat, muncim cinstit, respecatam vecinul si femeia lui dar si parintii si apoi nici nu mai e nevoie sa inventam "Chip cioplit" caruia sa ne inchinam. Eu avand o anume varsta, adica trecand prin multe faze a dezvoltarii si decaderii credintei, pot spune ca icoanele din clasa m-au sustras de la lectii la fel de mult ca si cei patru dascali care le-au inlocuit mai apoi. Tot timpul eram tentata sa le creez biogafii in functie de starea mea mentala de la un moment dat. Icoanele mie imi par blasfemii la adresa lui Dumnezeu pentru ca fiecare are un alt chip in functie de cel ce le-a conceput. Si apoi Dumnezeul meu e o energie pe care o simt, nu ma pot opune ei sa nu-si faca efectul atunci cand gandesc sau chiar calc stramb in privinta respectarii celor 10 porunci. Dumnezeu Fiul a fost inventat pentru ca o cereau timpurile . Daca Dumnezeu Tatal ar fi vrut un Fiu, gasea alta metoda de a-l aduce pe lume, in momentul cand sustinem teza ca i-a facut pe Adam si Eva. Acum iaca-ta ca Isus nu mai poate sa-i fie Fiu din moment ce a contribuit la zamislirea Lui Sfantul Duh! Nu vreau sa lungesc divagatia pentru ca scriu doar pentru mine si nu sa influentez credinta altora. Deci raspunsul meu aproximativ ar fi : 1 - c ; 2 - b ; 3 - b.


Referitor la ce ati scris... in credinta crestin ortodoxa, Fiul purcede de la Tatal, iar Duhul Sfant purcede tot de la Tatal, nu de la Tatal si Fiul precum afirma catolicii prin doctrina Filioque. Iar Fiul nu poate fi asemanat cu Adam si Eva... El este de-o fiinta cu Tatal, este Dumnezeu, nu creatura... Dumnezeu Fiul exista cu mult inainte de Facerea lumii, nasterea lui de catre Fecioara Maria reprezinta doar venirea lui pe Pamant, prin care el devine si Om, nu numai Dumnezeu... Nasterea propriu-zisa a Fiului a avut loc inainte de crearea lumii si a notiunii de timp: "Si-ntr-unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut, care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat, nascut, nu facut, Cel de o fiinta cu Tatal, prin care toate s-au facut." Am citit undeva ca asa cum o lumanare se aprinde de la alta, asa s-a nascut Fiul din Tatal, tot Lumina este. Sfantul Duh doar a contribuit la venirea Lui pe Pamant, Dumnezeu fiiind o Fiinta intreita in Persoana.
Referitor la icoane, eu cred ca ele reprezinta o "fereastra" catre o alta lume, nu ma inchin lemnului, ci celui care este reprezentat pe lemn. Sarut icoana, asa cum de ex cineva saruta fotografia cuiva drag. Iar chiar daca reprezentarile sunt diferite in functie de pictor, nu asta conteaza ci Esenta. Asa cum ati zis si dvs, este importanta sa simti o anumita energie... iar eu percep in fiecare icoana sfintita un "strop" de energie..

Iertati-ma daca v-am plictisit cu ce am scris, respect ceea ce credeti si stiu ca aveti muuult mai multa experienta decat mine, asa ca va rog sa imi scuzati indrazneala.. doar ca am citit si m-am gandit ca ar putea sa fi cuiva de folos... Asta stiu eu, acum s-ar putea sa gresesc,eh. Un teolog ortodox ar fi cel mai indicat sa explice... Anw.. mult succes in tot ceea ce faceti.. si o zi frumoasa!
Nadzieja
Postat pe 13 Septembrie 2009 12:26
1.a stiinta nu accepta decat partile din religie oarecum demonstrate, incearca sa scoata la suprafata lucruri care deranjeaza sau incomodeaza religia, ca si cum ar vrea sa demoleze religia complet...iar religia accepta din stiinta doar ce o avantajeaza si anume, de exemplu, Dumnezeu a dat creierul oamenilor ca sa descopere stiinta pentru a se ajutora ei insisi...

2.b indiferenta intr-o oarecare masura, parca se mai preda religia cel putinin clasele 1-12, dar in cazul in care intr-o clasa de 30 de elevi ar fi 3 de alta religie, nu ortodoxi, pt acei elevi nu s-ar face ora separata...

3. b indiferenti fata de religie, oamenii, unii, isi aduc aminte de religie in momentele grele...cand e bine...

4. interesele in ziua de azi: bunastarea, in rest depinde de fiecare in parte
mirelacm
Postat pe 13 Septembrie 2009 12:39
1-a
kudika012705
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:45
1.b.
Leyah
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:53
1.b

2.a

3. b

4. Poate datorita societatii in care traim astazi(se spune k e democratik, dar eu raman la parerea mea k e post-comunism in continuare numai k tacit), oamenii se formeaza in asa fel incat sa se gandeasca numai la bani. Rari sunt oamenii care vad adevarata frumusete a vietii. Scuze k nu pot motiva primul rasp (nu k pe celelelte le-am motivat) dar e o chestie care tine numai de mine si de credinta mea.
Leyah
Postat pe 13 Septembrie 2009 14:58
1. b
2. a ( religiosi, nu credinciosi)
3. b spre c

(fata de 1.b am destule argumente )
10nails
Postat pe 13 Septembrie 2009 15:59
1.discutabil

a. sunt lucruri diferite deoarece se bazeaza pe principii diferite.
b. putem spune ca se completeaza reciproc. demult (posibil si in prezent), ce nu avea o explicatie stiintifica, avea una religioasa, iar relgia avea explicatii pentru toate, dar un pic fortate..
c. se contrazic de foarte multe ori, dar nu de fiecare data(aici ma refer la "voia lui Dumnezeu", tot ce are o explicatie stiintifica, putem spune ca s-a intamplat cu voia lui Dumnezeu))


2. depinde si de scoala
tin minte ca s-a pus mare accent pe religie la scoala unde am mers in primii ani, apoi am mers la alta scoala, unde religia nu mai avea o asa mare importanta. cu trecerea timpului, stiinta va evolua si va oferi mai multe explicatii, iar acest lucru nu cred ca se va impaca prea bine cu religia..(cred ca am raspuns aici si la intrebarea nr. 3)

4. oamenii nu sunt la fel, deci nu pot vorbi despre oameni in general, dar majoritatea vor bani, deci putere economica..
baiat_anonim
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:29
1 a-nu cred ca sunt intr-o relatie,stiinta se ocupa de explicatia logica a problemei oferind rezultate reale,religia a fost creata pentru stabilitate ( evitarea haosului,dominarea prostimii)fondata pe minciuni(parere personala)
2 b-90% din tineret nu au nici cea mai vaga idee cine este Matei sau ce este un verset
3 b-indiferenti -multi se intreaba deja unde este El atunci cand trec prin greutati destul de dese in ultima decada
4-bani-doua persoane din trei se plang de fonduri insuficiente:
din lipsa.
nu stiu la ora actuala cati oameni din romania traiesc decent, cred ca sunt sub 50%sa nu uitam ca trebuie scazuti si cei super bogati din cei 50% cel putin asta reiese din jurnalele de stiri
morphinegeneration
Postat pe 14 Septembrie 2009 23:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LOC DE MUNCA SERIOS!SALARIU FOARTE BUN! 1 De la: Su_Qui 25 Martie 2010 22:39
De ce nu,un venit in plus... 1 De la: Dragoshs 16 Iunie 2009 18:57
cursuri insotitor de bord 1 De la: elena15manu 24 Septembrie 2010 01:28
casting 2 De la: kudika163991 5 Ianuarie 2013 22:23
Esti creativ? Distreaza-te si castiga bani din asta! 1 De la: kudika_11572 8 Iulie 2012 20:58