Setari Cookie-uri

Chist ovarian

buna.. de ceva timp am niste dureri ingrozitoare cand imi vine ciclul in partea dreapta la ovarul drept . am fost la doctor acesta spunandumi ca am apendicita si sa ma operez... dupa ce am consultat mai multi doctori mi s-a depistat un chis ovarian pe ovarul drept de 5 cm , si mia zis sa iau anticonceptional dar nu am voie pt ca am doar 17 ani si mi se poate deforma corpul ..din spusele medicului asa ca mia dat niste hormoni si niste pastile anti inflamatoare .. dupa ce imi trece acuma ciclul ma duc iar la eco sa vad daca e de operatie sau nu .. ce sa fac .. a avut cineva vreodata asa ceva ca eu sincer sunt speriataa!
cherrydreamm
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:55
cine spune k la 17 nu poti sa iei anticonceptionale?
ti se deformeaza corpul? asta n-am mai auzit
in fine...
in legatura cu operatia nu-ti face griji de asa ceva, se face operatie doar pt chisturile mai mari de 7 cm. unul de 5 cm nu-i asa mare cum crezi tu. trebuie sa stii k un folicul care se pregateste sa elibereze ovulul poate avea pana la 4 cm (ceea ce se numeste un chist ovarian "normal"), deci pana la 5 cm nu-i asa mare diferenta. daca zici k te doare in partea dreapta numai in perioada ciclului, atunci probabil k nu-i apenticita. dar pt orice eventualitate mai poti consulta un alt medic in legatura cu asta.
si nu mai fi asa speriata, l-ai descoperit la timp si trece... cu tratament. cam 80% din femeile fertile pana in 35 de ani fac macar o data un chist ovarian, deci nu-i asa mare lucru. bafta!
blussy
Postat pe 15 Septembrie 2009 20:30
da nici eu nu am mai auzit cu def corpului dar uite aud acuma .. si am consultat mai multi doctori .. si chistul ala se opereaza dak e de 5 cm sau mia mare .. dar acuma nush ma rog .. poate imi trece sperr
cherrydreamm
Postat pe 17 Septembrie 2009 21:40
pey in afara de putina celulita si cateva kg in plus n-are ce sa se intample nimanui.....dar pana la deformare....
oricum, bafta cu tratamentul tau. iti trece sigur, ca doar d-aia ti l-a dat
blussy
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"foarte multe femei intreaba oglina dar, foarte putine o asculta." 5 De la: Mada02 16 Mai 2009 15:50
APLIC UNGHII TEHNICE 50 RON LA SALON CLUJ 1 De la: kudika328338 20 Aprilie 2011 22:22
povestea mea 28 De la: Elyaa 6 Iulie 2011 11:23
Nuci de sapun 4 De la: dydy92 9 Septembrie 2010 17:23
Va rog ajutati-ma :) 4 De la: kudika_991740 3 August 2015 08:07