Setari Cookie-uri

Carti care merita citite

M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...
iacinta
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:16
acum citesc DESPRE OMUL FRUMOS- DAN PURIC!
imi place mult!
anca0704
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:18
Eu acum citesc Alexandr Soljenitin : " Pavilionul Cancerosilor" ; V-o recomand
alina02
Postat pe 14 Septembrie 2009 23:03
Cu manusi
Pe tocuri .... ambele scrise de Mihaela Nicola
100% merita citite!

O mica introducere..poate va atrage:

"Dupã succesul volumului Pe tocuri, Mihaela Nicola revine în atenþia publicului cu o carte ºi mai surprinzãtoare - Cu mãnuºi, un veritabil „manual de atitudine" scris într-un stil relaxat, pe tonul unui dialog personal cu cititorul. Volumul amendeazã cu umor ºi ironie finã gafele de comportament ale lumii contemporane, propunând în schimb reguli simple ºi strategii sofisticate pentru toþi cei dornici sã îºi rafineze manierele ºi sã câºtige astfel respectul celor din jur. Autoarea navigheazã cu abilitate printre cutumele de life-style ale lumii occidentale ºi româneºti, ne pune în temã cu exigenþele de comportament ale mediului de afaceri ºi îi oferã cititorului emancipat, care îºi cautã repere conduitã impecabilã, o carte fermecãtoare în care se îmbinã ca într-o dantelã experienþe personale, poveºti de viaþã, istorii cu tâlc ºi sfaturi utile pentru oricine îºi doreºte sã trãiascã într-o lume mai frumoasã."
MaRa16
Postat pe 15 Septembrie 2009 00:34
Raul - Jan Guillou
Lolita - Vladimir Nabokov
madahh
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:55
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...

DESPRE URA- GABRIEL LIICEANU..INTERESANTA...
pacifista
Postat pe 16 Septembrie 2009 20:54
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...


Erich von Daniken -Amintiri despre viitor
kudika066423
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:08
Stiti ce ma enerveaza pe mine? Copii astia care atunci cand te vad cu o carte in mana, de exemplu im microbuz, tren, etc, te intreaba de ce faci asta..este suficient sa le raspunzi ca iti place sa citesti ca se si uita la tine ca la felu' paispe
Am cam deviat de la subiect, dar pur si simplu m-am saturat imi pare bine ca am gasit un topic in care nu este vorba despre sex..sper
Pumpkin_Head
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:19
De la: Pumpkin_Head, la data 2009-09-16 21:19:34Stiti ce ma enerveaza pe mine? Copii astia care atunci cand te vad cu o carte in mana, de exemplu im microbuz, tren, etc, te intreaba de ce faci asta..este suficient sa le raspunzi ca iti place sa citesti ca se si uita la tine ca la felu' paispe
Am cam deviat de la subiect, dar pur si simplu m-am saturat imi pare bine ca am gasit un topic in care nu este vorba despre sex..sper


stai putin..nu te bucura prea tare..o sa apara si pe aici

@nu sunt in masura sa va recomand vreo carte pentru ca,spre rusinea mea, in ultima vreme nu am mai citit decat legislatie
mitura
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:23
De la: mitura, la data 2009-09-16 21:23:33
De la: Pumpkin_Head, la data 2009-09-16 21:19:34Stiti ce ma enerveaza pe mine? Copii astia care atunci cand te vad cu o carte in mana, de exemplu im microbuz, tren, etc, te intreaba de ce faci asta..este suficient sa le raspunzi ca iti place sa citesti ca se si uita la tine ca la felu' paispe
Am cam deviat de la subiect, dar pur si simplu m-am saturat imi pare bine ca am gasit un topic in care nu este vorba despre sex..sper


stai putin..nu te bucura prea tare..o sa apara si pe aici

@nu sunt in masura sa va recomand vreo carte pentru ca,spre rusinea mea, in ultima vreme nu am mai citit decat legislatie


Mda..cine scria romane siropoase Sandra Brown, parca..
Ultima carte cat de cat interesanta, a fost Brida, de Coelho
Pumpkin_Head
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:30
De la: Pumpkin_Head, la data 2009-09-16 21:19:34Stiti ce ma enerveaza pe mine? Copii astia care atunci cand te vad cu o carte in mana, de exemplu im microbuz, tren, etc, te intreaba de ce faci asta..este suficient sa le raspunzi ca iti place sa citesti ca se si uita la tine ca la felu' paispe
Am cam deviat de la subiect, dar pur si simplu m-am saturat imi pare bine ca am gasit un topic in care nu este vorba despre sex..sper

Stiu sentimentul descris
Si nu..nu este despre sex aci
iacinta
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:33
Am mai cautat Coelho la biblioteca Judeteana, dar aveau numai " Diavolul si domnisoara Prym", de la o prietena am mai citit "11 minute" si "Veronica se hotareste sa moara"
iacinta
Postat pe 19 Septembrie 2009 08:35
SHANTARAM - Gregory David Roberts - este un best seller mondial, foarte buna cartea, o recomand cu caldura.
kudika_deea
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:25
Papillon, codul lui da vinci cui ii plac misterele, cartea e de 10 ori mai buna decat filmul si mi-a mai spus cineva de "Parfumul" de Patrick Suskind, nu am apucat sa o citesc, dar zicea ca e super.Cine a vazut filmul "Perfume story of a murder" stie despre ce e vorba, daca nu dati pe google, apar imediat articole.
badprincess
Postat pe 21 Septembrie 2009 14:26
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...


Si eu am fost o copila needucata, mama era extraordinar de retinuta in detalii despre baieti sau relatii de prietenie, am aflat de menstruatie de la colege, nu e nimic rau in a te informa, pe forumuri, pe internet, despre ceea ce nu stii.Nu e rau ca nu ai educatie, e rau cand esti ignorant si nu vrei sa inveti.Fetele astea asa "needucate" macar intreaba, vor sa invete, sunt curioase, hai sa le invatam decat sa le judecam.Sa nu uitam de parintii a caror educatie e sub limita admisa si totusi dau nastere unor copii.Cheers, n-o lua in nume de rau Si noi am crezut odata ca tot ce zboara se mananca, un sfat prietenos e gratis.
badprincess
Postat pe 21 Septembrie 2009 14:33
De la: madahh, la data 2009-09-16 14:55:39Raul - Jan Guillou
Lolita - Vladimir Nabokov

si mie mi-a placut "Lolita"
cartea mea de suflet "Morometii" de Marin Preda.....acum citesc "Dracula"
pissy
Postat pe 21 Septembrie 2009 22:44
De la: badprincess, la data 2009-09-21 14:33:16
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...


Si eu am fost o copila needucata, mama era extraordinar de retinuta in detalii despre baieti sau relatii de prietenie, am aflat de menstruatie de la colege, nu e nimic rau in a te informa, pe forumuri, pe internet, despre ceea ce nu stii.Nu e rau ca nu ai educatie, e rau cand esti ignorant si nu vrei sa inveti.Fetele astea asa "needucate" macar intreaba, vor sa invete, sunt curioase, hai sa le invatam decat sa le judecam.Sa nu uitam de parintii a caror educatie e sub limita admisa si totusi dau nastere unor copii.Cheers, n-o lua in nume de rau Si noi am crezut odata ca tot ce zboara se mananca, un sfat prietenos e gratis.

Nu ma refeream la a cere sfaturi in anumite privinte, doar ca atunci cand am spus k m-am saturat, ma referea la copile de genul "eu 14-15 el 26", acestea nu numai ca nu accepta sfatul dat, ci si te mai injura ca la usa cortului.Si nu, nu am luat-o in nume de rau
iacinta
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:59
eu acum citesc Dansatoarea de kabuki de Sawako Ariyoshi - cand am timp
blussy
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:01
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...

in engleza? fain...
si mie mi-au placut Aventurile si Memoriile lui Sherlock Holmes, dar mai mult mi-a placut serialul realizat dupa acestea, produs de Granada. aaa, si "Un studiu in rosu" si "Semnul celor patru" mai mult n-am citit de Arthur Conan Doyle deocamdata, dar cred ca merita toate cartile cu Sherlock Holmes.
blussy
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:12
Nunta in cer, Maytrei M.Eliade
Infernul D. Aligheri
Pe aripile vantului M. Mitchell
The portret of a lady H. James
Nostalgia M. Cartarescu
De ce iubim femeile M. Cartarescu
ralukutzza
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:37
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...

App mandro :P nu mai fii rautacioasa, si noi am fost naive si am crezut odata ca tot ce zboara se mananca. E frumos sa visezi si sa fii naiv, intr-o oarecare masura. Hey aduti aminte cum ne judecau altii si pe noi (pe mine inca ma judeca, ca sunt copil). Mie una imi place,desi stiu ca nu e asa!
ralukutzza
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:44
ralukutzza
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:44
De la: ralukutzza, la data 2009-09-26 12:37:53Nunta in cer, Maytrei M.Eliade
Infernul D. Aligheri
Pe aripile vantului M. Mitchell
The portret of a lady H. James
Nostalgia M. Cartarescu
De ce iubim femeile M. Cartarescu

Am citit "Purgatoriul" de D Alighieri, pe celalalte doua nu le-am gasit .
iacinta
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:55
De la: ralukutzza, la data 2009-09-26 12:44:41
De la: iacinta, la data 2009-09-10 22:16:29M-am saturat de subiecte in care copile needucate inca mai cred ca tot ce zboara se mananca.
De aceea vreau sa va deschid un topic cel putin mai "normal" in care sa va rog sa-mi recomandati carti pe care le-ati citit si sunt interesante.
Momentan citesc "The adventures of Sherlock Holmes" varianta in original.Dar nu stiu ce sa incep dupa...

App mandro :P nu mai fii rautacioasa, si noi am fost naive si am crezut odata ca tot ce zboara se mananca. E frumos sa visezi si sa fii naiv, intr-o oarecare masura. Hey aduti aminte cum ne judecau altii si pe noi (pe mine inca ma judeca, ca sunt copil). Mie una imi place,desi stiu ca nu e asa!


Ok ok, dar am motivat mai sus ceea ce am vrut defapt sa explim initial .
iacinta
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:56
Un topic f bun, ma simt ok sa mai vad si subiecte "originale".. despre carti...nu-mi vine in minte niciuna sa o recomand cel mai bun ar fi un abonament la "adevarul"..
Albert Camus-"Caderea" e f scurta
LovelyFlor
Postat pe 30 Septembrie 2009 17:19
Salut.Desi-nu-ma-pot-declara-un-cunoscator-in-adevarata-putere-a-cuvantului-de-literatura-iti-recomand-2- carti-citite-de-mine:1.Rosu-si-negru-scrisa-de-Stendhal-2.Dvina-comedie-scrisa-de-Dante-Aligheri(aceasta-carte-este-dupa-parerea-mea-o-lucrare-cu-mare-tenta-filozofica-deci-este-mai-greu-de-priceput)
vladile
Postat pe 8 Septembrie 2010 23:08
De la: vladile, la data 2010-09-08 23:08:50Salut.Desi-nu-ma-pot-declara-un-cunoscator-in-adevarata-putere-a-cuvantului-de-literatura-iti-recomand-2- carti-citite-de-mine:1.Rosu-si-negru-scrisa-de-Stendhal-2.Dvina-comedie-scrisa-de-Dante-Aligheri(aceasta-carte-este-dupa-parerea-mea-o-lucrare-cu-mare-tenta-filozofica-deci-este-mai-greu-de-priceput)


In ce clasa esti?
kudika226898
Postat pe 9 Septembrie 2010 19:59
In ce clasa esti?
Pai-nu-stiu-ar-avea-vreo-importanta?ce-te-a-pricinuit-sa-pui-aceasta-intrebare?Micul-comentariu-din-paranteza-sau-puerilitatea-comentariului-in-sine.Majoritatea-celor-care-citesc-carti-precum-divina-comedie-nu-prea-inteleg-cea-ce-este-de-inteles.Iar-daca-tu-consideri-ca-Stendhal-si-Dante-sunt-doi-autori-a-caror-valoare-scad-odata-cu-cresterea-si-maturizarea-cititorului(referitor-la-ce-clasa-esti)-atunci-imi-pare-rau-nu-ai-inteles-nimic.
(imi-pare-rau-nu-imi-merge-tasta-space)
vladile
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:44
Si-inca-o-chestie-sti-ce-detest-libajul-acesta-al-"smiley-faceurilor".Ne-analfabetizeaza-pe-zi-ce-trece-in-loc-sa-exprimam-cea-ce-dorim-lejer-limpede-ne-folosim-de-aceste-semne-de-parca-ne-am-sfii-sa-zicem-verde-in-fata-cea-ce-credem;de-ce-sa-ne-ascundem-dupa-niste-fete-rotunde-animate......Mai-sugestiva-este-limba-romana-pe-care-o-cunoastem-cu-toti-si-care-dupa-parerea-mea-este-mul-mai-frumoasa-decat-niste-animatii.(referitor-la-smileyu-din-comentul-tau :sml-tongue)
vladile
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:58
De la: kudika226898, la data 2010-09-09 19:59:53
De la: vladile, la data 2010-09-08 23:08:50Salut.Desi-nu-ma-pot-declara-un-cunoscator-in-adevarata-putere-a-cuvantului-de-literatura-iti-recomand-2- carti-citite-de-mine:1.Rosu-si-negru-scrisa-de-Stendhal-2.Dvina-comedie-scrisa-de-Dante-Aligheri(aceasta-carte-este-dupa-parerea-mea-o-lucrare-cu-mare-tenta-filozofica-deci-este-mai-greu-de-priceput)


In ce clasa esti?

Si-da-lasand-obiectivismul-si-crezurile-mele-de-o-parte-sa-iti-raspund-la-si-la-intrebare.Sunt-clasa-a-X||-a-la-liceul-Mihai-Eminescu-din-Oradea
vladile
Postat pe 11 Septembrie 2010 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadoul potrivit.... 6 De la: gigel_curiosu 17 Aprilie 2010 23:43
un click..un vot..un zambet... 6 De la: _dulcik_ 10 Iulie 2009 07:13
Superstitii 18 De la: yumy 15 August 2010 08:27
fara ''da'' fara ''nu'' :)) 76 De la: Lillyanna 9 Decembrie 2008 21:44
new 2 De la: valivieru96 29 Decembrie 2009 16:37