Setari Cookie-uri

Este bine,sau rau,sa copiem obiceiurile altor popoare???

De cind a inceput globalizarea,noi Rominii am lasat obiceiurile noastre si importam ce este mai prost de la occidentali.Noi am avut si avem cele mai frumoase obiceiuri din lume. Toti strainii au copiat obiceiurile noastre si le-au modificat cum au vrut ei.Noi le luam pe ale lor,dar nu le adaptam cum este mai bine si frumos pentru noi.Astept opiniile dvs.stimate prietene la acest topic.
Maris_29_vs_Ivoriana
Postat pe 28 Octombrie 2009 09:58
stimate utilizator de kudika ce ai deschis un topic sau, stimate prietene drag, sufletel!!
io-s de parere ca-i bine sa globalizam obiceiurile. in special cele care dau o nota aparte de civilizatie si bun simt.
ca mass-media ne baga pe gat niste sarbatori doar de dragul comerciantilor, in fond si craciunul s-a transformat intr-o afacere, nu-i vina poporului de rand. la tara n-ai sa vezi pregatiri de halauin, de valintenes day sau de ziua americii.
un alt obicei pur romanesc, cere ca sa se scrie romani, nu romini. e o traditi indelungata si e pacat s-o bestelim asa!!
geo_xx
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:06
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 09:58:55De cind a inceput globalizarea,noi Rominii am lasat obiceiurile noastre si importam ce este mai prost de la occidentali.Noi am avut si avem cele mai frumoase obiceiuri din lume. Toti strainii au copiat obiceiurile noastre si le-au modificat cum au vrut ei.Noi le luam pe ale lor,dar nu le adaptam cum este mai bine si frumos pentru noi.Astept opiniile dvs.stimate prietene la acest topic.



asa, deci.....
stimate prietene
in primul rand...nu crezi ca e cam subiectiv sa spui ca obiceiurile noastre sunt cele mai frumoase din lume? inseamna ca te-ai documentat bine in ceea ce priveste obiceiurile tuturor natiilor din lume de poti sustine asa ceva.....
asteptam lamuriri aici...
in al doilea rand...cine ne-a copiat obiceiurile? altii nu aveu Craciun si Paste pana sa avem noi? sau cum ?
in al treilea rand...Globalizarea implica alterare unor obiceiuri, in sensul adaptarii sau improvizarii lor dupa modelul natiunilor mai dezvoltate (in general)..nici mie nu-mi surade faptul ca in loc sa sarbatotim ziuai de Dragobete.....noi sarbatorim"valentine's day"...in fine...incet au ramas doar cei de la sate sa mai respecte obiceiurile"ca la carte"....

da asa suntem noi "rominii"...
cantafabule
Postat pe 28 Octombrie 2009 15:01
Cred ca cele mai frumoase obiceiuri sunt in zona Maramuresului...

Eu nu vad lucrurile chiar asa drastic...s-a importat ,,haluinul" cum zice domnul Geo...si ziua sf.Valentin....dar,doar adolescentii o ,,sarbatoresc "pe cea din urma...Cat despre Halloween,mi se pare o mare tampenie...de fapt o fitza...sa tii obiceiul altor popoare,care pt.noi n-are nici cea mai mica insemnatate....Si da,supermarketurile fac vanzare din comercializarea costumelor si jucariilor specifice...totul se rezuma la bani deci.
Dar nu vad sa ia amploare acest obicei,asa ca stam linistiti
wanda_love_you
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:09
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 09:58:55De cind a inceput globalizarea,noi Rominii am lasat obiceiurile noastre si importam ce este mai prost de la occidentali.Noi am avut si avem cele mai frumoase obiceiuri din lume. Toti strainii au copiat obiceiurile noastre si le-au modificat cum au vrut ei.Noi le luam pe ale lor,dar nu le adaptam cum este mai bine si frumos pentru noi.Astept opiniile dvs.stimate prietene la acest topic.


Si eu as fi foarte curioasa sa-mi spui ce am importat noi, romanii... (alea cele mai proaste ma intereseaza in mod deosebit sa le aflu). Desigur, as fi curioasa sa imi spui si despre obiceiurile cele mai frumoase din lume ale romanilor.. imprumutate de straini si, curios, modificate!!

Raspuns foarte scurt la intrebarea topicului (pana primesc detaliile solicitate): Da, e bine!
rashela
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:14
Cred ca e genul mai sperios , ii e frica de noaptea de Halloween si ii injura pe aia de au importat sarbatoarea asta la noi!
miss_darine
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:21
De la: miss_darine, la data 2009-10-28 17:21:09Cred ca e genul mai sperios , ii e frica de noaptea de Halloween si ii injura pe aia de au importat sarbatoarea asta la noi!


probabil!
io i-as injura pe cei de la protv, de mama, de tata, de sora, de cumnati si de veri, ca ei au implementat sarbatorile astea, de parca noi am fii groapa obiceiurilor proaste!


reashela darling, poate omu' se referea la traditia de a da......mita, spaga, spert, atentie nevinovata. cum suntem campioni la asa ceva, nu vad de ce celelalte popoare n-ar imprumuta aceste frumoase obiceiuri traditionale! le-ar adapta!
geo_xx
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:36
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 09:58:55De cind a inceput globalizarea,noi Rominii am lasat obiceiurile noastre si importam ce este mai prost de la occidentali.Noi am avut si avem cele mai frumoase obiceiuri din lume. Toti strainii au copiat obiceiurile noastre si le-au modificat cum au vrut ei.Noi le luam pe ale lor,dar nu le adaptam cum este mai bine si frumos pentru noi.Astept opiniile dvs.stimate prietene la acest topic.


Ar trebui sa mentionezi concret ce obiceiuri tipice romanesti au fost lasate in favoarea unor importuri de proasta calitate din occident...Inclusiv exemple de obieceiuri romanesti copiate de straini...

Iar in rest fiecare om are posibilitatea sa aleaga rational ce sarbatoreste...Daca o sarbatoare nu-ti place, nu o intelegi si nu-i vezi alt rost decat comercializarea unor obiecte fara rost, nu te obliga nimeni sa participi...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:52
Ehee, si acum dupa cativa ani in afara tarii ...sunt tentata sa scot "atentia" (nu spaga) din buzunar sa-i dau omului de-o bere ca mi-a verificat net-ul, ca mi-a instalat cablu... sau ce-o mai fi. Norocul meu a fost ca, in momentul cand am ajuns aici... mi s-a atras clar atentia asupra acestor lucruri.
Si totusi, nah, imi este peste putinta sa cred ca l-ar deranja un ban in plus. Si cand il vad ca se ridica si-si strange catrafusele si da sa iasa pe usa.... fara sa se opreasca in pragul ei si sa se uite ostentativ in ochii mei... imi zic: "Ce neam prost sunt!" Chiar sunt, nu?...
rashela
Postat pe 28 Octombrie 2009 17:58
nu, nu esti!
pentru ca el este platit sa faca ceea ce-ti face!!
geo_xx
Postat pe 28 Octombrie 2009 18:03
Stimatii mei prieteni,eu m-am referit la obiceiurile cu ocazia sarbatorilor de-a lungul unui an.M-ati intrebat care sint cele mai frumoase obiceiuri. 1.
Maris_29_vs_Ivoriana
Postat pe 28 Octombrie 2009 21:14
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 21:14:23Stimatii mei prieteni,eu m-am referit la obiceiurile cu ocazia sarbatorilor de-a lungul unui an.M-ati intrebat care sint cele mai frumoase obiceiuri. 1.
Ar fi ????Care este cel mai frumos furat?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 28 Octombrie 2009 21:20
Mai prieteni,incercam sa va spun toate obiceiurile cu ocazia sarbatorilor din tara noastra.Eu sint utilizator ca si dvs.nu ma plateste nimeni,sint apolitic,nu ma intereseaza cine pleaca,cine vine,numai noi sa o ducem bine.Vad ca nu stiti ce este o discutie civilizata.
Maris_29_vs_Ivoriana
Postat pe 28 Octombrie 2009 22:23
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 22:23:07Mai prieteni,incercam sa va spun toate obiceiurile cu ocazia sarbatorilor din tara noastra.Eu sint utilizator ca si dvs.nu ma plateste nimeni,sint apolitic,nu ma intereseaza cine pleaca,cine vine,numai noi sa o ducem bine.Vad ca nu stiti ce este o discutie civilizata.


dragul meu prieten neamt, german, daca aspectul obiceiurilor de sarbatori l-ai fi pus in primul mesaj, te-ar fi scutit sa citesti mesajele legate de obiceiuri in general.
ma enorm de bucur ca esti utilizator si iubitor de obiceiuri traditionale romanesti de sarbatori.
mie imi place sa ma duc cu sorcova! o faceam cand eram mititel si strangeam nuci si covrigei vanilati, de se strangeau totii copi din cartier la punga mea, sa degustam din ele.
acum se dau bani. urat!!
geo_xx
Postat pe 28 Octombrie 2009 22:42
Hmm
Obiceiurile tin de traditie si e de datoria fiecarui popor sa si le tina pt ca ele sunt comoara lor cel putin spirituala , in schimb daca se promoveaza sarbatori tampite precum Halloween si mai stiu eu ce , obiceiurile tind sa se uite .
Asta e precum o stea se naste , nesustina reactia se stinge , cam asa este cu obiceiurile

o seara placuta
blue07scorpion
Postat pe 28 Octombrie 2009 22:58
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 21:14:23Stimatii mei prieteni,eu m-am referit la obiceiurile cu ocazia sarbatorilor de-a lungul unui an.M-ati intrebat care sint cele mai frumoase obiceiuri. 1.


Stimatul nostru prieten, abia in acest post faci referire la sarbatori; in primul post n-ai facut-o, de aici si confuzia noastra.
Eu raman la fel de confuza. Ce au furat strainii de la noi? Sorcova? Capra? Bradul (obicei de nunta, nu pomul de iarna)? Da-ne cateva exemple sa stim de unde incepem discutia...
rashela
Postat pe 29 Octombrie 2009 01:39
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 22:23:07Mai prieteni,incercam sa va spun toate obiceiurile cu ocazia sarbatorilor din tara noastra.Eu sint utilizator ca si dvs.nu ma plateste nimeni,sint apolitic,nu ma intereseaza cine pleaca,cine vine,numai noi sa o ducem bine.Vad ca nu stiti ce este o discutie civilizata.


si totusi....stimate prieten,....lamureste-ne....care sunt sarbatorile pe care strainezii astia rai ni le-au furat si le-au modificat.....?

cantafabule
Postat pe 29 Octombrie 2009 09:46

Gata stiu! Esti suparat ca numai vine Mos Gerila si ni l-au adus barbarii astia de straini pe Mos Craciun, care si el este apolitic si culmea,vine numai la copii cuminti!
miss_darine
Postat pe 29 Octombrie 2009 17:45
De la: miss_darine, la data 2009-10-29 17:45:28
Gata stiu! Esti suparat ca numai vine Mos Gerila si ni l-au adus barbarii astia de straini pe Mos Craciun, care si el este apolitic si culmea,vine numai la copii cuminti!



nici pe el nu-l interesa care vine si care pleaca , si nici nu-l platea nimeni, dar starinii astia l-au furat....
cata cruzime.....
cantafabule
Postat pe 29 Octombrie 2009 18:08
De la: cantafabule, la data 2009-10-29 18:08:22
De la: miss_darine, la data 2009-10-29 17:45:28
Gata stiu! Esti suparat ca numai vine Mos Gerila si ni l-au adus barbarii astia de straini pe Mos Craciun, care si el este apolitic si culmea,vine numai la copii cuminti!



nici pe el nu-l interesa care vine si care pleaca , si nici nu-l platea nimeni, dar starinii astia l-au furat....
cata cruzime.....

Poate l-a furat pe Mos Gerila unul din cei doi i m b e c i l i de pe forum...Straini au si ei sarbatorile lor;-)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2009 18:18
Exista mosu ?
pai daca e asa sa ii fac lista , vreau e aia si pe aiai , si gataaaaaaaaaaaaaaa incep sa fac listuta
blue07scorpion
Postat pe 5 Noiembrie 2009 12:51
De la: blue07scorpion, la data 2009-11-05 12:51:04Exista mosu ?
pai daca e asa sa ii fac lista , vreau e aia si pe aiai , si gataaaaaaaaaaaaaaa incep sa fac listuta

daca vrei sa existe, exista !
eu iubesc craciunul ! ma simt bine !

buna blue ! nu te-am vazut pe forum de mult ! te salut !

vreau sa zic si eu ceva referitor la subiect : ma enerveaza la maxim valentine's day sau hallowen ! mai nu sunt de la noi ! de ce sa le sarbatorim !??? doar de amorul artei ! k sa fim in randul occidentalilor ! nu avem destule sarbatori.........
coldwind
Postat pe 6 Noiembrie 2009 20:49
De la: blue07scorpion, la data 2009-11-05 12:51:04Exista mosu ?
pai daca e asa sa ii fac lista , vreau e aia si pe aiai , si gataaaaaaaaaaaaaaa incep sa fac listuta

da' ai fost cuminte anul asta?
Lucia38
Postat pe 6 Noiembrie 2009 20:56
@coldwind
Acum serios, cati dintre noi au stiut ca exista Dragobete? Foarte putini.. Doar in momentul cand Valentine´s day a inceput sa-si faca aparitita in RO, au sarit mai marii tezaurului cultural romanesc sa ne atraga atentia ca avem si noi o asemenea zi. Pana atunci unde a fost? Nimeni nu o sarbatoarea.. Aveam destui ani in 90 (cam atunci au inceput adoptiile astea, deci imediat dupa revolutie). .. ca sa stiu ca NICIODATA pana atunci nu am auzit de Dragobete. Asta una!
A doua ar fi.. cam cati dintre noi sarbatoresc Dragobetele acum, cand stiu ca el exista? Foarte putini. si daca o fac. cu siguranta au sarbatorit inainte si V.D. si profita de o noua ocazie pentru a-si declara iubirea...

Intrebarea era daca ma deranjeaza. Nah, de ce m-ar deranja? In fond, nu se umple RO de beculete, de pancarte, nu e o zi libera in scoli, la serviciu.. e absolut o zi normala, bagata in seama doar daca vrei. Ca si Hallow, de altfel...
Iar reclama. e sufletul comertului.. Doar asa aflam din timp ca vine una sau alta..
rashela
Postat pe 6 Noiembrie 2009 21:04
NICI N-AM CITIT PArerile altora dar pot spune de la inceput .............NUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!........... ..................................................CE-I AL TAU ESTE NEPRETUIT CA-I OBIECT ,CA-I SUFLET ,CA-I TRADITIE.........I
SMS......DOAR CAND PIERZI CE AI PRETUIESTI....SI ATUNCI E PREA TARZIU....SAU POTE SE MAI POATE CONSTRUI PE RUINE ,DAR CU RABDARE SI BUNATATE..........
concordia
Postat pe 7 Noiembrie 2009 10:27
De la: concordia, la data 2009-11-07 10:27:26NICI N-AM CITIT PArerile altora dar pot spune de la inceput .............NUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!!!!........... ..................................................CE-I AL TAU ESTE NEPRETUIT CA-I OBIECT ,CA-I SUFLET ,CA-I TRADITIE.........I
SMS......DOAR CAND PIERZI CE AI PRETUIESTI....SI ATUNCI E PREA TARZIU....SAU POTE SE MAI POATE CONSTRUI PE RUINE ,DAR CU RABDARE SI BUNATATE..........


Te rog eu frumos nu te enerva, ca faci riduri si nu e estetic! Ai uitat ca traiesti in romania?Totul este de vanzare acum, mai putin ruinele de care amintesti. Sau poate ma insel! Uitasem de SNCFR, chiar p'asta cand l-or scoate la vanzare?
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:40
De la: kudika027522, la data 2009-10-28 09:58:55De cind a inceput globalizarea,noi Rominii am lasat obiceiurile noastre si importam ce este mai prost de la occidentali.Noi am avut si avem cele mai frumoase obiceiuri din lume. Toti strainii au copiat obiceiurile noastre si le-au modificat cum au vrut ei.Noi le luam pe ale lor,dar nu le adaptam cum este mai bine si frumos pentru noi.Astept opiniile dvs.stimate prietene la acest topic.


Ei acum fiind vorba ca-ntre prieteni,hai sa recunoastem ca e posibil ca multe obiceiuri sa nu fie" furate",nici macar preluate si apoi adaptate.Pur si simplu se intampla sa semene foarte tare,avand in vedere faptul ca multe popoare diferite au ceva foarte important in comun si anume sunt crestine!De aici obiceiurile lor crestinesti se aseamana!Ai uitat de indivizii care au aceeasi religie.Si ei pot avea sarbatori specifice ,aproape identice(spun aproape, pentru ca pot exista mici diferente legate de specificul zonei in care traiesc).
Opinia mea stimete, la acest topic este ca de vreme ce "a inceput globarizare"(ma rog,daca asa o numesti tu,fie),indicat e sa te obisnuiesti cu ideea ca intr-un spatiu multicultural, sunt practicate fel de fel de obiceiuri, pentru ca se poate.(e voie, adica!)Si romanii,fiecare in parte se considera liber c'asa-i in democratie!Cred ca esti superficial si subiectiv totodata.Amice, daca un anumit obicei iti este strain,nu-l tii,nu sarbatoresti.Nu te oblica nimeni.Totusi, tine de bun simt sa le respecti pe ale altora chiar daca tie personal nu-ti plac.Nu te-ai gandit ca poate nu le intelegi?Daca tie ti se pare ca reprezinta ce e "mai prost" pentru altii ,poate chiar reprezinta ceva important.Invata sa accepti diversitatea.
eka
Postat pe 8 Noiembrie 2009 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AVETI,MOTOARE??????CE SIMTITI CAND MERGETI CU ELE???? 11 De la: kudika_956391 26 Iulie 2014 16:11
bataie cu perneeee 15 De la: tanyka_21 25 Aprilie 2012 14:58
la ce te astepti de la viata??? 9 De la: diana1981 20 Iulie 2009 20:38
Need Help 7 De la: yumalai 26 Mai 2009 08:52
Aveti orgasm? 1 De la: kudika_12958 11 August 2012 09:47