Setari Cookie-uri

Remediu eficient- caderea parului!

Dragile mele,

Am gasit acest remediu pe un alt forum si multumesc mult celui care a scris (un barbat care se confrunta cu calvitie).
In ultimii 6 ani m-am confruntat cu caderea parului, insa acum vreo doua luni a inceput sa imi cada parul foarte tare (stress in principiu). Am gasit urmatoarea reteta:

- tinctura de ardei iute (de la plafare, exista cateva fabrici de produse naturiste romanesti). Eu am folosit si de doua ori pe zi, de disperare, si a avut efect. Se aplica la radacina, ca orice alta fiola de tratament, apoi se maseaza energic cu buricele degetelor, pana simtiti ca vi se "incinge" capul. Aveti grija sa nu dati in ochi sau gura, in rest nu miroase si nu patiti nimic rau. Lasati sa se usuce parul fara foehn, se usuca repede, mai ales ca dati doar la radacina parului.

- Sampon naturist din:
- amestec de tincturi (mesteacan+ ardei iute+ brusture+ urzica). Cele patru tincturi se amesteca si se agita bine- au efect mult mai benefic impreuna. La fiecare "doza" de sampon veti pune 2-3 linguri de amestec
- doua galbenusuri de oua, batute bine
- patru linguri de apa. Se amesteca toate si se aplica pe parul umed, masand usor. Trebuie sa il folositi la fiecare spalare (2/3 ori/sapt)

Daca aveti parul foarte gras, incercati sa va spalati la prima samponare cu un sampon medicinal (eu folosesc revalid, dar exista si altele) si apoi dupa ce parul este degresat, aplicati samponul din tincturi si ou, apoi lasati-l sa actioneze cateva minute. Clatiti bine.

Efecte: dupa primele doua- trei saptamani, parul cade din ce in ce mai putin si incep sa creasca fire de par noi. Firul devine mai viguros. Daca va tineti de tratament, va avea efecte, fara discutie. Eu am avut tendinta sa renunt, pentru ca mi s-a parut ca nu se vedeau efecte imediate, dar ele apar, chiar daca nu imediat.

Va urez multa bafta si sa auzim numai de par des! :)
M

Postat pe 4 Decembrie 2009 13:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hbv 1 De la: crsfmv 10 Mai 2010 16:44
fostul 4 De la: scorpio67 20 Februarie 2010 12:56
Scoala S.C. Profesional Center S.R.L. organizeaza cursuri de Manichiura-Pedichiura, Cosmetica, Make-up, Coafor, Masaj 2 De la: Cozman_Dana 10 Ianuarie 2011 22:55
poze 9 De la: kudika448266 22 Octombrie 2011 21:56
sunt intr-o mare dilema... 12 De la: raluca_242000 17 Aprilie 2010 07:41