Setari Cookie-uri

Cum sa imi revin dupa divort?

Buna,
Am divortat de putin timp, iar acum am stari in care sunt foarte foarte trista, incep sa plang in cele mai neasteptate momente si cateodata devine insuportabil. Apoi ma simt bine cateva zile. Inainte starea buna dura si 2 saptamani, iar cea rea cam o seara. Acum momentele rele sunt mult mai lungi.
A mai avut cineva aceleasi stari? Cum as putea sa imi revin?

Am 30 de ani si m-am despartit de sotul meu acum un an si 3 luni...cand el s-a intors in tara, iar eu am ramas in strainatate. Inainte de asta nu mai era nimic intre noi de aproape un an.
In total au fost 4 ani, dintre care doar 2 ani cu acte. De cand a plecat, nu am mai comunicat decat in legatura cu divortul. Nu vreau sa mai fiu cu el niciodata. Relatia ajunsese sa imi faca rau si am simtit ca fie ma despart, fie ma imbolnavesc, asa ca m-am despartit.

Dupa ce ne-am despartit luni la rand m-am simtit bine si fericita si toata lumea in jurul meu imi spunea ca radiez. Asta se intampla exact acum un an.
Starile rele au inceput acum cateva luni...

Stiu ca ar trebui sa ies, sa cunosc oameni noi, sa intru in vorba cu necunoscuti, dar nu ma simt in stare, nu vreau o relatie, vreau sa ma descopar pe mine...si nu pot lasa pe cineva sa se apropie de mine acum deoarece nu as avea ce sa dau prea mult.

Multumesc mult.




anda1979
Postat pe 19 Decembrie 2009 00:06
De la: anda1979, la data 2009-12-19 00:06:11Buna,
Am divortat de putin timp, iar acum am stari in care sunt foarte foarte trista, incep sa plang in cele mai neasteptate momente si cateodata devine insuportabil. Apoi ma simt bine cateva zile. Inainte starea buna dura si 2 saptamani, iar cea rea cam o seara. Acum momentele rele sunt mult mai lungi.
A mai avut cineva aceleasi stari? Cum as putea sa imi revin?

Am 30 de ani si m-am despartit de sotul meu acum un an si 3 luni...cand el s-a intors in tara, iar eu am ramas in strainatate. Inainte de asta nu mai era nimic intre noi de aproape un an.
In total au fost 4 ani, dintre care doar 2 ani cu acte. De cand a plecat, nu am mai comunicat decat in legatura cu divortul. Nu vreau sa mai fiu cu el niciodata. Relatia ajunsese sa imi faca rau si am simtit ca fie ma despart, fie ma imbolnavesc, asa ca m-am despartit.

Dupa ce ne-am despartit luni la rand m-am simtit bine si fericita si toata lumea in jurul meu imi spunea ca radiez. Asta se intampla exact acum un an.
Starile rele au inceput acum cateva luni...

Stiu ca ar trebui sa ies, sa cunosc oameni noi, sa intru in vorba cu necunoscuti, dar nu ma simt in stare, nu vreau o relatie, vreau sa ma descopar pe mine...si nu pot lasa pe cineva sa se apropie de mine acum deoarece nu as avea ce sa dau prea mult.

Multumesc mult.







hmmmm

din ce oras esti?
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 19 Decembrie 2009 00:12
Sunt din Timisoara.
anda1979
Postat pe 19 Decembrie 2009 00:16
De la: anda1979, la data 2009-12-19 00:16:32Sunt din Timisoara.


uffff. te invitam la coafor...asa cred ca trebuie sa vin eu pe la tm sa rezolv situatia.

incearca sa eviti sa stai prea mult timp singura....mergi in vizita la prietene,munceste,mergi la un film,la manichiura...muta mobila,fa schimbari, incet incet te vei simti bine. nu e neaparat rau sa fi singur...adevarat ca pentru o femeie e mai nasol,fara cineva care sa te stranga la piept. dar gandeste ca nu ai dupa cine sa aduni cotroace de prin casa,nu ai cine sa te streseze unde ai fost,ce ai facut,de ce,cum....

angelo_micnegrusiurat
Postat pe 19 Decembrie 2009 00:21
Ai putea sa-ti iei un animalutz, un catelus sau o pisicuta! Prezenta lor prin casa, nevoia lor de afectiune si iubirea neconditionata sigur te vor ajuta sa iesi din depresie!
miss_darine
Postat pe 19 Decembrie 2009 10:37
pe tn de fapt cred ca te apasa singuratatea nu faptul ca el iti lipseste

asa ca incearca sa iesi cat mai mult poate cn stie iti vei cunoaste acea jumatate si nu uita urmatorul lucru :"nu inceta sa zambesti niciodata caci nu se stie cine se poate indragosti de zambetul tau"
yulyana_c
Postat pe 21 Decembrie 2009 10:50
"m-am despartit de sotul meu acum un an si 3 luni..." Nu pare a fi de curand.
Nu ai fost sigura pe tine in momentul cand ai inaintat divortul? Ai facut-o la indemnurile altcuiva? Si eu am trecut printr-un divort, acum multi ani, 15, dar fiind alegerea mea am trecut mai usor. Este adevarat ca eu am ramas cu un copil, care mi-a dat forta sa merg mai departe, fara sa ma uit in urma.De asemeni este adevarat, poate tot din cauza responsabilitatii copilului si/sau a dezamagirii pricinuite de fostul sot, abia dupa 4 ani si jumatate am acceptat sa ma implic intr-o relatie. Relatie care s-a finalizat cu o casnicie. Sunt aproape 10 ani de atunci!
Capul sus si curaj! Viata este frumoasa si merita traita frumos!
gina37
Postat pe 22 Decembrie 2009 10:41
@gina37 : am fost sigura pe mine, asa cred…ne-am despartit acum un an si 3 luni…dar divortul a fost pronuntat de curand…ne-am instrainat din ce in ce mai mult si pur si simplu s-a rupt…nu mai aveam de ce sa las sa existe certificatul roz fiindca nu mai era de actualitate…multumesc mult pentru incurajari ! in cazul meu, cred ca mie imi este mai bine asa, adica fara copil, pentru ca imi este greu sa ma adun pe mine cateodata si atunci mai astept…sa ma maturizez…si atunci poate voi face un copil pentru care vreau un tatic, da.
Si ma simt la fel ca tine : nu vreau o relatie.
@miss_darine : Of, ce mult mi-ar placea sa am o pisicuta…sau un iepuras sau o braoasca testoasa  Din pacate, nu am voie sa tin animale in apartament, plus ca sunt destul de mult timp plecata de acasa…Multumesc, stiu ca ar fi bine pt mine si pt oricine poate…
@danyella_c : multumesc frumos pentru sfatul tau cald si prietenos !

Pe scurt, cred ca ar trebui sa ies mai mult si sa imi fac un grup de prieteni single cu care sa mai fac si trasnai, dupa cum canta Seal : We’re never going to survive / Unless we get a little crazy 
http://www.youtube.com/watch?v=WhVe_IsTVJY
Am gasit multe sfaturi minunate si aici :
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/17593/divortata-la-32-ani.html
Multumesc tuturor !
Fruntea sus, da ! Si curaj !
anda1979
Postat pe 23 Decembrie 2009 00:40
http://versu.ro/ada-184.html
kudika087614
Postat pe 23 Decembrie 2009 00:50
De la: miss_darine, la data 2009-12-19 10:37:07Ai putea sa-ti iei un animalutz, un catelus sau o pisicuta! Prezenta lor prin casa, nevoia lor de afectiune si iubirea neconditionata sigur te vor ajuta sa iesi din depresie!


da da , un hamester. sau un peste! ala barem stie sa asculte!
geo_xx
Postat pe 26 Decembrie 2009 22:24
De la: anda1979, la data 2009-12-19 00:06:11Buna,
Am divortat de putin timp, iar acum am stari in care sunt foarte foarte trista, incep sa plang in cele mai neasteptate momente si cateodata devine insuportabil. Apoi ma simt bine cateva zile. Inainte starea buna dura si 2 saptamani, iar cea rea cam o seara. Acum momentele rele sunt mult mai lungi.
A mai avut cineva aceleasi stari? Cum as putea sa imi revin?

Am 30 de ani si m-am despartit de sotul meu acum un an si 3 luni...


unii isi refac viata zguduita dupa.....aaa, a doua zi de la divort, iar tu dupa un an si ceva marunt inca plangi!!?
geo_xx
Postat pe 26 Decembrie 2009 22:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubesc doi baieti,ce sa fac? 33 De la: ego71 2 Iulie 2011 13:56
ajutor!umanitar! 1 De la: ramona_balanescu 16 Iulie 2008 11:07
nu poate uita! 31 De la: iris_4_ever 1 Aprilie 2010 19:01
Cat de mult conteaza trecutul intr-o relatie? 58 De la: kudika312130 10 August 2010 13:10
Help ! Cum sa procedeze prietena mea ? 16 De la: Cristian_Popescu_1 16 Aprilie 2012 17:58